Автор Олена Коваль, старший учитель основ християнської етики Тернопільської ЗОШ І–ІІІ ст. № 28
Мета
пізнавальна: формувати в учнів розуміння, що безкорислива, жертовна любов є фундаментом, на якому будується подружнє, родинне, суспільне життя;
розвиваюча: розвивати розуміння, що любов — це щоденна праця душі, пояснити різницю між закоханістю і коханням; показати біблійні вимоги до справжньої любові;
виховна: виховувати любов, що проявляється не лише через слова, а й через діла.
Біблійна основа: Бут. 24:2-4, 34-51 (наречена для Ісака); Бут. 29:1-20 (Яків і Рахіль); Лк. 1:26-38; Мт. 1:18-25 (Марія і Йосип); Лк. 23:33-48 (любов Ісуса Христа до грішних людей).
Ключовий вірш: «Любов довготерпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається, не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого, не радіє з неправди, але тішиться правдою, усе зносить, вірить в усе, сподівається всього, усе терпить! Ніколи любов не перестає!» (1 Кор. 13:4-8).
Обладнання: Святе Письмо для кожного учня; картки з місцями із Біблії; ілюстрації до уроку (див. кольорову вкладку); намисто зі штучних і натуральних перлин (за можливості); сувенірний набір перлинниця з перлиною; кольоровий папір, олівці, магнітики і все необхідне для виготовлення магнітної листівки-аплікації (для кожного учня).
ХІД УРОКУ
I. Вступна частина
Християнське привітання. Мотивація до молитви.
Молитва
II. Актуалізація опорних знань
Об’єднуємо учнів у 4 команди. Пропонуємо їм пригадати назви міст, які зустрічаються в Біблії. Учні пригадують різні назви і, наприклад, вибирають такі: Назарет, Єрусалим, Віфлеєм, Коринт. Саме так і будуть називатись 4 команди. Для кожної з команд учитель ставить по 3 запитання.
Кого Бог створив на шостий день? (Тварин і людей)
Хто є Автором сім’ї? (Бог)
Як саме був створений Адам? (З пороху земного)
Як була створена Єва? (З ребра Адама)
Що означають імена Адам і Єва? (Ім’я Адам означає «земля», ім’я Єва — «життя»)
Імена дітей Адама і Єви, які зустрічаються в Біблії. (Каїн, Авель, Сиф)
Чому, спостерігаючи за Адамом, Бог сказав слова: «Не добре…»? (Бог сказав: «Не добре бути чоловікові самотнім». Адам був самотнім)
Зі скількох осіб складалась сім’я Ноя? (З восьми осіб)
Ім’я дружини Авраама? (Сарра)
Імена батьків Івана Хрестителя? (Захарій і Єлизавета)
Яке місце Бог відвів чоловікові в сім’ї? (Має бути головою сім’ї)
Заповідь, яка оберігає стосунки між чоловіком і дружиною в сім’ї? («Не чини перелюбу»)
Учитель відзначає ту команду, яка найкраще відповіла на запитання. Також дає кожній команді картки із зазначеними місцями з Біблії, які вони будуть опрацьовувати трішки пізніше.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (повідомлення теми уроку)
ІV. Виклад нового матеріалу
Учитель демонструє намисто зі справжніх і штучних перлин або показує відповідні ілюстрації.
Учитель. Одній моїй подрузі у спадок від бабусі перейшло намисто зі справжніх перлин. Ми зацікавились тим, як же з’являються справжні перли.
Виявляється, щоб утворилась справжня перлина, потрібно багато часу. В мушлю молюска часом потрапляє пісок або маленький камінчик, що завдає йому нестерпного болю. Щоб зменшити біль, молюск виділяє спеціальний клей-слиз, що називається перламутром. Перлинниця намазує ним піщинку, але згодом біль повертається знову й знову. Перлинниця працює щодня, щогодини й навіть щохвилини. Результатом є те, що з’являється чудовий камінець, над яким молюск працював не менше двох років. Від виду молюска та середовища, у якому він живе, залежить, якого кольору буде перлинка — білого, рожевого чи чорного.
На створення штучних перлин не потрібно стільки часу. До того ж намисто зі справжніх перлин є важким і дорогим, а зі штучних — легким і дешевим.
Часто в житті зустрічається те, що є штучним, підробленим, легким і дешевим. Та найчастіше люди чомусь підробляють кохання. 99 % усіх нехристиянських пісень — про кохання. Книги — про кохання. Телебачення та інтернет також виливають на глядачів лавину інформації про кохання. Не відстає й радіо. За опитуваннями слухачів, великою популярністю користуються передачі на зразок «Справжні історії про вічне кохання». Автори переповідають історії з життя відомих людей, але чомусь майже кожна така історія закінчується розлученням.
То що ж таке справжня любов? Часто люди любов’ю називають лише захоплення, закоханість.
Закоханість (захоплення) — це стан, коли людина повністю захоплена своїми відчуттями. Це — хвилююче почуття, емоційний підйом, але воно триває недовго, тому що це несправжнє кохання. Захоплення — це стан, коли одна людина повністю поглинається думками про іншу. При цьому всі інші справи видаються їй неважливими, романтичні почуття беруть верх над здоровим глуздом. Захоплення триває недовго, проте люди, які встигають за цей період наробити чимало помилок, довго пожинають їхні гіркі плоди. Так короткі романи призводять до тривалих розчарувань. Складається помилкове враження, що кохання — це продукт, який швидко псується. Якщо не встигнеш пізнати всі його принади сьогодні, завтра вже буде пізно. Як же відрізнити справжнє кохання від захоплення? У цьому нам допоможе таблиця.
Українська мова розрізняє два поняття любові. Кохання — почуття до особи протилежної статі та любов — ширше почуття, складовою частиною якого є кохання. Тому перед тим, як говорити про кохання, варто поговорити про об’ємніше поняття — любов.
А ось у грецькій мові, якою було написано Новий Завіт, є чотири слова для означення чотирьох складових справжньої любові. Розглянемо їх, взявши за ілюстрацію піраміду.
Знаємо, що піраміда має надійну і міцну основу. Єгипетські піраміди були побудовані за тисячі років до нашої ери й стоять уже два тисячоліття нашої ери. Це свідчить про те, що вони побудовані правильно (за всіма правилами), тому й простояли аж до наших днів.
Види любові:
1. Агапе — це любов, яка готова жертвувати собою заради іншого. Це безкорисливе кохання, яке не залежить від зовнішніх обставин. Також це добровільний вибір любити віддано й безкорисливо кохану людину такою, якою вона є.
2. Філео — дружня прихильність, братерська любов.
3. Сторге — означає сімейну вірність, особливо між батьками та дітьми.
4. Ерос — це союз тіла, душі, духа. Ця єдність може бути лише в шлюбі, у подружжі між чоловіком і дружиною. (Не поза шлюбом і не до шлюбу!)
Любов-ерос не може служити основою (фундаментом) для успішного шлюбу. Як не може встояти в такому положенні піраміда, так і взаємини між хлопцем і дівчиною не встоять перед труднощами, якщо починаються саме з такого виду любові. Вони розіб’ються під натиском життєвої бурі й несприятливих обставин.
Отже, для щасливого подружнього життя, необхідне існування чотирьох проявів любові, але фундаментом має бути любов-агапе.
Учитель. Отже, любов — це почуття чи вчинки? (Відповіді учнів).
Телебачення, Інтернет і книги часто формують у людей думку, що любов — це почуття, які приходять невідомо звідки й невідомо куди відходять. Таке твердження розбило життя вже дуже багатьом парам. Люди не хочуть працювати над своїм подружнім життям. Шукати лише яскравих почуттів, а потім припиняти стосунки — це все одно, що починати будувати дім без фундаменту, а коли починається злива чи вітряна погода, відразу залишати свій будинок і починати будувати новий. Це нерозумно. Любов вимагає праці. Але вона винагороджує людину тим, що коли минає перше почуття закоханості, тоді з’являються інші — глибока душевна спільність, єдність, згода та взаємоповага. Учені стверджують, що найбільшої радості в шлюбі досягли пари, які прожили 60 років. Отже, варто спробувати будувати свій «будинок» надійно, згідно із планом Небесного Архітектора.
Вивчення ключового вірша
Як у тлумачних словниках дано визначення різних слів і термінів, так і в Біблії дано визначення любові. Зачитаємо його з 1 Кор. 1:4-8: «Любов довготерпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається, не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого, не радіє з неправди, але тішиться правдою, усе зносить, вірить в усе, сподівається всього, усе терпить! Ніколи любов не перестає!»
Учитель. Чи зрозуміли ви це визначення? (Відповіді та думки учнів.)
Тепер кожен перечитує це місце, вставляючи туди замість слова «любов» своє ім’я. (Один учень (учениця) зачитує вголос, а інші читають подумки.) Щоразу, коли ми робимо зусилля, щоб не гордитися, не надиматися, не заздрити та інше, ми намазуємо перлинку любові у своєму серці перламутром, і тоді вона збільшується. Так людина вчиться прощати, любити ближнього свого як себе самого. Зараз зачитуємо ще раз і замість слова «любов» вставлятимемо слово «я».
V. Застосування знань. Закріплення вивченого матеріалу
Біблія — це книга про любов. Про різну любов: про справжню та підроблену, про дешеву та безцінну.
Робота в групах
Кожній команді були роздані завдання, щоб прочитати певне місце із Святого Письма й зробити висновки.
Команда «Назарет» отримала уривок Бут. 24:2-4, 34-51.
Учні. Ми прочитали, як Авраам (батько) і його син Ісак, також майбутня наречена Ревека довіряли Богові в створенні молодої сім’ї. Також тут видно внутрішні якості характеру Ревеки, які свідчать, що в її серці є любов-агапе. Зустрівши незнайомого подорожнього біля джерела, вона не пройшла повз, а дала йому пити й охоче начерпала води для десятьох верблюдів, а це більш ніж 100 відер води. У стосунках з людьми вона щира, безкорислива, співчутлива. Її любов до людей видно на ділі (не лише на словах).
Команда «Єрусалим» — Бут. 29:1-20.
Учні. Яків так любив Рахіль, що працював за неї 7 років, і написано, що вони для нього були як один день. Це говорить про безкорисливу, чисту, віддану любов, яка готова жертвувати й чекати.
Команда «Віфлеєм» — Лк. 1:26-38; Мт. 1:18-25.
Учні. Ми прочитали про те, як Марія погодилась народити Сина Божого і як Йосип турбувався про неї та про Дитятко. Вони щиро любили Господа й одне одного та виконали волю Божу. У серці кожного з них була любов-агапе.
Команда «Коринт» — Лк. 23:33-48.
Учні. Тут говориться про любов Сина Божого до людей. Це еталонна любов. Ісусові було важко й боляче, але Його молитва пронизана величезною любов’ю до людей. Христова любов виявлялася постійно, її було видно в словах (вчення Христове про любов до ближнього), ділах (зцілення, співчуття, виявлене в справах), намірах (Христос прийшов на землю, щоб постраждати й дарувати спасіння) та баченні (добре видно в молитві в Гефсиманському саду — бачення Христа на майбутнє, щоб зберегти любов і єдність серед Своїх послідовників у всі часи). Стосовно тих, хто Його бив і розпинав, Ісус сказав: «Отче, прости їм, бо не знають, що чинять!» Так може говорити тільки любов-агапе.
Учитель. Любов — це вчинки, не лише почуття. У серці кожного із нас може утворитися чудова перлина. Частенько нам доводиться терпіти сильний біль. Це образа, несправедливе покарання, зрада друзів тощо. Це пісок, який ранить наше серце. Та якщо покрити його перламутром, тобто любов’ю, із часом у ньому сформується перлина — камінь, який є «сукупністю досконалості». Із Біблії ми знаємо, що одна велика перлина могла коштувати дорого — наприклад, щоб придбати її, купцеві було потрібно продати ціле поле (Мт. 13:45-46). Середнє намисто із перлин буде коштувати від тисячі гривень, довше — дорожче. Для того щоб стосунки були досконалими, потрібно виявляти любов щодня, щогодини, а деколи й щохвилини.
Завдання для кожної команди:
Пригадати з української та зарубіжної літератури, з історії та сучасного життя приклади справжнього кохання та закоханості. Проаналізувати їх.
Наприклад, учні можуть пригадати: Ромео і Джульєтта (В. Шекспір «Ромео і Джульєтта»), Євгеній Онєгін і Тетяна Ларіна (О. Пушкін «Євгеній Онєгін), Наталка Полтавка і Петро (І. Котляревський, «Наталка Полтавка»), Мелашка і Лаврін, Мотря і Карпо (І. Нечуй-Левицький «Кайдашева сім’я»), Чіпка і Галя, Гриць і Христя (Панас Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»), Маруся і Василь (Г. Квітка-Основ’яненко «Маруся»).
Учитель фіксує відповіді, підсумовує бали.
Запитання на повторення
Чи зустрічаємось ми в житті з підробками? (Це фальшиві гроші, підроблені картини, штучні камені, перлини, несправжнє золото, нещирі, егоцентричні стосунки.)
Що таке захоплення (закоханість)? (Відповіді учнів.)
Що таке справжня любов? (Відповіді учнів.)
Назвіть слова на означення чотирьох складових справжньої подружньої любові. (Відповіді учнів.)
Охарактеризуйте любов-агапе і філео. (Відповіді учнів.)
Охарактеризуйте такі види любові, як строге і ерос. (Відповіді учнів.)
Чи може бути любов-ерос фундаментом подружнього життя, справжніх стосунків? (Відповіді учнів.)
Що насправді є фундаментом подружнього, родинного і суспільного життя? (Відповіді учнів.)
Якою за своїми внутрішніми якостями була Ревека? (Відповіді учнів.)
На кого покладалися в створенні своєї сім’ї Ісак і Ревека? (Відповіді учнів.)
Якою була любов Якова до Рахілі? (Відповіді учнів.)
Якою була любов Йосипа до Марії? (Відповіді учнів.)
Як саме Марія і Йосип виконали Божу волю у своєму житті? (Відповіді учнів.)
Що просив Ісус Христос Отця Небесного для тих людей, які Його розпинали? (Відповіді учнів.)
Що вело Ісуса Христа на Голгофський хрест? (Любов до людей, бажання спасти їх від їхніх гріхів.)
З чим можна порівняти ту ситуацію, коли людина будує своє життя, зокрема сімейне, так, як їй хочеться? (З будовою будинку на піску.)
Біблійне визначення справжньої любові. (Відповіді учнів.)
Чи бажає Отець Небесний щасливого життя кожній людині? (Відповіді учнів.)
VІ. Підсумок
Сьогодні ми зрозуміли: щоб побудувати щасливе подружнє, родинне, суспільне життя, потрібний надійний фундамент. Цим фундаментом є любов-агапе (безкорислива, неегоїстична, жертовна любов, яка вміє прощати й чекати). Вона не є злопам’ятною, а вірить тільки в найкраще в людині й ніколи не здається. Любов — це найважливіша якість у характері людини. Її видно по ділах. Коли в подружжі є чотири прояви любові, то тільки тоді це є та любов, про яку говорить Біблія. Це є повнота тих стосунків, які мають бути в сім’ї.
Любов — це щоденна праця душі, це самопожертва. (Учні записують визначення в зошити.)
Учитель відзначає активність та правильні відповіді команд, оцінює їх, визначає переможців.
Виріб «Перлинка»
На цьому або наступному уроці, або як домашнє завдання учні роблять виріб «Перлинка». Для цього кожному учневі роздати інструкції і все необхідне для роботи, а також плоскі магнітики. Їх слід прикріпити скотчем зі зворотного боку виробу, і потім виріб можна прикріпити на холодильник. Учитель показує зразок. Пояснює як саме записати ключовий вірш на перлинниці. Коли такий виріб щоденно висітиме перед очима, можна буде швидко вивчити ключовий вірш.
VII. Домашнє завдання
Вивчити напам’ять ключовий вірш.
Зробити виріб «Перлинка» (див. Додаток).
Прочитати біблійні розповіді: Бут. 24:2-4; 34-51; 29:1-20; Мт. 1:18-25; Лк. 1:26-38; 23:33-48.
Написати твір-роздум на тему: «Любов — фундамент стосунків у сім’ї і в суспільстві» (використати 2-3 приклади з Біблії, з літератури чи з сучасного життя). Написати, як після цього уроку будуватимете стосунки з людьми, особливо з особами протилежної статі.
VIII. Молитва