Автор Антоніна Костюкевич, вихователь ЗДО № 33 м. Рівне
Мета: продовжувати ознайомлювати дітей із Біблією, закріпити знання про хронологію створення Богом світу. Вчити дбайливо ставитися до створеної Богом природи, виявляти вдячність Творцеві. Удосконалювати вміння розмірковувати й робити прості висновки. Розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість, образне мислення, творчу уяву. Виховувати любов до Бога, турботливе ставлення до довкілля, відповідальність за його збереження.
Матеріали: Біблія, м’яч, ліхтарик, покривало, ноутбук, ілюстрації «Шостий день створення світу» та «Шкідливий вплив людини на природу», модель «Створення світу», кружечки з символами до моделі «Створення світу», два плакати зі сумним і веселим усміхайликами, екологічні знаки, відео «Створення світу».
Хід заняття
Організаційний момент
Вітання
Привітаймо сонечко, що у небі сяє.
Привітаймо пташечку, що для нас співає.
Привітаймо квіточку, що росте у лузі.
Привітаймо всіх гостей
І найкращих друзів.
Світ чудовий ми вітаєм,
Творця світу прославляєм.
А тепер розпочнемо нашу розмову.
Поміркуйте добре, діти,
Хто створив дерева, квіти?
Хто подбав про ріки й море,
Сонце, небо, місяць, зорі?
Хто вдихнув життя комашці,
Рибці, зайчикові, пташці?
Хто створив цей світ і нас,
І він з нами повсякчас? (Бог)
— Так, я погоджуюся з вами, це Бог подарував нам такий чудовий світ. І, дивлячись на цей світ, що ми можемо сказати про Бога? Який Він для вас? (Люблячий, добрий, мудрий, святий, щедрий, милосердний, ласкавий, правдивий).
— Діти, а ми можемо розмовляти з Богом? (Так)
— Як називають таку розмову? (Молитва)
— Яка книга розповідає нам про Бога? (Біблія) Так, Біблія — Слово Боже.
— Пригадаймо, як ми з любов’ю слухаємо Слово Боже (метод малювання в повітрі):
«Блаженні ті» (показують усмішку) «що слухають Слово Боже» (торкаються руками вух, а потім малюють руками Біблію) «і виконують Його» (руками працюють).
Сьогодні ми знову вивчатимемо Слово Боже. (Звернути увагу дітей на Біблію.) І саме з Біблії ми дізнаємося, що цей світ створив для нас Бог. Дослідімо, як це трапилося.
Дослідження «Усе з нічого»
Погляньте на свої руки, поворушіть пальчиками. Пригадаймо, як ми ліпили колобка, морквину для зайчика (формоутворювальні рухи руками). З чого ми ліпили? (Із пластиліну, тіста.) А Бог створив усе з нічого. Спробуймо зліпити з нічого. Попрацюйте пальчиками, долоньками. З’являється щось? (Ні) Не засмучуйтесь, річ у тім, що жодна людина не може зробити щось із нічого. Ніколи люди не зрівняються з Богом, Який є Творцем. Його силою було Слово.
На початку Бог створив небеса і землю (показати м’яч). Земля була пуста й порожня, темрява була навколо. Зараз ми спробуємо уявити, як це було.
Діти із вихователем підходять до столика з м’ячем, стають навколо нього, накриваються покривалом.
— Ви щось бачите ? (Ні) Ось так усе було в темряві з самого початку.
І сказав Бог: «Хай станеться світло!» І сталося світло. (Увімкнути ліхтарик.) І побачив Бог світло, що добре воно (покривало знімається). Діти, приємно бачити світло? (Так) Чому? (Бо все видно.)
— Пропоную вам переглянути мультфільм про створення світу, який зняли ваші ровесники. Я думаю, у майбутньому ми теж знімемо подібний. (Перегляд відео.)
— Які ваші враження? Вам сподобалося? (Так) А чи були ви уважні, ми зараз перевіримо. Перед вами модель «Створення світу». Пригадаймо дні творіння, доповнюючи її малюнками (Діти викладають малюнки, розповідаючи про дні творіння.)
— Скільки днів Бог працював? (Шість днів.) А що робив Бог сьомого дня? (Відпочивав.) Зараз і ми відпочинемо.
Фізкультхвилинка
Виконання ритмічних рухів під музику.
Погляньте, діти, який прекрасний Божий світ. Мудро все створив Господь (звернути увагу на ілюстрацію «Шостий день створення світу»). Бог зобов’язав нас, людей, доглядати все, що Він створив. Але, на жаль, не всі люди про це пам’ятають (звернути увагу дітей на ілюстрацію «Шкідливий вплив людини на природу»). Своїми діями вони завдають шкоди природі й усьому живому. Можливо, ми нагадаємо їм про прохання Бога берегти цей світ?
Технологія розвитку ТРВЗ: моделювання банерів із використанням методу синектики — пряма аналогія.
Пропоную виготовити банери-нагадайки, які допоможуть усім вчитися берегти створений Богом світ.
Діти підходять до столів.
Перед вами знаки, розгляньте їх. Поміркуйте, які знаки розповідають про хороші вчинки, а які застерігають від поганих. Підніміть знаки, які застерігають від поганих вчинків. На який банер ми їх помістимо? (Зі сумним усміхайликом.) Підніміть знаки дозволу, які розповідають про хороші вчинки. На який банер ми їх помістимо? (З веселим усміхайликом.)
Діти виконують завдання.
Ці банери ми прикріпимо в нашій групі для нас, наших рідних, наших гостей. Вони нагадуватимуть про те, що цей світ потрібно берегти та турбуватися про нього так, як учить Господь.
Бог створив світло, щоб ми бачили все навколо. (Увімкнути ліхтарик.) Обережно передаймо цей ліхтарик один одному й подякуймо Богові за все, що Він створив для нас.
Гра «Я дякую Богу»
Діти передають ліхтарик і доповнюють речення «Я дякую Богу за те, що Він створив…»
Тож живімо, дотримуючись Божих заповідей, із Божою любов’ю і мудрістю зберігаючи світ таким, яким його створив для нас Бог.