Співайте Богу нашому, співайте, співайте Цареві нашому, співайте! (Пс. 46:7)
28 січня 2017 року у ставропігійному студентсько-викладацькому храмі преп. Федора Острозького Національного університету «Острозька академія» відбувся XII Всеукраїнський фестиваль різдвяних піснеспівів. У ньому взяли участь 48 дитячих, шкільних, студентських, парафіяльних, аматорських й професійних творчих колективів, хорів та ансамблів із чотирьох областей України: Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Вінницької – всього 530 учасників.
Метою заходу є збереження і розвиток різдвяних традицій України, підвищення духовно-культурного рівня населення, посилення ролі народної творчості, літератури, мистецтва у формуванні світогляду та естетичних смаків молодого покоління та суспільства загалом; обмін досвідом роботи із залученням молодого та старшого покоління до збереження народних традицій і обрядів.
Дванадцять років назад фестиваль проводився серед невеликої кількості парафіяльних хорів. З кожним роком бажаючих славити Бога різдвяними піснеспівами стає все більше. Радіє душа від розмаїття репертуару, цікавих неординарних підходів до виконання творів; творчого погляду щодо костюмів учасників.
До організації фестивалю окрім науково-дослідницької лабораторії християнської етики, психології та педагогіки Національного університету «Острозька академія» вперше долучилася Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти».
Цікаво, що під час заходу було встановлено черговий рекорд України, в категорії «Масові заходи». Тож відтепер в книзі рекордів України з’явиться таке повідомлення: «Під час проведення XII Всеукраїнського фестивалю щедрівок і колядок у Національному університеті «Острозька академія» за участю дитячих, шкільних, студентських, парафіяльних, аматорських, професійних колективів, хорів та ансамблів з усієї України було презентовано новий рекорд України, а саме – найтриваліше виконання Різдвяних піснеспівів. Зафіксовані результати: кількість колективів 48, загальна кількість учасників 530 осіб. Затрачений час: 5 годин, 45 хвилин».
За результатами фестивалю Ігорю Пасічнику, ректору Національного університету «Острозька академія», було вручено Диплом Книги рекордів України.
«Острозька академія є унікальним закладом в нашій державі, адже тут створюються неймовірні культурно-мистецькі ініціативи, які фіксує Національний проект «Книга рекордів України». На сьогодні виш є вже п’ятиразовим дипломантом, і незабаром буде відзначений черговим рекордом, вже шостим! В Україні немає жодного навчального закладу, який здобув би стільки рекордів, зареєстрованих Національним проектом. Крім того, Острозька академія – це єдиний вищий навчальний заклад, який потрапив до Книги рекордів Гіннеса за масове читання творів Тараса Шевченка в нашій державі. Усе, що проводиться в Академії, має велике значення для нас, бо заклад виховує еліту, яка визнає, що вона є представником цілого українського народу і має духовний потенціал, щоб примножувати наші традиції, пропагувати культуру рідного краю і не втрачати етнічну самобутність. Усі колективи є майстерними, вони приїхали поділитися досвідом, перейняти нові традиції, показати те, чого досягли кропіткою працею і чудово, що є можливість вчитися один в одного. Це можливість людям набиратися позитивних емоцій за рахунок пропаганди чогось доброго і світлого», – розповів Представник Національного проекту «Книга рекордів України» Олександр Шустерук, який і фіксував встановлення рекорду.
Учасники фестивалю представляли три різдвяних піснеспіви. Виступи виконувались a cappella та із супроводом.
Оцінювало виступи компетентне журі. До його складу увійшли: Галина Івченко, старший викладач Інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету, відмінник освіти України; Надія Лещик, завідувач сектору Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти»; Олександр Лозюк, директор студентського клубу Національного університету «Острозька академія». Журі відзначило високий рівень підготовки учасників, використання у репертуарі старовинних колядок і щедрівок, майстерність та оригінальність їх виконання.
Переможці були відзначені грантами від ректора Острозької академії Ігоря Пасічника.
Гран-прі від ректора отримали:
- Маргарита Гандзілевська (Товариство польської культури Острожчини);
- Зразковий художній колектив «Співаночка» Рівненської класичної гімназії «Престиж» м. Рівне, художній керівник Ірина Нагорна;
- Колектив «Дзвіночок» Свято-Михайлівської церкви с. Оженин Острозького району Рівненської області, керівник Наталія Бернацька, настоятель храму прот. Юрій Андрощук;
- Дитяча вокальна студія «Камелія» (молодша група) КЗ “Палац культури м. Нетішин” Хмельницької області, диригент Камілла Пельванова-Геворкян.
Спеціальним призом від ректора Національного університету «Острозька академія» Ігоря Пасічника відзначили Хор Свято-Миколаївського храму м. Острог Рівненської області, регент Олена Зелінська, настоятель храму прот. Юрій Лукашик, благочинний Острозького району.
Грамотами ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» у різних номінаціях відзначено такі творчі колективи:
- Зразковий фольклорний гурт «Щедрик» Славутської дитячої школи мистецтв Хмельницької області, керівник Тетяна Маліновська;
- Зразковий дитячий хор «Віват, музико» та вокальний ансамбль Рівненського міського Палацу дітей та молоді, керівник Наталія Павлючук;
- Дитячий фольклорний ансамбль с. Забороль Рівненського району Рівненської області, керівник Юлія Панасюк;
- Соломію Поліщук та Софію Пасічник, юних бандуристок Острозької дитячої школи мистецтв Рівненської області, клас викладача Тетяни Єсіпової.
Благословенні грамоти від Архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона за високу духовність та професійну майстерність виконання різдвяних піснеспівів отримали:
- Хоровий колектив Національного університету «Острозька академія», керівник Юлія Полонська;
- Колектив «Дзвіночок» Свято-Михайлівської церкви с. Оженин Острозького району Рівненської області, керівник Наталія Бернацька, настоятель храму прот. Юрій Андрощук;
- Муніципальний хор «Елегія» м. Нетішин Хмельницької області, диригент Камілла Пельванова-Геворкян.
Спонсором фестивалю вперше виступив Леонід Черепейнік, генеральний директор компанії «Бровари Вторма», що спеціалізується на закупівлі, продажу, утилізації і переробці вторинної сировини. Адже досі саме це підприємство п’ятнадцять років поспіль забезпечує стабільну підтримку різноманітних “зелених” програм, і в такий спосіб дбає про наше екологічно безпечне довкілля. Щодо підтримки мистецького заходу в Острозі, то броварський меценат виділив кошти для організації харчування учасників фестивалю. У студентській їдальні напекли також рекордну кількість – понад 2 тисячі смачних пирогів для виконавців щедрівок і колядок.
Всі колективи XII Всеукраїнського фестивалю різдвяних піснеспівів отримали дипломи учасників та подарунки від організаторів заходу.
Світлана Власова,
співробітник науково-дослідницької лабораторії християнської етики, психології та педагогіки НаУ «Острозька академія»