Повний текст програми, а також теми занять для вікових груп за виховними напрямками розміщено за адресою: slovovchitelyu.org/rubrik/metodika/prohrama-duhovno-moralnoho-vyhovannya-ditej-doshkilnikiv/
Незважаючи на загальну депресію в українському суспільстві, пов’язану з військовою агресією та економічною кризою, більшість наших співгромадян працюють відповідально, чесно, творчо на своїх маленьких «фронтах». Не можна забувати, що наші діти ростуть, розвиваються, дорослішають та потребують правильної настанови в житті.
Тож, колектив Южненського садочку «Казка», що 15 років працює над методичною проблемою «Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку», вдруге отримав гриф Міністерства освіти і науки України (Протокол № 1/11-19157) для авторської програми з цієї ж теми.
Метою програми духовно-морального виховання дітей дошкільного віку є ознайомлення з християнськими моральними цінностями, формування в дітей християнських моральних чеснот. У процесі досягнення мети передбачається реалізація таких завдань:
створення належних морально-етичних умов для самопізнання, самореалізації дітей дошкільного віку;
ознайомлення дітей із основами християнської моралі як фундаменту загальнолюдських цінностей;
ознайомлення дошкільників із християнськими моральними цінностями: істини, благочестя, добра, любові, краси, гідності, обов’язку, совісті, честі;
формування свідомої та відповідальної особистості дитини на основі християнських духовних, моральних та культурних цінностей;
збагачення словника дітей словами, пов’язаними із засадами духовно-морального виховання;
залучення дітей до активної діяльності на основі духовно-моральних цінностей;
забезпечення взаємозв’язку сім’ї і дошкільного навчального закладу в духовно-моральному вихованні дітей.
У навчальній програмі «Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку на християнсько-моральних цінностях» виділено вісім тематичних розділів:
- Світ — чудовий задум Творця
- Дитина — Боже творіння
- Любов — найвища заповідь Христа
- Моральні закони Святого Письма
- Моральні чесноти у старозавітних образах
- Любов і милосердя в земному житті Ісуса Христа
- Християнські свята в культурі українського народу
- Відданість Батьківщині на прикладах національної духовної культури
Кожний тематичний розділ висвітлює окремий напрямок, а саме: походження природи, людини, сім’ї, суспільства, людських чеснот, ознайомлює із засновником християнства, показує вплив християнських свят та виховання патріотизму на прикладах національної духовної культури. Розділи є загальними для молодшого, середнього та старшого дошкільного віку, але доповнюють і розширюють інформацію відповідно до вікових можливостей сприйняття матеріалу дошкільнятами. Наприклад, тематичний розділ «Любов — найвища заповідь Христа». Молодша група: вчити виявляти любов до мами, тата, сестрички, братика, бабусі та дідуся. Середня група: практикувати поширення любові не лише на родину, а й на оточуючих людей, друзів, сусідів тощо. У старшій групі вчити виявляти любов до Бога та до ближніх (одиноких, сиріт, знедолених, інвалідів, безпритульних тощо).
Навчальна програма «Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку на християнсько-моральних цінностях» є християнсько-світоглядного культурного та освітньо-виховного спрямування, яка вибудовується як фундамент буттєвих цінностей сучасної дитини. вона не є вченням віри, не включає релігійних обрядів, не ставить за мету залучення до певної конфесії й передбачає виховання в дітей поваги до свободи совісті, релігійних та світоглядних переконань інших людей, здатності до співжиття в полікультурному та поліконфесійному українському суспільстві.
Запропонована програма є результатом критичного осмислення попередніх програм та аналізу інших відомих програм аналогічного спрямування. Внесені зміни та доповнення зумовлені врахуванням зауважень і побажань, а також практикою роботи з цього предмета в дошкільних навчальних закладах різних регіонів України. Це результат наполегливої праці педагогів-практиків та науковців, таких як: А. М. Богуш (науковий керівник), В. Є. Сучок, В. М. Жуковський, І. Л. Сіданіч, Т. В. Саннікова, В. В. Скрипник, Т. В. Оборіна, О. М. Біда, Т. І. Яременко.
Програму рекомендуємо впроваджувати в навчально-виховний процес дошкільного навчального закладу за бажанням батьків дітей, зафіксованим у письмовій згоді (заяві).
Педагоги, які працювали над Програмою духовно-морального виховання дітей дошкільного віку, багато уваги приділили ідеям засновників педагогічної науки — Я. А. Коменського та К. Д. Ушинського. Так, на думку великого педагога Яна Амоса Коменського, моральність, поряд із мудрістю та благочестям, входить до трьох основних якостей людини, які складають її суть. Освіта — лише перший щабель на шляху до триєдиної мети виховання. Вона дає мудрість (пізнання себе й усіх речей). Але «нещасна та освіта, яка не переходить у моральність і благочестя». Тому моральне виховання він називає наступним, вищим етапом підготовки людини до життя. Моральні якості потрібно прищеплювати юнацтву всі без винятку, причому починати робити це з якомога молодшого віку.
Наводимо приклад заняття з Програми, сподіваючись на плідне втілення наших творчих напрацювань в роботу усіх дошкільних закладів України.
ШАНУВАННЯ БАТЬКІВ — БОЖА НАСТАНОВА
Заняття для молодшого дошкільного віку
Мета: ознайомити дітей із Божими Заповідями; виховувати шанобливе ставлення до батьків.
Матеріал: Біблія (Еф. 6: 2-3), вірш Е. Скачкова «Заповідь», вірш К. Перелісної «Любій матусі», оповідання А. Косар «Найпотрібніша бабуся», сердечко із штучного хутра.
Словник: шанувати, піклуватися.
Хід заняття
Вихователь читає дітям слова з Біблії: «Шануй свого батька та матір.., щоб добре жилося тобі, і щоб ти був на землі довголітній!»
— Що таке шанувати людину? (Слухатися її, не ображати, поважати, допомагати.)
— Чому треба слухатися батьків? (Тому що так велів робити Господь.)
Вихователь читає вірш Е. Скачкова «Заповідь»
Слухай маму, слухай тата —
Житимеш років багато.
Обіцяв благословити
Бог усіх слухняних діток.
Це є заповідь Творця —
Бога нашого Отця!
Скажіть, діти, чому ми так любимо й шануємо батьків? Тому що немає у світі рідніших людей, ніж батьки. Вони піклуються про вас, вони вам допомагають, не сплять, коли ви хворієте, віддають вам усе найкраще. Вони обіймають і цілують вас, купують іграшки, ласощі, граються з вами.
Дидактична гра «Скажи приємне слово»
Вихователь пропонує дітям передавати по колу сердечко із штучного хутра (попереднє обговорення: велике, м’якеньке, тепле) з приємними словами про батьків: «мама добра», «тато ласкавий», «тато грає зі мною у футбол» тощо.
Вихователь читає вірш К. Перелісної «Любій матусі».
Гарна ти, матусю,
Люба дуже, мила!
Ти мене ще змалку
Звичаю навчила.
І щодня навчаєш,
Як любить родину,
Мову нашу гарну,
Рідну Україну.
Буду українка,
Як і ти, матусю,
І за ту науку
Я тобі вклонюся.
Фізкультхвилинка
Діти стають у коло, беруться за руки.
Мама — сонечко в сім’ї, (йдуть по колу)
Ми — промінчики її. (зупиняються, піднімають руки вгору)
Якщо сонечко в оселі, (відпускають руки)
То промінчики веселі. (стрибають, граються, сміються)
А ще, діти, не можна забувати про батьків наших батьків, тобто про дідуся та бабусю. Вони теж люблять вас, онуків, і чекають від вас ласки й уваги.
Вихователь читає оповідання А. Косар «Найпотрібніша бабуся»
Четверо хлопчиків сиділи на лаві під березою і сперечались, чия бабуся найпотрібніша.
— Моя бабуся дуже потрібна, — сказав перший хлопчик. — Вона кухар у нашому дитсадочку й пече дуже смачні пиріжки. Її всі діти люблять.
— Ні, моя потрібніша, — заперечив другий хлопчик. Вона — лікар. Її возять на машині «швидкої допомоги». Бабуся всіх хворих лікує.
— А моя, — сказав третій хлопчик, — працює у філармонії. Вона грає на скрипці. Її концерти транслюють на радіо.
Четвертий слухав, слухав цю суперечку та й каже:
— А моя бабуся мене з братиком доглядає. У неї теж багато роботи. І для нас вона найпотрібніша.
Отже, пам’ятаєте, чого нас навчає Бог? Шанувати і любити батьків.
Матеріал підготувала Віра Сучок,
завідувачка ДНЗ № 4 «Казка» м. Южного Одеської обл.