«Загальна угода»
Мета: навчити учнів під час роботи в малій групі поводитись із відповідальністю й співпрацювати один з одним таким чином, щоб вони виконували свою роботу та самі керували своєю поведінкою.
Обладнання: вчителю потрібні дошка й крейда, щоб вести записи при обговорюванні «Загальної угоди», а також великий аркуш паперу, на якому ця угода буде записана й вивішена в класі.
Алгоритм діяльності
Об’єднати учнів у три групи. Кожна група отримує аркуш паперу А3 і конверт із завданням.
Завдання: визначити норми поведінки в класі під час уроку християнської етики, які б починалися такими словами: «У нашому класі бажано…», «У нашому класі обов’язковим є…», «У нашому класі не можна…» Напрацьовані правила кожна група записує на свій аркуш. Завершивши, усі групи презентують результат роботи. Учитель пропонує знайти ті правила, які збіглися в усіх групах і виписати їх окремо, при цьому зміст і формулювання правил уточнюють і обговорюють. Після обговорення проводять голосування.
Застосування
Ці методи можна використовувати при вивченні таких тем: «Закони Божі й закони людські» (5 кл.), «Моральні засади християнства» (7 кл.), «Мораль і право» (8 кл.), «Мораль Старого Завіту» (11 кл.), або на вступних уроках, коли встановлюються правила поведінки учнів на уроках.
«Ручки всередині»
Мета: навчити учнів розподіляти час, відведений для роботи групою, рівномірно між усіма членами групи.
Алгоритм діяльності
Зачитується біблійний текст, і кожен учень у групі висловлює свою думку щодо прочитаного. Висловившись, кладе свою ручку або олівець у центр столу, за яким сидить група — щоб відзначити, що він зробив свій внесок у загальну роботу. У будь-який момент учитель може підійти до групи, вибрати ручку на столі й запитати, який внесок зробив власник цієї ручки.
Застосування
Цей метод добре використовувати, коли вивчають притчі Ісуса Христа в 6 класі.
«Ротаційні трійки»
Мета: сприяти активному, ґрунтовному аналізу та обговоренню нового матеріалу з метою осмислення, закріплення та засвоєння.
Алгоритм діяльності
Розробити запитання, які б допомогли учням почати обговорення нового або роз’яснювального матеріалу.
Об’єднайте учнів у трійки. Розмістіть трійки так, щоб кожна з них бачила трійку праворуч і трійку ліворуч. Разом усі трійки мають утворити коло. Дайте кожній трійці відкрите питання (питання, які змушують думати й висловлюватися). Наприклад, тема «Життєвий шлях людини» (7 кл.), до всіх груп учитель ставить запитання «Що таке життя?», «Яким було життя Ісуса Христа і святих праведників?» Кожен у трійці повинен відповісти на це запитання по черзі.
Після короткого обговорення учні розраховуються від 1 до 3. Учні з номерами 1 переходять до наступної трійки за годинниковою стрілкою, а учні з номерами 2 переходять через дві трійки проти годинникової стрілки. Учні з номерами 3 залишаються на місці. Трійками можна рухати стільки, скільки є запитань.
Потім учні повертаються в свою першу трійку й обговорюють інформацію, яку отримали від інших груп; лідер трійки висловлює думку своєї групи з того чи іншого питання, а вчитель, вислухавши кожного лідера групи, робить узагальнення.
«Поняття про…»
Мета: оперативне включення учнів у діяльність, актуалізація опорних знань чи мотивація навчальної діяльності, розвиток мислення учнів.
Обладнання: скринька з картками.
Алгоритм діяльності
У гарно прикрашену скриньку кладуть картки із різними зображеннями, наприклад: хліб, мед, молоко, меч, цифра 66, розгорнена книга, посередині літери СЗ або НЗ тощо. Кожен лідер групи вибирає по декілька карток, після чого учні обговорюють в малих групах поняття з картки. Закінчивши обговорення, кожна група представляє результати.
Застосування
Цей метод можна використати на будь-якому уроці, скажімо, до теми «Біблія — Слово Боже до людини».
«Читаємо і запитуємо»
Мета: навчити учнів працювати в парах із друкованим джерелом інформації; знаходити ключові поняття; формулювати запитання; працювати з партнером.
Алгоритм діяльності
Об’єднуємо учнів у пари для читання біблійної історії. Після цього вони мають обговорити, які ключові питання слід поставити до цього тексту. Перший учень формулює запитання, другий відповідає. Якщо перший учень погоджується з відповіддю, вони записують запитання й відповідь на аркуші паперу. Потім учні міняються ролями. Процес повторюється, поки прочитають текст.
У процесі самостійної роботи учнів учитель ходить по класу й уважно слухає, що запитують і що відповідають учні, відтак організовує обговорення написаних ключових понять, запитань і відповідей у загальному колі.
«Фішбоун» (Риб’ячий кістяк)
Мета: навчити учнів читати друковані тексти в групі осмислено, цілеспрямовано, критично мислити, робити спостереження за текстом, «бачити» причини й наслідки подій, формулювати проблеми, досліджувати їх, робити висновки.
Алгоритм діяльності
Учитель роздає картки, на яких намальований риб’ячий кістяк. Учні самостійно читають біблійний текст. У «голові» риби записують тему уроку або проблему, яка розглядається в тексті. Далі визначають і записують на верхніх «кісточках» причини виникнення досліджуваної проблеми. На нижніх «кісточках» записують факти, що підтверджують наявність сформульованих ними причин або наслідки. Свій висновок з досліджуваного питання школярі записують у «хвості риби».
Застосування
Наприклад, тема «Гординя та зарозумілість» (5 кл.).
«Таблиця ПМЦ» (Плюс+, Мінус -, Цікаво?)
Мета: створити умови для формування в учнів навичок критичного мислення, вміння осмислювати, оцінювати та диференціювати навчальну інформацію; розвивати вміння «привласнювати» нові знання; формувати власне ставлення до матеріалу, який вивчають.
Алгоритм діяльності
Учитель пропонує учням під час читання тексту заповнювати таблицю: робити у відповідних колонках лаконічні записи щодо характеру інформації (позитивна, негативна, цікава).
«П+» Позитивне | «М – » Негативне | «Ц ?» Цікаво |
Застосування
Цей метод можна використати до тем «Повага до людей» (6 кл.), «Рішучість і відвага у житті» (7 кл.), «Християнське подружжя» (10 кл.).
«Кластер»
Мета: навчити учнів представляти на уроці великий обсяг інформації в структурованому й систематизованому вигляді, виявити ключові слова теми; розвивати мислення, робити його більш гнучким, позбавлятися стереотипів, догматичне мислення перетворювати в критичне.
Обладнання: аркуш паперу, ручки або олівці.
Алгоритм діяльності
Об’єднати учнів у декілька груп. Кожна група посередині аркуша паперу записує ключове слово чи речення теми. Кругом нього — слова чи речення, що доповнюють тему. Довкола записаних слів з’являються «супутники» і встановлюються нові логічні зв’язки. Записують стільки ідей, скільки їх буде названо в групі.
Після завершення робота в групах учитель робить великий загальний кластер на дошці.
Застосування
Цей метод можна використати до теми «Любов як вияв самовідданості» (5 кл.), «Євангеліє — Добра Новина» (6 кл.), «Родина — перша школа суспільного життя» (11 кл.).
«Кубування»
Мета: навчити учнів застосовувати знання на практиці; розвивати різні типи мислення: аналітичне, критичне, логічне; створювати умови для узагальнення та закріплення знань школярів.
Обладнання: друкований біблійний текст, кубик із написаними на кожній стороні вказівками щодо напряму мислення або письма.
Алгоритм діяльності
Це навчальна методика, яка пропонує учням відповісти на 6 запитань різних типів, що стосуються теми.
Наприклад, можливі такі вказівки на сторонах куба:
- Опиши це (колір, форма, розміри).
- Порівняй це (на що схоже? від чого відрізняється?).
- Добери асоціації (про що змушує думати? що спадає на думку?).
- Проаналізуй це (яким чином це зроблено? ви це знаєте?).
- Як його використати (знайти застосування)?
- Запропонувати аргументи «за» або «проти» цього (що в ньому доброго чи поганого? займіть певну позицію).
Кубування — це приклад ігрової методики, а також один із методів навчання, що полегшує всебічний розгляд теми. Учні можуть виконувати кубування в парі, потім об’єднатися в групи. Через кубик можна провести ключове слово теми, визначення або якусь іншу назву. Дуже важливо застосовувати кубування до понять (тем), добре відомих учням. Це можна робити на етапі актуалізації чи рефлексії.
Застосування
Цей метод можна використати до тем «Віра та довіра» (5 кл.), «Навернення та покаяння» (7 кл.).
Руслана Ковальчук,
учитель християнської етики Клеванської спеціалізованої ЗОШ-інтернату № 1 та Рівненської української гімназії