Автор Зінаїда Скворцова, вихователь ЗДО «Центр Пагінець» м. Рівне
Мета: формувати пізнавальну активність дітей через зв’язок старозавітних та новозавітних подій і роль Ісуса Христа в них; показати значення віри в житті людини, використовуючи нетрадиційні техніки малювання; розвивати логічне мислення, творчість, наполегливість при виконанні самостійної роботи; виховувати християнські цінності: терпіння, вірність, бажання долати труднощі.
Матеріал: ілюстрації до біблійної історії «Ной та велика повінь», веселка, з життя Ісуса Христа.
Обладнання для малювання: тарілка, молоко, фарба червона, жовта, синя, піпетка, розчин для миття посуду, ватна паличка, заготовки полотна для граттажу, ескізи малюнків, палички для прошкрябування, кольоровий горошок цукерків Skittles або M&M’s.
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
I. Вступ
Вже затихнув грім, він далеко,
Дощ вже вщухнув, вода відійшла,
А на небі звелась веселка,
Бог говорить: потопу нема.
Розійшлися хмари сиві,
У вишині сонце сія,
І веселки знак завіту в небі
Нам говорить: потопу нема.
Ось знамення — воно навіки
Нам нагадує Божі слова,
Коли сьогодні дивлюсь на веселку,
Мені це говорить: потопу нема.
II. Повторення
Вихователь. Ви вже здогадались, що сьогодні ми продовжимо розмову про веселку.
На попередньому занятті ми розглядали історію, яка розповідала нам, як Бог благословив Ноя та його синів і сказав: «Ось, Я укладу заповіт Мій з вами і з нащадками вашими по вас… Я покладаю веселку Мою у хмарі, щоб вона була знаменням заповіту між Мною та між землею… Коли Я наведу хмару на землю, то з’явиться веселка з хмари… і згадаю про заповіт навіки між Богом і між усякою душею живою… Ось знамення заповіту, що Я встановив між Мною і між усякою плоттю, що на землі» (Бут. 8:18‑22; 9:1–17).
— Що мав зробити Ной, щоб урятуватися від потопу? (Послухатися Бога й побудувати ковчег.) (На дошку виставити ілюстрацію ковчега.)
— Хто був урятований у ковчезі? (Сім’я Ноя, тварини.)
Отже, Послухавши Бога, вони знайшли спасіння від всесвітньої небезпеки і врятувались у ковчезі. Після потопу побачили веселку, яку ми можемо споглядати з вами й сьогодні.
III. Мотивація
— А ви знаєте, що Біблія описує ще одне місце, де буде веселка? Її побачив апостол Іван, коли Бог відкрив йому, що відбувається на Небесах: на небесному престолі сидить Бог і веселка навкруги цього престолу: «І ось престол стояв на небі, а на престолі Сидячий. А Сидячий подібний був з вигляду до каменя яспіса й сардиса, а веселка навколо престолу видом подібна була до смарагду» (Об. 4:2–3). Ми можемо тільки уявити велич описаного в Біблії.
— Цікаво, а хто зможе побачити ту веселку?
IV. Основна частина
Метод наочного моделювання: (на магнітній дошці моделюємо схематичну картину, або можна це моделювання зробити в програмі PowerPoint, використавши мультимедіа)
Вихователь. Віра Ноя в обітниці Божі відкрила йому, як збудувати ковчег за словом Господа, Який довів Ноя і все його сімейство до веселки на небі, що стала обіцянкою навіки. (На дошку з лівого боку виставити постать Ноя з ковчегом, над ковчегом — веселка). Ми її можемо бачити після дощу.
— Хто ж може довести нас до веселки біля престолу? (Виставити веселку у вигляді круга з правого боку дошки навпроти ковчега.)
Вислухати міркування дітей.
Вихователь. Нашим Ковчегом, який укаже шлях до веселки біля Божого престолу, може бути лише Ісус Христос (виставити постать між веселками).
Він указав нам шлях, проживши ідеальне життя на Землі (над постаттю Ісуса виставити ілюстрацію Ісуса-немовляти).
Щороку, святкуючи Різдво, ми згадуємо подію, коли Сам Бог одягнув тіло людини. Ісус так само, як і ви, був дитиною й слухався в усьому своїх батьків. Ми ж часто буваємо неслухняними.
Ставши дорослим, Ісус служив та допомагав людям так, як ми не можемо служити та допомагати (виставляючи ілюстрації, вихователь коротко коментує кожну подію: Ісус рятує Петра з води — так може зробити тільки Бог; годує людей — сьогодні й ми маємо їжу з милості Бога; Ісус миє ноги учням — Господь служить людям, а нам хочеться, щоб служили нам; ці ілюстрації утворюють ніби місток над постаттю Христа, що веде до веселки).
Ісус Христос віддав Своє життя за нас, прийнявши покарання за наш непослух, наш гріх, щоб ми могли жити (ілюстрація хреста над іншими ілюстраціями).
Коли ми віримо, що Ісус прийшов на землю, щоб спасти нас, ця віра стає для нас ковчегом, завдяки якому ми зможемо потрапити в Небеса, де присутній Сам Бог. Ми отримуємо силу служити, як Ісус, коли добре робимо не лише собі, а й ближньому, який біля нас. Саме віра відкриває нам невідомий, але дуже красивий Божий світ. Віра в Ісуса Христа — це місток до майбутньої веселки.
Звісно, сьогодні нам важко уявити майбутню веселку на Небесах, але, дивлячись на веселку, яка з’являється на небі після дощу, ми можемо довіряти Богові, бо Його обіцянки вірні й незмінні.
V. Предметно-художня діяльність із використанням нетрадиційних методів малювання.
Вихователь може запропонувати дітям на вибір різні нетрадиційні техніки малювання.
- Малювання з елементами техніки ебру
Пояснення вихователя: замість білого аркуша паперу маємо тарілочку з білим молоком. Користуватимемося акварельними фарбами лише трьох основних кольорів: червоним, жовтим, синім. Піпеткою набираємо фарбу, поступово крапаємо фарбу на молоко. Ватну паличку вмочуємо в мильний розчин, ставимо у центр тарілочки і спостерігаємо чудернацькі малюнки, як поєднуються між собою кольори.
Самостійна робота дітей.
Вихователь. Такий експеримент із фарбами показує, що кожен із нас, як той один колір, може робити одну справу, доручену Богом. Часом стає навіть сумно, бо здається, що ти один, бачиш лише свій колір. І тільки коли ми об’єднаємося навколо Бога й дружно робитимемо доручену справу, як ті кольори, що поєдналися з мильним розчином і утворили гарний малюнок, матимемо хороший результат.
- Використання техніки граттаж
Підготувати полотно для граттажу: на аркуш паперу попередньо наносять кольори веселки акварельною або гуашевою фарбою, дати висохнути, натерти папір восковою свічкою без пропусків, розчинити чорну гуаш із милом та зафарбувати щільно папір. Роздати дітям ескізи — на тоншому папері контури майбутнього малюнка.
Пояснення вихователя: той, хто отримав ескіз, накладає його на чорний папір рівно, щоб куточки полотна збігалися. Беремо ручку, яка вже перестала писати, та промальовуємо контури ескізу, трохи притискаючи. Виходить відбиток ескізу на чорному папері. Потрібно перевірити, чи всі контури обвели. Коли все готово, знімаємо ескіз, бачимо, що контури малюнка перебились на папір. Ці контури потрібно прошкрябувати ручкою, яка не пише, або загостреною паличкою.
Самостійна робота дітей.
Вихователь. Отже, прошкрябавши чорне тло, ми змогли побачити яскраву картину кольорів веселки.
Такий спосіб малювання може допомогти зрозуміти, що в житті кожного зустрічаються труднощі, проблеми, вони можуть бути для нас чорніше чорної ночі, як цей аркуш паперу, але той приклад, який залишив нам Ісус Христос, — це ескіз, слідами якого ми можемо йти, довіряючи Йому. Коли ми докладемо зусилля, то досягнемо кінцевої мети — побачимо веселку.
- Експеримент з кольорами допоможе нам зрозуміти, що кожен, хто вірить, повинен мати терпіння, щоб побачити результат.
Демонстрація експерименту: кольорові цукерки-горошок розкласти на тарілці по колу, залити водою. Невдовзі кольори починають зафарбовувати воду, утворюючи палітру веселки.
Так і в нашому житті: ми можемо не знати, що нас чекає попереду, але маємо віру, що Бог допоможе здолати випробування.
VI. Підсумок
Сьогодні на небі ми бачимо веселку, яка промовляє до кожного з нас, що потопу більше не буде. На занятті ми дізналися про веселку, яка буде на Небесах, де є Сам Бог.
— Хто ж зможе побачити небесну веселку? Той, хто повірив у Ісуса Христа, як свого Спасителя.
Також завдяки фарбам ми змогли побачити, що в житті може бути чимало перешкод, та віра в Господа допомагає їх здолати, показує нам чудовий Божий світ. І на прикладах життя Ноя та Ісуса Христа ми переконались у цій істині.