Початок червня. Кінець навчального року. Наймолодші школярі вже насолоджуються літнім відпочинком, старші проходить літню практику або готуються до іспитів, випускники здають тести ЗНО і мріють про випускний бал, заклопотані вчителі планують проведення не лише своїх довгоочікуваних відпусток, але й ремонту шкільних кабінетів. Усе як звичайно, як у багатьох школах.
А ось у Рівненській українській гімназії цього року було дещо по-іншому. Десять днів для учнів 5–8-х класів, які впродовж року відвідують факультативні заняття з курсу «Основи християнської етики» було організовано навчально-ігровий майданчик.
Про те, як виникла ідея проведення такого заходу і як вдалося її реалізувати, розповідає вчителька християнської етики Руслана Анатоліївна Ковальчук.
У нашій гімназії заняття з християнської етики у 5–8 класах проводять факультативно — одну годину на тиждень. Діти з великим зацікавленням вивчають біблійні тексти, ставлять безліч запитань щодо біблійної географії та історії, із задоволенням вивчають християнські пісні, виготовляють наочність, а коли справа доходить до практичного застосування біблійних принципів — школярів не переслухати. Гарячі дискусії та жваве обговорення часто продовжується після закінчення уроку, неодноразово чую запрошення: «Приходьте до нас частіше». От і з’явилася думка провести в школі захід, під час якого була б можливість ближче поспілкуватися з дітьми, вислухати кожного, спробувати відповісти на їхні запитання і потреби.
Можливо, ви, шановні колеги, знайомі з таким відчуттям, коли разом із хорошою ідеєю відразу виникає низка сумнівів: чи підтримає адміністрація школи, чи збереться команда однодумців для проведення такого заходу, чи дадуть дозвіл батьки. У такому сум’ятті почуттів я почала молитися про цю справу до Бога. І відповідь не забарилася.
Забігаючи наперед скажу, що навчально-ігровий майданчик успішно відбувся, ми переконалися в його ефективності, тому готові поділитися своїм новим досвідом.
Найперше я звернулася до людей, які, на мою думку, могли б мені допомогти, — і ці люди відразу погодилися, але згодом у них виникли невідкладні справи і вони відмовили мені в допомозі. Треба бути готовим і до такого повороту подій. Господь учив мене покладатися на Нього і молитися про команду, яка могла б послужити дітям.
Потім я звернулася до адміністрації Рівненської української гімназії. Розповіла про свої плани і Хто за ними стоїть, на що отримала повне схвалення і… дату проведення майданчика. Відразу ж надрукували і повісили оголошення. Дороги назад уже не було!
Наступним кроком було формування команди й підготовка програми. До позакласної роботи з дітьми найкраще залучати молодь. Це можуть бути молоді люди з вашої церкви, студенти педагогічних вузів, представники християнських, громадських, благодійних організацій. У нашому випадку Господь зібрав чудову команду однодумців — молодих християн з двох євангельських церков. Ми визначили, хто ким буде.
Координатор програми — людина, яка безпосередньо відповідає за всю програму табору. Йому підпорядковуються наставники та музичний керівник.
Музичний керівник — людина, яка підбирає пісні відповідно до тем біблійних занять, забезпечує музичний супровід майданчика, а також веде музичний гурток, на якому діти вивчають пісні, які потім співають.
Наставники — люди, які безпосередньо весь період майданчика проводять час із дітьми, стають на цей період їхніми «мамами» і «татами». Їх має бути стільки, скільки планується груп.
Керівники гуртків (рукоділля, драматичний, спортивний та ін.) — в ідеалі це мають бути люди, які ведуть лише гуртки, але цю роль можуть виконувати наставники та координатор. Потрібно лише заздалегідь приготувати достатньо матеріалів для кожного гуртка.
Кілька слів про гуртки. На рукоділлі діти виготовляють різні саморобки за темами дня майданчика. Потрібно підбирати такі саморобки, щоб їх було цікаво й легко робити, а в майбутньому, щоб діти могли їх використати вдома (браслети, закладки, аплікації тощо). На драматичному гуртку вихованці готують короткі сценки також за темою дня та уроку, щоб у кінці дня на загальному зборі можна було їх показати (пантоміми, лялькові вистави та ін.). На спортивному гуртку, зрозуміло, учні грають у різні спортивні ігри.
Усією командою ми придумали загальнотабірну пісню та девіз, який пізніше написали на плакаті й прикріпили в залі, де проходили загальні збори. Разом складали розклад дня і вибрали програму. Для кожного дня було визначено тему, мету, біблійне оповідання, золотий вірш, завдання дня та загальну гру.
І ось наш навчально-ігровий майданчик розпочався. Життя завирувало: представлення команди, загальнотабірна пісня, об’єднання в групи за віком, знайомство з наставниками, спільна розробка й затвердження правил поведінки, ознайомлення з розпорядком дня, біблійна година, загальна гра на знайомство, спортивна естафета. До того ж, кожна група мала придумати назву, девіз та пісню своєї групи (у контексті теми майданчика). Так, наприклад, ми умовно називали дітей єврейським народом, який потрапив у єгипетське рабство. Упродовж п’яти днів вони проживали життя ізраїльського народу в Єгипті та його вихід із рабства. Учасники табору були об’єднані в чотири племені: Рувимове, Веніамінове, Данове та Манасіїне.
Про те, як проходив майданчик у нашій гімназії, спробую розповісти на прикладі одного дня.
Тема дня «В очікуванні Визволителя»
На троні сидить новий фараон, який оголошує, що з сьогоднішнього дня всі євреї — раби. І вони повинні робити тільки те, що їм накажуть. Упродовж дня євреї переносять різні випробування від єгиптян та з нетерпінням чекають того, хто їх визволить із рабства.
Роль наставників — підтримувати та заохочувати терпляче переносити різні випробування, а роботу, яку даватиме фараон, виконувати добросовісно і старанно. «І все, що тільки чините, робіть від душі, немов Господеві, а не людям!» (Кол. 3:23)
Тема біблійного заняття. Бог допомагає в біді (Вих. 1:6–22; 2:23; 1 Кор. 10:13; 1 Петр. 5:7).
Завдання дня. Показати дітям, що труднощі в житті поневолюють нас настільки, наскільки ми їм піддаємося.
Загальнотабірна гра. Побудова міст Рамсес та Пафом. Використовували підручні матеріали: картонні коробки, каміння, палки тощо (у випадку дощу — «побудова» на ватмані). Потім діти «захищали» свої міста, тобто розповідали що і для чого вони зробили (намалювали).
Золотий вірш:
«І до Мене поклич в день недолі, Я тебе порятую, ти ж прославиш Мене!» (Пс.49:15)
Вивчають методом «Луна». Об’єднати дітей у маленькі підгрупи, наприклад, по два учні.
Нехай діти уявлять собі, що вони перебувають високо в горах і потрібно погукати один одного. Наставник говорить перші чотири слова голосно, перша підгрупа повторює голосно, друга — тихіше, а третя — зовсім тихо. Наставник говорить наступні слова, і знову всі повторюють. Можна міняти підгрупи так, щоб всі діти запам’ятали вірш.
Загальний збір
За часів правління Йосипа ізраїльський народ жив дуже добре, але після його смерті весь народ опинився в рабстві жорстокого фараона. Це тривало багато років. Для більшості євреїв все життя — від народження до смерті — було суцільним рабством. Можливо, багато з них нарікали на своє життя, втрачали віру та надію на те, що хтось може прийти і визволити їх. Але були й такі люди, які терпляче надіялися на милість Божу. Вони сподівалися, що Господь дасть для них Визволителя від єгипетського рабства.
Щодня ми зустрічаємося з труднощами та випробуваннями, різними спокусам, які впливають на наше життя та спілкування з Богом, порушують наш духовний мир та спокій. Іноді буває нестерпно важко в житті, що здається, такого вже не переживу, Бог, напевно, мене залишив. Але, читаючи Слово Боже, ми знаходимо ось такі слова: «Досягла вас спроба не інша, тільки людська; але вірний Бог, Який не попустить, щоб ви випробовувалися більше, ніж можете, але при спробі й полегшення дасть, щоб знести могли ви її» (1 Кор. 10:13).
Щоразу, коли перед нами постає якась проблема, ніколи не слід опускати руки, а треба пам’ятати про те, що говорить Писання: «Покладіть на Нього всю вашу журбу, бо Він опікується вами!» (1 Петр. 5:7).
Пісня дня
Бог сказав Мойсею: «Ось Мій народ!
І Я збережу його від незгод!»
Бог Свій захист народу пообіцяв,
І Мойсей фараону тоді сказав:
Приспів:
«Фараоне, заради сина
Відпусти народ. Ух!»
Бог не раз фараона попереджав,
На Єгипет дев’ять кар Він послав,
Десятою карою сина забрав,
А Мойсей фараону весь час казав
Що?
В останній день табору ми з дітьми проводили загальнотабірну гру «Єгипетський квест». Кожна команда отримала карту з певним маршрутом, на якому учасників гри чекали різні випробування.
1. Біг з перешкодами.
2. Розсміши дочку фараона.
3. З матеріалу, який даний, зробити єгипетську мумію.
4. Сфінкс (дати відповідь на п’ять запитань за темою табору).
5. Заспівати улюблену пісню табору.
6. Побудова єгипетських пірамід.
Зрештою, можна ще багато завдань придумати. На кожній із цих станцій учасники отримують бали, які потім підсумовують та додають до тих балів, які група заробляла впродовж тижня.
А ще ми розробили систему заохочення: за певні досягнення діти отримували «лепти» (це біблійна грошова одиниця), за які на ярмарку в кінці майданчика могли придбати канцтовари, солодощі, м’які іграшки тощо. Ви можете запитати, а де брати товари на ярмарок? Відповідь проста: не бійтеся звернутися по допомогу до прихожан церкви, яку ви відвідуєте.
На закінчення майданчика діти із задоволенням писали відгуки.
«Мені дуже подобалося на майданчику. Я знайшов багато нових друзів. Велике вам дякую, що знайшли для нас час, щоб розповісти про Бога» (Борис, 11).
«Побувавши в таборі, я зрозуміла, що Бог послав Свого Сина на хрест для того, щоб я мала вічне життя. Я лише повинна покаятися та повірити в Ісуса Христа» (Вероніка, 13).
«Моє життя — суцільне ходіння на різні гуртки, в музичну школу… Це все мене втомлює і я не можу відпочити. Коли я прийшла в цей табір, то розслабилася та відпочила, мені було добре… Цей майданчик я ніколи не забуду і буду тримати в затишному куточку свого серця… Я вас дуже прошу ще багато разів робити такий майданчик» (Юля, 11)
Пропонуємо декілька програм проведення християнських майданчиків і денних таборів.
1. По следам к Источнику. Программа для летних христианских лагерей. — Одесса: Богомыслие, 2004. — 112 с.
2. Кодекс честі. Права і свободи. Книга для координатора програми. — Рівне: Відділ дитячого служіння Рівненського обласного об’єднання церков ЄХБ, 2009. — 69 с.
3. Прокопчук С. Дорога любові. Програма християнського дитячого табору. — Рівне: ТОВ «Принт Хауз», 2012. — 142 с.
Корисні поради
З першої хвилини відкриття майданчика дайте зрозуміти дітям, що вони для вас важливі і ви їх приймаєте такими, які вони є, що вони тут перебувають у безпеці, що попереду їх чекає цікавий тиждень.
Приміщення можна прикрасити кульками, різнокольоровими стрічками, плакатами, фотографіями, які б відповідали темі майданчика.
Не забудьте про музику, яка повинна звучати впродовж усього майданчика.
Команда повинна приходити щонайменше за півгодини до початку майданчика, щоб приготувати все необхідне й зустрічати дітей.
Запам’ятайте ім’я кожної дитини і називайте її лише на ім’я.
Приготуйте заздалегідь достатню кількість Біблій, щоб роздавати дітям на біблійній годині.
Не забудьте провести Батьківський день.
На завершення майданчика можна організувати солодкий стіл.
Якщо є змога й дозволяють погодні умови, більшість заходів майданчика краще проводити на природі.
Зразок плану біблійного заняття
Вступ до заняття. Цікава життєва або вигадана історія, яка б сконцентрувала увагу дітей на темі уроку.
Молитва з вихованцями. Ви можете подякувати Богові за дітей, яких Він доручив вам, попросити благословення на урок, щоб Бог дав світлий розум та розуміння Його Слова. Заохочуйте дітей до молитви, але ніколи не примушуйте!
Читання тексту Біблії. Ви можете читати текст у ролях або запитати, хто бажав би з дітей прочитати. Важливо, щоб усі користувалися однаковим перекладом Біблії.
Бесіда. Намагайтеся задіяти в обговоренні всіх дітей, щоб вони відчували дух команди, цінність своєї думки.
Вивчення золотого вірша. Виберіть свій оригінальний метод вивчення віршів, робіть наголос на їх практичному застосуванні. Заохочуйте дітей додатковими балами.
Висновок уроку. Постарайтеся, щоб основні думки заняття залишилися в пам’яті учнів чіткими та зрозумілими. Шляхом опитування виясніть, чи зрозуміли вони тему уроку. Не перетворюйте цю частину заняття в проповідь або лекцію. Допоможіть дітям навчитися самостійно читати та розуміти тексти Святого Письма.
Молитва.