Екскурс в історію
З Божим благословенням завершує 18-й навчальний рік загальноосвітня приватна школа І-ІІІ ст. «Сяйво», що при церкві ЄХБ «Різдва» у місті Житомирі. Стародавній Житомир за час свого існування був свідком багатьох чудес, які являв йому Господь. Диво появи в місті християнської школи зворушило житомирян не тільки видимою красою будівлі. Народження навчального закладу з християнською системою навчання і виховання вмістило в собі неоціненні духовні скарби, які може черпати кожен, хто побажає зустрічі з Господом, розпочавши навчання у такій школі.
Якщо простежити історію нашої школи, то не можна не погодитися, що кожен етап її становлення — це вияв дивовижної Божої ласки. Я часто запитувала себе: чому саме ця невелика церква євангельських християн-баптистів отримала від Господа в подарунок таку красуню-школу? Відповідь знайшла, коли ретельно ознайомилася з історією нашої церкви.
У часи переслідувань і жорстоких репресій багато членів цієї церкви постраждали саме за поширення Божої правди серед дітей — тобто за християнську просвіту та виховання.
Пастор церкви і засновник школи Данило Михайлович Виноградський був двічі ув’язнений за створення дитячих недільних шкіл, за проведення сміливих євангелізаційних зібрань для молоді. Створення християнської загальноосвітньої школи було його заповітною мрією. Слухаючи його спогади, важко збагнути, як можна було в одиночній камері після виснажливої праці й допитів зберігати віру й готовність жертовно служити Ісусові Христу. Але очевидно, що палке бажання щирого служіння Господу неодмінно здійсниться, якщо навіть доведеться чекати 30 років.
Здійснення мрії
Отож, у перші роки незалежності, коли християни нашої країни відчули перший подих свободи в проповіді Євангелії, воскресла в пастора і думка про створення школи. У квітні 1993 р. до нашої церкви завітала група студентів Християнської педагогічної академії з м. Гауда (Нідерланди) на чолі з її ректором Марінусом Гауптманом. Після запитання ректора, чи хотіла б церква заснувати християнську школу, наш пастор зрозумів, що його давня мрія починає здійснюватися…
Відтоді обидві сторони наполегливо працювали над проектом будівництва й шляхами організації навчального закладу. У Нідерландах студентська молодь розгорнула широку кампанію збирання коштів на будівництво школи. Прихожани Житомирської церкви також усіляко підтримували це служіння, розуміючи, що це велика Божа справа.
Нарешті в серпні 1995 р. було офіційно засновано приватну загальноосвітню християнську школу, а 1 вересня 20 першокласників сіли за парти в одній з кімнат старої будівлі церкви.
У будівництві школи Господь використовував професійні якості кожного. Так, один із пасторів церкви Петро Степанович Кульбич очолив будівництво школи і провадив його від закладин першого каменю аж до зведення величавої вежі школи. Цей вірний служитель Господа й досі щиро переймається і духовним вихованням шкільного колективу, і господарськими питаннями.
На момент започаткування школи в церкві вже були свої вчителі-предметники. Шкільний опікунський комітет ретельно підбирав учительський колектив, молитовно підходячи до особистості кожного вчителя, який мав би присвятити себе не просто праці в школі, а відданому служінню Богові, стати для дітей тим, хто «… пас би їх у щирості серця свого і проводив їх мудрістю рук своїх» (Пс. 78:72). Значну методичну підтримку й усебічну допомогу вчителі отримували від Християнської педагогічної академії «Де Дристар» (Нідерланди), Міжнародної Асоціації християнських шкіл, трохи пізніше — від Культурно-просвітницького центру сприяння розвитку християнської освіти і культури в Україні.
Школа сьогодні
Сьогодні школа налічує 230 учнів, які навчаються в 1–11 класах. Опікунська рада, батьківський комітет та 25 педагогів-християн створюють усі необхідні умови для успішного навчання, виховання і духовного розвитку кожної дитини.
Школа оснащена сучасними новітніми технологіями. У навчально-виховному процесі широко використовується комп’ютерна база школи та мережа Інтернет.
Великим благословенням для школи є постійна духовна й фінансова підтримка нашої церкви «Різдва».
Завдання школи
З перших днів заснування школи її керівництво усвідомлювало, що працюватиме заклад нового типу. З одного боку, він має забезпечувати міцні знання через дотримання державних стандартів освіти. З іншого, така школа повинна запропонувати якісно відмінну систему підходів до навчання та виховання. Ретельно вивчивши основні положення Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Положення про загальноосвітній навчальний заклад, ми звернули особливу увагу на оновлену в часи незалежності Національну доктрину розвитку освіти України. У цьому документі зазначено, що громадськість потребує високоосвічених, духовно здорових молодих людей, здібних творчо реформувати наше суспільство, підвищити інтелектуальний потенціал країни, відновити духовну культуру. Тому випускники середньої школи мають бути готовими до нових суспільних відносин, бути соціально захищеними й загартованими, морально непохитними, щоб протистояти різним спокусам, готовими до зустрічі з труднощами в умовах конкурентної діяльності. І головне, випускники мають бути здатними до саморозвитку й безупинного самовдосконалення особистості.
Педагогічний колектив був переконаний, що досягти реалізації таких положень можливо лише за умови якісно нової системи виховання, а саме — прищеплення вихованцям християнських цінностей, які мають силу виховати справжнє благочестя і сформувати якості християнського характеру.
Основна місія школи
Уся педагогічна діяльність підкорена мудрості Творця і Спасителя світу, мудрості, яка, окрім інтелектуальних здібностей і навичок критичного мислення, включає в себе проникливість і розважливість, вміння бачити і розрізняти добро та зло, бути справедливим і розсудливим у практичних діях, перебувати в правильних стосунках з Богом, оточуючими людьми та світом. «…бо Господь дає мудрість, з Його уст — знання й розум!.. Тоді ти збагнеш справедливість та право, простоту, всіляку дорогу добра…» (Пр. 2:6, 9).
Щоденне вивчення Слова Божого, як беззаперечного авторитету, сприймається у навчально-виховному процесі не тільки як сукупність певних духовних цінностей, але як сама Істина, яка здатна змінити особистість, сформувати християнські чесноти та якості. «Усе Писання Богом надхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності, щоб Божа людина була досконала, до всякого доброго діла готова» (2 Тим. 3:16).
Школа «Сяйво» покликана створити таку атмосферу, яка заохочує учнів до вірності Творцю, веде до життя, сповненого служінням Господу:
- усі в школі визнають, що кожна дитина унікальна і є даром Божим;
- практикується щоденна молитва як шлях до духовної зрілості;
- допомога учневі базується на тісному контакті з його батьками;
- стосунки учителя з учнем характеризуються розумінням, повагою, прийняттям;
- усі педагоги знають можливості учня і налаштовані на його підтримку;
- життя класу побудоване таким чином, щоб викоренити в учня почуття безпорадності та невдачі;
- система оцінок і заохочення не базується на порівнянні;
- вирішення шкільних проблем розглядається у світлі Слова Божого. «Нехай книга цього Закону не відійде від твоїх уст, але будеш роздумувати про неї вдень та вночі, щоб додержувати чинити все, що написано в ній, бо тоді зробиш щасливими дороги свої, і тоді буде щастити тобі» (Іс. Нав. 1:8).
Реалізація цієї місії почала здійснюватися завдяки впровадженій у школі Коплексній програмі духовного розвитку шкільного колективу «Гроно» та Проекту «Спеціальні освітні потреби — СОП».
Програма «Гроно»
Програма «Гроно» покликана задовольнити духовні потреби учнів, учителів, батьків через проведення біблійних уроків, загальношкільних дитячих духовних служінь, через предмет «Основи християнської етики» у кожному класі, а також через інтеграцію біблійних істин у шкільні предмети.
Програма має на меті навчити дітей живому Слову, яке допоможе зрозуміти кожному учневі, що є головними цінностями в житті людини, яка хоче стати такою, якою задумав її Бог.
У програмі передбачені систематичні духовні спілкування для вчителів «За словом Твоїм». Вони покликані допомогти кожному педагогові стати зрілим християнином.
Лекторій для батьків «У колі християнської сім’ї» допомагає батькам зростати в дусі Божого Слова, Божої любові разом з їхніми дітьми. «Отець Мій прославиться в тому, якщо рясно зародите й будете учні Мої» (Ів. 15:8).
Найбільшим відкриттям для педагогів, батьків і працівників управління освіти стало те, що такий зміст виховання сам собою створив умови для якісного навчання учнів. Істина, що найперше потрібно шукати Царства Божого, а все інше додасться (Мт. 6:33), знайшла своє підтвердження в житті християнської школи. Щороку випускники школи вступають до найпрестижніших вузів нашої країни та за кордоном. Сьогодні в цій школі вже успішно працюють педагогами випускники школи. А ще — це єдина школа, яка за всю історію свого існування не мала випадків, пов’язаних із дитячою злочинністю.
Безумовно, що такі якісні результати навчально-виховного процесу та здобутий авторитет у міському управлінні освіти зробили школу популярною в місті. Є багато бажаючих і з нецерковних сімей навчатися в нашій школі, і ми це дуже цінуємо, тому що в нас є прекрасна можливість приводити до Христа все більше і більше людей.
Галина Шостенко, директор школи
Проект «Спеціальні освітні потреби»
Сьогодні можна багато почути про запровадження в освіті України інклюзивного навчання (залучення дітей з обмеженими можливостями в навчально-виховний процес в загальноосвітній школі). Утім інклюзивним навчанням наша школа почала займатися ще 10 років тому, коли вчителі-християни почали усвідомлювати, що саме християнська школа й покликана захищати діток з особливими потребами.
Розмірковуючи над навчанням дітей з особливими потребами серед здорових дітей, учителі школи «Сяйво» керуються не просто співчуттям до їхніх фізичних хвороб, а бачать у них найважливіше — їхню тонку, живу, вразливу й безсмертну душу.
Прагнення нашого колективу полягає в тому, щоб включити таких дітей у активне життя, яке дав їм Господь. Ми відкриваємо для себе думку Ісуса Христа, який у Своєму слові сказав: «Так-бо полюбив Бог СВІТ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб КОЖЕН, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне» (Ів. 3:16). У цьому місці Святого Письма не говориться про якісь обмеження. Бог полюбив ВСІХ людей, а, отже, і дітей з різними можливостями, ВЕЛИЧЕЗНОЮ любов’ю. Саме тому й ми, учителі, хочемо проявляти таку ЛЮБОВ до дітей з особливими освітніми потребами, відкриваючи для них ще одне слово зі Святого Письма: «Бо Я знаю ті думки, які думаю про вас, — говорить Господь, — думки спокою, а не на зло, щоб дати вам будучність та надію» (Єр. 29:11).
Виконуючи свою християнську місію милосердя і доброчинності, 2004 р. школа «Сяйво» започаткувала проект «Спеціальні освітні потреби «Час допомогти». За період 2006–2012 рр. спеціальна освітня допомога була надана 117 дітям. У минулому 2011–2012 н. р. така допомога надавалася 16 дітям з особливими потребами.
Школа радо приймає до своєї сім’ї дітей, які потребують особливої допомоги в навчанні та набутті потрібних навичок спілкування. Навчання таких дітей відбувається за спеціально розробленим індивідуальним навчальним планом, за адаптованою та модифікованою програмою. Діти з особливими освітніми потребами відвідують уроки за розкладом свого класу, а також декілька разів на тиждень мають додаткові індивідуальні уроки з учителем. Також звичайні основні уроки в класі супроводжує учитель-асистент. Таке навчання базується на вірі та орієнтації на перспективу розвитку дітей, на їхню соціальну адаптацію.
Правильно спрямована робота з дітьми з особливими освітніми потребами дає змогу зробити школу місцем емоційно-психологічної захищеності та душевного комфорту кожної особистості. Відповідно до кожної дитини підбираємо форми, методи, прийоми, засоби роботи. У нас є діти, які мали б здобувати знання в спеціалізованих закладах, але батьки наполегливо просять, щоб діти залишилися навчатися саме в нашій школі, де вони почувають себе більш захищеними.
Завдяки індивідуальній роботі з учнем, учитель має змогу краще вивчити дитину та її індивідуальні особливості, можливості, якості характеру, встановити тісний особистісний зв’язок. Це, звичайно, впливає на покращення результатів навчальної діяльності та соціальну адаптацію дітей.
Вивчивши та врахувавши причини виникнення труднощів у навчанні дітей з особливими потребами, уроки в нашій школі побудовані на особистісному підході до кожної дитини, врахуванні її рівня розвитку, знань, стану здоров’я, темпу навчання, сили нервової системи.
Особливістю такого навчання є ще й наявність більшої кількості наочно-образних посібників, різноманітних ілюстрацій, використання комп’ютерних програм, створення спеціальних індивідуалізованих навчальних зошитів тощо. Учителям необхідно постійно працювати над розробкою та вдосконаленням методик роботи з дітьми з особливими потребами.
Таким чином, діти з особливими освітніми потребами отримують потрібний їм педагогічний та психологічний супровід, що надає їм можливість впевнитись у своїх силах, не впадати в пригнічений депресивний стан та зростати в усіх сферах.
Людмила Горностай,
координатор проекту «Спеціальні освітні потреби»
СІМ ЗАКОНІВ ШКОЛИ «СЯЙВО»
Закон учителя
Якщо припините навчатися і молитися сьогодні, то не зумієте навчати й отримувати благословення завтра.
Закон навчання
Еталоном для кожного вчителя має стати вміння знайти той єдиний шлях, яким він буде навчати кожну дитину особисто.
Закон діяльності
Діти навчаються краще, якщо кожен урок — це таке дійство, до якого учитель залучає увесь клас.
Закон спілкування
Актуальність знання залежить від міцності стосунків між учнем і вчителем, які побудовані на основі довіри та любові.
Закон серця
Голова може навчити тільки голову. Найважливіші ж знання передаються від люблячого серця вчителя до незрадливого серця учня.
Закон мотивації
Основна мета у навчанні полягає в тому, щоб учень завжди знав, для чого йому потрібно вчитися.
Закон готовності
Головна умова успішного навчання — готовність учителя навчати, а учня — навчатися.