Автор Світлана Компанійченко, учитель хімії і біології КЗ «Харківська спеціалізована школа І–ІІІ ст. № 93 Харківської міської ради Харківської обл. ім. В. В. Бондаренка»
Мета: дати уявлення про значення води в природі й житті людини, подивитися на деякі паралелі між водою і спасінням; сприяти розвитку навичок роботи в групах; виховувати комунікативні навички, сприяти вихованню любові до Біблії, інтересу до навчання.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: мірна склянка, вода, скляні кульки, таблиця «Кругообіг води в природі».
Організація роботи: робота в групах, сформованих за бажанням учнів.
Всі потоки до моря пливуть, але море — воно не наповнюється: до місця, звідки пливуть, ті потоки вони повертаються, щоб знову плисти! (Еккл. 1:7)
ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальне опитування
- Назвіть агрегатні стани води.
- Які фізичні властивості має вода?
2. Відгадайте загадки
- У якій країні була прочитана книга, і до неї був прив’язаний камінь, і кинута була в середину річки, і в яку річку? (Річка Євфрат, Вавилон, Єр. 51:60-63)
- Хто їв хліб строго за вагою і пив воду по мірці? (Єз. 4:10-11)
- Хто повинен був тремтіти, коли їв хліб і пив воду? (Єз. 12:18)
- Водяний замок, дерев’яний ключ. (Вих. 14:16)
3. Прокоментуйте прислів’я про воду
• Дерево водою живе, дерево воду береже.
• Крапля за краплею — утвориться озеро.
• Коли п’єш воду, не забувай про тих, хто викопав колодязь.
• Під лежачий камінь вода не тече.
• Вода камінь точить.
• Куди водиця тече, там травиця росте.
• По краплі дощ, а дощ ріки напуває, ріками море стоїть.
• Тих, хто живе поблизу гір, годують гори, тих, хто живе біля води, годує вода.
III. Мотивація навчальної діяльності
Вода — дорогоцінний природний ресурс. Але ще важливішим для нас є дар спасіння!
«І хто прагне, хай прийде, і хто хоче, хай воду життя бере дармо» (Об. 22:17).
З усіх природних ресурсів, що згадуються в Біблії, найчастіше йдеться про воду. Люди, що жили в біблійні часи в сухих гірських районах Палестини, особливо знали цінність води. У Писанні вода символізує Святий Дух, а також народження згори (Ів. 7:38-39). Подивіться на деякі паралелі між водою і спасінням:
І вода, і спасіння даються нам даром.
І вода, і спасіння доступні всім людям.
Вода необхідна для фізичного життя, спасіння — для вічного життя.
Хоча дар спасіння набагато перевершує тимчасове: матеріальна вода постійно нагадує нам про життя, яке дарує Христос.
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя
Якби у світі не поповнювалися запаси прісної води, ми не змогли б вижити. Згадайте, як у вас відключили воду останній раз. Рука продовжує автоматично відкручувати кран, але безрезультатно. Без води звичайне побутове життя швидко зупиняється.
Багатьом людям по всьому світу доводиться добувати воду з підземних джерел. Дощ і талий сніг просочуються в ґрунт і, опускаючись нижче, проходять очистку через пісок і гравій. Пізніше цю воду можна вивести на поверхню, качаючи насосом або пробуривши свердловину. Ґрунтову воду можна знайти практично всюди, тільки на різній глибині. Верхня межа, звана також дзеркалом ґрунтових вод, може залягати на глибині декількох метрів, а в пустельних районах — на глибині десятків метрів.
В основному вірші уроку описується рух річок. Як можливо, щоб вони текли день у день? Відбувається це завдяки кругообігу води в природі (учитель демонструє таблицю «Кругообіг води в природі»). Упродовж усього русла річки її поповнюють притоки й ґрунтові води. Під впливом сили тяжіння ґрунтові води постійно рухаються вниз по руслу до водойм: озер і морів. Потім моря, озера, а також земля випаровують воду. Велика частина вологи повертається в землю у вигляді опадів. Таким чином підтримується рівень води у водоймах, ґрунт насичується вологою й оновлюється, поповнюються ресурси ґрунтових вод. Цей рух води, названий кругообігом води в природі або гідрологічним циклом, — цінний і необхідний дар нашого Творця. (Соломон за даною йому Богом мудрістю побачив цей рух земних вод.)
Робота в групах
Експеримент
Ми будемо досліджувати кількість ґрунтових вод. Це завдання можуть виконувати групи по 2–3 учні. Наповніть мірну чашку скляними кульками до оптимального рівня. Нічого страшного, якщо кульки будуть різних розмірів і якщо деякі будуть трохи виступати над рівнем, обраним для вимірювання. Перекладіть відміряний об’єм кульок у прозору ємкість і наповніть мірну склянку водою. Виливайте воду до тих пір, поки рівень рідини не досягне верху кульок.
Вода заповнить щілини між кульками так само, як вона заповнює щілини ґрунту. Кульки представляють пісок і гравій водоносного горизонту. За кількістю води, що залишилася в мірній чашці ви можете визначити, який об’єм ви вилили в ємкість.
V. Узагальнення і систематизація знань
Після закінчення експерименту проводять обговорювання. Учні демонструють результати дослідів, роблять висновки.
Експерименти показують, що в щілинах між кульками вміщається велика кількість води. Якщо ви заповнюєте ємкість кульками об’ємом в 1 мірну чашку, то кількість води, яка поміститься між кульками, складе майже половину об’єму. Це завдання допомагає уявити, як у водоносному шарі між піщинками й маленькими камінчиками можуть вміщатися трильйони літрів води.
Учитель. «На початку Бог створив Небо та землю. А земля була пуста та порожня, і темрява була над безоднею, і Дух Божий ширяв над поверхнею води» (Бут. 1:1-2).
В Біблії слово «вода» — одне з найчастіше вживаних (762 рази). Воду недаремно називають джерелом життя. Взагалі всі живі істоти більш ніж на 50 % складаються з води (людина на 70-80 %). Вода настільки унікальна, що деякі з її властивостей не мають наукового пояснення. Наприклад, вода — єдина сполука, що існує в природі в трьох агрегатних станах (твердому, рідкому й газуватому). Усі речовини при замерзанні ущільнюються, і лише вода навпаки розширюється. Вода — універсальний розчинник. Багато необхідних та корисних для життя речовин людина отримує саме вживаючи воду.
Слово Боже — жива вода, яка живить дух людини. Кожна людина, якщо задумається про всі чудові властивості води, дійде висновку, що ці властивості не можуть виникнути завдяки випадковому збігу обставин. Навпаки, вода з усіма її властивостями є чудовим подарунком Бога людині.
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, написати статтю на тему «Бережіть воду!».
Спробуйте уявити, яке було б життя на землі, якщо б вода не мала своїх особливих властивостей (не могла бути в трьох агрегатних станах, не розширювалась при замерзанні тощо).