Чи знаєте ви, як багато з того, що ви зараз викладаєте, може допомогти сформувати жителів майбутнього Царства Небесного? Біблія дає нам лише короткі відомості про царство, яке вона називає Новим Єрусалимом, але цього достатньо, щоб зробити певні висновки. Ось декілька моментів, які нам відомі:
• формування цього царства і його майбутніх мешканців уже почалося на цій Землі; одного разу воно з’явиться у своєму досконалому вигляді;
• у ньому будуть і слава, і честь народів, але в ньому не буде нічого гріховного або недостойного Царя;
• подібно до Христа після воскресіння, його мешканці будуть як звичайні люди з реальними тілами, інтелектом та емоціями, які були оновлені та вдосконалені завдяки чуду їх воскресіння Богом;
• вони будуть служити й царювати з Ним, прославляючи Його вічно як Творця, Отця, Спасителя, Господа і Царя за всі Його величні справи.
Як це може стосуватися уроків рідної мови, математики, музики, іноземної мови, фізичного виховання або того, що ви кожного дня викладаєте дітям у своєму класі?
Відповідь проста — тією мірою, якою ви дієте як «указівники» на Спасителя та Його Царство і сприяєте вияву у ваших учнів особистих якостей (інтелектуальних, моральних, емоційних, соціальних, фізичних тощо), необхідних для розвитку їх такими здоровими й урівноваженими особистостями, якими Бог створив їх, як для цього життя, так і для майбутнього — у Його Царстві.
Усі, хто вирішив слідувати за Христом, стають «будівельним камінням» Його Царства, яке буде очищене, мовби вогнем; тільки їхні очищені якості збережуться для подальшого переходу в Новий Єрусалим. Разом із Церквою шкільні вчителі можуть бути важливими наставниками учнів у підготовці жителів Царства Небесного, зосередивши увагу на трьох основних завданнях, які застосовуються до освітнього контексту: любити Бога, виконувати Його волю, приносити Йому славу.
Любов до Бога передбачає любити не тільки серцем, але й усім розумом.
Це починається з розуміння того, хто Він, і тих великих справ, які Він учинив. Поряд із Біблією, видимі й невидимі аспекти творіння Бога, що вивчаються у всіх дисциплінах, були визнані батьком шкільної освіти, єпископом Яном Амосом Коменським, як важливий засіб пізнання й любові до Творця і сприяння поширенню Його слави. Ця втрачена мета освіти — скарб, який нам і сучасній Церкві необхідно повернути. На жаль, занадто багато з нас поводяться так, ніби творіння не має значення, хоча саме ми є його основними бенефіціарами1! Наші незацікавленість і невдячність стосовно найбільших справ Того, Кого ми так «сильно любимо», щонайменше, викликають смуток. Ми нехтували важливим засобом «навчання всіх народів» — засобом, який багато хто називає «передєвангелізацією». Але для тих, хто розуміє духовну цінність вивчення Божого світу в усій його глибині й різноманітності, завдання полягає в тому, щоб викладати шкільні предмети, не перетворюючи наші уроки на вивчення Біблії, що більше пасує для церкви, ніж для школи.
Для виконання Божої волі щодо збереження, розвитку та управління творінням людині потрібно щось більше, ніж лише добрі наміри.
Ці завдання неможливо здійснити належним чином без знань про творіння, людське життя та взаємини. Шкільні предмети забезпечують важливу основу для розуміння Його творіння й особливо корисні, коли викладаються в контексті біблійного світогляду. Завдання, надане людині Богом, також вимагає, щоб вона оволоділа багатьма навичками, для того щоб правильно розвивати потенціал творіння, піклуватися про нього й керувати ним — знову ж таки, це важливий аспект навчання.
Вивчення справжніх цінностей і розвиток чеснот необхідні для забезпечення того, щоб усе робилося відповідно до моральних законів Бога і щоб все працювало гармонійно та всім на добро. Правління в майбутньому Царстві з Христом передбачає зрілість і практичне розуміння взаємозалежності всього цього. Завдання полягає в тому, щоб професійно інтегрувати знання (зокрема біблійні), навички, цінності, чесноти й принципи взаємин так, щоб учні набували цілісне розуміння світу й людського життя, формувалися як цілісні особистості, якими Бог із самого початку задумав їм бути, а також були готовими до всього життя, враховуючи майбутнє Царство.
Віддавати Богові славу — це значно більше, ніж прославляння Його співом.
Це містить розкриття всієї пишноти, неосяжності й досконалості Бога й усього того, що є в Ньому, особливо Його святого характеру, Його могутніх діянь милосердя і благодаті, а також чудових справ Його рук, які утворюють величезну будову, яку називаємо Всесвітом. Видимі й невидимі аспекти творіння, відображені в кожній академічній дисципліні, є багатогранним виявом Його величі, мудрості, впорядкованості та краси.
Здається, що кожна частинка ніби кричить про Його славу, промовляючи: «Це ще один відбиток твого Творця-Отця-Спасителя-Царя. Він заслуговує вашої уваги, любові, вірності, поклоніння і служіння!» Так, Бог доклав чимало зусиль, щоб привернути нашу увагу своїми численними справами. На жаль, дуже багато людей, навіть деякі з Його власних дітей, часто не помічають цих «указівників» до Творця, Спасителя. Наше завдання як вчителів і наставників молоді полягає в тому, щоб зняти з їхніх очей пелену й допомогти їм відволіктися від усього непотрібного, щоб зосередитися на покликанні Того, Хто щиро піклується про їхні інтереси.
Отже, де і як ви зможете дізнатися більше про навчання вчителів, яке допомагає формувати в учнів такі дорогоцінні якості?
MAРХО пропонує вам чотирисесійний курс професійного розвитку для груп учителів під назвою «Навчання по‑християнськи 4+», який дає розуміння освіти в контексті «Великої історії Бога», а також практичні інструменти для викладання будь-якого шкільного предмета таким чином, щоб підготувати учнів не тільки до іспиту, а й до життя в цілому, зокрема й у Царстві Небесному.
Щоб дізнатися про це більше та про інші практичні методичні ресурси, які пропонує MAPXO, заходьте на наш сайт mapxo.org (див. «Про нас — Що таке МАРХО?»).
Реймонд Ле Клер — філолог, фахівець із міжкультурних комунікацій та підвищення кваліфікації педагогів-християн