III Міжнародна конференція для лідерів християнської освіти, яка відбулася 17-19 січня 2018 року в Києві, зібрала близько 80 делегатів із багатьох областей України, Білорусі, Литви, Росії та США — директорів та завучів християнських навчальних закладів. Були запрошені представники МОН України та громадськості.
Тетяна Чумакова, директор Міжнародного альянсу розвитку християнської освіти, презентувала роботу МАРХО 2017 року: навчання, обмін досвідом учителів-християн, участь у реформі державної освіти. Минулого року Альянс став членом Європейської асоціації педагогів-християн “EurECA”. Усі директори були залучені до написання важливих документів: «Концепція приватної школи» і «Критерії оцінювання християнської школи».
У духовній настанові «Я дав вам приклад…» (Ів. 13:15-17) Веніамін Бринза, проректор Ірпіньської біблійної семінарії, зосередив увагу присутніх на прикладі служіння Ісуса Христа Своїм учням. «У Своєму Великому дорученні Ісус Христос двічі повторює: «Тож ідіть, і навчіть всі народи… навчаючи їх зберігати все те, що Я вам заповів» (Мт. 28:19-20), тому дітей потрібно з самого малку навчати не викривленому розумінню істини», — наголосив спікер.
Юрій Кононенко, голова департаменту дошкільної та загальної середньої освіти МОН, дав вичерпні відповіді та роз’яснення з питань, що їх делегати конференції підготували Міністру освіти і науки України Лілії Гриневич.
Виступи спікерів конференції МАРХО мали суто практичне спрямування, а саме: досвід відкриття закладу освіти за новим законом № 1447 (Інна Зінченко, м. Ірпінь), фандрайзінг у християнських школах (Катерина Урусова, м. Москва), законопроект «Гроші за дитиною» (о. Михайло Воцяль, м. Житомир), методика «Навчальні проекти» (Мегі Палатова, м. Київ), мережева старша школа (Катерина Гакало, м. Севастополь), співпраця з батьками (Валдас Статулявичус, м. Вільнюс). Методист МАРХО, психолог Ірина Соколова (школа «Мої горизонти», м. Севастополь) провела ділову гру з прийняття правильних рішень у конфліктних ситуаціях.
Сергій Сорока (уродженець Житомирщини, зараз живе в США) поділився досвідом заснування й управління кількома державними чартерними школами в Каліфорнії і Флориді.
Для учасників конференції було організовано екскурсію в приватну спеціалізовану християнську загальноосвітню школу I–III ст. з поглибленим вивченням іноземних мов «Ріка життя» (м. Київ), яку провела директор школи Ірина Сідляренко.
Оскільки чисельність християн у світі зростає, а віра в біблійного Бога стає важливим фактором ідентичності не лише українців, перспективи та напрями розвитку закладів освіти християнського спрямування стають предметом обговорень на різних міжнародних та міжконфесійних майданчиках з освітніх інновацій і перетворень.
Аркадій Сльоза