Конференція «Педагог-християнин»
Понад 200 педагогів з країн СНД зібралися на щорічну конференцію «Педагог-християнин», яку 27-29 березня 2007 р. проводив «Центр просвітницьких програм» Міжнародної асоціації християнських шкіл (МАХШ) в Одесі. Впродовж трьох днів відбулося три пленарні засідання на теми: «Біблійний світогляд як основа того, чого ми навчаємо», «Викладання і навчання в світлі біблійного погляду на знання», «Правильне і неправильне використання Біблії в процесі викладання», і 60 секційних занять. Широкий спектр розглянутих питань засвідчив про те, що християнський підхід до освіти не обмежується викладанням креаціонізму, уроками з вивчення Біблії і християнської етики. Фактично кожний аспект освіти має відношення до Бога і Його задуму щодо світобудови і людського життя.
МАХШ – одна з найбільших у світі асоціацій християнських шкіл (її членами є 5390 шкіл з понад ста країн світу, в яких навчається 1 227 840 дітей. Ця міжконфесійна організація, заснована 1978 р. (в Україні працює з 1994 р.), сприяє розповсюдженню християнського підходу до освіти.
Олександр Бондарчук, керівник відділу освіти МГО «Надія – людям»
Морально-духовне виховання школярів у сучасній системі освіти
28-29 березня в Київському міському педагогічному університеті ім. Б. Д. Грінченка відбувся Всеукраїнський науково-практичний семінар, присвячений проблемам морально-духовного виховання школярів у сучасній системі освіти. В семінарі взяли участь близько 120 вчителів християнської етики з різних областей України. На пленарному засіданні прозвучали наукові доповіді з проблем викладання в школі предметів морально-духовного спрямування. Перед початком семінару кожному вчителю було вручено комплект навчально-методичної літератури з християнської етики. Першого дня семінару ігумен Лонгин (Чернуха) презентував навчально-методичний комплекс для учнів 1-го класу загальноосвітніх навчальних закладів «Дорога Добра» курсу «Християнська етика в українській культурі». В багатьох виступах акцентувалася увага на тому, що урок християнської етики повинен мати мультимедійне забезпечення, важливо використовувати нові інформаційні технології.
На другий день семінару в ранковий час було проведено екскурсію по Києву з відвідуванням однієї із християнських православних святинь – Успенської Києво-Печерської лаври. Після цього в стінах педагогічного університету відбулася робота в секціях: «Морально-духовне виховання молоді в умовах полікультурного та різноконфесійного сучасного українського суспільства», «Основи викладання курсу «Християнська етика в українській культурі» у загальноосвітніх навчальних закладах України». Після секційних засідань відбувся круглий стіл, і вчителі взяли участь в обговоренні почутого, висловили свої думки з приводу тих чи інших проблем, адже на сучасному етапі в нашій державі здійснюється пошук таких систем, методів і засобів виховання та навчання, які б сприяли формуванню духовно багатої, творчої, діяльної та національно свідомої особистості
Учасники семінару вже самою своєю присутністю засвідчили той факт, що вони не бажають лишатись осторонь тих проблем, котрі пов’язані з впровадженням і викладанням предметів морально-духовного спрямування, а навпаки – будуть докладати всіх зусиль, аби християнське виховання в школі проводилося на високому рівні.
Людмила Рудюк, вчителька християнської етики НВК «Престиж» м. Рівне.
Всеукраїнський науково-практичний семінар «Викладання християнської етики
у загальноосвітній школі»
З 23 по 26 квітня Волинь гостинно приймала учасників Всеукраїнського науково-практичного семінару «Викладання християнської етики у загальноосвітній школі» під егідою міністерства освіти України, управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації, Національного університету «Острозька академія» та Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Представники інститутів підвищення кваліфікації вчителів, освітяни, духівництво, вчителі християнської етики з різних куточків України зібралися в центральному корпусі Острозької академії. Метою семінару було ознайомлення з досвідом комплексного підходу до викладання християнської етики в середніх загальноосвітніх закладах Рівненської області й обговорення сучасного стану викладання християнської етики.
Ректор НУ «Острозька академія», доктор психологічних наук, професор І. Д. Пасічник зазначив, що навіть повний атеїст, спостерігаючи за майже десятирічною історією відродження та розвитку сучасної «Острозької академії» фактично з нуля до вищого навчального закладу європейського рівня вбачав би в тому Божу допомогу, причому відкриття факультетів релігієзнавства та підготовка вчителів християнської етики, право на які університету довелося навіть відстоювати у суді, а також те, що Рівненщина стала однією з перших областей, де в школах з 1998 року впроваджено предмет «Основи християнської етики», є особливою гордістю університетського колективу.
З доповіддю «Історія та сьогодення викладання християнської етики в школі» виступив проректор НУ “Острозька академія”, доктор педагогічних наук В. М. Жуковський. Він наголосив на важливості фахової підготовки вчителів християнської етики, оскільки, як свідчить досвід, саме допуск до викладання непрофесійних осіб веде до розпалювання міжконфесійної ворожнечі або втрати учнями інтересу до предмету. В «Острозькій академії» існують бакалаврська та магістерська програми підготовки вчителі християнської етики, готують спеціалістів, а також надають другу освіту вчителям-предметникам будь-якого віку, які уже мають фахову підготовку. Сьогодні дипломи академії мають близько 100 фахівців з цього предмету.
О. Рафаїл Торконяк, доктор богослов’я, завідувач кафедри богослов’я НУ “Острозька академія” (доповідь «Острозька Біблія і богословські аспекти викладання християнської етики») наголосив на провідній ролі Святого Письма у викладанні християнської етики.
Проректор з наукової роботи НУ “Острозька академія”, завідувач кафедри релігієзнавства, доктор філософських наук, професор П. М. Кралюк (тема промови «Філософські та релігієзнавчі аспекти викладання християнської етики в школі») нагадав про факт єдності суспільного життя і релігії, який має місце, скажімо, у ісламській або східній цивілізації на відміну від християнської Європи, де у ХVIII-XIX ст. відбулося відокремлення церкви від держави і школи.
Протягом роботи семінару його учасники мали можливість набути практичного досвіду викладання християнської етики в школі шляхом відвідування серії практичних занять у школах Рівного, у Мізоцькому НВК (смт Мізоч Рівненської області), а також на базі ЗНЗ м. Кузнецовська Рівненської області.
На семінарі була чудова нагода познайомитися і придбати новітні навчально-методичні розробки та підручники з християнської етики, підготовлені в стінах «Острозької академії», і навіть поспілкуватися з їхніми авторами.
Тетяна Артерчук, викладач німецької й англійської мов Київського філіалу Інституту права.