Департамент загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України спільно з Всеукраїнським благодійним фондом «Східноєвропейська гуманітарна місія» 22 червня 2015 р. організував проведення Всеукраїнського семінару на тему «Актуальні питання викладання курсів духовно-морального спрямування».
Під час семінару відбулося обговорення стану вивчення курсів духовно-морального спрямування у кожній області: кількість навчальних закладів, де вивчаються ці курси, навчально-методичне забезпечення, за якою програмою й посібниками працюють педагоги, кількість учителів, які пройшли курсову перепідготовку, кількість учнів, які вивчають християнську етику, кількість учителів, які викладають названі курси на волонтерських засадах.
Модератори семінару Раїса Євтушенко, головний спеціаліст МОН України, та Ірина Сіданіч, доктор педагогічних наук, професор кафедри управління навчальним закладом та педагогіки вищої школи ІМП ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПН України провели анкетування учасників семінару. З усіх областей України й міста Києва були відповідальні за предмети духовно-морального спрямування інститутів ІППО, провідні вчені, викладачі, громадські діячі, представники релігійних організацій, спеціалісти МОН України. Павло Полянський, заступник МОН України, уважно вислухав усі запитання й пропозиції учасників семінару. Володимир Марущенко, голова Громадської Ради при МОН з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями, народний депутат України V–VI скликань, і Юрій Решетніков, заступник голови Громадської Ради, до семінару провели опитування й вивчили стан викладання предметів духовно-морального спрямування за останні п’ять років.
Юрій Решетніков повідомив, що найпоширенішими незалежно від регіону є навчальні програми «Християнська етика в українській культурі», «Основи християнської етики», «Біблійна історія та християнська етика». У 2014-2015 н. р. предмети духовно-морального спрямування викладали щонайменше в 5809 школах України (у 2013-2014 н. р. — у 5256 школах). Такі предмети вивчало щонайменше 560 067 дітей (у 2013/2014 н.р. — 552 905 дітей).
Указані предмети в 2014-2015 н. р викладало не менше 8007 вчителів (у 2013-2014 н. р. — орієнтовно 6620). Відповідну підготовку впродовж 2014-2015 н. р. пройшло не менше 786 педагогів (у 2013-2014 н. р. — 581).
Водночас слід зазначити, що такі високі показники значною мірою завдячують Івано-Франківській (614 шкіл, 7263 дитини, 1425 педагогів), Львівській (1407 шкіл, 199 277 школярів, 1304 педагогів) та Тернопільській (707 шкіл, 70 688 школярів, 816 педагогів) областям.
Разом із тим за останні два навчальні роки кількість шкіл, охоплених викладанням предметів духовно-морального спрямування, зменшилась у Вінницькій (на 40 шкіл), Закарпатській, Полтавській, Сумській, Херсонській, Черкаській (майже на 100 шкіл) та Чернігівській (на 50 шкіл) областях.
Кількість учнів, що вивчають предмети духовно-морального спрямування, зменшилась у Вінницькій, Київській, Хмельницькій та Черкаській (на 1300 дітей) областях. Кількість педагогів, які викладають предмети духовно-морального спрямування, зменшилась у Вінницькій, Полтавській, Херсонській та Чернігівській (майже на 50) областях. Практично не змінилась ситуація у Волинській та Львівській областях.
Зросло число шкіл, у яких викладають предмети духовно-морального спрямування, у Дніпропетровській (майже на 120 шкіл), Житомирській, Київській, Кіровоградській (в 2 рази), Одеській (на 40 шкіл) областях та у м. Києві. Кількість школярів, що вивчають предмети духовно-морального спрямування, зросла в Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській (майже вдвічі), Одеській, Полтавській, Рівненській (удвічі), Сумській, Тернопільській, Херсонській областях та у м. Києві (майже на 5 тисяч).
Кількість педагогів предметів духовно-морального спрямування зросла в Дніпропетровській, Закарпатській та Київській областях. Що стосується підготовки педагогічних кадрів із предметів духовно-морального спрямування, то в минулому навчальному році найбільше таких педагогів було підготовлено у Дніпропетровській, Закарпатській, Рівненській та Тернопільській областях. Водночас порівняно з позаминулим навчальним роком кількість підготовлених педагогів суттєво зменшилась в Одеській області, а в Житомирській та Херсонській областях курси взагалі не проводили.
Проведений аналіз також засвідчує, що викладання предметів духовно-морального спрямування переважно здійснюється факультативно за рахунок годин варіативної складової або за рішенням органів місцевого самоврядування. Водночас відомий додаток 13, що передбачає Типовий навчальний план загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою й вивченням етики чи курсів духовно-морального спрямування практично не використовується, зокрема через передбачений ним доволі складний механізм запровадження викладання курсів духовно-морального спрямування, що ставить питання про необхідність перегляду такого порядку з метою забезпечення ширшого охоплення дітей вихованням на засадах духовно-моральних цінностей.
Про Східноєвропейську гуманітарну місію та співпрацю із загальноосвітніми навчальними закладами країни розповіла Дар’я Новікова, директор Фонду «Всеукраїнська гуманітарна місія», та Бартош Рибінські, віце-президент Східноєвровропейської місії в Східній Європі. Методисти багатьох областей повідомили й подякували керівникам Фонду за те, що багато шкільних бібліотек отримали навчальну літературу духовно-морального змісту й сподіваються на співпрацю в майбутньому.
У засіданні круглого столу щодо вивчення курсів духовно-морального спрямування в регіонах України на тему «Здобутки, особливості, перспективи» учасники семінару проаналізували причини сучасного стану духовно-морального виховання підростаючого покоління в різних областях і регіонах.
Після круглого столу учасники семінару продовжили роботу в м. Вишневе Київської обл. Привітання міського голови Іллі Дікова та членів духовної ради Вишневого, виступ Оксани Олексієнко, начальника відділу виконавчого комітету Вишневої міської ради, розкрили важливу тему щодо викладання курсів духовно-морального спрямування в дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах на волонтерських засадах.
Олександр Кислашко, доктор богослов’я, магістр педагогіки вищої школи, віце-президент із питань християнської освіти МАКБЕЗ повідомив про перспективи волонтерського руху в процесі викладання курсів духовно-морального спрямування, запропонував створити Асоціацію вчителів-волонтерів України.
У своєму виступі о. Олександр підкреслив, що наша місія полягає в розвитку та популяризації волонтерського руху як однієї з найбільш ефективних форм роботи з учнівською молоддю. Своєрідним підтвердженням цього стало відвідання уроку з християнської етики, який проводила волонтер Марина Брацейко.
Ірина Сіданіч, д-р пед. н., професор кафедри управління навчальним закладом та педагогіки вищої школи ІМП ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПН України