Автор Лариса Перліцану, вихователь-методист ЗДО №36 «Пролісок» м. Добропілля, Донецька обл.
Мета: виховувати в дітей любов та повагу до навколишніх людей, родини, познайомити з біблійною заповіддю «Люби ближнього свого, як самого себе». Знайомити дошкільників із творами В. Сухомлинського, формувати поняття про моральні уявлення, позитивні взаємини в дитячому колективі, вчити дітей надавати перевагу духовним цінностям, а не матеріальним.
Матеріал: біблійний текст, оповідання, рамка, мотузка, смужки для сердечок, клей, пензлі.
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
Вихователь. Вітаю вас, діти!
Сонце рано-рано встало
І умилося в росі.
Землю радо привітало,
— Добрий день! — сказало всім.
Як прокинетесь, малята,
Умиватися ідіть.
Привітайте маму, тата,
«Добрий день!» їм говоріть.
Ці слова усім потрібні:
Людям, квітам, всій землі.
Тож до сонечка подібні
Будьте, діточки малі!
Надія Красоткіна
Вихователь (показує дітям рамку). Діти, у мене в руках незвичайна рамка, це віконечко, яке наближає нас одне до одного. Зараз ви подивитесь у це віконечко й привітаєтесь із тим, хто найближче до вас.
Дидактична гра «Подивись у віконечко»
Вихователь. Мої дорогенькі, сьогодні поговоримо про роль сім’ї та родинного кола в житті людини, а також про обов’язки членів сім’ї.
Майже 3,5 тисячі років тому на кам’яних плитах, які пророк Мойсей отримав від Бога на горі Синай, було викарбувано слова: «Шануй свого батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі…» (Вих. 20:12).
— Як ви розумієте цю заповідь? (Відповіді дітей.)
— Діти, це єдина з Десяти Заповідей Бога, що обіцяє винагороду за її виконання, тож непошана до батьків — це непошана до Бога.
Найдорожчі, найближчі у світі люди — це батьки. Вони завжди зрозуміють, вислухають і допоможуть. І ми не можемо уявити себе без материнської ласки, батьківської суворості, його жартів, без нашого родинного затишку.
15 травня в усьому світі відзначають День сім’ї. Це свято, а також Тиждень сім’ї є свідченням важливості ролі сім’ї в житті суспільства. Саме з неї починається наше майбутнє. Вона формує почуття спільності.
Фізкультхвилинка
Скільки нас живе в квартирі?
Тато, мама, брат і я. (Повороти голови в різні боки.)
Раз, два, три, чотири —
От і вся моя сім’я! (Піднімання почергово рук угору.)
Є у мами доньки, доньки-помічниці.
Устануть раненько,
Підметуть чистенько. (Діти «замітають».)
Ми — мужчини — тато й я!
І робота в нас своя: (повороти тулуба в боки)
Помагаєм мамі ми,
Посуд миємо самі. («Миють» посуд.)
От, от ми які:
Ми усі — помічники! (Діти сідають на свої місця.)
Вихователь. Так, сім’я — це наші рідні: мама і тато, братик і сестричка, бабуся і дідусь. Ви повертаєтеся додому із дитячого садка, а на вас уже чекає вдома ваша сім’я. Потрібно берегти свою сім’ю, дбати про неї.
Скрізь по Україні знають слова «тато», «батько». У деяких місцевостях побутує ще слово «отець». Тепер це слово вважають застарілим, однак збереглося слово «отець» у значенні Бог, Отець Небесний. Головна наша молитва починається: «Отче наш…»
Дидактична гра «Підбери лагідні слова для батьків»
Діти з кожним словом вішають на дерево квітку. Після закінчення вправи милуються розкішшю квітучої деревини.
Гра «Придумай добрий учинок»
Вихователь. Любов до ближнього допомагає нам робити добре спільну справу, відчувати підтримку товариша. А перевіримо ми це за допомогою гри «Один-два-три — фігуру зроби!» (Діти стають в коло, тримаючись за мотузку і за командою вихователя роблять фігуру: трикутник, квадрат, коло.)
Вихователь. Діти, що допомогло вам виконати завдання? (Відповіді дітей.) А якби за мотузку тримався хтось один, він виконав би завдання? Ви відчували підтримку одне одного? (Відповіді дітей.) Так і в родині кожному потрібна підтримка близьких і в радісні хвилини, і в скрутні.
Підсумок
Вихователь. Пам’ятайте, дітки, мама з татком і всі ваші рідні дуже люблять вас і піклуються про вас. Тож і ви відповідайте їм повагою, любов’ю та турботою. Кожного дня звертайтеся до Бога з молитвою, просячи благословення для всіх членів сім’ї.
Діти разом із вихователем повторюють:
О Ісусе, будь зі мною,
Добра ніченька з Тобою,
Я до Тебе ручки зношу
І здоров’я в Тебе прошу
Для мами, для татка, для всієї родини.
Вислухай, Боже, молитву малої дитини.