Шкільне життя дуже насичене. Щодня, щотижня, щомісяця виникають нові проблеми, великі й маленькі, у процесі вирішення яких складається контекст шкільного життя: доля і настрій, успіхи та невдачі.
А логіка життя, як логіка дороги: щоб не впасти — треба дивитися під ноги, але щоб не заблукати — треба дивитися вперед — аж до обрію.
Той, хто керує школою, йде за такою логікою: не тільки планує роботу на рік чи кілька років, а й формує концепцію розвитку як загальну картину на перспективу.
Історична довідка
У 1991 р. була заснована перша на Буковині приватна школа — «Християнська експериментальна спеціалізована приватна школа з англійською мовою навчання».
У 1995 р. у зв’язку із змінами у законодавстві про освіту школу було закрито.
У 1999 р. школа відновила свою діяльність як «Приватна загальноосвітня школа І — ІІ ступенів “Надія”».
У 2000 р. — отримала ліцензію на право здійснення освітньої діяльності.
У 2011 р. (у рік свого 20-ліття) школа пройшла атестацію і отримала ліцензію на подальший термін роботи.
Нині в школі навчається 57 учнів. Педагогічний колектив очолює засновник і директор школи Василь Іванович Манчул.
Особливості школи
Школа працює відповідно Закону України «Про загальну середню освіту», державної національної програми «Освіта (Україна ХХІ століття)» з використанням традиційних та нетрадиційних методів, які спрямовані на індивідуалізацію навчання.
Питання, яке хвилює нас сьогодні: якою буде школа в ХХІ столітті? Думаємо, що освіта буде індивідуалізованою і комп’ютеризованою. Вона дасть дитині так багато навчального змісту, скільки вона зможе засвоїти, тобто навчання буде необмеженим.
Сучасна освіта та освіта України висувають на порядок денний нові завдання, які відображають основні тенденції розвитку сучасного суспільства:
– використання передових сучасних технологій у процесі навчання: індивідуальний підхід, інтегрування друкованого матеріалу підручника з можливостями навчальних комп’ютерних програм;
– виховання особистості на основі систем традиційних цінностей: батьки та суспільство все частіше звертаються до абсолютних біблійних істин, як основ виховання якостей характеру, які визначаються батьками та суспільством, як бажані та необхідні;
– формування міжнародного економічного, наукового та освітнього простору; зближення країн у всіх галузях економічної та наукової сфери вимагає оволодіння учнями певних знань та навичок, які дозволяють адекватно функціонувати в нових умовах;
– широке використання англійської мови, як мови міжнародного та ділового спілкування; формування в учнів навичок писемної та усної мови, достатньої для спілкування та доступу до сучасних передових технологій.
Виходячи з цих завдань, школа «Надія» працює над такими освітніми та виховними проблемами:
— диференціація та індивідуалізація навчання;
— формування особистості школярів у процесі засвоєння християнських морально-етичних цінностей
Реалізація цих завдань здійснюється через особистісно-зорієнтований підхід до кожного учня, створення умов кожній дитині для максимальної самореалізації, запровадження нових педагогічних технологій, використання вітчизняного та зарубіжного досвіду.
П’ять головних законів освіти
Навчання насамперед має бути:
КЕРОВАНИМ,
МОТИВОВАНИМ,
ПРОГРЕСУЮЧИМ.
На ілюстрації (праворуч) ви знайдете 5 принципів, які називають 5-ма основними законами навчання.
1. Наскільки важка ноша?
2. Наскільки ефективне керування?
3. Наскільки довга палиця?
4. Наскільки велика морквина?
5. Наскільки голодний осел?
Ці п’ять законів визначають шлях віслюка, і цю ілюстрацію нескладно витлумачити в термінах педагогіки: вона ілюструє можливості академічного прогресу, якого діти можуть досягти у школі. Саме це і є керованим прогресуючим мотивованим навчанням.
Які кроки робимо ми?
Школа використовує традиційні методи навчання, поряд з ними робить практичні кроки з індивідуалізації навчання, використовуючи технологію та методику міжнародної християнської навчальної програми «Школа майбутнього».
Те, що називається шкільним навчанням, ми перетворюємо на серію досить дрібних, легких для сприйняття за один раз цілей і покладаємо відповідальність за їх досягнення на саму дитину.
При допомозі з боку педагога учень стає відповідальним за процес навчання, і тому сам оцінює свої результати. Дитина перебуває в середовищі, де вона вчиться, а не в середовищі, де її вчать. Це середовище називають у нас «офіс» учня. У кожного учня на робочому місці є прапорці, які він може підняти в разі необхідності, якщо потрібна допомога вчителя.
Перед кожним учнем розміщена картка прогресу (успіхів), яка відображає досягнення учнів, і картка цілей (завдань), з якою він працює кожний день.
Прийшовши вранці на своє робоче місце, учень перевіряє, які цілі й завдання він поставив сам собі на сьогодні, і починає працювати. Дитині не потрібно чекати, коли вчитель скаже, що йому робити. Учень самостійно під контролем вчителя опрацьовує сторінку за сторінкою навчальний матеріал. У нього є текстова інформація, перелік видів навчальної активності, прийоми для перевірки правильності виконання ним завдань. Учень вчиться самостійно опрацьовувати матеріал, концентруватись на вивченні матеріалу, шукати відповіді. А вчитель допомагає учневі знайти відповіді на запитання та контролює роботу учня. Такі методи навчання виробляють працездатність та формують характер учня.
У нашій школі успішно працює система методів заохочень: «шкільні гроші» і «крамнички» з різноманітним шкільним приладдям.
Як результат, ми отримуємо кероване прогресуюче мотивоване навчання. Таким чином діти вивчають англійську мову, історію та математику.
Гурткова робота
У школі активно працюють гуртки, які доповнюють систему обов’язкових занять та сприяють розвитку індивідуальних здібностей та нахилів учнів, створенню сприятливих можливостей для всебічного формування особистості, організації позаурочного часу учнів.
На базі школи створено гуртки, які працюють за різними напрямами виховання:
— художньо-естетичний: театральна студія, студія дизайну та декоративно-прикладного мистецтва;
— спортивний: настільний теніс, студія ритміки та пластики.
Шкільні традиції
Традиції — це те, що робить школу цікавою для дітей, рідною та близькою.
Шкільні традиції — це те, що об’єднує колектив, робить його справді колективом. Вони виховують в учнів почуття обов’язку, честі, гордості за рідну школу, учнів, їхні успіхи в навчанні та праці.
У нашій школі є свої традиції, передають їх старшокласники, а підхоплюють малюки, які із задоволенням беруть участь у житті школи. Школа — одна дружня родина, тому шкільні традиції підтримують і батьки учнів. Вони із задоволенням беруть участь у шкільних заходах, що створює неповторну та затишну родинну атмосферу.
Традиційно ми святкуємо:
– Свято першого дзвоника;
– День рідного міста;
– День народження школи;
– День подяки;
– Різдвяні та новорічні свята;
– День матері;
– Шевченківські дні;
– Свято останнього дзвоника;
– Випускний вечір.
Учні полюбляють створювати театральні дійства та постановки. Вони мають можливість проявити свій талант та розвивати його.
Директор школи,
Манчула Василь Іванович
Основні педагогічні заповіді вчителя приватної школи «Надія»
1. Якщо б я міг досконало пояснити своїм учням все, що завгодно, але не любив їх, то з таким самим успіхом я міг би звертатись до порожньої кімнати.
2. Якщо б я міг знайти відповіді на всі проблеми освіти, але не мав любові, то всі мої зусилля були б марними.
3. Якщо б я міг придбати будь-які необхідні навчальні посібники і пожертвувати їх для справи, але не мав би любові до дітей, все це було б безплідне.
4. Любов довготерпить, коли потрібно знову і знову повторювати складний матеріал тим, кому важко його зрозуміти.
5. Любов допомагає змінити свій розклад і плани таким чином, щоб вони відповідали потребам інших.
6. Любов не кричить на дітей, коли вони себе погано поводять, а шукає, як допомогти їм зрозуміти всю важливість хорошої поведінки.
7. Любов не припиняє спроб пояснити учневі матеріал, коли здається, що він ніколи не зможе його зрозуміти.
8. Усі методи викладання і підручники з часом відійдуть у минуле, але любов перебуватиме вічно.
9. Ось три речі, які я відкрив (ла) для себе у викладанні: постійність, терпіння, любов, але Любов серед них — найбільша.