28 травня 2020 року в день Вознесіння Господнього відбулася онлайн-конференція «Вчений-християнин: між Церквою та університетом»
Близько 30 учасників долучилися до проєкту Асоціації вчених-християн.
Микола Романюк, старший пастор Ірпінської Біблійної Церкви, засновник християнської гімназії та один зі співорганізаторів конференції, у своїй промові наголосив, що християнський богослов і реформатор Мартін Лютер теж був ученим, він мав сміливість говорити в університетській системі Слово Боже.
Науковці з державних та приватних університетів ділились викликами та можливостями вченого-християнина захищати інтереси людей із християнським світоглядом.
Виклики для вченого‑християнина
- Атеїстичне підґрунтя української науки та освіти.
- Корупція під час захисту дисертації.
- Низький рівень оплати праці вченого.
- Гендерна ідеологія в науці та освіті, яка руйнує родини вчених та студентів: більше половини вчених не мають дітей.
- Низький рівень свободи слова вченого в академічному середовищі.
Як вченим християнам впливати на духовне просвітництво в університеті?
- «Молитовні сніданки», групи дослідження Біблії для вчених і студентів.
- Взаємодія християн в університеті: вчені, студенти, духовні лідери, бізнесмени, журналісти, політики, університетські церкви.
- Розвиток науки на основі християнського світогляду: дисертації, наукові статті, книги, конференції, круглі столи.
- Організація відкритих лекцій запрошених бізнесменів, депутатів, артистів із кола християн.
- Вплив на освіту: викладання нових предметів, написання підручників християнами, запис онлайн-уроків.
- Взаємодія з вченими-християнами на рівні міста, країни, Європи, світу.
- Наукова журналістика: співпраця зі ЗМІ.
Андрій Корнійчук, пастор Рівненської церкви ЄХБ та засновник християнської школи «Світогляд», ділився досвідом у доповіді «Пасторська опіка вчених». Він констатував, що не всі пастори розуміють духовні потреби вчених та вчителів, іноді негативно сприймають педагогів, за звичкою з часів СРСР, як тих, хто співпрацював свого часу з КДБ. Оскільки за часів безбожжя християн не допускали на викладацькі професії, то сформувався негативний образ учителів. Наразі варто це переосмислити та розбудовувати духовну підтримку тих, хто на передовій у благовісті серед студентів та викладачів. Роботу вчених варто сприймати як місію Церкви.
«Чому голос християн мають почути політики» — з такою доповіддю виступив Ростислав Процюк, заступник декана у Львівському медичному університеті.
«Чи можливий в Україні західний досвід університетської церкви?» З приводу цього питання давав відповідь наш співвітчизник, українець, що працює в ЄС директором Європейської місії «Музика в світовій культурі» Сергій Білокінь. Він свідчив про ефективні практики утворення церков у студентських містечках, які вже почали навіть впливати на контент викладання в університеті. Так, студенти-християни, об‘єднавшись, висловлюють своє право почути від лекторів не лише атеїстичні погляди в конкретному предметі, але й позиції християн.
«Чи є місце для Христа в університеті?» — Михайло Черенков, доктор філософських наук, професор Українського Католицького Університету, підсумував, що Христос давно є в університеті, тому християнам варто посилити служіння в університетах.
Подальші плани
- Учені-християни погодилися співпрацювати надалі.
- Заплановано наступну міждисциплінарну онлайн-конференцію «Феномен аморальної більшості: як подолати?»
- Заплановано онлайн-конференцію «Виклики і можливості онлайн-освіти для християн».
Ольга Романенко