За ініціативи, організаційної та фінансової підтримки Сумської обласної асоціації педагогів-християн, починаючи з 2008 р., у Сумській області здійснюється курсова підготовка вчителів із предметів духовно-морального спрямування (на основі християнського віровчення) в Сумському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти із залученням викладачів НаУ «Острозька академія» та співавторів підручників «Основи християнської етики». У цьому році викладачами на курсах були як педагоги Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти: Рудь О. М., Пінчук Д. І., так і запрошені науковці: Жуковський В. М., Огірко О. В., Буковинський А. Й., Макогнюк С. В., Мозговий І. П.
Слухачами курсів (54 особи) стали вчителі загальноосвітніх шкіл, вихователі шкіл-інтернатів, педагоги професійно-технічних навчальних закладів Сумської області.
Навчання проводилось за такими напрямками: релігієзнавчий, богословський, психолого-педагогічний, практичний (відвідування уроків у християнській школі та православному училищі, відвідування церков та бесіди із служителями різних християнських конфесій).
Для багатьох педагогів курси стали першою можливістю ознайомитися з такими дисциплінами, як: христологія, історія християнства, психологія релігії, міжконфесійна специфіка християнської етики та ін. Слухачі відзначили не лише високий професійний і науковий рівень викладачів, але й їхню посвяту. Відчувалося, що вони є практикуючими християнами. У кожній лекції простежувалася чітка тенденція: ті християнські принципи, які вони декларують і викладають, безпосередньо практикують у своєму повсякденному житті.
Після завершення навчання всі слухачі курсів отримали сертифікат, що надає їм право викладати предмети духовно-морального спрямування (на основі християнського віровчення) в навчальних закладах України.
У подарунок усі учасники отримали підручники та зошити з християнської етики, журнали «Слово вчителю» і «Надія», Біблії, «Біблійні історії для дітей» та інші книги. Вищезазначені видання надано Асоціацією педагогів-християн та її партнерами: НУ «Острозька академія», Асоціацією «Духовне відродження», Біблійною Лігою України, ВБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія», МГО «Надія — людям».
У наш час, коли майже в усьому світі впровадження предметів духовної освіти в навчальний процес скорочується, або вилучається взагалі, в Україні маємо унікальну ситуацію. Нормативно-правова база Міністерства освіти і науки України дозволяє викладати факультативно предмети духовно-морального спрямування (на основі християнського віровчення) в державних закладах освіти. Проте не передбачається забезпечення підручниками, не гарантується оплата роботи вчителя, не гарантується фінансування курсової підготовки вчителів. Тому саме ми, християни, які є найбільш зацікавленими у вихованні дітей на християнських засадах, повинні докладати до цієї справи свої зусилля та кошти.
Протягом останніх восьми років Асоціація педагогів-християн, забезпечуючи курсову підготовку вчителів, забезпечує фінансові витрати на оплату праці запрошених лекторів, проживання, харчування, компенсує транспортні витрати слухачів курсів і викладачів. Постійно підтримуємо педагогів, які викладають предмети духовно-морального спрямування, забезпечуючи учнів підручниками, а викладачів навчально-методичною літературою.
Уважаємо, що саме християнські громади різних конфесій мають долучитися до забезпечення фінансування підготовчих курсів для вчителів із предметів духовно-морального спрямування, підтримувати вчителів, які вже викладають у школах ці предмети, як фінансово, так і навчально-методичною літературою, підручниками.
У 2015-2016 н. р. предмети духовно-морального спрямування (на основі християнського віровчення) викладаються в 194-х навчальних закладах Сумської області з 583-х, що становить 33 %. Сподіваємося, що в наступному навчальному році таких закладів буде більше.
Ось відгуки деяких слухачів курсів.
«Після завершення курсів у мене залишилися лише позитивні враження. Завдяки заняттям я зрозуміла важливість цього предмета, та те, яка відповідальність лежить на мені, як учителю. Хотілося б подякувати за надану методичну літературу. Дуже сподобалися екскурсії, це дало змогу ближче познайомитися з різними конфесіями» (Витерайло А. М.).
«Матеріал курсів — це просто чисте повітря, щось дійсно нове і потрібне. Майже вся інформація має прикладний характер. Знання з психології, методики, педагогіки можу застосовувати, викладаючи етику та інші предмети.
Дуже важливим було і спілкування з колегами. Той позитивний морально-духовний рівень відчувався від першого до останнього дня проходження курсів. Високий рівень викладацького складу просто дуже приємно вразив і справді дав змогу підвищити свій як професійний, так і духовний рівень» (Приходько Н. Г.).
«Дякую за гарну організацію, особливо важливим був другий тиждень, цікавий теоретичний матеріал, гарні підручники. Матеріал буду застосовувати і як класний керівник, і як викладач християнської етики. Дякую за духовне збагачення, за добрі знання» (Ткаченко Н. В.).
«Я отримала величезне задоволення, як слухач цих курсів, від першого до останнього дня. Хочеться висловити подяку організаторам курсів і за толерантне ставлення, і за організацію культурно-духовних відвідин духовних храмів різних конфесій, і за лекції з тих необхідних дисциплін, які в подальшому допоможуть мені особисто працювати в своїй школі з підростаючим поколінням та поповнили мої знання з цих дисциплін. Подяка Ганні Кацовій за матеріальну підтримку нас, учителів, надання літератури» (Сіліверстова О. О.).
«Я вперше перебуваю на курсах духовно-морального спрямування. Чесно скажу, що в захваті від атмосфери доброзичливості, як організаторів курсів, так і викладачів, які проводили з нами заняття. Особливо сподобались заняття Буковинського, Савчина, Макогнюк, Жуковського. Велика вдячність організатору курсів, справжньому подвижнику справи Кацовій Г.М. Спасибі Вам за людяність і добро, за ту літературу, яку ми отримали» (Ошкодерова Р. П.).
«Свої враження від курсів хочу висловити у власних поетичних рядках:
Дорога до Бога у кожного своя:
Кам’яниста, грузька, слизька, сипуча.
Але станеш ти на неї лиш крізь усі надії, мрії, кручі.
Ти не йдеш, ніби птах летиш,
Тільки вище літака і птаха
По своїй незчовганій землі
Летом генія і втомою невдахи.
Крізь усі митарства, спокуси й жалі
Ти засієш, вчителю, доброти,
Ти розкажеш учням про любов,
Ти відкриєш в серці Бога
І для себе, і для інших знов.
Щоб отримати ласку Бога,
Не забудьте Землю у добрі тримать» (Ткаченко І. О.).
Матеріал підготували
Ганна Кацова та Тетяна Гужвенко,
Сумська обласна асоціація
педагогів-християн