Громадська рада з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України була утворена відповідно до наказу МОН від 20.10.2008 р. № 941 як дорадчо-консультативний орган з метою сприяння всебічному забезпеченню свободи совісті та подальшої гармонізації державно-конфесійних відносин у галузі освіти, підтримання постійного діалогу із церквами та релігійними організаціями, ефективного використання їхнього потенціалу у виховному процесі. Утворення Громадської ради стало результатом зустрічі влітку 2008 р. тодішнього Міністра освіти і науки України І. Вакарчука з представниками Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.
До складу Громадської ради входять представники релігійних об’єднань — членів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, а також представники МОН, закладів освіти, громадських і благодійних організацій.
Головою Громадської ради обрано народного депутата України V–VI скликань Володимира Марущенка.
За роки діяльності Громадська рада стала яскравим прикладом не лише можливості та успішності міжконфесійної співпраці, але й глибокого розуміння представниками різних церков і релігійних організацій спільних викликів, що стоять нині перед усіма нами. Важливим також є традиційно високий рівень співпраці Громадської ради з керівництвом та працівниками МОН України.
Відзначимо, що Громадська рада з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при МОН стала першим подібним органом при центральних органах виконавчої влади, послуживши зразком для утворення відповідних громадських рад із питань взаємодії з релігійною спільнотою при Міністерстві охорони здоров’я, Міністерстві оборони, Міністерстві закордонних справ та Державній пенітенціарній службі, що були сформовані в подальші роки.
До найбільших досягнень Громадської ради можна віднести:
- сприяння затвердженню МОН програм із предметів духовно-морального спрямування, а також програми виховання на засадах християнських цінностей у дошкільних навчальних закладах. ;
- передбачення можливості викладання курсів духовно-морального спрямування за рахунок годин інваріантної складової (додаток 13 до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 03.04.2012 р. № 409 «Про затвердження Типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів ІІ ступеня» із змінами);
- передбачення у Законі України «Про вищу освіту» можливості державного ліцензування та акредитації вищих духовних навчальних закладів при збереженні їхніх особливостей;
- законодавче надання релігійним організаціям права на заснування загальноосвітніх навчальних закладів різного рівня;
- початок процесу державного визнання документів про освіту, наукові ступені та вчені звання, виданих у вищих духовних навчальних закладах.
Говорячи про результати роботи Громадської ради, відзначимо, що лише впродовж минулого 2016 р. відбулося чотири засідання Громадської ради., з них — одне виїзне у м. Слов’янську Донецької обл. Під час засідань було розглянуто, зокрема, питання стану викладання предметів духовно-морального спрямування у 2015/2016 навч. р., забезпечення підготовки викладачів предметів духовно-морального спрямування, а також про хід підготовки навчально-методичних комплектів з «Основ християнської етики» та «Біблійної історії та християнської етики» для 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів; питання забезпечення діяльності комісій з державного визнання документів про вищу духовну освіту та наукові ступені та вчені звання, виданих вищими духовними навчальними закладами; обговорено Концепцію «Нова українська школа» тощо.
За ініціативи Громадської ради 17 червня 2016 р. відбулася зустріч Міністра освіти і науки України Л. Гриневич із представниками Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, яка стала першою зустріччю у такому форматі за останні 8 років. Під час зустрічі було вкотре наголошено на першочерговій важливості забезпечення виховання підростаючого покоління на засадах традиційних для України духовних і моральних цінностей, формування особистості майбутніх громадян на цих засадах, зокрема у контексті викликів у моральній сфері, що нині стоять перед нашим суспільством, підкреслено, що виховання дітей на традиційних моральних засадах сьогодні — це міцні родини, здорове суспільство й успішна держава завтра, обговорено питання важливості забезпечення подальшого викладання предметів духовно-морального спрямування.
29 червня 2016 р. Громадською радою проведено круглий стіл «Впровадження духовно-моральних цінностей у виховний процес у системі дошкільної освіти», якому передувало проведення відповідних регіональних круглих столів в Одесі, Львові та Рівному.
12 жовтня минулого року в рамках виїзного засідання Громадської ради у м. Слов’янську на базі Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено круглий стіл «Викладання предметів духовно-морального спрямування як чинник національно-патріотичного виховання та морально-психологічної реабілітації учнів». За результатами цього виїзного засідання у Донецькій області на базі ДОІППО у співпраці з НаУ «Острозька академія» розпочато підготовку вчителів із предметів духовно-морального спрямування.
Крім того, впродовж 2016 р. за сприяння Громадської ради відбулися науково-практична конференція на тему: «Психологічні та духовні ресурси особистості для побудови міжособистісної та соціальної позитивної взаємодії» (23 лютого, м. Лисичанськ); фінальний етап Всеукраїнського учнівського турніру юних філософів та релігієзнавців (4-7 травня, м. Комсомольськ Полтавської обл.); навчально-реабілітаційний тренінговий курс для вчителів і батьків із Донецької обл. (7-10 серпня, м. Брюховичі Львівської обл.); всеукраїнський круглий стіл «Основні духовні орієнтири на життєвому шляху людини: Віра, Надія, Любов як розвиток позитивних моральних якостей учнів», під час якого було презентовано посібник для 5 класу «Дорогою віри, надії, любові» за навчальною програмою «Християнська етика в українській культурі» (14 вересня, м. Київ); навчально-реабілітаційний захід для вчителів і батьків Луганщини (31 жовтня — 3 листопада, с. Зарваниця Тернопільської обл.); всеукраїнська науково-практична конференція «Духовність як ціннісна фундація сучасної освіти» (10 листопада, м. Дніпро); семінар «Взаємодія батьків та вчителів у справі духовно-морального виховання» (3-4 грудня, м. Київ).
Представники Громадської ради впродовж минулого року взяли участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Духовно-моральне виховання дітей та молоді. Вітчизняний і зарубіжний досвід» (5-6 жовтня, НаУ «Острозька академія») та VIII Всеукраїнської з міжнародною участю міжконфесійної християнської науково-практичної конференції «Формування основ християнської моралі в процесі духовного відродження нації» (18-19 листопада, м. Кам’янець-Подільський).
У вересні 2016 р. розпочато діяльність Комісії з державного визнання документів про вищу духовну освіту та Комісії з державного визнання документів про наукові ступені та вчені звання, виданих вищими духовними навчальними закладами. До складу цих комісій входять і представники Громадської ради.
Комісією з державного визнання документів про вищу духовну освіту за півроку своєї роботи отримано близько 700 справ щодо державного визнання відповідних документів, ухвалено рішення про державне визнання майже 300 дипломів, інші документи знаходяться на розгляді.
Комісією з державного визнання документів про наукові ступені та вчені звання, виданих вищими духовними навчальними закладами, отримано більше 50 справ про визнання наукових ступенів та 11 справ про визнання вчених звань; ухвалено рішення про визнання близько 30 документів про присудження наукових ступенів та 10 документів про присвоєння вчених звань.
У поточному році Громадською радою заплановано проведення шести засідань, зокрема трьох виїзних (у Черкаській, Запорізькій та Хмельницькій областях), а також проведення у червні 2017 р. Першого всеукраїнського з’їзду педагогів з предметів духовно-морального спрямування на базі НаУ «Острозька академія».
Зважаючи на викладене, глибоко впевнені, що робота Громадської ради й надалі розвиватиметься в інтересах поглиблення діалогу між державою і церквою у сфері освіти й виховання на благо українського суспільства та з метою сприяння духовному піднесенню українського народу.
Володимир Марущенко,
голова Громадської ради, радник Міністра освіти і науки України, народний депутат України V–VI скликань
Юрій Решетніков,
заступник голови Громадської ради, кандидат філософських наук