30 січня 2015 р. в Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти за участю Рівненської обласної ради, Рівненської обласної державної адміністрації, управління освіти і науки Рівненської облдержадміністрації та НаУ «Острозька академія», відбувся круглий стіл на тему «Роль предметів духовно-морального спрямування у вихованні особистості».
Метою круглого столу було:
- підсумувати досвід духовно-морального виховання в школах Рівненщини у 2013-2014 навч. р.;
- виявити проблеми в організації духовно-морального виховання;
- накреслити перспективи реалізації духовно-морального виховання в закладах освіти Рівненщини;
- порівняти досвід викладання предметів духовно-морального виховання на Рівненщині та в інших областях України.
Роботу круглого столу очолили заступник голови Рівненської обласної держадміністрації Савчук О. І.; доктор економічних наук, професор, голова постійної комісії з питань науки, культури і духовності Рівненської обласної ради Левицька С. О.; начальник управління освіти і науки Рівненської обласної держадміністрації Таргонський Г. М.; виконувач обов’язків ректора Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Лавренчук А. О.; доктор педагогічних наук, професор, декан гуманітарного факультету НаУ «Острозька академія» Жуковський В. М.
Для участі в обговоренні питань круглого столу та представлення досвіду духовно-морального виховання в області були запрошені начальники управлінь освіти райдержадміністрацій та міськвиконкомів, методисти методичних служб районів та міст області, учителі предметів духовно-морального спрямування Рівненської області. До Рівного прибули представники низки областей України: Київської Сумської, Черкаської, Вінницької та Миколаївської. Свій досвід викладання предметів духовно-морального спрямування надали Тернопільська, Запорізька та Одеська області.
Начальник управління освіти і науки Рівненської облдержадміністрації зазначив, що педагоги, працівники освітньої галузі Рівненщини ще з 90-х рр. минулого століття гостро відчули потребу перебудови освіти й виховання молодого покоління на християнських засадах. У Рівненській області ці питання вирішуються двома шляхами: перший — це впровадження предметів духовно-морального спрямування, другий — через систему виховної роботи.
Викладання предметів духовно-морального спрямування в області здійснюється з 1998 р. З метою утвердження духовності та моральності молоді, відродження християнських цінностей і збереження вікових традицій нашого народу, для забезпечення системності у вивченні предмета, у 2000 р. сесією обласної ради другого скликання прийнято рішення про запровадження предмета «Християнська етика» у загальноосвітніх закладах області. Однак питання доцільності запровадження в школах курсу «Основи християнської етики» на загальнодержавному рівні було (і є) предметом гострих дискусій у релігійному, освітянському, науковому середовищах.
Міністр освіти і науки С. Ніколаєнко 26 липня 2005 р. підписав історичний наказ № 437 «Про вивчення у навчальних закладах факультативних курсів з етики віри та релігієзнавства». На той час уже в 17 областях України, у тому числі Рівненській, вивчали предмети духовно-морального спрямування. Організація вивчення предметів духовно-морального спрямування в загальноосвітніх навчальних закладах області здійснюється з урахуванням побажань батьків, учнів, наявності належної кадрової та методичної бази. У рамках вивчення предмета духовно-морального спрямування вибір одного із курсів: «Етика», «Християнська етика», «Основи християнської етики», «Історія релігій», «Історія релігій світу і духовна культура», «Основи релігійної культури», «Християнська етика в українській культурі» — здійснюються на підставі письмової згоди батьків або осіб, що їх заміняють, з урахуванням думки учнів.
З огляду на важливість духовно-морального спрямування управлінням освіти і науки обласної державної адміністрації у період з 21 березня по 15 квітня 2014 р. в області було здійснено письмове анкетне опитування та голосування на порталі «Освіта Рівненщини» щодо запровадження предметів духовно-морального спрямування. За результатами обговорення 19 957 осіб (86 %) із 23 232 опитаних висловили позитивне ставлення щодо запровадження додаткового курсу «Християнська етика», що підтверджує важливість предмета й необхідність його подальшої інтеграції у навчальний процес. Разом із тим, 3 275 осіб, що складає 14 % від загальної кількості респондентів, висловилися проти такого запровадження, що є результатом значної кількості релігійних конфесій на території області, або нерозуміння того, що вивчення курсів духовно-морального спрямування не є навчанням релігії, не включає практикування релігійних обрядів, не є залученням до певної конфесії, а спрямоване на впровадження в систему освіти традиційних для України християнських цінностей: істини, благочестя, добра, любові, краси, гідності, обов’язку, совісті, честі.
Результати опитування було проаналізовано на нараді начальників відділів, управлінь освіти райдержадміністрацій, міськвиконкомів. За підсумками наради відділам, управлінням освіти доручено проаналізувати думку громадськості у розрізі населених пунктів та максимально забезпечити введення до варіативної складової навчальних планів закладів курсу «Основи християнської етики».
Як результат, у 2014-2015 навч. р. курси духовно-морального спрямування вивчають 24 566 учнів 1-11 класів у 342 (51 %) загальноосвітніх навчальних закладах області. Звичайно, приємно, що в цьому навчальному році відсоток закладів, у яких вивчаються ці курси, зріс. Цьогоріч Міністерство освіти і науки України наказом про внесення змін до типових навчальних планів затвердило додаток 13, яким передбачено вивчення предметів духовно-морального спрямування через інваріантну складову. За оперативною інформацією відділів, управлінь освіти райдержадміністрацій та міськвиконкомів курси духовно-морального спрямування практично в усіх школах області в цьому навчальному році викладаються за рахунок варіативної складової робочого навчального плану.
Іншим чинником, який забезпечує високий рівень викладання курсів духовно-морального спрямування — є кадровий потенціал. Згідно із Законом України про «Загальну середню освіту», предмет духовно-морального спрямування може викладатися вчителями загальноосвітніх навчальних закладів, які пройшли відповідну педагогічну підготовку у вищих навчальних закладах. У 2014-2015 навч. р. викладання курсів духовно-морального спрямування у загальноосвітніх навчальних закладах області забезпечує 371 вчитель, із них 215 мають відповідну фахову освіту, 156 вчителів пройшли відповідну курсову підготовку.
Роль одного з локомотивів християнізації світської освіти взяв на себе НаУ «Острозька академія». Тут на постійній основі запровадили підготовку вчителів християнської етики для Рівненщини та всієї України за кваліфікаційними рівнями бакалавр та магістр релігієзнавства. Щорічно університет готує близько 50 учителів християнської етики. Підготовку кадрів для читання курсів духовно-морального спрямування започатковано у Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти. Щорічно на базі цього закладу проходять підготовку та підвищення кваліфікації від 20 до 60 учителів християнської етики.
З метою надання методичної допомоги вчителям-початківцям НаУ «Острозька академія», Рівненським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти спільно з обласним управлінням освіти і науки було проведено низку навчально-методичних семінарів.
Упродовж останніх років проводилися конференції, круглі столи, семінари за участю науковців-педагогів, педагогів практиків, де розглядались проблеми та досягнення у викладанні цього курсу. З часу започаткування вивчення курсів духовно-морального спрямування й дотепер уже накопичено значний досвід. Проте, осягаючи пройдений шлях, розуміємо, що потрібно рухатись уперед, не заспокоюючись на досягнутому.
Виховувати морально-етичні якості особистості означає терпеливо пояснювати й викладати багато правил та настанов, які сукупно вчать доброму. Стрижневим моментом виховання є і сила особистого прикладу вчителя. Саме ми, освітяни, маємо завдання дати дітям, за словами філософа Генрі Сідгвіка, «моральний компас» у сучасному світі.
Досить ґрунтовно на круглому столі було представлено стан, проблеми та перспективи предметів духовно-морального спрямування в районах Рівненської області. Зокрема, начальник відділу освіти Млинівської райдержадміністрації Феха В. С. у своєму виступі зазначив, що Млинівський район один із перших в області, де в навчальну шкільну програму було введено предмети духовно-морального виховання: як у варіативну, так і в інваріантну складову. Валерій Степанович відзначив роль НаУ «Острозька академія» у наданні навчально-методичної літератури з християнської етики, зокрема навчальних комплектів для 5 та 6 класів, які значно пришвидшили процес впровадження духовно-морального виховання в районі. Поміж іншим, Валерій Степанович зауважив, що навчальних комплектів з християнської етики для інших класів все ще не вистачає й потрібно працювати в цьому напрямку.
Також до обговорення проблеми духовно-морального виховання долучились директори шкіл, методисти районних управлінь освіти та вчителі християнської етики Рівненської області. Серед них Грищенко Г. О., директор Рівненського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. — дитячий садок» № 17 Рівненської міської ради; Огородник М. І., директор Полянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Березнівської районної ради; Лахман Н. М., учитель Мізоцького навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ст.-ліцей»; Соболюк А. П., методист районного методичного кабінету управління освіти, молоді та спорту Острозької районної державної адміністрації.
Було висловлено низку пропозицій для вдосконалення духовно-морального виховання в області:
- ввести курси з предметів духовно-морального спрямування в 1-11 класах не менше 1 год. на тиждень;
- здійснювати належну професійну підготовку кадрів — учителів духовно-морального виховання на курсах в Інституті післядипломної педагогічної освіти, використовуючи розроблену в НаУ «Острозька академія» навчальну програму;
- налагодити належну роботу методичних об’єднань учителів духовно-морального виховання;
- створити та використовувати куточки та кабінети з цих курсів;
- провести експериментальну апробацію підручників для 8-11 класів, розроблених у НаУ «Острозька академія»;
- взяти активну участь у Всеукраїнській олімпіаді для школярів та студентів «Юні знавці Біблії» та Всеукраїнському конкурсі для педагогів «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування»;
- розширити сферу викладання основ християнської етики на дошкільні заклади та ВНЗ;
- широко використовувати потенціал науково-педагогічного журналу «Слово вчителю».
Матеріал підготували:
Василь Жуковський, д-р пед. наук, професор, д-н гуманітарного ф-ту НаУ «Острозька академія»,
Василь Махлюк, магістр релігієзнавства, аспірант кафедри псих.-пед. дисциплін НаУ «Острозька академія»