3 вересня 2017 р. тисячі людей відвідали культурно-археологічний центр «Пересопниця», що на Рівненщині, для того щоб помолитися за Україну й відзначити 500-річчя Реформації. В урочистостях узяли участь очільники церков різних конфесій Рівненської області, представники влади, науковці та віряни.
«Цьогоріч весь християнський світ відзначає ювілей потужного духовного відродження. Україна, як справжня європейська країна, не стоїть осторонь. Відповідний Указ підписав Президент України Петро Порошенко. Місцем духовного свята не випадково стала Пересопниця. Півтисячі років тому тут було написане відоме на весь світ Пересопницьке Євангеліє, на якому українські Президенти присягають перед народом, — звернувся до присутніх голова Рівненської облдержадміністрації Олексій Муляренко. — Сьогодні Україні потрібна духовна підтримка, духовне зростання, а саме на таких заходах і відбувається це духовне зростання і духовне об’єднання. І ми розуміємо під час таких заходів, що неважливо, як називається церква. Бог єдиний, і важливо, щоб люди йшли до Нього».
З доповідями щодо історичних аспектів реформаторського руху та впливу його на релігію, освіту та суспільне оновлення європейських країн, зокрема й України, під час науково-практичної конференції «Реформація: український контекст» виступили: перший проректор з навчально-наукової роботи НаУ «Острозька академія», професор Петро Кралюк, ректор Київського Біблійного інституту Сергій Манелюк, провідний науковий співробітник відділу історії та практичного релігієзнавства Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАНУ, професор Петро Яроцький, професор НаУ «Острозька академія» Василь Жуковський.
Дослідження щодо впливу біблійних цінностей на економічний розвиток та успішність країн презентувала доктор філософії з економіки, одна з авторів книги «Реформація. Успіх Європи і шанс для України», лауреат Премії Президента України для молодих учених Ольга Романенко.
У своїх зверненнях до присутніх священики різних конфесій були одностайними у тому, що подія 500-літньої давнини має позитивні наслідки в сьогоденні для Церкви, життя християн та духовного зростання України.
Старший єпископ Церкви християн віри євангельської Михайло Паночко сказав: «Сьогодні, коли Україна переживає особливі труднощі, ніщо так не зціляє людські душі, як Боже Слово, ніщо так не зміцнює віру, як Боже Слово, ніщо так не єднає і не збагачує духовно, як Боже Слово, тому я вважаю, що це найактуальніший захід, який слугує об’єднанню церков, порозумінню між собою і духовно-моральному підйому нашої нації».
На запитання, яким чином такі заходи впливають на відродження української національної свідомості, Сергій Монелюк, ректор Київського біблійного інституту, відповів: «Що таке Реформація? Це повернення до витоків, до першопочатків, а ми читаємо в Слові Божому, що Церква була єдина, а тому, коли ми маємо ось таку багатоконфесійну палітру учасників, то це, по-перше, об’єднує, по-друге, це формує нас у такому настрої, що ми, українці, єдина нація, ми єдині».
Його підтримав секретар єпархіального управління УПЦ КП Сергій Лучанін: «Христос сказав Отцю Небесному: як Ти в Мені, Я в Тобі, щоб вони в нас були одно», тобто український народ має бутив єдиним. Єдиним вірою, єдиним ідеєю, єдиним любов’ю до рідної землі. Коли ми єдині, ми переможемо всі труднощі, зокрема й війну на Донбасі, і будемо крокувати до квітучої заможної держави України».
«Реформація — це не захід, це процес. Духовна реформація потрібна кожній людині в Україні. Людина змінюється, коли Господь входить у її серце. Людина змінює церкву, а церква впливає на суспільство, а тоді в суспільстві панує мораль, розвивається економіка й зростає благополуччя», — зазначив Віктор Боришкевич, єпископ Церкви християн віри євангельської Рівненської області.
Такі позитивні зміни в житті можливі лише завдяки вірі в Ісуса Христа, який сказав: «Я прийшов, щоб ви мали життя, і подостатком щоб мали» (Ів. 10:10).
Надія Доля