Сучасне українське суспільство переживає духовну кризу, яка значною мірою зумовлена відсутністю системного підходу в сфері морального виховання. Тому важливим є виховання дітей та молоді на традиційних для українського народу християнських цінностях, що історично формували його духовність, мораль і національну свідомість.
З цією метою 16 квітня цього року в Черкаському обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція на тему «Християнські цінності як складова духовно-морального виховання громадянина України».
У конференції взяли участь представники Всеукраїнського благодійного фонду «Східноєвропейська гуманітарна місія» Д. П. Новікова та М. В. Плаксін, доктор педагогічних наук, професор, декан гуманітарного факультету НаУ «Острозька академія», координатор із впровадження та викладання предметів духовно-морального спрямування в Україні В. М. Жуковський, кандидат філософських наук, експерт із сімейних цінностей, автор програми «Навчання спеціалістів щодо підготовки молоді до подружнього життя» А. Й. Буковинський, голова Черкаської обласної ради В. М. Коваленко, директор ЧОІПОПП Н. М. Чепурна, директор Департаменту освіти і науки ЧОДА В. В. Данилевський, глава Черкаської єпархії УПЦКП Митрополит Черкаський та Чигиринський Іоанн.
У своєму виступі В. М. Жуковський зазначив, що немає актуальнішого питання, як духовно-моральне виховання молоді. Хто не турбується про духовно-моральні проблеми, той фінансує тюрми. Він повідомив про те, що для запровадження предмета «Основи християнської етики» з 1 по 11 класи в українських навчальних закладах створено навчально-методичний комплекс: підручники, хрестоматії, зошити, методичні посібники. Розроблена програма, яка затверджена Міністерством освіти і науки України, для підготовки учителів християнської етики на курсах при ОІПОПП, розроблена й затверджена програма та хрестоматія для дошкільних закладів. Є посібник для учителя християнської етики «Музика і спів на уроках християнської етики». Готується підручник для старшокласників.
А. Й. Буковинський згадав про здавна відомий вислів: «Міцна сім’я — міцна держава». У наш час відбувається руйнація сім’ї як інституції. Тому важлива роль належить школі в підготовці дитини до дорослого життя. Якщо людина має віру в Бога й творить добрі вчинки, то вона дасть раду собі та своїй сім’ї за будь-яких обставин.
Досвідом впровадження християнської етики в Звенигородському районі, де вивченням цього предмета охоплені 23 школи, поділився методист Звенигородського відділу освіти В. М. Неумитий.
Усі, хто виступав, висловлювали думку про те, що вивчення християнської етики конче необхідне для подолання моральної кризи в Україні. Нині стан викладання цього предмета й ставлення до нього є вкрай недостатнім кількісно та якісно. Тому для подальшого поширення викладання предмета «Основи християнської етики» необхідно:
— налагодити просвітницьку роботу серед працівників освіти, починаючи з чиновників, керівників різних рівнів, включаючи директорів шкіл;
— проводити просвітницьку роботу серед батьків учнів;
— впровадити християнську етику в інваріантну частину навчального плану.
Духовне виховання дітей — справа тонка й складна, і це справа не одного дня й не одного уроку на тиждень. Тут немає місця фальші, непослідовності, нещирості у взаєминах.
Допоможімо нашим вихованцям іти в життя захищеними від різноманітних спокус і неправди під духовним щитом — щитом Божого Слова.
Конференція, у якій взяла участь і делегація нашого району, не лише збагатила знання її учасників, а й дала поштовх для активнішої роботи в напрямку духовного виховання молоді.
Тетяна Нетребенко, учитель християнської етики Вікнинського НВК Катеринопільского р-ну Черкаської обл.