23 квітня 2018 р. на базі Одеського обласного інституту вдосконалення вчителів відбулося виїзне засідання Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України за участі представників МОН України, обласних департаментів освіти і науки, обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти, учителів Одеської, Вінницької, Миколаївської та Херсонської областей, а також представників релігійних організацій Одещини.
Метою зустрічі було ознайомлення з досвідом та сприяння викладанню предметів духовно-морального спрямування в закладах освіти області.
«Всевишній у житті українців завжди посідав перше місце, тому викладання християнської етики в школі є закономірним, як і в родині та церкві», — сказав у вітальному слові о. Роман Мірчук (УГКЦ). Однак, аналіз стану й тенденцій викладання предметів духовно-морального спрямування показує, що з 2015 року простежується зменшення кількості шкіл, класів і учнів, які відвідують курси духовно-морального спрямування. Про це повідомив голова Громадської ради В. С. Марущенко, вказавши на наступні причини: пасивність батьків, децентралізація, відсутність загальної зацікавленості, зокрема директорів шкіл та відділів освіти щодо впровадження згаданих курсів. Його підтримав М. П. Гузик, член-кореспондент НАПНУ, заступник директора з науки КЗ «Южненська Авторська М. П. Гузика експериментальна спеціалізована ЗОШ-комплекс І–III ст.», підкресливши важливість доброї волі директора школи щодо впровадження предметів духовно-морального спрямування. Якщо директор має атеїстичний світогляд, то основи християнської етики, швидше за все, не будуть викладати в цій школі.
Протоієрей о. Василь Кобан, який представляв соціальний відділ Одеської єпархії УПЦ МП, звернув увагу на духовно-моральне виховання як профілактику девіантної поведінки дітей і підлітків. За його дослідженнями, вік дітей, які вживають психотропні речовини, знизився до 10-11 років. Це стає можливим через велику кількість дисфункціональних сімей, коли батьки не приділяють відповідної уваги вихованню своїх дітей. Священик презентував програму, яка вчить підлітків виходити зі складних ситуацій, показує шлях, до кого звертатися в час небезпеки.
Реалізація науково-методичного потенціалу освітян Одещини щодо духовно-морального виховання дітей була темою ґрунтовного виступу Т. В. Саннікової, старшого викладача кафедри суспільно-гуманітарної освіти Одеського обласного інституту удосконалення вчителів.
Про стан викладання предметів духовно-морального спрямування на Вінниччині розповіла І. М. Мацієнко, завідувач відділу суспільно-гуманітарної освіти КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти». Освітянка звернула увагу на необхідність запобігання міжрелігійним конфліктам у школі, поділилася досвідом роботи приватних шкіл, заснованих у Вінницькій обл. релігійними організаціями.
Про викладання предметів духовно-морального спрямування у Миколаївській обл., зокрема у Вознесенській ЗОШ І–ІІІ ст. № 6, говорила Т. Л. Меньша, учитель предмета «Християнська етика в українській культурі». Педагог наголосила на одностайності батьків у виборі зазначеного курсу та позитивному впливі християнських цінностей на поведінку та взаємовідносини дітей у школі, родині та соціумі.
Про можливості ВБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія» щодо забезпечення літературою слухачів предметів духовно-морального спрямування повідомила директор цього фонду Д. П. Новікова.
Питання науково-методичного забезпечення викладання предметів духовно-морального спрямування було темою виступу І. Л. Сіданіч, професора кафедри педагогіки, управління та адміністрування Навчально-наукового інституту менеджменту та психології ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПНУ.
На необхідності готувати вчителів із предметів духовно-морального спрямування у ВНЗ наголосив Т. М. Прокопечко, директор КЗ «Южненський НВК ім. В. Чорновола» (гімназія – ЗОШ І ст.). Його думку підтримала О. О. Чайківська, заступник директора з навчально-виховної роботи, додавши, що слід змінювати та осучаснювати форми роботи з учителями християнської етики, зокрема, проводячи вебінари та інтернет-конференції з фахівцями з інших регіонів.
Сестра Христофора (Буштин), голова Комісії у справах освіти та виховання УГКЦ, поділилася дослідженням щодо ставлення сучасних батьків до освіти та приватної школи. Більшість батьків не знає, як співпрацювати зі школою, їх ніколи не залучали до шкільного виховного процесу, тому, на думку освітянки, потрібна просвітницька робота з батьками.
Про співпрацю з учительським колективом та батьківською громадськістю щодо впровадження основ християнської етики в навчально-виховний простір поділилися директор НВК «Надія» (Одеса) Т. В. Оробець і учитель англійської мови та християнської етики Березівської ЗОШ № 2 (Одеська обл.) С. О. Бондаренко.
Сестра Єротея (Сорока), керівник напряму духовно-морального виховання ГО КБХА «Алетея» та Е. А. Підгаєцька, учитель християнської етики гімназії № 1 м. Южноукраїнськ наголошували на важливості особистісної підготовки та самовдосконалення вчителя предметів духовно-морального спрямування.
Про стан духовно-морального виховання дошкільників в Україні повідомила В. Є. Сучок, директор ДНЗ № 4 «Казка» м. Южного Одеської обл.
Алла Кириченко, учитель інформатики, математики та християнської етики КЗ «Южненський НВК ім. В. Чорновола» (гімназія – ЗОШ І ст.), поділилася напрацюваннями щодо інтеграції біблійних істин у шкільні предмети.
Із пропозицією залучати до духовно-морального виховання не лише вчителів, а й психологів, виступила О. С. Гузик, психолог, учитель основ християнської етики КЗ «Авторська школа М. П. Гузика». Педагог наголосила також на наступності курсів духовно-морального спрямування для старшокласників, а саме — введення курсу «Сімейні цінності».
Завершилось засідання прийняття резолюції — плану дій для органів місцевого самоврядування, керівників управлінь освіти, ООІУВ, керівників навчальних закладів, педагогічних працівників.
Тетяна Саннікова,
ст. викладач кафедри суспільно-гуманітарної освіти ООІУВ, кандидат педагогічних наук