Автор Ганна Самолюк, учитель основ християнської етики, заступник директора Чортківської ЗОШ I-III ст. № 4 Тернопільської обл.
Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів про притчі Христові, їх символіку та повчання; виховувати на конкретних прикладах із притч віру в Бога та загальнолюдські цінності; розвивати логічне мислення, уміння порівнювати та аналізувати.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Учитель запалює свічку.
Молитва «Царю небесний»
ІІ. Активізація навчальної діяльності
Бесіда
1. Чи любите ви подорожувати?
2. Чому ви любите подорожувати?
3. Чи мріяли ви здійснити подорож «машиною часу»?
4. Де вам більше хотілося б побувати: у майбутньому чи в минулому?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку
— Діти, на сьогоднішньому уроці я пропоную вам здійснити мандрівку сторінками Ісусових притч.
Тема написана на дошці, учні записують у зошити.
IV. Виконання тестових та творчих завдань
— Здійснити подорож ми зможемо за допомогою квіточки (квіточка прикріплена на дошці), яка складається з семи кольорів — кольорів веселки. Пригадаймо, у якому порядку розміщуються кольори на веселці: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий. Ми зможемо мандрувати за умови, що ви відриватимете пелюсточки в такому порядку, як вони розміщені на веселці.
До дошки виходить один із учнів, бере червону пелюстку.
— Щоб дізнатися, куди ми потрапимо, ви повинні встановити, з якої притчі ці слова: «Царство Небесне подібне ще до захованого в полі скарбу…» (слова записані на зворотному боці пелюсточки).
Притча про скарб і перлину (Мт. 13:44–46)
— Для того щоб дізнатися, що для нас є найбільшим скарбом, ви повинні прочитати вірш із Святого Письма, знайти ключове слово, яке й буде відповіддю на поставлене запитання.
Учнів об’єднати в три групи. Кожна група отримує завдання.
І група — Ів. 1:1 («Споконвіку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово») — Слово.
ІІ група — Мт. 6:33 («Шукайте ж найперш Царства Божого й правди Його, — а все це вам додасться») — Царство Небесне.
ІІІ група — Як. 4:8 («Наблизьтесь до Бога, то й Бог наблизиться до вас») — Бог.
До дошки виходить один із учнів, бере оранжеву пелюстку.
— Щоб дізнатися, куди ми потрапимо, ви повинні встановити, з якої притчі ці слова: «А той, що одного взяв, пішов та й закопав його в землю, і сховав срібло пана свого…» (слова записані на зворотному боці пелюсточки).
Притча про таланти (Мт. 25:14–30)
Бесіда
1. Скільки талантів дав господар першому слузі?
2. Скільки талантів дав господар другому слузі?
3. Скільки талантів дав господар третьому слузі?
4. Що зробили слуги із талантами?
5. Хто такий господар?
6. Що ми розуміємо під поняттям «таланти»?
7. Чого навчає нас ця притча?
— Удома ви повинні були виготовити квіточку талантів. Зараз ми посадимо квітник талантів класу.
На магнітну дошку учні прикріплюють квіточки, на пелюсточках яких записані таланти кожного з них.
— Тож мандруємо далі.
До дошки виходить один із учнів, бере жовту пелюстку.
— Щоб дізнатися, куди ми потрапимо, ви повинні встановити, з якої притчі ці слова: «Два чоловіки до храму ввійшли помолитись…» (слова записані на зворотному боці пелюсточки).
Притча про митаря і фарисея (Лк. 18:9–14)
— Розмістіть слова, які характеризують митаря і фарисея.
На смужках паперу записані слова, які характеризують митаря і фарисея, учні прикріплюють їх на дошці.
Митар
Вважає себе грішною людиною
Щиро жалкує про свої гріхи
Кається в гріхах
Просить пробачення у Бога
Смиренний
Фарисей
Вважає себе взірцем побожної людини
Вихваляється своїми чеснотами
Не визнає своїх гріхів
Не жалкує про свої гріхи
Гордий
— Чого навчає нас притча?
До дошки виходить один із учнів, бере зелену пелюстку.
— Щоб дізнатися, куди ми потрапимо, ви повинні встановити, з якої притчі ці слова: «Ідіть і ви до мого виноградника, і що буде належати, дам вам».
Притча про робітників у винограднику (Мт. 20:1–16)
Розв’язування кросворду
По горизонталі
1. Скільки часу працювали робітники, яких господар найняв останніми? (Годину)
2. Господар у притчі — це … (Бог)
3. Хто за наказом господаря роздавав плату робітникам? (Управитель)
4. Яка риса характеру була притаманна робітникам, які прийшли працювати рано-вранці? (Заздрість)
По вертикалі
5. Місце праці робітників. (Виноградник)
6. Яку плату обіцяв господар першим робітникам? (Динарій)
7. Скільки разів виходив господар наймати робітників? (П’ять)
8. Котра була година, коли господар вдруге вийшов найняти робітників? (Третя)
Бесіда
1. Чи правильно вчинив господар?
2. Чи мали моральне право робітники, які прийшли першими працювати у винограднику, нарікати на господаря?
3.Чого навчає нас притча?
Кожна група по черзі бере голубу, синю, фіолетову пелюсточки.
— Щоб дізнатися, куди ми потрапимо, ви повинні встановити, з якої притчі ці слова: «Інше ж упало на добрую землю, і, зійшовши, уродило стокротно…»
Притча про сіяча (Лк. 8:5–15) — І група
«…вбогий один, на ім’я йому Лазар, що лежав у воріт його…»
Притча про багача і Лазаря (Лк. 16:19–31) — ІІ група
«Залишіть, хай разом обоє ростуть аж до жнив…»
Притча про пшеницю і кукіль (Мт. 13:24–30) — ІІІ група
Кожна група за допомогою запропонованих матеріалів повинна представити притчу.
І група отримує чотири аркуші картону формату А-4, клей, ножиці, малюнки куща тернини, птахів, дороги, кам’янистого ґрунту, родючого ґрунту, насінинок, сонця (потрібно виготовити аплікації, де показати чотири типи ґрунту);
ІІ група отримує картон формату А-3 та малюнки дерев (потрібно виконати аплікацію «Сад милосердя», де дерева символізують діла милосердя для тіла і для душі ближнього);
ІІІ група отримує колоски пшениці, перемішані з бур’яном (потрібно відділити пшеницю від бур’яну).
Захист виконаних завдань. Обговорення притч
V. Узагальнення знань
Виконання тестових завдань (зразки див. на с. 40).
VІ. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру на основі улюбленої притчі.
Молитва «Отче наш»
Тест № 1
1. Скарб у притчі чоловік:
а) свідомо шукає;
б) знаходить випадково;
в) приймає у подарунок;
г) отримує в спадщину.
2. Перлину в притчі купець:
а) свідомо шукає;
б) знаходить випадково;
в) приймає у подарунок;
г) отримує в спадщину.
3. Купець із притчі — це:
а) людина, яка шукає наживи;
б) людина, яка колекціонує прикраси;
в) людина, яка шукає Істину.
4. Скарб і перлина у притчі — це:
а) ювелірні коштовності;
б) Царство Небесне;
в) наші таланти.
5. Які скарби є цінніші?
а) моральні;
б) матеріальні;
в) і моральні, і матеріальні.
6. Чоловік, який знаходить скарб, — це:
а) людина, яка несподівано матеріально збагачується;
б) людина, якій несподівано пощастило;
в) людина, якій несподівано відкривається Правда, пізнання Бога.
7. Кого називають мандрівним філософом?
а) Платона;
б) Григорія Сковороду;
в) Ярослава Мудрого.
8. Коли народився Григорій Сковорода?
а) у 1722 році;
б) у 1822 році;
в) у 1752 році.
9. Що відповів посланцеві російської імператриці Григорій Сковорода?
а) він погодився переїхати до столиці Росії;
б) сказав, що він патріот своєї держави;
в) відповів, що йому сопілка і вівця дорожчі царського вінця.
10. У якому навчальному закладі вчився Григорій Сковорода?
а) у Київському університеті;
б) у Києво-Могилянській академії;
в) у Харківському університеті.
11. Де похований Григорій Сковорода?
а) на Харківщині;
б) на Київщині;
в) у Росії.
12. Вставте пропущене слово ключового вірша «Шукайте ж найперше … й правди Його, а все це вам додасться»:
а) слави;
б) мудрості;
в) Царства Божого.
Тест № 2
1. Сіяч у притчі — це:
а) землероб;
б) Господь Бог;
в) будь-яка людина, що сіє зерно.
2. Зерно у притчі — це:
а) насіння;
б) слова людей;
в) Слово Боже.
3. Ґрунт у притчі — це:
а) площа землі, на якій вирощують рослини;
б) душа людини;
в) земля, придатна для обробітку.
4. Коріння у притчі — це:
а) віра людини;
б) орган рослин;
в) прародичі людини.
5. З якої притчі ці слова «…і виріс терен і їх поглушив»?
а) про десять дів;
б) про багача;
в) про сіяча.
6. З якої притчі ці слова «…одні зерна впали край дороги»?
а) про сіяча;
б) про багача;
в) про дім на скелі.
7. Кущі тернини у притчі — це:
а) проблеми, негаразди у житті;
б) бур’яни;
в) негативні емоції людини.
8. Вставте пропущені слова у ключовий вірш: «Боже Слово живе та діяльне, … від усякого меча обосічного»:
а) сильніше;
б) гостріше;
в) міцніше.
9. Вставте пропущені слова «Будьте ж виконавцями …, а не слухачами самими, що себе самих обманюють»:
а) слова;
б) діла;
в) обіцянки.
10. Дорога у притчі — це:
а) шлях, по якому йдуть;
б) душа людини, яка почула Слово і відразу забула;
в) душа людини, яка не почула Слова Божого.
11. Родючий ґрунт — це:
а) люди, які чують Слово Боже;
б) люди, які чують Слово Боже й дотримуються його протягом життя;
в) люди, які чують Слово Боже, дотримуються його протягом життя і передають наступним поколінням.
12. Притча про сіяча вчить:
а) як правильно сіяти зерно;
б) у який ґрунт потрібно сіяти зерно;
в) наше серце повинно бути добрим родючим ґрунтом, на якому проросте Боже Слово і дасть свої плоди.
Тест № 3
1. З якої притчі слова «…бо всякий, хто підноситься, принижений буде, а хто принижує себе, піднесеться»?
а) про митаря і фарисея;
б) про багача;
в) про дім на скелі.
2. З якої притчі слова «Два чоловіки увійшли в храм молитись…»?
а) про скарб;
б) про багача;
в) про митаря і фарисея.
3. Яка притча вчить нас бути смиренними?
а) про сіяча;
б) про багача;
в) про митаря і фарисея.
4. Яка притча вчить нас не бути гордими й не вихвалятися?
а) про багача;
б) про митаря і фарисея;
в) про сіяча.
5. Який із перелічених гріхів був притаманний для фарисея?
а) заздрість;
б) гордість;
в) гнів.
6. Вставте пропущені слова у ключовому вірші «Бог противиться гордим, а смиренним дає…»:
а) поміч;
б) благословення;
в) благодать.
7. Митар у притчі вважає себе:
а) грішною людиною;
б) таким, що не має гріхів;
в) має легкі гріхи.
8. Фарисей у притчі вважає себе:
а) грішною людиною;
б) взірцем побожної людини;
в) таким, що має легкі гріхи.
9. Як називають молитву, якою молився митар?
а) митарева молитва;
б) молитва «Отче наш»;
в) молитва покаяння.
10. Митар у притчі:
а) не покаявся у своїх гріхах;
б) щиро кається у своїх гріхах;
в) частково кається у своїх гріхах.
11. Фарисей у притчі:
а) кається у своїх гріхах;
б) вихваляється своїми чеснотами;
в) частково кається у своїх гріхах.
12. Хто, за словами Ісуса, вийшов оправданий із храму?
а) митар;
б) фарисей;
в) і митар, і фарисей;
г) ні митар, ні фарисей.