У Дж. Селінджера є такі рядки: «Маленькі дітлахи граються на величезному полі в житі… А я стою на самому краю скелі, над прірвою, розумієш? І моє діло — ловити дітлахів, щоб вони не зірвалися в прірву. Розумієш, вони граються й не бачать, куди біжать, а тут я підбігаю й ловлю їх, щоб вони не зірвалися. От і вся моя робота. Стерегти дітей над прірвою в житі».
Перефразовуючи ці рядки, можна визначити основний зміст діяльності сучасного вчителя християнської етики — «стерегти дітей над прірвою…»
Як же нелегко сьогодні педагогу торкнутися душі свого учня… І єдиний засіб, чудодійні ліки, які ми можемо використовувати в боротьбі за дитячі душі, — це любов, яка проявляється в педагогічному благородстві, терпінні, милості й суворості, привітності й вимогливості, в умінні досягати з дітьми бажаного результату.
Саме таких учителів зібрав обласний конкурс «Учитель року — 2015» з предметів духовно-морального спрямування, який відбувся 28 лютого — 1 березня 2015 р. на базі Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти.
У фінальному етапі конкурсу взяло участь 7 педагогів з Камінь-Каширського, Іваничівського, Турійського, Ратнівського, Маневицького, Любомльського, Шацького районів.
Першим випробуванням конкурсу став тест на знання Біблії. Адже усім відомий закон: ми не можемо передати нашим дітям більше, ніж самі володіємо.
Дуже цікаво проходили між учасниками дебати — форма випробувань, яка дозволяє виявити уміння спілкуватися, знання основ християнства, основних засад викладання курсів духовно-морального спрямування. На цьому етапі кожен учитель обирав собі певну проблемну педагогічну ситуацію, пов’язану з викладанням християнської етики. Протягом кількох хвилин конкурсант намагався довести свою позицію, а інші учасники виступали в ролі опонентів.
Найкомфортніше педагоги почували себе в майстер-класі «Я роблю це так», де представляли моделі уроків християнської етики й «родзинки» педагогічної майстерності. Від уроку до уроку перед членами журі поставала ціла панорама чудових зразків педагогічної майстерності. Хтось вражав авторськими казками, майстерно вплетеними у канву уроку, хтось методичною довершеністю, хтось власними віршами, а хтось актуальністю сьогоднішніх проблем через призму християнського віровчення — все це переконувало у великій подвижницькій праці освітян, покликаних нести світло у цей затьмарений світ.
На етапі презентації виховної роботи з предмета ще більше зростало переконання у потрібності нашої місії. Світлини, розповіді вчителів про найцікавіші форми роботи — усе захоплювало, кликало в світ дитячої творчості, світ, у якому живе Господня любов.
Урочисто і водночас дуже щиро були підведені підсумки конкурсу, де для кожного вчителя знайшлися слова сердечних вітань від заступника голови Волинської обласної ради Олександра Веніаміновича Пирожика та членів журі.
Серед 18 його учасників призові місця розподілилися таким чином:
I місце (переможець конкурсу) — Положевець Людмила Федорівна, учитель ЗОШ I-III ст. села Пульмо Шацького району.
II місце — Жовнір Олена Адамівна, ЗОШ I-II ст. села Підріччя Камінь-Каширського району; Пальчак Людмила Володимирівна, «НВК Колківська ЗОШ I-III ст.-ліцей».
III місце — Октисюк Тетяна Іванівна, «НВК-ЗОШ І-ІІІ ст.-дитячий садок села Самари-Оріхові Ратнівського району; Пархомук Ганна Петрівна, Згоранська ЗОШ І-ІІІ ст. Любомльського району; Мірчук Інна Іванівна, ЗОШ І-ІІІ ст. села Овлочин Турійського району; Корецька Майя Вікторівна, ЗОШ І-ІІ ст. села Милятин Іваничівського району.
Щирі слова вдячності та підтримки організаторів конкурсу слугуватимуть добрим стимулом і надихатимуть педагогів до подальших напрацювань заради утвердження в дитячих душах добра та християнських цінностей.
Конкурсні випробування завершено. Є про що замислитися і над чим працювати… Та головне: є упевненість, що з такими педагогами в України є майбутнє. І один у полі воїн, якщо його справа потрібна і за ним — сам Бог!
Світлана Назарук, голова Волинського обласного методичного об’єднання учителів курсів духовно-морального спрямування, член журі конкурсу