Більшість професійних педагогів погодяться, що біблійна інтеграція — це не перетворення традиційних шкільних уроків у вивчення Біблії або цитування віршів з Біблії під час уроку з приводу і без такого.
Біблійна інтеграція — це створення актуального і природного зв’язку між темою уроку й окремим аспектом віри, таким, як конкретне вірування, цінність, принцип або християнська практика. Причому обговорення такого зв’язку не повинно займати значну частину уроку.
Встановлення зв’язків між вірою і навчанням дає додаткову перевагу в тому, що ми наочно демонструємо взаємозв’язок різних вимірів створеного світу: фізичного, морального, соціального, психологічного, богословського та інших. Школа — ідеальне місце для того, щоб дізнатися про початкову цілісність Божого світу, тому що всі шкільні предмети за своєю суттю присвячені Його творінню. Вони знайомлять учнів з навколишнім видимим і невидимим світом, частиною якого також є люди, і з тим, як у людства сформувалися супутні продукти використання Божого творіння у вигляді культури, соціальних інституцій, які можуть як відповідати цілям і намірам Бога, так і перебувати в суперечності з ними. Розуміння цього взаємозв’язку і взаємозалежності дуже важливе не тільки для вашого викладання.
Тому ми рекомендуємо вам переконатися, що взаємозв’язки, які ви встановлюєте, випливають з теми ваших уроків природно і закономірно. Такі зв’язки ніколи не повинні здаватися штучними, нав’язаними, «притягнутими за вуха» або перебільшеними в прагненні будь-яким чином надати духовне значення «світській» темі. Це легко може привести до порушення професійних стандартів викладання та нехтування освітніми цілями, очікуваними від школи. Будь-який зв’язок з християнською вірою, що встановлюється на шкільному уроці, повинен бути нерозривно пов’язаний з академічною темою уроку. Він не повинен заміняти основну академічну тему або додавати до неї будь-яку абсолютно нову.
Сьогодні ми пропонуємо вам ще одну модель біблійної інтеграції «Закладаючи підвалини», розроблену автором багатьох шкільних підручників Джоном Хеєм. В основу цієї моделі автор поклав намір сприяти педагогам-християнам допомогти учням, наскільки це можливо, відновити Божий план для людства, щоб налагодити стосунки в чотирьох важливих сферах:
• з Богом;
• з самим собою;
• з іншими людьми;
• з усім навколишнім світом.
Усі ці взаємини безпосередньо пов’язані зі змістом і метою шкільної програми, освітнього процесу і кожною людиною в шкільному співтоваристві тому, що вони, фокусуючись на біблійних істинах, принципах і цінностях, є центральним елементом будь-якого християнського підходу до освіти.
Цілі цієї моделі:
• визначити основні біблійні істини, цінності та принципи, з яких складається християнський світогляд і ставлення до життя;
• знайти способи належної інтеграції цих елементів у викладання шкільних предметів, щоб робити освіту справді християнською й розвивати учнів як цілісних особистостей.
Ця модель орієнтована на те, щоб педагоги змогли зрозуміти, що усвідомлений християнський світогляд з акцентом на цінності, на інших людей, а також нашу відповідальність бути управителями Божим світом, відкриває можливість для відновлення всіх ключових стосунків, як і було задумано Творцем. Застосовуючи ці аспекти християнської віри до змісту шкільних предметів і освітнього процесу, вчителі допоможуть учням:
• знайти справжню мудрість через пізнання Бога і Його намірів для творіння і людини;
• відновити особисті стосунки з Богом, які стали можливими завдяки жертві Ісуса Христа;
• постійно відновлювати початковий Божий образ у собі, і знаходити примирення з самим собою та іншими людьми;
• учитися служити іншим людям і будувати гармонійні стосунки з ними;
• налагоджувати гармонійні взаємини з самим собою і рештою творіння, щоб стати мудрим управителем Божим світом, відповідно до Його початкового плану.
Щоб приготувати урок із будь-якого предмета шкільної програми, можна скористатись запропонованою схемою, у якій поетапно відповісти на питання й зрозуміти, на якому етапі уроку найбільш органічно можна застосувати інтеграційний момент і якої категорії відновлення стосунків він буде торкатись.
Як приклад застосування цієї моделі, пропонуємо вам урок, розроблений одним із учителів історії української школи.
Щоб знайти інші моделі біблійної інтеграції на уроках та більше прикладів за ними, що пропонує MAPXO, заходьте на наш сайт mapxo.org (див. «Про нас — Що таке МАРХО?»)
План-схема інтеграції біблійного світогляду за моделлю Джона Хея «Закладаючи підвалини»
- Предмет: Історія України
Джерела: підручник «Історія України», відео, презентація, «Повість минулих літ»
Клас: 7 - Традиційна навчальна мета уроку: ознайомити учнів з умовами приходу до влади Ярослава Мудрого, зі змінами, що відбулися в Київській державі за часів його правління, дати оцінку діяльності князя для розвитку Давньоруської держави; на прикладах діяльності князя Ярослава Мудрого визначити роль особистості в історії та Божому плані розвитку всесвітньої історії.
- План уроку
а) Вступ (постановка питання):
Гра «Нога, рука, рот»: ноги тупотять, руки плескають, рот співає — гарний хор. Але вони стали пихатими, позаздрили одне одному, захотіли стати іншими… (поміняти ролі: ноги співають, руки тупотять, рот плескає — нічого не виходить.) Тобто, кожен повинен робити саме те, для чого Бог створив його. Бог чекає від людей, щоб вони виконали Його волю. Кожна людина на Землі відповідальна за те, що вона встигне зробити за своє життя.
Проблемні питання
За всю історію Русі тільки один правитель удостоївся іменування «мудрий». За які ж діяння так вшанував народ сина князя Володимира — Ярослава?
Що таке, на вашу думку, «мудрість»?
Яким чином Божа істина допоможе вам стати мудрими в практичному житті?
б) Виклад матеріалу (стислий опис етапів розкриття теми):
На етапі розкриття:
— Пропонуємо учням переглянути фільм «Ярослав Мудрий. Князь Київський» та протягом перегляду заповнювати приготовлену завчасно таблицю «Діяльність Ярослава Мудрого».
— Розповідь учителя про прихід Ярослава до влади (презентація).
— Робота з історичним документом «Повість минулих літ» (за заготовленими питаннями).
— Цікаво знати (інформація про бібліотеку Ярослава Мудрого та іншу культурну діяльність князя).
— Інтеграційний момент:
Князь Ярослав, прозваний у народі Мудрим, завершив християнізацію Київської Русі, хоч навернення деяких віддалених племен тривало ще довго після його смерті. Ярослав продовжував розпочату князем Володимиром розбудову держави на засадах Христової віри. «Володимир землю зорав і розпушив, хрещенням просвітив, Ярослав засіяв книжними словами серця віруючих людей, а ми пожинаємо, учення приймаючи книжне», — пише літописець.
в) Поглиблене розуміння:
— зовнішня політика Ярослава Мудрого (розповідь учителя);
— інтеграційний момент:
Уявіть собі, що князь Володимир свого часу не пізнав Бога і не познайомив своїх дітей з Христом. Чи зміг би Ярослав, син невіруючого Володимира, язичник, виконати таку величезну роботу з перетворення держави й сердець людей? Можливо, і ми зараз були б язичниками? (Роздуми дітей.)
Але в Бога все під контролем. Свого часу приходять люди, які виконують Його волю, творять історію. Уся слава Йому за це. Завдання людей — мати взаємини із Творцем і бути слухняними Його волі.
г) Завершення (висновки, бесіда за запитаннями)
Учитель організовує перевірку результатів роботи учнів із таблицею «Правителі Київської держави», обговорює й уточнює їхні висновки. (Учитель привертає увагу учнів до провідних ідей матеріалу, розглянутого на уроці, за потреби супроводжує їх коротким коментарем.)
Князювання Ярослава Мудрого стало періодом подальшого піднесення Русі. У цей час завершилося становлення її державності: стабілізувалися кордони, було вдосконалено систему управління, упорядковано правові норми, розвивалися культура, освіта і церковне життя. Київська держава сягнула вершини свого розквіту, ставши в один ряд із провідними країнами середньовічної Європи.
Інтеграційний момент:
Ярослав Мудрий був слухняним Божій волі і повністю залежав від свого Творця. Пізнаючи Бога, він пізнавав Божу істину. Мудрість полягає в пізнанні Бога і Його задуму для людини. Святе Письмо закликає людей жити в страху Божому й любити Господа всім серцем і всім розумом: роблячи так, людина зростає в премудрості (Пр. 9:10). - Цілі інтеграції: «ДОМОВРЯДУВАННЯ»
Учні, вивчаючи матеріали життя та правління князя Ярослава Мудрого Київською державою, повинні зрозуміти, що кожна людина несе відповідальність перед Богом за ту місію, яку Він їй довірив. - Конкретна біблійна істина (підґрунтя для мети інтеграції)
Бог підтримує Всесвіт заради Своєї слави і здійснення Свого задуму для творіння. Бог використовує людину для реалізації Своїх планів. Бога не можна заскочити зненацька, у Нього все відбувається у свій час. Тому важливо бути слухняним Божій волі. Кожна людина несе відповідальність перед Богом за ту місію, яку Він їй довірив. - План інтеграції: є можливість біблійної інтеграції на всіх етапах уроку.
- Оптимальний педагогічний прийом до інтеграційного моменту: проблемне питання.
- Нотатки:
— Ярослав Мудрий був слухняним Божій волі і повністю залежав від свого Творця. Пізнаючи Бога, він пізнавав Божу істину. Мудрість полягає в пізнанні Бога і Його задуму для людини. Святе Письмо закликає людей жити в страху Божому і любити Господа всім серцем і всім розумом: роблячи так, людина зростає в премудрості (Пр. 9:10).
— Особисте застосування: А що на вашу думку є мудрістю? (Роздуми дітей.)
— Висновки: Знання потрібно використовувати. Наприклад, всі наші справи і вчинки, як хороші, так і погані, матимуть продовження в наших життях, життях наших рідних, друзів, історії моєї родини, моєї країни, всієї Землі. Якщо це хороші вчинки, правильні рішення, засновані на Істині, то в подальшому це стане благословенням для всіх. А в іншому разі це буде бідою, хворобою, сльозами, прокляттям. Є безліч свідчень на підтвердження цих слів.
Поділися цим із тими, хто про це не знає, а вірить в удачу, вседозволеність і безкарність.