… Любіть один одного! Як Я полюбив вас, щоб і ви любили так один одного. Ів. 13:34
Духовно-моральне виховання й надалі залишається одним із найактуальніших завдань вітчизняної школи. Ключовою особою духовно-морального виховання в школі є вчитель християнської етики. Важливим елементом підвищення кваліфікації вчителів предметів духовно-морального спрямування є Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування».
У зв’язку з цим щорічно на базі науково-дослідницької лабораторії християнської етики, психології та педагогіки Національного університету «Острозька академія» відбувається всеукраїнський фестиваль-конкурс «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування».
Відтак і цьогоріч 24-25 березня відбувся ХІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс.
Із різних куточків нашої держави з’їхалися педагоги з метою поділитися своїм досвідом та знаннями з колегами, а також розвивати свою професійну майстерність.
За результатами перевірки матеріалів, поданих на конкурс, до участі у фестивалі було допущено 20 учителів із 9 областей України: Волинської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Херсонської, Черкаської. Завітало на захід 16 учасників із 7 областей: Волинської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Рівненської, Тернопільської, Черкаської.
У НаУ «Острозька академія» є чудова традиція всі урочисті та знакові події розпочинати молебнем у студентсько-викладацькому храмі преп. Федора Острозького. Цей конкурс не був винятком, і вже о 9.00 конкурсанти, представники різних християнських конфесій України, просили в Бога благословення в храмі.
«Там, де звучить Біблія, Слово Боже, маю бути і я. Я — практикуюча адвентистка й для мене дуже важливо брати участь у таких конкурсах, адже це можливість удосконалювати свої знання», — поділилася з нами Олена Гладка, учасниця з м. Сміла Черкаської області.
Церемонія відкриття ХІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу традиційно розпочалася з привітання ректора НаУ «Острозька академія», доктора психологічних наук, професора Ігоря Пасічника: «Ви всотуєте в себе духовність, яка є в стінах нашої академії. Доповнюйте цю духовність своєю працею на фестивалі». З вітальним словом до учасників та гостей заходу звернулися: завідувач кафедри менеджменту освіти Волинського ІППО, кандидат фізико-математичних наук, доцент Михайло Сташенко; завідувач відділу освіти МГО «Надія — людям» м. Рівне, магістр богослов’я Олександр Бондарчук; голова громадської організації «Всеукраїнська асоціація педагогів і психологів із духовно-морального виховання», доктор педагогічних наук, професор Василь Жуковський; переможець Х Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування — 2015», учитель основ християнської етики Борщівської ЗОШ І–ІІІ ст. Тернопільської області Вікторія Скрипник. Також до привітань долучився спеціально запрошений гість зі США — Брюс А. Літтл, професор, старший викладач філософії, який зауважив, що й у його країні відбуваються подібні конкурси, на яких учителі духовно та професійно зростають задля своїх допитливих учнів. Голова журі Василь Жуковський зазначив: «Уперше проведення заходу об’єднано загальною темою «Біблія про любов до рідного народу й землі». Другою особливістю є те, що цей фестиваль-конкурс присвячений 440-й річниці з дня заснування першого вищого навчального закладу Східної Європи — Острозької академії». Відтак фестиваль-конкурс розпочався.
Письмовий тест на знання Святого Письма — перший етап конкурсу — тривав одну годину. А по обіді архімандрит, доктор богослов’я й літургіки, перекладач, ієромонах, лауреат Шевченківської премії за переклад Острозької Біблії сучасною українською мовою (2007), почесний професор і завідувач кафедри богослов’я НаУ «Острозька академія» Рафаїл Торконяк у форматі запитання-відповідь спілкувався з конкурсантами. «Ці фестивалі є корисними, адже ми вивчаємо те, у що віримо та в що повинні вірити. Поглибити знання ще нікому не зашкодило», — зауважив о. Рафаїл.
На другому етапі конкурсу учасники у формі повідомлення, що було частиною уроку в певному класі, розповідали про роль Острозької академії в перекладі Біблії й поширенні її цінностей.
Під час третього етапу фестивалю-конкурсу учасники демонстрували фрагменти уроків та занять із предметів духовно-морального спрямування.
Таким був перший день: насичений подіями, цікавою й повчальною інформацією та новими знайомствами. Звичайно, не обійшлося без хвилювань, але всі учасники з нетерпінням чекали наступного дня та готувалися до нього.
З Божим благословенням, отриманим під час молебню, та новими силами 25 березня педагоги продовжили презентувати фрагменти уроків.
Наступним, четвертим, випробовуванням для конкурсантів була демонстрація власної творчості під час уроку або виховного заходу. «Це вже моя третя участь у цьому конкурсі. Цьогоріч тут 16 учасників, і я сподіваюся, що збагачусь у 16 разів. У кожного щось почерпну. Це все дуже цікаво, корисно та важливо», — зауважив Микола Мичак, учитель християнської етики Тучинської спеціальної ЗОШ-інтернату І–ІІ ст. Рівненської області.
Останнім п’ятим конкурсним завданням було розв’язання актуальних життєвих проблемних ситуацій у світлі Біблії.
У форматі майстер-класів та презентацій учасники мали змогу ознайомитися із проектами «Суперкниги» МГО «Асоціація милосердя «Еммануїл»; використанням духовної музики й співу на уроках духовно-морального спрямування, яким поділилася Світлана Макогнюк, магістр релігієзнавства, викладач християнської етики з м. Хмельницький; християнським духовно-просвітницьким часописом «Слово вчителю» — єдиним в Україні фаховим журналом для вчителів із предметів духовно-морального спрямування, який представив Олександр Бондарчук; уроком християнської етики в 6 класі на тему «Співчуття та милосердя», продемонстрованим Вікторією Скрипник.
За результатами конкурсу й згідно з рішенням журі дипломами переможців І, ІІ і ІІІ ступенів XІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування — 2016» нагородили:
дипломом
І ступеня — Наталію Климук, учителя християнської етики ЗОШ І–ІІ ст. с. Куликовичі Маневицького району Волинської області;
ІІ ступеня — Оксану Стеблину, учителя християнської етики Івано-Франківської приватної ЗОШ І–ІІІ ст. «Католицька школа святого Василія Великого» Івано-Франківської області;
ІІІ ступеня — Романа Кабацького, учителя християнської етики Дрогобицької гімназії ім. Богдана Лепкого Львівської області.
У номінації «Вихователь року» дипломами переможців І і ІІ ступеня XІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування — 2016» нагородили:
дипломом
І ступеня — Людмилу Белей, вихователя ДНЗ «Калинонька» Буського району Львівської області;
ІІ ступеня — Наталію Дудник, вихователя ДНЗ «Дитячий садок № 41 «Золотий ключик» Кіровоградської області.
Переможців фестивалю-конкурсу, які посіли 1, 2 та 3 місця, нагородили поїздкою до християнського оздоровчого табору «Віфанія», що на Закарпатті (МГО «Надія — людям»), а від МГО «Асоціація милосердя «Еммануїл» переможці отримали цінні подарунки.
Учасників, які були найкращими в кожному із п’яти запропонованих конкурсних випробовувань, крім диплому чи грамоти XІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу, нагороджено річною передплатою християнського духовно-просвітницького часопису «Слово вчителю»:
Наталію Климук, учителя ЗОШ І–ІІ ст. с. Куликовичі Маневицького району Волинської області — у номінації «Найкраще знання Святого Письма»;
Володимира Лопошука, учителя Столинсько-Смолярської ЗОШ І–ІІ ст. Волинської області — у номінаціях «Найкраща презентація фрагменту уроку духовно-морального спрямування» та «Найкраща презентація виховного заходу «Творчість на уроці духовно-морального спрямування»;
Оксану Стеблину, учителя Івано-Франківської приватної ЗОШ І–ІІІ ст. «Католицька школа святого Василія Великого» Івано-Франківської області — у номінації «Вдале вирішення проблемної ситуації духовно-морального змісту»;
Любов Гафінову, учителя Першої міської гімназії м. Черкаси Черкаської області — у номінації представлення повідомлення в рамках уроку на загальну тему: «Роль Острозької академії (16–17 ст. та 20–21 ст.) у перекладі Біблії й поширенні біблійних цінностей».
Крім того, усі учасники фестивалю-конкурсу отримали бібліотечки духовної літератури.
XІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування» виявив високу майстерність педагогів із предметів духовно-морального спрямування, їхню відданість ідеї духовного відродження України та велике бажання працювати на благо розбудови нашої незалежної держави, а також задля ефективності духовно-морального виховання учнівської молоді.
Світлана Власова,
співробітник науково-дослідницької лабораторії християнської етики, психології та педагогіки НаУ «Острозька академія»,
Катерина Худоба,
Олександра Шапка,
студентки 3-го курсу спеціальності «філософія/релігієзнавство)»
НаУ «Острозька академія»