Автор Оксана Власюк, учитель початкових класів Нововолинської гімназії Нововолинської міської ради Волинської обл.
Мета: формувати загальнолюдські, національні та духовні цінності, підвести до розуміння важливості Божого благословення та визначити разом із дітьми, що нам потрібно зробити для Батьківщини; збагачувати словниковий запас; розширити світогляд; виховувати любов до Бога та Батьківщини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: аудіозапис вірша Ліни Костенко «Буває, часом сліпну від краси…»; картки до ігор «Плутанина», «Квітуча Батьківщина»; мультфільм «Суперкнига», серія «Двобій із велетнем», та кадри до нього (див. кольорову вкладку); камінці та фарби; печиво; презентація.
Біблійна основа: 1 Сам. 17; Ів. 15:13.
Ключовий вірш: «Ніхто більшої любові не має над ту, як хто свою душу поклав би за друзів своїх» (Ів. 15:13).
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
- Привітання
Бог присутній поміж нами:
Він на небі й на Землі,
Все він бачить, все Він чує,
Усім світом Він керує,
Господь любить усіх нас,
Він із нами повсякчас.
- Вправа «Подарунок»
— Поверніться один до одного, торкніться долонями свого сусіда, усміхніться й подаруйте чудовий настрій.
Коли ми даруємо добрі слова, чудовий настрій, тепло своїх долонь іншим, нам також стає добре, тепло й затишно на душі.
- Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні поговоримо про найдорожче серцю кожної людини. Тему нашої розмови підкажуть рядки вірша Ліни Костенко.
Звучить аудіозапис вірша.
Буває, часом сліпну від краси,
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,
Оці степи, це небо, ці ліси —
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є — дорога, явори,
Усе моє — все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись і з Богом говори.
— Так, сьогодні ми говоритимемо про наш рідний край. Тема уроку — «Україна — країна благословенна».
ІІ. Основна частина
- Актуалізація знань учнів
Вправа «Асоціативний кущ» до слова «Україна».
— Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «Україна»?
- Мотивація теми та проблеми
— Діти, а що для вас Батьківщина?
(Відповіді учнів.)
— Україна — це наша Батьківщина, це земля, на якій ти народився, де живуть твої батьки. Це тато і мама, це твої друзі, учителі. Це стежка, яка веде тебе до школи, птахи, які співають дзвінкоголосі пісні, це казки, які розповідала бабуся, це рідна мова та перша колискова.
- Виклад нового матеріалу
Ми називаємо Україну своєю Батьківщиною. Якими ще близькими за значенням словами можна її назвати? (Вітчизна, рідний край, земля батьків, отчий дім, Україна-ненька, рідний дім, рідний берег, Волинь, рідна сторона.)
Бесіда
Щасливі ми, що народилися й живемо на такій чудовій і мальовничій землі, у нашій славній Україні. Здавна наші прадіди жили над Дніпром, орали землю, вирощували хліб, виготовляли одяг та посуд. Але вони не знали істинного Бога, який створив весь світ. Та одного разу здалеку прийшов незвичний чоловік. Він ніс Благу Вість — добру новину — про те, що у світ прийшов Христос, Божий Син, який дарував усім людям спасіння від гріха й надію на вічне життя. Був це апостол Христа — святий Андрій. Він піднявся зі своїми учнями на пагорб над Дніпром і поставив хрест. Помолившись, натхненно промовив пророчі слова: «Благодать велика засяє на горах цих. Тут буде град великий і багато церков воздвигне Бог».
Наша Батьківщина — благословенна земля. Благословенна, бо наділена Божою любов’ю, Божим Словом, добрими справами віруючих людей.
Хвилинка відпочинку
Діти переглядають відеоролик «Благословенна земля».
Робота в парах
Гра «Плутанина»
Об’єднавшись у пари, складіть прислів’я із двох частин.
На чужій стороні
Рідна земля
Будь не тільки сином свого батька
Де рідний край,
і в жмені мила.
й весна не красна.
— будь і сином свого народу.
там і рай.
Робота над ключовим віршем
— Якщо об’єднати разом усі родини, усіх людей, які живуть в Україні, то як тоді ми їх назвемо? (Відповіді учнів.)
— Так, народ України, український народ. Ми всі одна сім’я, повинні жити дружно.
У Біблії сказано: «Ніхто більшої любові не має над ту, як хто свою душу поклав би за друзів своїх» (Ів. 15:13).
— Що означають ці слова? (Відповіді учнів.)
— «Покласти душу» означає «віддати життя». Справжня любов завжди виявляється не лише на словах, але й на ділі. Щоб проявити її, необхідно щось віддати, чимось пожертвувати. Наприклад, часом, фізичною силою, коштами, власним комфортом, а в особливих випадках — навіть здоров’ям і життям. Прикладом найбільшої любові є Ісус Христос. За гріх перед Богом усе людство заслуговувало смерті, але Божий Син узяв наші гріхи на Себе. Помираючи на голгофському хресті, Він «поклав душу», тобто віддав життя за нас із вами.
Перегляд мультфільму «Суперкнига», серія «Двобій із велетнем»
— Подивіться мультфільм і скажіть, хто допоміг народові побороти ворога?
Аналіз змісту
— Чому Давид відважився на такий учинок? (Тому що він любив Бога й не міг дозволити, щоб Його Ім’я зневажали, а також він любив свій народ і не хотів, щоб він був поневолений.)
— Чи був Давид найсильнішим серед своїх братів? (Ні, навпаки, він був молодим і не мав військового досвіду.)
— Яким був Голіаф? (Дуже сильним, гордим, жорстоким язичником.)
— За допомогою якої зброї переміг Давид? (За допомогою пращі й камінця, а також завдяки тому, що Бог був із ним.)
— Як би ти вчинив у такій ситуації?
Гра «Віднови сюжет»
На дошці прикріплені малюнки, на яких зображено кадри з мультфільму.
— За допомогою малюнків відновіть сюжет твору.
На жаль, так сталося, що й на нашу державу посягнули вороги й багато наших земляків сьогодні захищають територію та кордони України. Кожним мирним днем, який ми проживаємо, завдячуємо нашим військовим. Багато українців віддали своє життя за таке звичне для нас мирне українське небо.
— Як ви вважаєте, з чиєю допомогою в Україні зможе запанувати мир? (Тільки з Божою допомогою, тому будемо молитися за наших воїнів, волонтерів, владу.)
- Закріплення матеріалу
Гра «Чарівні камінці»
— Візьміть до рук камінці. Зобразіть на них такі символи, які б наповнили ваші камінці добром, миром, любов’ю. (Діти розмальовують камінці.)
— Нам удалося власноруч створити чудові подарунки, які ми передамо на схід. Надіюсь, із Божою допомогою, у руках воїнів вони стануть тим «камінцем Давида», який поверне мир на нашу землю.
Фізкультхвилинка
— А тепер усі встаньте і візьміться за руки, щоб утворився віночок. Ми одна дружна сім’я. Тому жити треба в мирі й злагоді, заступатися одне за одного. (Діти стають у коло й беруться за руки. Говорять слова та повторюють рухи за вчителем.)
Рано-вранці сонце встало,
Гарних діток привітало,
Побажало швидко встати
Та розумними зростати,
Шанувать свою родину
І любити Україну.
ІІІ. Підсумкова частина
- Підбиття підсумків
Вправа «Квітуча Батьківщина»
— Піднімаючись сходинками запишіть свої вчинки.
- Момент вдячності
На згадку про наш урок хочу вам подарувати символ миру. (Дарую дітям печиво у формі голуба.)
Джерела
- Біблія для дітей. — К.: 1992.
- Біблія. — К.: Українське біблійне товариство, 2002.
- Мислення в діяльності молодших школярів // За ред. Г. С. Костюка, Г. О. Балла. — К.: Рад. школа, 1981. — 531 с.
- Християнська етика в українській культурі: Програма для учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів. — К.: КМПУ ім. Б. Д. Грінченка, 2007. — 30 с.
- Християнська етика на Волині [Електронний ресурс]. — Режим доступу: sites.google.com/site/hristianskaetikanavolini/home
- Україна — благословенна Богом земля [Електронний ресурс]. — Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=csfpdY_uEZ0
- Мультфільм «Суперкнига», серія «Двобій із велетнем».