Досвід викладання християнської етики на Харківщині
Сучасне українське суспільство переживає духовну кризу, яка значною мірою зумовлена відсутністю системного підходу в сфері морального виховання, чітко окреслених моральних та духовних пріоритетів. Тому нагальною є необхідність виховання дітей та молоді на традиційних для українського народу християнських цінностях, що історично формували його духовність, мораль і національну свідомість.
На черговому засіданні освітян району «за круглим столом» представники педагогічної, учнівської та батьківської громадськості навчальних закладів Жовтневого району Харкова висловили підтримку ініціативи щодо впровадження предметів духовно-морального спрямування в навчально-виховний процес.
У лютому 2006 р. ініціативна група була направлена у відрядження до м. Рівного, де відвідала чотири школи з метою вивчення досвіду щодо впровадження предмета християнської етики. 17-18 травня 2007 року члени групи взяли участь у науково-практичній конференції «Духовно-моральне виховання дітей та молоді» на базі Українського колежу ім. В. О. Сухомлинського м. Києва, 21-25 травня 2007 р. — в науково-практичному семінарі «Морально-духовне виховання школярів у сучасній системі освіти» (за матеріалами курсу «Християнська етика в українській культурі») на базі Київського міського педагогічного університету ім. Б. Грінченка.
Як наслідок роботи — у десяти школах Жовтневого району Харкова з вересня 2007 р. працюють гуртки християнської етики.
Вивчення християнської етики не є навчанням релігії. Предмети духовно-морального змісту є дисциплінами навчально-виховного та культурологічного спрямування, покликаними допомогти дитині в закладенні фундаменту власних життєвих цінностей. Курс християнської етики допоможе дітям знайти відповідь на одвічне питання: що є добро, а що — зло, навчить їх керуватися у своїх вчинках моральними принципами.
У рамках цього проекту 14 грудня 2007 р. в Харкові було проведено міський семінар «Теорія і методика викладання основ християнської етики в школі» за участю доктора педагогічних наук, професора Національного університету «Острозька академія» В. Жуковського. А 24 грудня 2007 р. учні шкіл Жовтневого району мали змогу подивитися театралізовану виставу «Що таке Різдво?», яку показали юні актори театру «Стежинка» з Києва.
У шкільних бібліотеках району створені «куточки духовності», де зібрані книги, надруковані і передані Українським Біблійним Товариством, підручники і методичні посібники, підготовлені КМПУ ім. Б. Грінченка, НУ «Острозька академія», МГО «Надія — людям», педагогічний журнал «Слово вчителю», дитячий журнал «Стежинка».
Спільно з КМПУ ім. Б. Грінченка і управлінням освіти Жовтневого району проводиться координаційна робота з використанням сучасних комп’ютерних технологій та інтернет-супроводу. При підборі кадрів для викладання предмета враховується думка педагогічних колективів та батьківських комітетів навчальних закладів.
Для постійного удосконалення професійного і духовного змісту викладання освітяни об’єдналися у відкритий педагогічний клуб «Християнська етика». На засіданнях клубу вчителі обмінюються досвідом, методичними напрацюваннями та продовжують оволодівати головними якостями педагога — бачити у кожній дитині духовну особистість. Членами відкритого педагогічного клубу є педагоги-християни, представники різних конфесій, об’єднані спільним завданням — донести до учня красу і переконливість добрих учинків, християнського ставлення до людини.
Членами клубу розроблено проект авторської програми факультативу «Християнська етика» для 1-11 класів (Горяєва О. В., В’ялов О. О.). Підготовлений до видання проект навчального посібника «Християнська етика» для 5-6 класів (Савицька Н. І., В’ялов О. О.).
Періодично вчителі, що ведуть факультатив з християнської етики, презентують свій підхід до викладання на засіданнях клубу. На одній із таких зустрічей, на яку були запрошені керівники гуртків «Християнська етика» Жовтневого району м. Харкова та члени відкритого клубу «Християнська етика», відкрите заняття провела М. В. Ляхова (методист РОУ, керівник гуртка «Християнська етика» в загальноосвітній школі № 115 м. Харкова).
У виконанні гуртківців і керівника прозвучали пісні «Чарівні слова», «Буду прославляти Господа Христа», «Мамина молитва», вірші про хліб, молитва «Отче наш», вірші-краплинки про добро, віру і любов. Було представлено виставку малюнків на біблійну тематику: «Дорога Добра», «Історія Адама і Єви», «Історія про Ноя», «Історія про Йону», «Різдво», «Хліб наш насущний».
Для практичної роботи керівник гуртка використовує не зошит з предмета «Християнська етика», а лист із завданням для розфарбовування. Наприкінці заняття закріплення пройденого матеріалу відбувається за допомогою «зерен» (вирізаних клаптиків жовтого паперу з текстами із Біблії і сучасної поезії), які діти читають або розказують напам’ять. На кожному занятті керівник гуртка «підсипає» 2-3 новенькі «зернятка».
З метою аналізу роботи клубу на останньому засіданні (25 травня 2008 р.) було проведено анкетування членів клубу.
На запитання «Що особисто для вас було найважливішим, найцікавішим в клубі у 2007–2008 н. р.?» були дані відповіді:
– «Обмін досвідом, зустрічі з цікавими людьми, вивчення біблійних істин»;
– «Багато нового відкрила для себе, змінила свій погляд на окремі життєві питання»;
– «Спілкування з досвідченими і мудрими людьми»;
– «Багато цікавої інформації, робота бібліотеки клубу»;
– «Досвід роботи інших вчителів християнської етики»;
– «Конкретна підтримка в теорії та практиці викладання християнської етики».
На запитання «Які зміни спричинили заняття в клубі у вашому підході до викладання християнської етики?» були дані відповіді:
– «Мої знання примножилися і систематизувалися»;
– «Маю можливість робити свої уроки більш різноманітними, цікавими, наочними»;
– «Можна сказати, мій підхід до викладання став більш фаховим».
На запитання «Чи вплинули заняття в клубі на ваші цінності?» відповіли:
– «Так, мені здається, що я почала змінюватися на краще»;
– «Я стала глибше усвідомлювати свою роль в суспільстві, школі, вдома. Запитую себе: яким я є учителем, яким я є учнем?»;
– «Отримана інформація на заняттях у клубі сприяє моєму духовному розвитку. Відчуваю постійну потребу в такій інформації!»;
– «Сміливість, переконання в правильності власної позиції»;
– «Так, я вчуся і розвиваюся… Думаю про те, яка я, які мої думки і вчинки».
На запитання «Чи хотіли б ви продовжувати заняття в клубі у наступному році?» відповіли «так» 100 % опитаних.
Матеріал підготували
Марія Ляхова, Олександр В’ялов