Доброта передбачає лагідне ставлення до інших та люб’язність. Доброта тісно пов’язана з іншими якостями характеру, такими, як любов, миролюбність та терпіння. Добра людина завжди намагається послужити іншим людям, бути щедрою у своєму піклуванні про них, розмовляти з людьми чемно й ставитися до них із повагою. Добра людина намагається налагодити мир між іншими людьми.
Давньогрецька мова
κρηστοs (крестос) — хороший, добрий, прекрасний, корисний
κρηστοτηs (крестотес) — милосердя, доброта, гідність, доброзичливість
Доброта базується на любові та терпеливості, адже добра людина вважає інших такими ж цінними, як себе, а їхні почуття — такими ж важливими, як свої. Якщо хтось хоче, щоб люди були добрими до нього, він сам має бути добрим до інших людей.
Як і більшість інших якостей характеру, доброта найкраще проявляється у важкі часи. Якщо ми хворі або чимось стривожені, з нами буває важко знайти спільну мову. Ми погано ставимося до оточуючих, інколи грубо поводимося з ними, бо так багато думаємо про себе, що забуваємо про потреби та почуття інших. І тому потрібно докладати трохи більше зусиль, щоби пам’ятати про інших і дбати про них, навіть коли нам важко.
Люди, які розвинули в собі плід любові, здатні проявляти доброту до всіх навколо. Навіть коли вони самі переживають важкі часи, то ставляться до інших із лагідністю і терпеливістю. У Біблії, у 1-му Посланні до коринтян, 13:4, написано, що любов «милосердна».
Доброта підлітка
Американка на ім’я Меган Вогел дуже добре бігала й брала участь у багатьох змаганнях, коли вчилася в школі. У 2012 р. вона брала участь у змаганнях з легкої атлетики й щойно виграла перегони на дистанції 1600 м. Але вже в наступному забігу на 3200 м Меган прийшла останньою.
Чому вона фінішувала останньою на цій дистанції? Це дивовижна історія.
Під час забігу перед Меган бігла інша спортсменка, Арден Макмат, яка несподівано впала від виснаження за кілька метрів до фінішної лінії. Судді вже підходили, щоб допомогти дівчині, але Меган розуміла: якщо вони доторкнуться до неї, дівчина буде дискваліфікована.
Меган першою підбігла до Арден, допомогла їй звестися на ноги, підхопила під руки й допомогла дійти до фінішу. Перед самою фінішною лінією вона підштовхнула Арден уперед, щоб та перетнула її першою. Таким чином Арден фінішувала передостанньою, а Меган — останньою. Оскільки до падіння Арден бігла першою, Меган вирішила, що буде справедливо, якщо вона фінішуватиме перед нею.
Меган була дуже здивована, що її вчинок набув широкого розголосу в засобах масової інформації. Люди почали писати їй листи й хвалити в соціальних мережах. А Меган уважала, що не зробила нічого особливого — просто вчинила так, як учинив би кожен на її місці.
«Не знаю, чому так багато людей звернули увагу на мій учинок. Останнім часом ми чуємо багато сумних новин по телебаченню, економіка країни переживає не найкращі часи й багато людей шукають роботу. Я думаю, що випадок із Арден дозволив людям знову всміхнутися. Дехто навіть казав, що це повернуло їм надію й віру в людяність. Не знаю, чи це справді так, але сподіваюсь, що на моєму місці так само вчинив би кожен», — сказала Меган.
Доброта молодих людей
Ще один випадок, коли прояв доброти допоміг урятувати життя іншій людині, стався під час футбольного матчу Прем’єр-ліги в Україні. Тоді, 30 березня 2014 р., під час гри півзахисник дніпропетровського футбольного клубу «Дніпро» Джаба Канкава врятував життя своєму суперникові з київського «Динамо».
Гравець «Динамо» Олег Гусєв зазнав сильного удару в голову під час зіткнення з воротарем «Дніпра».
Гусєв упав на землю обличчям вниз і втратив свідомість. До приходу медиків Канкава підбіг до нього, перевернув на спину й не дав йому задихнутися від «ковтання» язика.
Увесь стадіон скандував ім’я Гусєва на його підтримку.
Було очевидно, що дії Канкави врятували Гусєву життя. У своєму коментарі на сайті ФК «Динамо» Михайло Радуцький, президент клініки «Борис», де проходив лікування Гусєв, написав: «Гравець «Дніпра» врятував Гусєву життя. Якщо б допомога забарилася, наслідки могли б бути набагато гіршими. Канкава діяв як професійний лікар».
У своєму коментарі на сайті www.champion.com.ua Канкава написав, що не вважає свій учинок надзвичайним чи героїчним: «Я й раніше потрапляв у подібні ситуації, тому знав, що потрібно робити», — сказав він.
Запитання для роздумів
Яка з цих розповідей сподобалась тобі більше? Чому?
Яким чином Джаба Канкава виявив доброту?
Яким чином Меган виявила доброту?
Що ти можеш зробити, аби проявити доброту до інших?
Який проект ви з друзями можете реалізувати, щоб допомогти іншим дітям чи літнім людям у вашому місті чи районі?
Практичне завдання
Проекти доброти
Монети для інших. Ти колись думав про можливість допомоги малозабезпеченим людям? Спробуй пригадати особу чи організацію, якій можуть знадобитися додаткові кошти, наприклад, церква, притулок, лікарня чи екологічна організація. Знайди велику банку й постав у своїй кімнаті. Коли в тебе будуть монети з решти, кидай їх у банку. Не витрачай їх на себе, а накопичуй протягом усього року. Наприкінці року віддай усі монети тим, кому ти вирішив допомогти.
Клуби добрих учинків. Створи клуб, кожен учасник якого зобов’яжеться виконувати щонайменше один добрий учинок щодня, або організуй «проекти доброти». Учасники одного такого клубу під назвою «Червоний клуб доброти» (Crimson Kindness Club) в університеті штату Алабама, наприклад, роздають пакети цукерок і надихаючі повідомлення: «Усміхнись. Дихай. Смійся. У тебе вийде! Не зупиняйся!» студентам, які готуються до випускних екзаменів в університетській бібліотеці. Якщо тобі потрібні додаткові ідеї для організації такого клубу, відвідай веб-сайт Random Acts of Kindness.
Камінчик добрих справ. Візьми маленький камінь і розфарбуй його у свої улюблені кольори. Тоді напиши на ньому маркером «добрий учинок». Завжди носи цей камінчик у кишені. Нехай він нагадує тобі про необхідність кожного дня робити щось хороше. Коли ти зробиш якесь добре діло, перекладай камінець в іншу кишеню. Порахуй, скільки разів за день ти перекладатимеш камінець із однієї кишені в іншу. Наприкінці дня нехай твій камінець нагадає тобі про все хороше, що ти зробив, і дасть тобі наснагу робити так само й наступного дня.
Добре ставлення до природи
Мене не цікавить релігія, у якій не піклуються про власну собаку чи кішку.
Авраам Лінкольн
Коли ми говоримо про доброту, то маємо на увазі не тільки гідне ставлення до людей. Важливо також виявляти доброту до тварин і довкілля.
Нагодуй птахів. Піди до найближчого парку й нагодуй птахів. Купи недорогий пташиний корм, насіння соняшнику або візьми сухий хліб і покриши його. Знайди затишне місце, де можна було б сісти та розкидати насіння. Будь уважним! До тебе може завітати кілька пернатих гостей!
Проведи час у парку чи в сільській місцевості, відпочинь і подбай про тварин. Візьми з собою мішечок хлібних крихт або сушеної кукурудзи. Сидячи на лавці, потрошку розкидай крихти чи кукурудзу навколо себе. Якщо тобі пощастить, ти побачиш, як до тебе навідаються наші друзі-тварини, щоб поїсти твоїх гостинців.
Із шишок можна зробити чудові годівниці для птахів!
Просто набий шишку салом, жиром або обмаж сиропом і вкрий її пташиним кормом. Прив’яжи до кінця шишки шматок шпагату і повісь на дереві біля вікна.
Зроби годівницю для птахів. Візьми порожню бляшанку й розфарбуй її зовні яскравими фарбами. Візьми паличку завдовжки 8–9 см і приклей її до «язичка» бляшанки. Для цього можна використати звичайний клей або пістолет із гарячим клеєм. Коли фарба й клей висохнуть, обв’яжи бляшанку посередині стрічкою чи мотузкою таким чином, щоб з обох боків залишилися кінці завдовжки щонайменше 40 см. Цими вільними кінцями прив’яжи бляшанку до гілки й насип усередину насіння для птахів. Також можна зробити «готель», якщо скріпити чотири бляшанки разом (у формі ромба) й обв’язати їх стрічкою або мотузкою спереду і ззаду.
Годівниця для білок. Таку годівницю легко зробити із сухого качана кукурудзи. Достатньо лише прив’язати до нього мотузку й закріпити на гілці дерева. Важливо, щоб качан висів не надто далеко від гілки, щоб білки могли його дістати.
Цей матеріал передрукований із книги «Любов перемагає» (книга для старшої групи), виданої Всеукраїнським благодійним фондом «Східноєвропейська гуманітарна місія». Укладач — Дерріл Уіліс.
Безкоштовно замовити цю книгу, або іншу літературу, яку друкує Фонд, ви можете, написавши листа на адресу:
ВБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія»,
а/с 80, м. Київ, 03148, Україна.