«Нести Слово Боже — ось наша мета, щоб кожний учитель був учнем Христа!»

Смартфон і  твоя душа

Багато вчених говорять про те, що за останні 12 років суспільство радикально змінилося, і пов’язують це із появою смартфона. Винайдений 2006 року, на сьогоднішній день смартфон став загальнодоступним і надзвичайно поширеним. Смартфон — це пристрій, у якому поєднано функції телефону, фото- і відеокамери, можливості користування інтернетом тощо. Смартфони кардинально змінили людське життя, але, на превеликий жаль, поряд із колосальними можливостями принесли величезні проблеми.
Ми — люди сучасного світу, і тому користуємося різноманітними сучасними технологіями. Однак нам надзвичайно важливо займати чітку біблійну позицію й правильно оцінювати будь-яке явище, а надто таке, яке радикально змінює суспільство.
Технології беруть початок у далекому минулому. Створивши людину за Своїм образом і подобою, Бог заклав у неї здатність до творчого процесу. Тобто людина може творити. У неї є розум, яким вона може пізнавати Всесвіт і закони, згідно з якими він функціонує. Вона може взяти те, що Бог уже створив, і продовжити цей процес творчості. Це й було первинним Божим задумом, адже Бог передав землю з її ресурсами й прекрасними законами, об’єднаними в чітку систему, людям.
У другому розділі Книги Буття читаємо: «І взяв Господь Бог людину, і в еденському раї вмістив був її, щоб порала його та його доглядала». Ідеться не тільки про землеробство, а й про користування ресурсами землі. З часом люди навчились обробляти шкіру, виплавляти метал, виготовляти скло тощо. Згодом вони навчилися виробляти всі необхідні компоненти, склавши які разом, можна отримати такий пристрій як смартфон. І не тільки його, але й усе, чим ми користуємось: стільці, на яких сидимо, машини, на яких їздимо, одяг, який носимо, — усе це результат творчості, того потенціалу, який Бог заклав у людину.
На жаль, початковий Божий дизайн було зруйновано однією жахливою подією — гріхопадінням. Після гріхопадіння, замість того щоб мати творчу співпрацю з Богом, люди почали використовувати свій творчий потенціал для самоствердження й протиставлення себе Богові. Наприкінці четвертого розділу Книги Буття подано спеціальний блок, який пояснює, як розвиток цивілізації йде нога в ногу з розвитком гріха.
«І Каїн пізнав свою жінку, і стала вона вагітна, і вродила Еноха. І збудував він місто…» (Бут. 4:17). Ось перший крок у розвитку цивілізації — люди почали будувати. Для того щоб будувати, треба було навчитися робити цеглу, дошки, розуміти, як їх з’єднувати між собою. Так виникли перші технології.
«…І назвав ім’я тому містові, як ім’я свого сина: Енох. І народився в Еноха Ірад, а Ірад породив Мехуяїла, а Мехуяїл породив Метушаїла, а Метушаїл породив Ламеха. І взяв собі Ламех дві жінки…» (Бут. 4:17–19). Зверніть увагу, із розвитком цивілізації люди вважають, що вони можуть усе більше й більше порушувати Божі постанови, і якщо людина щось хоче, — то бере. Пожадливість людська невгамовна, і це веде до переступу встановленого Богом порядку.
«А ймення брата його Ювал, він був батьком усім, хто держить у руках гусла й сопілку» (Бут. 4:21). Тут з’являються музичні інструменти і мистецтво.
«А Цілла також породила Тувалкаїна, що кував всіляку мідь та залізо» (Бут. 4:22) — з’явились фахівці з обробки металу, добутого з надр землі.
«І промовив Ламех до жінок своїх: Адо й Цілло, послухайте ви мого голосу, жони Ламехові, почуйте ви слова мого! Бо якби я мужа забив за уразу свою, а дитину за рану свою, і як буде усемеро пімщений Каїн, то Ламех у сімдесятеро й семеро!» (Бут. 4:23–24). В оригіналі — це пісенька, яку Ламех співає двом своїм жінкам і в ній вихваляється вбивством. Якщо раніше Каїн після вбивства Авеля був у жахливому стані, пригнічений, у депресії, у страху, бо боявся помсти, то тепер Ламех чваниться: «Я вбив!» Це ілюстрація, адже що більше люди можуть, то більше декларують свою незалежність від Бога, то більше пишаються собою і є богопротивниками. Тобто всякий розвиток дає людині додаткову амуніцію, додаткові підстави для самоствердження.
Так технології відіграли значну роль у поширенні зла в допотопному світі. Боже Слово так описує той час: «І бачив Господь, що велике розбещення людини на землі, і ввесь нахил думки серця її тільки зло повсякденно» (Бут. 6:5). Тобто це досягло критичної точки в тій цивілізації, яка була до потопу. Богові довелося знищити все людство, окрім однієї родини Ноя.
Сумно, але після потопу, коли людство знову почало розвиватись, усе знову повторилося. 11 розділ Книги Буття розповідає про будівництво Вавилонської вежі. «І сказали вони один одному: «Ану, наробімо цегли, і добре її випалімо!» І сталася цегла для них замість каменя, а смола земляна була їм за вапно. І сказали вони: «Тож місто збудуймо собі, та башту, а вершина її аж до неба. І вчинімо для себе ймення…» (Бут. 11:3‑4). Зауважте, виникають можливості, вони починають будувати, щоб зробити собі ім’я. Так відбувається завжди. З одного боку, розвиток мистецтва і технологій відображають ті творчі можливості, які дані людям Богом і покращують їхнє життя, але людська гріховність неминуче використовує всі технології для злих цілей: самоствердження, протиставлення себе Богові, посилення своїх гріховних бажань і дій тощо.
Та повернімося до предмета нашої сьогоднішньої розмови. Як уже зазначалося, цей маленький пристрій, смартфон, приніс величезне благо й відкрив величезні перспективи. Можливість миттєвого з’єднання з мільйонами людей у будь-якій точці світу вражає! Водночас соціологи, лікарі, психологи, політики, філософи, представники релігійних організацій — усі одностайні в тому, що користування смартфонами спричинило великі проблеми. Одна з них — люди стали більш самотні. Здавалося б, можливість спілкуватися збільшилась у мільйони разів, а от внутрішній стан людини навпаки погіршився, різко збільшилась кількість депресій, зокрема підліткових, саме за ці останні 12 років. Різко збільшилась кількість різноманітних психічних розладів, жахливо розповсюдилась порнографія і пов’язані з нею різні форми морального розбещення. Маючи моментальний доступ до найрізноманітніших розваг, люди не стали щасливішими. Навпаки, зараз люди відчувають себе нещасними, як ніколи раніше.
Як і чому ці бездушні технології впливають на духовний світ? Який зв’язок між цими двома сферами життя?
Треба розуміти, що смартфон, по суті, діє як підсилювач. Він нічого нового нам не додає, а лише підсилює дію того, чим наповнене серце. От уявіть собі підлітка, серце якого заполонила хіть. Що він міг зробити, припустимо, кілька десятків років тому? Ну, помріяти, наприклад, пофантазувати. А зараз йому достатньо кілька разів клікнути, і він легко потрапляє у світ розпусти, насилля і сексуальних збочень. І все це згубно діє на його нестійку психіку. І все це надходить через цей невеличкий предмет. Зауважте, нового гріха він не приносить, але посилює гріх у багато-багато разів.
Або інша ситуація. Дитині нудно, вона не знає, чим зайнятися. Десяток років тому мама могла сказати: «Ну, книжку почитай, по господарству щось допоможи, із дідусем побалакай». А зараз інтернет запропонує тисячі розваг, які заповнять час і увагу дитини, та так, що не відірвеш. Однак здебільшого ці розваги руйнують, а не збудовують особистість.
Для того щоб знайти духовний орієнтир у новій реальності, звернемося до слів Ісуса Христа: «Яка ж користь людині, що здобуде ввесь світ, але душу свою занапастить?» (Мт. 16:26). Слово Боже вічне, воно надзвичайно точне, і сьогодні, коли ми говоримо про смартфони, воно таке саме актуальне, як і дві тисячі років тому. Спробуємо відповісти на кілька запитань стосовно цього уривка в контексті нашої теми.

У чому полягає цінність душі?
Ісус Христос фактично протиставив дві речі й сказав, що весь світ не вартий людської душі. Це так, і для цього є кілька причин.
1. Душа — це наша сутність (Бут. 2:7). Усі речі, якими вони не були б, поза нами, а душа — це те, ким ми є.
2. Душа — це центр світосприйняття. Душа може сумувати (Пс. 41:6), надіятися (Пс. 32:20), радіти (Пс. 34:9), відчувати гіркоту (Йов. 10:1), тужити (Мр. 14:33–34).
3. Душа — це точка дотику з духовним світом, саме тут відбувається спілкування з Богом, пізнання Його (Пс. 24:1–2; 41:1–3; 53:6).
4. Душа — це те, що житиме вічно (Еккл. 12:7; Пр. 4:23).

Що загрожує душі?
Добробут нашої душі повністю залежить від Бога. Із часів гріхопадіння диявол намагається обманути людину, що «плід» (будь-що, окрім Бога) може принести їй задоволення. Насправді ж «ми в Нім живемо, і рухаємось, і існуємо» (Дії 17:28), «бо в Тебе джерело життя» (Пс. 35:10). Тобто якщо ваша душа не пов’язана з Богом, або мало пов’язана з Богом, ви ніколи не зможете мати повноцінного життя. Якщо ви не проводите достатньо часу з Господом, якщо ви не навчилися радіти Ісусом Христом, утішатися Ним, довірятися Йому, жодні замінники не допоможуть, а тільки зроблять вас ще більше нещасними. Тому що душа може знайти задоволення лише в Богові.
Тут ми маємо справу зі ще одним аспектом духовної реальності. Це диявол (1 Петр. 5:8–9). Диявол знає, що в кожної людини є тілесні бажання, і показує нам те, що ці бажання збуджує в нас. І що сильніше це збудження, то важче нам протистояти. Якщо раніше, щоб чимось захопити людину, був вузький спектр (людина повинна була реально щось побачити, до чогось торкнутися), то сьогодні смартфон приносить людині просто в кімнату, де вона перебуває, такий рівень збудження, що їй дуже важко протистояти цьому тиску.
Але ми знаємо такі задуми диявола (2 Кор. 2:11) і повинні пильнувати (Кол. 2:8–10). Завдання диявола — відвернути нас від Христа. Він показує щось яскраве, привабливе й через це апелює до наших тілесних бажань, сподіваючись збудити їх настільки, щоб вони взяли під контроль наше життя, причому для кожного це щось своє. Для когось це сексуальні бажання, для когось — гортати безперервно новини…

Що відбувається в такому разі?
1. Смартфон краде нашу увагу
Провідні компанії витрачають величезні кошти на те, щоб захопити й утримати нашу увагу. Вони це роблять із комерційною метою, щоб продати свій товар. Але в духовному розуміння наша увага набагато дорожча, тому що все наше духовне життя базується на тому, наскільки ми маємо здатність концентруватися на Богові. Сучасним християнам важко сконцентруватися на читанні Біблії, слуханні проповідей тощо. Науковці, які досліджують поведінку людей, і психологи надають переконливі докази: що більше люди прив’язані до телефону, то більше вони схильні до депресії й тривоги, то менше вони спроможні концентруватися на роботі й спокійно спати вночі. Ось звідки психічні розлади. Ось чому люди нещасні. Це логічно. Душа живиться спілкуванням із Богом. Усе вищесказане унеможливлює це спілкування. Тому душа потихеньку всихає, сили духовні тануть. Навіть якщо йдеться про корисну інформацію, надто багато інформації шкідливо для нашого мозку, для нашої психіки.
У середньому люди перевіряють свій телефон 80 разів на день, молодь — до 300 разів. Що можна дивитися стільки разів? Виявляється, можна. Це вкрадена увага. Приблизно 400 років тому Блез Паскаль писав: «Я виявив, що всі нещастя людей походять від одного фактора — вони не можуть перебувати в тиші… Тому люди так люблять гамір і суєту, вони зовсім не розуміють насолоди усамітнення». Через смартфони до нас іде нескінченний потік інформації, який може відволікти нас від тяжких роздумів, від самих себе, від необхідності працювати душею, і найсумніше — від пізнання Бога. Пригадаймо першу заповідь: «Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою» (Мт. 22:37). Здається, вона написана спеціально для XXI століття. Коли ви спілкуєтеся з Богом, Він хоче, щоб увесь ваш розум був задіяний. До речі, так само, коли ми спілкуємося між собою, із рідними та друзями.
2. Смартфон краде наш час
«Отож, уважайте, щоб поводитися обережно, не як немудрі, але як мудрі, використовуючи час, — дні-бо лукаві!» (Еф. 5:15–16). Час — надзвичайно цінний ресурс, ви обов’язково його на щось витратите. У середньому люди використовують на мобільний інтернет понад 4 години! Не дивно, що в них катастрофічно не вистачає часу: ні на сім’ю, ні на домашню роботу, ні навіть щоб у спортзал піти! До того ж, обіцяючи багато, смартфон зазвичай або нічого не дає, або шкодить.
3. Смартфон спрощує рух до небезпеки
Узявши в руки цю річ, ми дістаємо легкий доступ до багатьох спокус. Уривок Пр. 7:7–11 застерігає юнака йти до блудниці, бо це смертельна пастка для нього. Сьогодні не потрібно нікуди йти, усе саме прийде до тебе в спальню.
4. Смартфон сповільнює духовне зростання
Духовне зростання вимагає дисципліни й концентрації. «…Вправляйся в благочесті» (1 Тим. 4:7). Дисципліна — це завжди важко, від неї завжди втомлюєшся. Вдумливе читання Біблії дається не просто, а в смартфоні все легко. «Піду краще стрічку ФБ погортаю!» Ось така проста арифметика! Люди й без технологій завжди страждали від невміння концентрувати свою свідомість на Богові, а технології роблять це надскладним завданням.
5. Смартфон утруднює спілкування
Коли людині постійно приходять повідомлення, їй важко зосередитися на звичайній розмові з тими людьми, серед яких вона перебуває. Це дуже помітно. Нинішнє молоде покоління дуже асоціальне. Маючи величезну кількість соціальних віртуальних зв’язків, молодь не вміє елементарно спілкуватися. «Не забувайте ж і про доброчинність та спільність, бо жертви такі вгодні Богові» (Євр. 13:16). Для того щоб мати спілкування з кимось, потрібно пожертвувати своєю увагою, своїм серцем, своїм слухом, своїми очима.

Як зберегти свою душу від небезпеки?
Відповідь містять слова Ісуса Христа: «Коли хоче хто йти вслід за Мною, — хай зречеться самого себе, і хай візьме свого хреста, та й іде вслід за Мною. Бо хто хоче спасти свою душу, той погубить її, хто ж за Мене свою душу погубить, той знайде її» (Мт. 16:24). Ісус знав, що впродовж історії Його учням доведеться вирішувати різні проблеми, тому Він потурбувався, щоб настановити їх. Проблема смартфонів — це проблема духовної сфери.
1. Віддайте Христові абсолютну перевагу
Чому ми потрапляємо в якусь спокусу? Тому що в якийсь момент у якійсь точці ми побачили щось важливіше, ніж Ісус Христос. Християнство вимагає цілковитої посвяти. Сучасні технології лише викривають те, що є в серці, збільшують амплітуду гріховності. Бажання жити для себе ведуть людину в глибину гріховних пожадливостей. Перемога в цій ситуації можлива лише в разі принципової відмови від себе.
2. Присвячуйте Христові свій час і свою увагу
Щоденно шукайте волі Божої у своєму житті. Читайте Його Слово, говоріть з Ним і про Нього, звеличуйте Його діла, поклоняйтеся Йому. Зробіть це пріоритетом свого життя.
3. Навчіться насолоджуватися Христом і спілкуванням із Ним
Інакше ви насолоджуватиметесь чимось іншим, що зіпсує ваше життя, що завдасть шкоди вашій душі. «Бо Царство Боже не пожива й питво, але праведність, і мир, і радість у Дусі Святім» (Рим. 14:17). Цьому немає альтернативи. Якщо немає Царства Божого в серці, ви обов’язково станете жертвою якогось виру, або будете віднесені якимось вітром. Шторм посилюється!
4. Використовуйте смартфон ради Христа
«І все, що тільки робите словом чи ділом, — усе робіть у Ім’я Господа Ісуса, дякуючи через Нього Богові й Отцеві» (Кол. 3:17). Або він буде служити Христові, або він не потрібний, бо стане джерелом великої небезпеки.

Поради батькам щодо правил користування смартфоном для підлітків

  • Не дозволяйте підліткам користуватися смартфоном раніше, ніж це стане вкрай необхідно.
  • Визначте час, коли підліток може користуватися комп’ютером, відео­іграми тощо.
  • Установіть програму, яка дозволить батькам бачити всю комунікацію підлітка.
  • Послаблюйте контроль у процесі становлення зрілості підлітка.
  • Докладайте свідомих зусиль у вихованні особистості підлітка.
  • Постійно й ревно моліться про серце підлітка.

Олексій Коломійцев, пастор-учитель Біблійної церкви «Слово благодаті» м. Бетл Граунд, штат Вашингтон, США

Залишити коментар

Зайти з допомогою:Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

До початку