Автор Віра Гребень, учитель української мови та літератури Білоцерківської спеціалізованої школи І–ІІІ ст. № 13 з поглибленим вивченням французької мови Київської обл.
Мета: пригадати, що говориться про сім’ю в Біблії; визначити, для чого було створено сім’ю, які завдання було покладено на неї; розглянути різні форми сучасних стосунків між чоловіком та жінкою, домогтися усвідомлення того, що лише церковний шлюб є єдино правильним вибором майбутнього подружжя; сприяти вихованню в учнів бажання вдосконалюватися заради майбутнього подружнього життя, вихованню відповідальності, взаємодопомоги, терпіння тощо, удосконаленню вмінь учнів вести дискусію, працювати в групах, аналізувати почуте й прочитане.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навиків.
Обладнання: мультимедійна презентація, фрагмент фільму «Сватання на Гончарівці», відеопритча «Щаслива сім’я», аркуші паперу формату А3, маркери, заготовки для гри, роздавальний матеріал: «Основні правила дискусії», «Тематичні цитати з Біблії», «Роздуми про шлюб і сімейне життя цариці Олександри Федорівни Романової», підбір матеріалів «Церковний шлюб».
ХІД УРОКУ
І. Організація навчальної діяльності
Учитель читає поезію Наталії Білоцерківець «Сім’я».
Сім’я
Засни. Уже алеї потемніли,
Війнуло холодом і вогкістю землі.
Засни в моїй душі, моєму тілі —
Спи, хлопчику. Алеї потемніли,
І смутно, й ніжно в нашому теплі,
Де ми нарешті вірили й любили.
Що ж нам лишалося у просторі нічному,
Між цих зірок, між атомних пожеж?
Як не любити нам цей образ дому
Після дороги, втоми і безмеж —
Ці чисті стіни… Стіни — а потому
Цю музику, цю свіжість, де лилось
Це розгортання вимитих волось!
…Надвечір чоловік читає книгу,
А юна мати розгорта шиття.
Снується повість, нитка в’ється, тихо
Сидить охайне, плекане дитя.
Чому його сьогодні не втішає
Ні котик, ні собачка — сам не знає;
А в глибині зіниць тремтить навхрест —
Так, наче бунт,— і виклик, і протест?..
Наталія Білоцерківець
Учитель. Усі ми родом із дитинства. Відома всім істина, та хотілося б додати: усі ми вийшли із сім’ї. Кажуть, у житті кожен із нас прагнутиме створити родину за прикладом тієї, у якій виріс. Та, на жаль, сучасність вносить свої не завжди доречні корективи в наше життя. І уявлення про шлюб у наших підлітків досить романтичні й далекі від дійсності. Не кожен може відповісти на запитання, для чого люди одружуються. Тож інколи й судження такі кумедні, як у героїв п’єси Г. Квітки-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці».
Учні переглядають фрагмент фільму «Сватання на Гончарівці», де Стецько пояснює Уляні, навіщо потрібно одружуватися.
Учитель. Сьогодні випускники частіше розмірковують над тим, ким я хочу стати, яку професію отримати, чітко окреслюють завдання й працюють над собою, щоб досягти омріяного благополуччя. Та мало хто усвідомлює: я — майбутній чоловік і батько, я — майбутня мама й дружина. І тому мало хто намагається виховати в собі якості, потрібні для цієї найважливішої в житті ролі. Бо, незалежно від того, хто ким працює, основою життя суспільства і кожної окремої людини є родина. У посібнику «Біблійні основи сім’ї і шлюбу» А. Кліновського та В. Шевчука зазначено:
1) сім’я — основа суспільства, його першоскладова. Це суспільство в мініатюрі, від життя її залежить благополуччя всього суспільства;
2) питання функціонування сім’ї торкається кожної людини особисто, тому що людина живе в сім’ї й проводить там більшу частину життя;
3) від благополуччя сім’ї залежить не тільки сьогодення, але й майбутнє суспільства й майбутнє кожної людини, тому що в сім’ї народжують й виховують дітей;
4) сім’я — найкраща школа життя, у ній закладаються основи характеру людини, у ній відкриваються можливості для прояву найкращих сторін людської душі. У сім’ї закладаються основи Божих благословень і знань про Творця.
Що ж робити молодим і недосвідченим на порозі дорослості? Як не помилитися, як не збитися на манівці? Як, впевнено крокуючи до власної мети, не покалічити ні свою, ні чужу долю?
Єдиним дороговказом для кожного християнина є Святе Письмо. Тож сьогодні на уроці ми спробуємо розглянути абсолютно сучасні й актуальні для кожної молодої людини питання з позиції віри. А саме:
Чи варто створювати сім’ю, обмежуючи свої свободи, інколи, жертвуючи своєю кар’єрою?
«Цивільний» шлюб: сучасний винахід особистої свободи чи гріховні спроби «приміряти» до себе ту чи іншу людину?
Церковне вінчання: мода чи духовна необхідність?
Робота в групах «Моя ідеальна сім’я»
Учитель. Насамперед спробуємо зрозуміти, що кожен із нас вкладає в поняття «сім’я». Для цього пропоную попрацювати в групах. Кожна група має чистий аркуш паперу й маркери. Пропоную намалювати сім’ю в якомусь символічному образі (квітка, гроно, овоч… — вибір потрібно буде пояснити), а також підібрати 5 прикметників на означення ідеальної, на вашу думку, сім’ї.
Час виконання — до 5 хвилин. Представники груп демонструють свою роботу. Малюнки вивішують на дошку, а прикметники виписують з усіх робіт на один аркуш із назвою «Ідеальна сім’я має бути такою».
Біблія про сім’ю
Учитель. Зауважте, що жодна група не зазначила, що ідеальна сім’я має складатися з однієї людини. Чому ж ми шукаємо пару, помічника і друга, з яким мріємо прожити все життя? Напевно, тому що така воля Божа, такий задум нашого Творця.
Звернімося до Біблії, Божого Слова.
« І сказав Бог: «Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, і хай панують над морською рибою, і над птаством небесним, і над худобою, і над усею землею, і над усім плазуючим, що плазує по землі». І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх» (Бут. 1:26-27).
А з якою метою було створено пару — чоловіка і жінку, а не когось одного? (Відповіді учнів.)
Учитель. Ваша думка зрозуміла, але звіримося зі Святим Письмом.
Для подовження роду людського: «І поблагословив їх Бог, і сказав Бог до них: “Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю, оволодійте нею, і пануйте над морськими рибами, і над птаством небесним, і над кожним плазуючим живим на землі!”» (Бут. 1:28).
Щоб уникнути самотності: «І назвав Адам імена всій худобі, і птаству небесному, і всій польовій звірині. Але Адамові помочі Він не знайшов, щоб подібна до нього була. І вчинив Господь Бог, що на Адама спав міцний сон, і заснув він. І Він узяв одне з ребер його, і тілом закрив його місце. І перетворив Господь Бог те ребро, що взяв із Адама, на жінку, і привів її до Адама» (Бут. 2:20-22).
Дати людям щастя, радість і задоволення. Як радісно й емоційно вітає Адам дану Богом подругу: «І промовив Адам: “Оце тепер вона кість від костей моїх, і тіло від тіла мого. Вона чоловіковою буде зватися, бо взята вона з чоловіка”» (Бут. 2:23).
Радість спілкування, взаєморозуміння, взаємодопомога — чи ж не є ці почуття частиною більшого й усеобіймаючого — Любові? А де ще в Біблії ми можемо спостерігати висловлення величезного щастя й радості, викликаних цим величним почуттям? (У Книзі Пісня над піснями). Любов — основа міцних шлюбних стосунків. Та чи правильно ми розуміємо, що таке любов? Як ви думаєте, чи є різниця між такими поняттями, як любов і закоханість? (Відповіді учнів.)
Учитель. Якщо відкинути такі види любові як філео (сердечна прив’язаність між друзями), сторге (близькі родинні стосунки); ерос (подружні стосунки), то залишається агапе — жертовна любов.
Це не стільки почуття, скільки:
— усвідомлене ставлення, яке випливає зі стосунків людини з Христом;
— розуміння Божої любові;
— бажання найвищого блага всім людям на землі (спасіння є найвищим благом, тому проповідь Євангелії є складовою агапе);
— цією любов’ю можливо любити й ворогів.
Помилкове розуміння любові:
— самолюбство — очікування любові до себе (такі шлюби дуже проблематичні);
— закоханість — з часом минає;
— пожадливість — важливий в основному секс; швидко вгасає.
Любов вимагає віддати, принести в жертву себе заради щастя іншого, чоловік і дружина повинні любити одне одного все життя. Оскільки при справжній любові головна прив’язаність — між душами, то ні старість, ні хвороби, ні важкі каліцтва любові не згасять. Якщо головне почуття було до тіла, то з роками така любов минає.
Саме така любов має стати основою шлюбу. І навіть коли щось піде не так, коли певні життєві негаразди руйнують взаєморозуміння, така любов знаходить у собі терпіння й бажання зберегти сім’ю.
Отже, сім’я — це не винахід людства, а воля Божа. І будувати її слід насамперед на любові агапе.
Диспут «Життя «на віру» чи шлюб церковний?»
Зустрілися ВІН і ВОНА. Покохали одне одного, переконалися у своїх почуттях і вирішили жити разом… Чим не сім’я? Двом людям добре разом. Навіщо ці умовності: штамп у паспорті, вінчання?
Пропоную об’єднатися в три великі групи (по рядах) і обміркувати певні положення.
Група «аналітиків» доводить, що проблема «життя на віру», тобто цивільних шлюбів, надзвичайно актуальна сьогодні. Намагаються визначити, чому молоді люди не поспішають ні до церкви, ні до РАГСу.
Група «прагматиків» підбирає аргументи на користь законного й перед Богом, і перед людьми шлюбу.
Група «релігієзнавців», користуючись додатковою, підготовленою учителем заздалегідь літературою, визначає основні етапи таїнства вінчання; накреслює основну суть таїнства, у якому за добровільною згодою нареченого й нареченої жити спільно благословляється їхній шлюбний зв’язок в образі духовного союзу Христа з Церквою, випрошується і подається благодать Божа для взаємної допомоги й однодушності, і для благословенного народження та християнського виховання дітей.
Перед початком учитель нагадує основні правила дискусії.
Усі відкрито висловлюють свої думки.
Усі погляди слід поважати.
Слухайте інших не перебиваючи.
Не говоріть занадто довго та занадто часто.
В один момент говорить лише одна особа.
Дотримуйтесь позитивних ідей та стосунків.
Не критикуйте себе та інших.
Неприйняття позицій та ідей не повинно бути направленим на конкретну особу.
Регламент: обговорення в групі і вироблення основних положень — 5 хв., захист — 2 хв., відповіді на запитання опонентів — 3 хв.
Висновки (орієнтовно)
Життя «на віру» — стосунки, спричинені викликами сучасного суспільства (данина моді, аморальність, вплив ЗМІ, розбещення, боязнь відповідальності). Це стосунки, які є неповними. Подібно як ліцензована й неліцензована програма для комп’ютерів. На неліцензовану не поширюються регулярні оновлення, доповнення, певні гарантії. Що більше людина наближується до Бога й розуміє, що не має з Ним контакту, то більше хоче налагодити його. Це допомагає змінюватися внутрішньо. Якщо є можливість взяти шлюб у церкві, це змінює і людей, і їхні стосунки. А якщо є перепони, треба визначитися, чи можна їх подолати, чи все ж варто розійтися.
Земна любов — усе ж тільки образ вищої, Божественної любові й, у кращому випадку, ступінь до неї. І якщо вона не освячена, — вона неміцна, перестає підносити людину, у ній відроджується особистий егоїзм. Чоловік і дружина починають бачити одне в одному лише засіб до задоволення своїх життєвих потреб, або ж виникає сімейний егоїзм, іноді більш жорстокий, ніж одноосібний. Щоб подолати ці небезпеки, на думку Церкви, потрібна інша любов, якої немає в людей, але яку може дати Христос. У таїнстві шлюбу, якщо пара, що вступає в шлюб, вільно підпорядковує свою природну любов любові до Бога і до Церкви, вони отримують дар вищої, благодатної Христової любові. Апостол Павло порівнює таїнство шлюбу з тайною єднання Христа з Церквою і говорить: «Ця велика таємниця…» (Еф. 5:32). «Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, і стануть вони одним тілом» (Бут. 2:24), — так визначає Господь суть цієї тайни.
Від чого залежить щастя сім’ї?
Учитель. Тож, обміркувавши гарненько, наші ВІН і ВОНА повінчалися… І тепер у них міцна сім’я. Вони щасливі, ніколи не сваряться і так триватиме вічно?
Якими ідилічними й часто неповними є уявлення юних про шлюб. Мені особисто подобається вислів: «Якщо до шлюбу двоє закоханих нагадують веселих лошат, що вибрикують на квітучому лугу, то після створення сім’ї та народження діток це вже двоє коней, запряжених у один віз. І якщо хтось ледарюватиме, іншому доведеться тягти за двох».
Як ви вважаєте, що є запорукою міцної сім’ї? (Відповіді учнів.)
Гра (на вибір)
«Гармонія». Учитель роздає кільком учням чисті аркуші, вирізані в формі пелюстки, і пропонує записати на кожному одну якість характеру, яка допоможе уникнути проблем у дорослому житті (життєрадісність, доброта, відповідальність, терпимість…), а потім пропонує підняти їх догори: «Чи бачите ви у цих листочках щось величне й гармонійне?». Потім прикріплює усі пелюсточки навколо серединки з написом «любов» і утворює квітку. «А тепер?».
Висновок: щоб сім’я була щасливою, немає якихось другорядних чеснот. Тут важливо все. Щоб створити в майбутньому щасливу сім’ю, варто виховувати в собі якомога більше хороших якостей.
«Щаслива сім’я». Учитель роздає хлопцям і дівчатам (попарно) половинки сердець, вирізаних, як пазли. На своїх половинках хлопці записують один обов’язок чоловіка (хто який згадає), дівчатка — обов’язок дружини. Потім за малюнком пазла сердечка складаються.
Висновок: сім’я не буде щасливою, якщо лише один із подружжя виконуватиме свої обов’язки, лише сумлінне виконання необхідних завдань кожним членом родини може слугувати утворенню щасливої сім’ї.
Учитель. Пропоную вам трішки відпочити й переглянути невеличку притчу.
Учні переглядають притчу «Щаслива сім’я». Виводять закон щасливої сім’ї.
Роздуми про шлюб і сімейне життя цариці Олександри Федорівни Романової
Скажіть, будь ласка, а чи відомий вам з історії чи з власного життя приклад сім’ї, що може слугувати взірцем для вас? (Відповіді учнів.)
Безперечно, прикладом для нас є й сім’я останнього російського царя-мученика Миколи ІІ. Не отримавши відразу батьківського благословення на шлюб із коханою, молодий цесаревич не знехтував волею батька й терпляче чекав згоди п’ять років. Його дружина — Олександра Федорівна увійшла в історію як любляча мати й віддана дружина. Їхні діти були виховані в християнській любові до ближнього, знали, що таке співчуття й милосердя і раді були прислужитися навіть простому солдату, під час війни працюючи сестрами милосердя у військовому шпиталі.
Як же створити таку сім’ю? Скористаємося порадами імператриці, які вона залишила у своєму щоденнику.
Учні зачитують роздруковані цитати, за потреби коментуючи їх.
Сутність шлюбу в тому, щоб приносити радість. Передбачається, що подружнє життя — життя найщасливіше, повне, чисте й багате. Це встановлення Господа про досконалість.
Шлюб — це Божественний обряд. Він був частиною задуму Божого, коли Той створював людину. Це є найтісніший і найсвятіший зв’язок на землі.
Двоє повинні жити один заради другого…
Перший урок, який потрібно вивчити й виконати, це терпіння.
Найнеобхіднішим у сім’ї є безкорисна любов. Кожен повинен забути власне «я», присвячуючи себе іншому.
Ще один секрет щастя в сімейному житті — це уважне ставлення один до одного.
Важливий елемент у сімейному житті — це спільність інтересів… Хай обоє поділяють і радість, і страждання. Нехай вони ділять навпіл тягар клопотів. Хай усе в житті в них буде спільним.
Бійтеся найменшого прояву непорозуміння чи відчуження.
Влада, яку вона (жінка) має, це влада істинної жіночності, яка підкорює чистотою своєї душі, і сила її в м’якості.
VІ. Підсумок уроку
Учитель. Звісно, ще так багато не сказано. Хотілося б ще розглянути обов’язки чоловіка і дружини, обов’язки дітей… Та все ж ми немало й устигли. Ми розглянули, що таке шлюб, спробували зрозуміти помилковість поширеної думки про можливість життя «на віру», визначили значення церковного таїнства вінчання для майбутнього новоствореної сім’ї. Якщо через певний час, плануючи брати шлюб, ви хоча б раз замислитесь над серйозністю цього кроку, вважатиму, що цей урок минув недаремно. А щира молитва за свою сім’ю допоможе вам стати по-справжньому щасливими.
Молитва про сім’ю
Я молю Тебе, Боже,
За родину свою.
Хай ніщо не тривожить
Нашу щиру сім`ю.
Хай здорові всі будуть
Кожен день, кожен час.
Хай не заздрять нам люди
Й пошановують нас.
Щиро дякую, Боже,
За тепло у серцях,
Що образи спроможні
Забувати за так,
Що Ти дав розуміння
І любов у сім`ї.
Дав нам віру й натхнення,
І слова рятівні.
Що підтримуєм завжди,
Коли складно в душі
Один одного. Справді,
То є дар у житті.
Я молю Тебе, Боже,
За скромний наш дім,
За сім`ю найдорожчу
У прихистку цім.
Дім — то сховище наше;
Ми — найкраща сім`я!
Об`єднай нас ще більше,
Й дай нам вічне життя.
Круто!
Зробіть свою сторінку у фейсбуці й поширюйте там такі матеріали