Автор Олена Коваль, учитель християнської етики Тернопільської ЗОШ I-III ст. № 28
Розкрийте навстіж кожен своє серце
До Істини, яка завжди жива.
Я щиро вірю, що на чаші денця
Всіх душ впадуть Ісусові слова.
Мета: розкрити дітям те, що Ісус Христос поділяв слухачів на чотири категорії відповідно до того, як вони слухають і сприймають Божу правду; формувати почуття любові й поваги до Святого Письма; виховувати вміння дисциплінувати себе, коли слухаєш Слово Боже, і сприймати Його як звернення Бога до кожного особисто.
Біблійний текст: притча про сіяча (Лк. 8:5–15; Мт. 13:3–9, 18–23).
Ключовий вірш: «Будьте ж виконавцями слова, а не слухачами самими, що себе самих обманюють» (Як. 1:22).
Обладнання: Біблія для кожного учня; насіння різних овочів та фруктів (оформлене у вигляді таблиці); колоски пшениці; прозорий одноразовий посуд із різними видами ґрунту; ноутбук, проектор, екран, диск з PowerPoint презентацією; сердечка для кожного учня, зразок «книжки-складанки» із зображенням чотирьох сердець; таблиці, що схематично відображають притчу; таблиця «Правило п’яти пальців»; кольорові ілюстрації, що відображають Псалом 1.
Словник термінів:
правда — те, що народжене Божою наукою й узгоджується з нею;
Божа істина — це найвищий ступінь правди, що дана Ісусом Христом.
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
Учитель. На уроці вчитель пояснював новий матеріал. Це була дуже важлива тема, тому він хотів, щоб всі уважно слухали, щоб усе зрозуміли. Але Даринка крутилась, була неуважна. Учитель зупинився і запитав ученицю: «Скажи, будь ласка, що ти почула з нового матеріалу?». Замість відповіді було мовчання. Даринка була присутньою на уроці, мала вуха, але нічого не почула!
Правда ж, знайома ситуація, діти? Ісус Христос ще набагато раніше знав про таку проблему людей і говорив «…мають вуха, але не чують», і це Його дуже засмучувало!
Ось у мене в руках насінина гороху. Я відпускаю її, вона падає на стіл, навіть відскакує від поверхні стола, котиться на підлогу. Тепер візьму насіння пшениці, відпускаю його, і воно вдаряється об підлогу. Що далі? Далі нічого не відбувається, насіння просто лежатиме на підлозі… і може так пролежати дуже довго.
Ось тут зібрані різні види насіння: починаючи від маку, льону до квасолі, кукурудзи та гарбуза.
— Що спільного в них? Яка властивість у всіх цих насінин?
— Рости! — відповідають учні.
— Де вони можуть рости?
— Лише в землі (ґрунті).
— Отже, проблема, як правило, не в насінні, а в ґрунті.
ІІ. Виклад нового матеріалу
Учитель. Використовуючи приклад сіяння зерна в землю, Ісус Христос розповів дуже важливу притчу. Усіх тих, хто слухає Слово Боже, Він поділив на чотири категорії.
Об’єднуємо учнів у 4 групи. Кожна група отримує картки із зазначеним текстом зі Святого Письма, який потрібно прочитати. На вчительському столі в прозорих пластикових скляночках є різні види ґрунту. До того ж, кожна група отримує сердечка.
Учень з 1-ї групи (зачитує). «Ось вийшов сіяч, щоб посіяти зерно своє. І, як сіяв, упало одне край дороги, — і було повитоптуване, а птахи небесні його повидзьобували» (Лк. 8:5).
Другий учень з цієї групи вибирає один вид ґрунту і ставить його на столі 1-ї групи. Учні схематично зображують такий вид серця. Тим часом учитель показує відповідний слайд на екрані.
Учень з 2-ї групи (зачитує). «Друге ж упало на ґрунт кам’янистий, — і, зійшовши, усохло, не мало-бо вогкості» (Лк. 8:6).
Інший учень з цієї групи вибирає відповідний ґрунт і ставить його на столі своєї групи. Учні схематично зображують такий вид серця. Учитель показує відповідний слайд.
Учень з 3-ї групи (зачитує). «А інше упало між терен, — і вигнався терен, і його поглушив» (Лк. 8:7).
Знову вибирають відповідний ґрунт і зображають його на сердечку. Учитель показує відповідний слайд.
Учень з 4-ї групи (зачитує). «Інше ж упало на добру землю, — і, зійшовши, уродило стократно. Це сказавши, закликав: “Хто має вуха, щоб слухати, — нехай слухає!”» (Лк. 8:8).
Учні вибирають ще один вид ґрунту й замальовують сердечка. Учитель показує відповідний слайд. Учитель вивішує таблицю.
Табл. 1
Зерно | Слово Боже |
Сіяч | Ісус Христос;той, хто проголошує Боже Слово. |
Ґрунт | людське серце. |
Птахи | диявол |
Табл. 2
ґрунт, що край дороги | |
кам’янистий | |
зарослий терниною | |
добрий ґрунт |
Учні зачитують (знову по групах) текст Лк. 8:12–15.
«А котрі край дороги, — це ті, хто слухає, але потім приходить диявол, і забирає слово з їхнього серця, щоб не ввірували й не спаслися вони.
А що на кам’янистому ґрунті, — це ті, хто тільки почує, то слово приймає з радістю; та кореня не мають вони, вірують дочасно, — і за час випробовування відпадають.
А що впало між терен, — це ті, хто слухає слово, але, ходячи, бувають придушені клопотами, та багатством, та життєвими розкошами, — і плоду вони не дають.
А те, що на добрій землі, — це оті, хто як слово почує, береже його в щирому й доброму серці, — і плід приносять вони в терпеливості».
Поруч із першою таблицею вчитель вивішує другу. Кожна група вибирає найкраще сердечко серед намальованих і розміщує його в клітинку навпроти відповідного ґрунту.
На наступному етапі кожна група отримує картки з додатковими текстами з Біблії: Лк. 22:54–62; Дії 17:32; Пс. 1:1–3; Мт. 26:14–16. Учні пошепки читають свій уривок, радяться між собою, до якого ґрунту-серця його приєднати, підходять до таблиці й записують ці місця там, де вони вирішили, пояснюючи своє рішення.
Табл. 3
ґрунт, що край дороги | лукавий викрадає слово, щоб не увірували і не спаслися | Дії 17:32 | «…послухаємо тебе іншим разом…» |
кам’янистий | коли приходить утиск і переслідування – відпадають | Лк. 22:54-62 | Петро тричі зрікається Ісуса |
зарослий терниною | клопоти, омана багатства заглушують слово | Мт. 26:14-16 | Юда спокушується багатством |
добрий ґрунт | приносять плід в 30, 60, 100 разів більше | Пс. 1:1-3 | Щаслива людина, яка живе згідно зі Словом Божим |
ІІІ. Вивчення ключового вірша
Учитель записує на дошці ключовий вірш і пропонує учням заплющити очі та в цей час витирає якесь слово з вірша. Наприклад, «Будьте ж __________ слова, а не слухачами самими, що себе самих обманюють», а учні повинні цей текст прочитати повністю. Знову пропозиція заплющити очі, а вчитель витирає ще одне слово. Наприклад, «Будьте ж _________ слова, а не _________ самими, що себе самих обманюють», а учні читають.
IV. Закріплення знань
— Чи справді людина може слухати (маючи вуха) і не почути?
— На скільки категорій Ісус Христос поділив слухачів Слова Божого?
— Із чим порівнює Ісус Христос Слово Боже?
— Куди потрапляє зерно Слова Божого?
— Із чим порівнюється серце людини?
— Як Ісус характеризував першу категорію?
— Якою картинкою змалював цю першу категорію?
— Що символізують птахи?
— Охарактеризуйте другу категорію слухачів.
— Що таке терен?
— Який урожай для Бога приносять ті люди, які насправді чують Слово Боже?
— Чи достатньо тільки слухати, чи Господь ще щось вимагає від нас?
V. Виховання характеру
Учитель. Ми повинні дозволити насінню Слова Божого проникнути в наш розум, а не залишати на поверхні (розуму), звідки його може викрасти лукавий; важливо стежити, щоб ніщо не заглушило Слово Боже, бо тоді воно ніколи не принесе плоду.
Учитель вивішує схему із зображенням руки (долоні).
Для того щоб стати «добрим ґрунтом», слід: слухати, читати, роздумувати над Словом Божим, ділитись ним з іншими й найголовніше — виконувати його. Такий християнин буде приносити для Господа плоди в 100/60/30 разів більше й буде «як дерево, над водним потоком посаджене, що родить свій плід своєчасно». Це правило ще називають «Правилом п’яти пальців». Добре запам’ятайте його й візьміть собі за правило.
Дуже важливо навчитись роздумувати над Словом Божим. Що це означає?
•Тримати його в своїй пам’яті, у своєму розумі.
•Скеровувати свої думки постійно до Слова.
•Запитувати себе, що Бог хоче мені цим сказати?
•Якщо це можливо, записати ті думки, які приходять під час роздумів над Словом Божим.
І так як для будь-якої роботи нам потрібні всі пальці руки, так важливо виконувати Божі настанови й жити Божими заповідями. У Біблії сказано, що віра — від слухання Слова Божого. Отже, як ми будемо слухати, такою й буде наша віра. А ми повинні мати таку діяльну віру, яка буде засвідчена нашими добрими ділами.
Інтерактивна гра «Момент життя»
Групам дається завдання, щоб діти пригадали ті моменти життя, коли вони були уважні чи неуважні до Слова Божого і якими були результати. У групах проводиться обговорення, після якого декілька учнів презентують завдання міні-сценкою.
VI. Підсумок
Буває, що людина виходить із церкви і вже через короткий проміжок часу не може пригадати, про що говорив священик. Тому, коли ми слухаємо Слово Боже (чи в церкві, чи на уроці в школі), ми повинні стежити за тим, ЯК ми слухаємо, щоб належати до тієї категорії ґрунту, яка є доброю. Важливо не просто слухати і знати вчення Христа, але й жити Його заповідями й настановами.
VII. Домашнє завдання:
1) читати й переказувати притчу про сіяча (Лк. 8:5–15; Мт. 13:3–9 і 18–23);
2) вивчити напам’ять ключовий вірш уроку (Як. 1:22);
3) опрацювати урок у підручнику та робочому зошиті;
4) виготовити «книжку-складанку» із зображенням сердець чотирьох категорій;
5) для тих, хто хоче мати оцінку «12», — вивчити Пс. 1 напам’ять.
VIII. Після «Сходить зернятко»
ІХ. Молитва.
ДИСК ІЗ ЗАПИСОМ ДОДАТКІВ ДО УРОКУ МОЖНА ПРИДБАТИ, ЗВЕРНУВШИСЬ У РЕДАКЦІЮ.