«Задовга надія – недуга для серця, а бажання, що здійснюється, – це дерево життя» (Пр. 13:12)
Закінчувалося недільне богослужіння, коли пастор церкви оголосив, що педагогів-християн запрошує Донецький Християнський Університет (ДХУ) на зустріч. Про тему майбутньої зустрічі ніхто навіть не здогадувався, але всім було цікаво не через загадкову тему, а через змогу побачитися з колегами-християнами.
Минув тиждень, і настав день зустрічі. Брати та сестри в Христі, які не знали одне одного раніше, зустрілись як давні друзі. Дізнались про те, хто яку дисципліну викладає, про служіння в церкві, але таємницею залишився предмет нашої зустрічі.
Щойно вщухли емоції після знайомства та палкої молитви, ми дізналися, навіщо нас зібрали. Темою зустрічі була організація християнської загальноосвітньої школи. Чи потрібна вона в Донецьку? Хто в ній навчатиметься? Хто викладатиме? Яка мета цього навчального закладу?
Кожен із нас у глибині душі вже давно плекав мрію працювати саме в християнській школі, тому невдовзі четверо сміливців вирушили в розвідку в Санкт-Петербург на конференцію Міжнародної асоціації християнських шкіл (МАХШ). Ми нічого не знали про християнські школи, їх організацію та роботу, тому багато розпитували, усім цікавилися, до всього приглядалися і в Донецьк повернулися абсолютно впевненими, що у вересні діти підуть у першу християнську школу в нашій області. Так воно й сталося.
1 вересня 1999 р. у мальовничому куточку природи, майже у серці обласного ботанічного саду, на межі двох великих міст Донецька та Макіївки відбулося свято першого дзвоника. Його готували не лише вчителі школи, але й студенти ДХУ, лялькову виставу показали батьки. Це було справжнє свято для 12 шестирічних малюків – першокласників християнської школи «Джерельце» (перша назва школи).
Почалися робочі будні. Дякуючи Богу, згодом у нас з’явилося нове просторіше приміщення. У наступному навчальному році за парти сіли ще 17 першокласників. За рік їх було вже 28. Школа одержала ліцензію та пройшла державну атестацію. Усе це – прояв безмежної Божої любові до нас.
Усі роки існування школи, а їх уже 13, не змовкає в храмі освіти хвала Богові. Воно й не дивно, адже тут працюють посвячені на це служіння вчителі, навчаються діти Божі, моляться за нас батьки учнів, та й сама назва школи «Глорія» в перекладі означає – «Слава Богові». Тому кожному з нас, як складовій частинці єдиного організму «Глорія», треба бути вірним своєму Верховному Владиці! Це важливо, адже тут ми покликані формувати серце дитини і водночас відповідально брати участь у творенні нового себе під керівництвом Духа Святого (Як. 3:1-2).
«Глорія» – це Божий плацдарм поширення Царства Божого в душах підростаючого покоління на противагу системі, поневоленої гуманізмом, атеїзмом та іншими «ізмами» під піратським прапором «Я».
«Глорія» – це складно? Так! Боляче? Так! Небезпечно? Так! Але якщо й варто ще жити тут на землі, то співпрацівником Господа в Його школах, чи то «Глорія» чи інша християнська школа. Якщо Він пролив Свою Кров за нас, то чи варто нам бігти в «систему», щоб тихесенько прозябати там, або шукати тепленьке місце, де спокійніше та зручніше? Чи не краще пройти своїм серцем тернистим шляхом, що веде у вічність із Богом?
А поки що ми проходимо випробування на вірність, своєрідні курси підвищення кваліфікації, іде генеральна репетиція того, що, можливо, чекає нас у вічності. «Глорія» – це підготовка до вічності.
Т. І. Чумакова, директор приватної школи «Глорія», учитель географії
Напрямки виховної роботи у школі «Глорія»
Для забезпечення духовної складової виховного процесу в нашій школі розроблено систему загальношкільних та класних заходів через розвиток соціокультурної компетенції.
- Загальношкільні ранкові лінійки (див. Додаток 1).
- Біблійні години (раз на тиждень у кожному класі).
- Впровадження біблійної інтеграції в шкільні предмети.
- Виховання позитивних якостей характеру школярів через систему мотивації «Чисте серце» (один раз на тиждень по класах). Перелік позитивних якостей: мудрість, чесність, слухняність, щедрість, акуратність, самостійність, відповідальність, старанність, доброта, ввічливість, вдячність, дружелюбність, чуйність, скромність.
Щотижня в кожному класному колективі підбиваємо підсумки роботи щодо шкільного життя. Ті учні, які позитивно проявили себе, отримують особливу відмітку на класному «Серці». Наприкінці навчального року всі серця, отримані учнями, підсумовуються, а учні отримують грамоти за прояви позитивних якостей характеру на шкільному святі останнього дзвоника.
- Шкільне самоврядування + модель випускника (як кінцевий результат).
Найбільш ефективним шляхом виховання особистості учнів є їхнє самовиховання. У школі прийнята модель випускника, згідно з якою розвиток особистості відбувається в десяти основних сферах: моральній, правовій, інтелектуальній, естетичній, фізичній, емоційній, економічній, соціальній, культурній, мовній (див. Додаток 2). З метою мотивації учнів для саморозвитку цих сфер активні учні, задіяні в системі самоврядування, відповідають за організацію діяльності кожного напрямку.
Ми живемо у світі, що захоплений цинізмом та руйнуванням загальнолюдських цінностей. Колектив нашої школи вважає, що єдиним шляхом для виходу з цього становища і для суспільства, і для освітян, і для родини, і для особистості є повернення до християнського світогляду та біблійних цінностей. Якщо вже зараз ми почнемо впроваджувати християнські цінності в нашу сучасну освіту, на виході ми будемо мати не тільки учнів з якісними академічними знаннями, але, що найважливіше, й молодь, яка буде мати стійкий християнський світогляд як максимум, а як мінімум – християнську освіту.
Оксана Шлапак, заступник директора з навчально-виховної роботи
Додаток 1
Циклограма виховної роботи школи «Глорія»
ІІІ чверть (11 тижнів) Стратегічна мета: Між собою заховуйте мир! (1 Сол. 5:13) | |||
Термін (тиждень) | Заходи, теми для обговорення | Види діяльності | |
14-18.01.13 (І) | Відкриття чверті «Ми – образ Божий»
| Бесіди, інсценізація (на лінійках); класні години; фотоконкурс «Я – Божа дитина»; конкурс малюнків «Божі діти довкола мене». | |
21-25.01.13 (ІІ) | «Імідж класу» Гра «Своя гра» | Творчі звіти класів; команда .. класу. | |
28.01-01.02.13(ІІІ) | Програма «Випускник»
Гра «Своя гра» | Листи учнів випускникам, що прийдуть на вечір зустрічі; молитви про випускників майбутніх та минулих; Чи впливає навчання у школі на формування мого характеру? (інтерв’ю майбутніх випускників та тих, хто вже закінчив школу – відеорепортаж); команда .. класу; листи випускників до нинішніх учнів школи. | |
04-08.02.13 (ІV) | Тиждень хлопців Хлопчики в Біблії (Самуїл, Давид, Ісус Христос, Мойсей, Йосип, Даниїл, Шадрах, Мешах і Авед-Него, хлопчик з рибками та ін.):
| Інтерв’ю дівчат; клас представляє добру справу, здійснену ними; найдобріший хлопець школи «Глорія» (таємне голосування); команда .. класу; нагородження. | |
11-15.02.13 (V) + 18-22.02.13 (VІ) | Тижні татусів
| Інтерв’ю дітей; відеорепортаж; концерт; команда .. класу, команда .. класу. | |
25.02-01.03.13(VІІ)
| Тиждень дівчат Дівчата в Біблії (Рут, Естер, донька Яіра, Маріам, Ревека, Рахіль)
| Бесіди; інтерв’ю хлопців; найтурботливіша дівчина школи; команда … класу; нагородження. | |
04-08.03.13(VІІІ) + 11-15.03.13 (ІХ) | Тижні матусь
| Інтерв’ю дітей; відеорепортаж; концерт.
| |
18-22.03.13 (Х)
| Гра «Таємний друг»
Тиждень листів друзям зі шкіл МАХШ.
| Інтерв’ю дітей школи: «Я – найщасливіша людина тому, що маю справжнього друга!»; жеребкування; відвідування гуртків «допомоги»; на лінійках; написання листів дітьми; «Мій друг у іншій школі» (розповідь про листування учнів на шкільних лінійках). |
Додаток 2
1. Правова:
– біблійне бачення інституту сім’ї;
– послух батькам;
– слухняність закону, Божим заповідям;
– дисциплінованість.
2. Естетична:
– розвиток естетичного смаку;
– акуратність;
– здатність бачити й насолоджуватися красою світу, створеного Богом.
3. Економічна:
– працьовитість;
– професійна орієнтованість.
4. Соціальна:
– комунікабельність;
– здатність до самореалізації.
5. Культурна:
– висока культура поведінки;
– без лихослів’я;
– культура спілкування.
6. Мовна:
– культура мови;
– вільне володіння вивченими мовами;
– уміння чітко висловлювати свою думку.
7. Емоційна:
– впевненість у собі;
– вміння володіти своїми емоціями;
– відчуття себе щасливим.
8. Фізична:
– фізично здоровий;
– відсутність шкідливих звичок;
– дотримання особистої гігієни;
– чистота дошлюбних стосунків.
9. Інтелектуальна:
– високі академічні знання;
– вміння навчатися;
– цілеспрямованість;
– креативність;
– мудрість;
– самокритичність.
10. Моральна:
– якості любові (1 Кор. 13).
Що для мене значить моя школа?
Учні школи
Ділноза Тажибаєва, 7 клас
Коли ми кожного ранку збираємося на лінійці, ми розповідаємо про те, що Бог зробив у нашому житті протягом минулого дня, молимося, прославляємо Бога, розповідаємо «золоті» вірші й отримуємо благословення на цей день.
Микита Колесников, 5 клас
Для мене школа — це дім, в якому всюди є знання; це великий майданчик, на якому я кожного разу бачу своїх друзів; це велика родина, у якій ми разом вчимося, працюємо, живемо. Я дуже люблю свою школу!
Софія Щербакова, 9 клас
Пройшло майже два роки, як я у цій школі. За цей час у моєму житті відбулися великі зміни. Завдяки чудовим вчителям я почала краще вчитися, у мене з’явився інтерес до багатьох предметів. Я залюбки прокидаюся кожного ранку і йду до школи, щоб пізнавати кожен раз щось нове.
У цій школі я почуваю себе дуже спокійно, ніби прийшла додому. Не відчуваю страху, я впевнена, що мене завжди зрозуміють. Мій клас, учителі — моя друга сім’я.
Анастасія Мельникова, 8 клас
Більшість людей, які тут оточують мене, вірують у Бога. Я знаю, що я у безпеці і можу спокійно навчатись.
Тетяна Завальнюк, 9 клас
У моїй школі мені подобається все! Ранкові лінійки, теплі та світлі класи, але більше за все — люди! Кожен учитель намагається нас зацікавити на уроці.
Якщо хтось скаже, що в Україні є сучасніші чи комфортніші школи, я не сперечатимусь. Є. Але якщо мене спитають: «Яка вона, школа твоєї мрії?» — я з повагою відповім: «Це моя улюблена «Глорія»!»
Оксана Малова, 9 клас
Для мене школа — це, насамперед, обов’язок, адже навчання у нашій країні обов’язкове. Але школа — це не тільки навчання, школа — це друзі, спілкування, це підготовка до дорослого життя. На мою думку, тим дітям, які навчаються вдома, набагато складніше буде адаптуватися в суспільстві, у дорослому житті.
Випускники школи
Карина Вієру (випускниця 2011 р., навчається у Донецькому ліцеї при ДонНУ)
Ця школа навчила мене не тільки певним наукам, але й виховала в мені людину, навчила жити згідно з Божим Законом. Мені дуже не вистачає тих шкільних лінійок щоранку, тих молитов, що підносяться до небес, тих чарівних пісень щоп’ятниці та того дружного «Амінь!» у кінці. Неможливо не згадати ті веселі та в той же час наповнені змістом свята. Ну і, звісно, їдальню, у якій звичайні страви перетворюються на делікатес.
Це незвичайна загальноосвітня школа. Зайдіть усередину. Що ви відчуваєте? Тепло пронизує тіло. А тепер вдихніть, вдихніть на повні груди. Відчуваєте? Відчуваєте цей приємний запах книжок та свіжості? Пройдіться коридором. Чи почуєте ви тут плач? Чи побачите бійку? Ні. Тут ви можете побачити тільки мир, добро і радість.
Це одне з найпрекрасніших місць Донеччини, один із заповідників України, але це не звичайний заповідник. Цей заповідник зберігає не рослини, і він не охороняє тварин. Він зберігає любов і охороняє людяність.
Яна Кочерга (випускниця 2009 р., студентка Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка)
«Глорія» — це непід’ємний багаж знань, який осяяний любов’ю та самопожертвою вчителів… «Глорія» — це місце, де ти не просто заучуєш, не просто отримуєш сухі знання, а вчишся мислити, мати власну думку, починаєш творити… «Глорія» — це перші сльози, це перші перемоги, і не тільки на конкурсах, але й маленькі перемоги над собою… «Глорія» — це перші друзі, перші переживання та пригоди… «Глорія» — це ключ до розкриття багатьох дитячих талантів та здібностей… «Глорія» — це місце, де приходить розуміння: ким ти хочеш бути… «Глорія» — це перші кроки назустріч майбутньому… «Глорія» — це маленький шматочок Царства Божого, де славиться Його Ім’я… «Глорія» — це місце, де ти стаєш особистістю, унікальною, цінною і неповторною… «Глорія» — це маленькі люди, що прагнуть бути образом Божим… Тут я стала людиною, якою мене хоче бачити Бог, тут я отримала світло, яке хочеться нести у світ…
Маргарита Колесникова (випускниця 2008 р., студентка Донецького юридичного інституту МВД)
5 років тому я стала випускницею школи «Глорія», але в моєму серці до цього моменту залишились найприємніші й найтепліші спогади. У жодній школі (а я навчалась у трьох різних школах) я не відчувала такої любові, такої уваги й турботи від учителів. Їхній внесок є неоціненним, тому що вони в нас вкладали всю свою душу, всі свої знання, вони допомагали нам знайти свій шлях у житті, прищеплювали нам християнські цінності, а головне вчили нас слідувати за Богом й довіряти своє життя тільки Йому. Тільки в цій школі до мене ставились як до рідної дитини. Я завжди відчувала, що я потрібна не тільки своїм батькам, але й цим людям.
Учителі школи
Т. М. Авдєєва, учитель російської мови та етики
Моя школа для мене — це місце, де я потрібна, де я можу застосувати свої здібності для блага людей. Тут я можу повпливати на людей, які через декілька років стануть біля керма нашої держави й зробити так, щоб вона процвітала, адже ми всі, учителі школи, регулярно нагадуємо дітям про особисту відповідальність кожного перед Господом за наші вчинки й навіть думки.
Мені подобаються дитячий галас і сміх. Бувають хвилини, коли втомлюєшся і хочеться кудись заховатися від усіх, але чомусь уже на другий тиж день канікул з’являється думка: «Цікаво, що там у школі? Треба поїхати, подивитися…»
Найприємніше — це коли вже дорослі колишні учні приходять у школу, просто так, іноді проїздом з інших міст, тому що засумували. А ще приємно, коли вони кажуть: «Я цього літа виходжу заміж! А коли в нас будуть дітки, я приведу їх до нас у «Глорію».
М. С. Фоміна, учитель початкових класів
Наша школа — невичерпне джерело ентузіазму та життєвої енергії. Чи були ви так втомлені, що не було сил навіть слово вимовити? Завітайте до нас і не помітите, куди зникла ваша втома! Неможливо встояти проти того запалу, який несуть наші діти та вчителі. «Глорія» — це не просто школа, це стиль життя. Це спільні захоплення, спільна мета, спільне життя!
І. А. Вовк, учитель англійської мови
«А чому ви обрали саме нашу школу?» — пролунало запитання завуча, коли я прийшла записувати 6-річного сина в перший клас.
З цього питання почалося моє знайомство зі школою «Глорія». Точно не пам’ятаю, що я тоді відповіла, але знаю, що жодного разу не пошкодувала про цей вибір.
Правилами школи не заборонялось відвідувати уроки, і я з радістю цим користувалась. Відверто кажучи, я позаздрила своєму синові, що в нього такі надзвичайно цікаві уроки, такі добрі й чуйні вчителі, які вчать дітей, опираючись на Слово Бога. Мені дуже захотілося стати частиною цієї родини. Це бажання надихнуло мене …стати вчителем!
В. В. Деркач, учитель літератури
Кожна людина має потребу віддавати свою душу і всі надбання улюбленій справі й тим, хто їх потребує. Для мене моя школа саме те місце, куди я кожного дня ношу всі свої знання, улюблені думки, гарний настрій, захоплення улюбленою справою і безліч таких потрібних мені духовних речей. Усе це є величезним скарбом, а школа надійним сейфом без замка, який дозволено відчиняти всім бажаючим і тим, хто потребує цього, беручи, кому що треба. Поповнюючи кожного дня цей сейф, я сама збагачую свої знання і досвід.
Г. В. Левтерова, учитель історії
Школа для багатьох асоціюється з певною територією, будівлями, спортмайданчиком і галасом, який після 45-хвилинної тиші розповсюджується в радіусі трьох кілометрів як мінімум 15 хвилин вісім разів на день. Для учнів же це — «королівство знань і дослідів», омріяне з дитинства «тридев’яте царство», де можливі всілякі дива. І не слід дивуватися, що саме в це чарівне місце поспішають старшокласники, обганяючи маленьких школяриків із важкими ранцями.
А що таке школа для вчителя? Це — територія позитиву, адже, де є діти — там обов’язково присутні сміх і веселощі. Це — країна «чомусиків» (учнів), які різними способами намагаються отримати важливу для життєдіяльності інформацію від «томусиків» (учителів). Школа — це справжнісінький острів зі скарбами, які були надійно заховані Богом у серця учнів. Це — тисячі можливостей для дорослих не забувати, що таке щира дружба, справжнє прощення, дитяча віра, відверті почуття, нелицемірна любов.