Автор Любов Гафінова, учитель української мови та літератури Першої міської гімназії м. Черкаси
Мета: розкрити дітям шлях істини, яка виводить людину з мороку невігластва.
ХІД УРОКУ
І етап. Створення відповідного емоційного настрою: допомогти учням переключитися з суєти й буденності на світ духовно-мистецький
Оголошення теми і мети уроку
Звучить уривок IV симфонії Чайковського. За допомогою мультимедійної дошки учитель демонструє тему уроку. Учні записують у зошити дату й тему уроку.
ІІ етап. Передкомунікативний
Учитель. Уважно розгляньте схеми (див. с. 29) і підготуйтесь до бесіди.
ІІІ етап. Комунікативний: заглиблення в текст, осягнення філософсько-естетичних ідей
Пізнавальна діяльність
Хто написав Книгу Приповістей?
Яка її повна назва?
Розкрийте значення слова «приповісті». (Мудрі слова, прислів’я, поетичні путівники правильної поведінки.)
Чого вчать нас приповісті? (Дають мудрі підходи до різних аспектів життя.)
Чи може людина використовувати приповісті неправильно? (Так, перекручуючи їх або вириваючи з контексту, виправдовувати свою егоїстичну поведінку, матеріалістичний спосіб життя.)
За яких умов це відбувається? (Коли люди відвертаються від Бога й живуть так, як їм заманеться. Вони вважають себе мудрими, а насправді такими не є.)
Що дає людині правильне використання приповісті?
Учитель просить когось із дітей підійти до зображення колодязя й дістати аркуш із текстом: «Милість та правда нехай не залишать тебе, прив’яжи їх до шиї своєї, напиши їх на таблиці серця свого, і знайдеш ти ласку та добру премудрість в очах Бога й людини!» (Пр. 3:3-4). Бог є Творцем усього, і Він знає досконало кожну річ у Всесвіті, а також і кожну людину. Він знає, що грішна людина не може завжди бути доброю, тому у Своїй любові простягає нам руку допомоги й обіцяє бути завжди поряд із тим, хто Його любить.
Молитва: «Боже наш, ми сьогодні дізналися про Твоє бажання бачити нас мудрими в цьому світі. І Ти знаєш, що самі ми не зможемо такими стати, нам важко берегти у своїх серцях милість та правду. Нам потрібна Твоя сила, Твоя допомога. Зроби нас здатними вчитися Твоєї мудрості. Дякуємо Тобі, наш Небесний Отче. Амінь».
Як розкривається мудрість людини у вірі?
«Надійся на Господа всім своїм серцем, а на розум свій не покладайся!» (Пр. 3:5). Людина має обмежений розум. Вона може помилятися, робити неправильні висновки, і навіть не здогадуватися про це. Тому завжди слід вірити Богові, а не покладатися на свої здібності та розум. Отже, мудра людина бачить дії Бога у своєму житті (Пр. 16:7); усвідомлює свою залежність від Бога (Пр. 16:9); перевіряє свої вчинки за Словом Божим (Пр. 16:2); цінує те, що й Бог (Пр. 28:6).
Молитва: «Дякуємо Тобі, Боже, за Твою любов до нас. Ти дав нам розум і допомагаєш пізнавати Тебе через Святе Письмо. Ми прославляємо Тебе й хочемо покладатися завжди на Тебе, бо тільки від Тебе порятунок і допомога. Амінь».
Коли людина у своєму духовному розвитку піднімається на сходинку вище, то якими чеснотами вона володіє? («Не будь мудрим у власних очах, – бійся Господа та ухиляйся від злого!» (Пр. 3:7). Ухилятися від зла — молитися від щирого серця, бути вдячним за милість Творця, надіятися на Бога, боятися Бога, іти одним шляхом із Ним, радіти що Бог піклується про тебе, любити те, що любить Бог.)
У чому проявляється мудрість людини на сходинці «надія»?
Надіятися — означає чекати допомоги від Бога, вірити, що Він має достатньо сили, мудрості й любові до нас, щоб порятувати від небезпеки.
Мудра людина чемна в спілкуванні (Пр. 15:1); стежить за своїм мовленням (Пр. 15:28); визнає погані вчинки (Пр. 4:14); не приховує правди (Пр. 10:9); не вдається до хитрощів (Пр. 11:1); милосердна до кривдників (Пр. 25:21-22); утішає скорботних (Пр. 15:30); береже мир і злагоду (Пр. 15:18); піклується про ближніх (Пр. 14:31).
Молитва: «Господи, дякуємо Тобі за те, що дав нам Свої мудрі повеління, щоб ми виконували їх та уникали зла в нашому житті. Дай нам мудрості й сили ухилятися від гріха, який Ти ненавидиш. Славимо Тебе за любов до нас. Амінь».
Зробіть перший висновок про те, якою має бути людина, щоб піднятися на сходинку любові? Який синонім вживається на позначення поняття «любов»?
Синонім до слова любов — жертовність. Бачити Бога можна лише очима серця. У людей, які не вірять, що є Бог, серце сліпе. Невіруюча людина не може виконувати волю Творця, тому що вона її не знає. Бачити Бога у своєму житті можна лише очима віри, надії і любові. У Святому Письмі написано, що для кожної людини настане час, коли вона побачить Бога, свого Творця, таким, який Він є. Уявіть собі, які щасливі будуть ті, хто бачив дії Бога у своєму житті. Вони мабуть, скажуть тоді: «Це мій Бог, який колись зробив ворога — другом, який зберіг мене від хвороби, це Господь, який змінив моє грішне серце і навчив мене робити добро».
Одного разу в українського філософа Григорія Сковороди запитали, про що навчає Біблія. «Про людське серце, — відповів він. — Поварські книги вчать, як свій шлунок задовольняти, мисливські — як на звірів полювати, модні книги — як наряджатися. Біблія ж учить, як людське серце добрим зробити».
Отже, мудрий перевіряє свої вчинки за Словом Божим і до всього ставиться з любов’ю.
Якими якостями повинна володіти людина, щоб піднятись на сходинку «чистоти»? (Духовна чистота передбачає праведне життя в усіх сферах, на що спроможне лише змінене Богом серце при Його постійній допомозі. Тоді людина буде здатна надавати істинну допомогу оточуючим людям, тобто робити світ кращим.)
Проаналізуйте мудрість людини на сходинці «чистота»?
«Не затримуй добра від того, кому воно належить, коли рука твоя здолає це зробити» (Пр. 3:27), тобто мудрий піклується про інших. «Як ворог твій голодний, нагодуй його хлібом, як хоче пити, подай води напитися, бо тим збереш на його голову вугілля гаряче, і Господь заплатить тобі» (Пр. 25:21-22), тобто мудрий милосердний до кривдників. «Карати справедливого не добре, як і бити благородного за правоту» (Пр. 17:26), тобто мудрий не боїться постраждати за справедливість. «Дорога безумця — пряма в його очах, а мудрий послухає ради» (Пр. 12:15), тобто мудрий прислухається до порад. «Нерозумний нехтує навчанням свого батька, а хто на картання зважає, стає мудрим» (Пр. 15:5), тобто мудрий уважний до настанов батьків. «Хто провину покриває — той любові шукає; хто ж її згадує в розмові, той друзів розділяє» (Пр. 17:9), тобто мудрий уміє дружити тощо.
Що ми вкладаємо в поняття «смирення»? (Усвідомлення, що Господь управляє кроком людини: «Серце людське обмірковує дорогу, та Господь управляє його кроком», Пр. 16:9.)
Назвіть три основні ознаки мудрості людини на духовній сходинці «смирення»?
Мудра людина знає Бога (Пр. 9:10), виконує Божі повеління (Пр. 3:21-23), ухиляється від зла (Пр. 3:7).
Чи може людина отримати Боже благословення без віри, надії, любові, чистоти?
За яких умов людина отримує Боже благословення?
Коли вона приймає мудрість від Бога (Пр. 3:3) і покладається на Бога (Пр. 3:5).
Коли ми можемо говорити про істинно мудру людину? За яких умов?
Зробіть загальний висновок про те, що таке мудрість і запишіть у зошити. (Мудрість — це уміння правильно використовувати знання, які маєш.)
ІV етап. Післякомунікативний
Учитель перевіряє завдання, які виконували учні біля дошки.
Надає слово учневі, який склав піраміду асоціацій, що нуртували в душі, коли знайомився з Біблією.
На дошці — записи найвлучніших приповістей Соломона.
Скласти сенкан про Соломона.
Соломон
Освічений, мудрий
Радить, розглядає, навчає
Наймудріша людина Давнього Сходу
Філософ
Домашнє завдання. Із книги «Приповісті Соломона, сина Давидового, царя Ізраїлевого…» (Пр. 1:1) виписати висловлювання про вічні людські цінності, моральну чистоту, життєвий успіх і ставлення до закону.