ПОСАДОВІ ОБОВ’ЯЗКИ
Учитель християнської етики планує, здійснює навчання, християнське моральне виховання (як складову частину національного виховання) учнів, сприяє формуванню в них високодуховних християнських вартостей, допомагає становленню їх як особистостей. Учитель сприяє вихованню здорової, культурної спільноти людей завдяки впровадженню ним у життя принципів християнської моралі з метою повернення нашому народові справжніх ідеалів. Забезпечує необхідні умови для засвоєння учнями навчальної програми з предмета «Християнська етика». Використовує ефективні форми, методи і засоби навчально-виховного процесу (читання Святого Письма, слухання духовної музики, ознайомлення з основами іконографії, спів, малювання, поезія, конкурси, кросворди, дискусії, зустрічі, інсценізації та інше), які сприяють якнайповнішому висвітленню даного предмета і впровадженню основних його принципів у життя. Вивчає індивідуальні особливості школярів, дбає про розвиток їхніх здібностей, талантів та про формування особи учня на засадах християнської моралі, доброти, милосердя, людяності, працьовитості, чесності. Створює умови для розвитку духовно багатої особистості, яка б усвідомлювала свою відповідальність перед Богом, Батьківщиною, народом. Проводить індивідуальну, позакласну роботу з учнями. Настановленням і особистим прикладом утверджує повагу до принципів християнської моралі та розвиває в учнів прагнення жити згідно з цими принципами, наслідуючи найкращих синів і дочок нашого народу. Виховує в учнів повагу до кожної людини незалежно від національної чи релігійної приналежності, а також повагу до духовних, культурно-національних історичних цінностей українського народу, дбайливе ставлення до навколишнього середовища. Готує вихованців до свідомого життя в дусі взаємної любові, миру, злагоди між усіма народами, між людьми різних націй, конфесій, переконань, поглядів. Дотримується педагогічної етики, є носієм високих етичних і моральних вартостей, поважає гідність учнів, захищає їх від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, намагається запобігти порушенню ними Божих Заповідей і державних законів, пропагує духовно і фізично здоровий спосіб життя. Вимагає від учнів дотримання навчальної дисципліни, статуту освітньої установи. Контролює забезпечення здорових, безпечних умов навчання та праці. Діє у тісному контакті з родинами та наставниками учнів, надає їм консультативну допомогу з питань навчання, духовного розвитку їхніх дітей. Постійно підвищує свій професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну культуру, духовно збагачує і вдосконалює себе як особистість через участь у семінарах районних та міських методоб’єднань і є практикуючим християнином.
ПОВИНЕН ЗНАТИ
Для вирішення педагогічних, навчально-виховних завдань повинен мати знання в обсязі педагогічної освіти і пройти спеціальне навчання з християнської етики. Мусить знати предмет викладання, а саме: володіти знаннями з історії християнства, морального богослов’я, літургіки, катехизму, іконографії, біблійної історії Старого і Нового Завіту, духовної музики, християнської філософії та психології, української та світової культури, християнської педагогіки. Повинен добре знати зміст Святого Письма й уміти коментувати його тексти, знати духовну спадщину нашого народу, твори Отців та вчителів Церкви, бути ознайомленим з життєписами святих, знати вікову психологію та методику викладання християнської етики та виховної роботи, цілі, принципи, організацію, нормативне забезпечення шкільної освіти, зокрема щодо християнської етики; навчальні плани, програми, підручники, форми, методи, засоби навчально-виховного процесу, вимоги до його матеріально-технічного оснащення, індивідуальні характеристики учнів, питання формування різних учнівських колективів і керівництва ними, соціальні, культурні, етичні та інші умови навчання і виховання, принципи, якими керуються провідні вчителі християнської етики, основні напрями розвитку християнської освіти та культури, Закон України «Про освіту», інші законодавчі і нормативно-правові акти та документи з питань навчання і виховання, державну мову відповідно до чинного законодавства про мови в Україні.
ПОВИНЕН ВМІТИ
ефективно застосовувати професійні знання, особистий досвід та досвід провідних педагогів у практичній педагогічній діяльності.
ПОВИНЕН МАТИ ЦІННІСНІ ОРІЄНТАЦІЇ,
спрямовані на високодуховний, етичний, культурний, гармонійний розвиток людини як особистості, вінця Божого творіння та найвищої цінності суспільства, творчу, багатогранну і результативну педагогічну діяльність.
Із програми предмета «Християнська етика»
(Острог, 2000 р.)