Автор Лідія Білозерова, учитель російської мови та зарубіжної літератури (вища категорія, учитель-методист) КЗ «Маріупольська ЗОШ І–ІІІ ст. № 52 Маріупольської міської ради Донецької обл.
Передмова: розмова з майбутнім читачем
Сучасний читач! Сучасний читач!
Ах, скільки у цьому патетики!
Ти хто? У стрибку — прослухач? проглядач?
І що там тобі до естетики?
Забута світлина? Чи здерта емаль —
На вазі старої бабусі?
Що? Оскар? Не той?.. А, король якийсь… Вайльд…
Король естетизму… спокуси…
Та все ж… Чомусь з розуму з’їхали всі…
Блукали книжковим, бач, раєм…
Пробач, мій Фейсбук, і мій друг, мій сусід…
«Портрет Доріана»… читаю…
Л. Білозерова
Мій юний друже! Впевнена, що ти вже перегорнув останню сторінку роману, та він тебе не відпускає, як колись мене в далекі студентські роки. Ти поринув — у час? у таємні закутки душі героя (якщо ти її знайшов)? у свою душу?
Загадкова історія… Чи могло таке статися? Не все зрозуміло до кінця? Звісно.
Ось так і буває з хорошою книжкою. Точніше, з її читачем. Не відпускає справжня книжка справжнього читача.
Пригадую, що в юності я тричі поверталася до «Портрета Доріана Грея», у зрілі роки — ще… І зараз… Як у річку Геракліта неможливо ввійти двічі, так саме і в книжку. Ні, книжка залишається незмінною − ти інший. Світоглядом, досвідом, уявою, почуттями. Завжди.
Ось і мої запитання для тебе — з різного часу, тому позначені різними кольорами. Веселка, але не зовсім легковажна!
Дивись далі, мій співрозмовнику.
Питання 1. Так, Доріан Грей не красень, не красунчик (це дешево). Він — утілення Краси за естетичними принцами Давньої Греції. Він сама досконалість. Як казав Безіл Холлуорд: «І обличчя Доріана Грея колись стане для мене тим, чим був для венеціанців винахід масляних фарб у живопису чи для грецької скульптури − постать Антиноя».
Чи не знайти тобі той взірець краси — скульптурне зображення Антиноя та порівняти з описом Грея? Що так вразило Холлуорда?
«Так, безперечно, цей юнак — з ніжними обрисами яскраво-червоних уст, чистими блакитними очима, золотистими кучерями — був надзвичайно вродливий. Його обличчя чимось таким одразу викликало довіру. З нього промовляла вся щирість юності, уся чистота юнацького запалу. Було очевидно, що життєвий бруд ще не позначuв його своїм тавром».
Питання 2. Лорд Генрі. Який блискучий розум! Яка іронія! Витонченість! Кожна його сентенція — перлина. Особливо про красу порівняно з генієм. А які вислови лорда Генрі тобі до душі? Чи бажав би ти з ним посперечатися? Про красу, наприклад? Про кохання? Наведи 4–5 висловів та додай свої роздуми за змістом афоризмів.
Питання 3. Доріан Грей був такий закоханий! З яким запалом він говорив про своє почуття до Сібіл Вейн! І щоб так ураз розлюбити?.. Це неможливо! Тут щось не так. Хтось говорить неправду: Грей чи Оскар Вайльд? Тож кому вірити? Чим мотивована така миттєва відраза Грея до Сібіл?
Питання 4. Вічна молодість — вічна спрага. Вічна тема. Вічний сюжет. Який довгий ланцюжок у часі! Пригадай, хто з літературних героїв був одержимий ідеєю «вічної молодості»? І як зупиняв час? (Оноре де Бальзак «Шагренева шкіра», Микола Гоголь «Портрет», Генрік Ібсен «Пер Гюнт»)
Питання 5. Вислів Ф. М. Достоєвського про красу, що врятує світ, тепер цитують часто, хоча не кожен знає, у якому контексті. Як ти гадаєш, чи стосується цей вислів краси, про яку йдеться в романі?
Питання 6. Грей ніколи, ні перед ким не звітувався за свої вчинки. Це не є природним для людини.
— Зовні — молодий, чи був він молодим у душі?
— Чи згадував колись про Бога? Чи лякав його Вищий Суд?
— Чи пожалкував ти про загублену душу Доріана Грея? Про загублене його життя?
— Хто по‑справжньому кохав Доріана?
Питання 7. Французький письменник Андре Моруа давав пораду тим читачам, які бажають опанувати світ літератури. Він пропонував читати за методом розповсюдження світла зірок, тобто поширювати свій діапазон. Ось так: зустрів у книжці, яку читаєш, незнайоме слово чи згадку про іншу книгу, подію, автора — шукай, знайомся, читай, усвідомлюй. Від другої книжки — далі, далі, далі… Усесвіт!
— Які слова, поняття вкарбувалися в пам’ять? Перше, зрозуміло, естетизм. А ще?
— Які твори, що якось пов’язані з «Портретом Доріана Грея», ти плануєш почитати?
Я ВДЯЧНА ТОБІ, МІЙ ДРУЖЕ! МІЙ СПІВРОЗМОВНИКУ! СПРАВЖНІЙ ЧИТАЧУ!