Автор Віра Сучок, завідувачка ДНЗ № 4 «Казка» м. Южного Одеської обл.
Мета: учити дітей розуміти важливість народження Ісуса Христа; ознайомити з історією запровадження різдвяної ялинки Мартіном Лютером; формувати позитивне ставлення до спільної діяльності, ввічливості та доброзичливості; виховувати щире бажання прославляти Бога, дякувати, вірити, шукати Творця.
Обладнання: дитяча Біблія, ілюстрації, розмальовка «Святе сімейство», картина Рафаеля Санті «Святе сімейство з агнцем» (джерело: часопис «Слово вчителю» № 2/2015), ножиці, кольоровий папір, клей, олівці, заготовки для ялинкових прикрас.
Словник: легенда, зірка Віфлеєма, Мартін Лютер, реформатор, символ світла, дерево життя, Німеччина.
ХІД УРОКУ
Вихователь. Діти, скоро буде дуже важливе для всього світу свято — Різдво Христове. Його святкує весь християнський світ, зокрема наша Україна. Послухайте розповідь із дитячої (або дорослої) Біблії, як це було.
Вихователь читає уривок Лк. 2:1-20, демонструючи ілюстрації.
«І трапилося тими днями, — вийшов наказ царя Августа переписати всю землю. Цей перепис перший відбувся тоді, коли владу над Сирією мав Квіріній. І всі йшли записатися, кожен у місто своє. Пішов теж і Йосип із Галілеї, із міста Назарету, до Юдеї, до міста Давидового, що зветься Віфлеєм, бо походив із дому та з роду Давидового, щоб йому записатись із Марією, із ним зарученою, що була вагітна. І сталось, як були вони там, то настав їй день породити. І породила вона свого Первенця Сина, і Його сповила, і до ясел поклала Його, — бо в заїзді місця не стало для них. А в тій стороні були пастухи, які пильнували на полі, і нічної пори вартували отару свою. Аж ось Ангол Господній з’явився коло них, і слава Господня осяяла їх. І вони перестрашились страхом великим… Та Ангол промовив до них: «Не лякайтесь, бо я ось благовіщу вам радість велику, що станеться людям усім. Бо сьогодні в Давидовім місті народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь. А ось вам ознака: Дитину сповиту ви знайдете, що в яслах лежатиме». І ось раптом з’явилася з анголом сила велика небесного війська, що Бога хвалили й казали: «Слава Богу на висоті, і на землі мир, у людях добра воля!» І сталось, коли анголи відійшли від них в небо, пастухи зачали говорити один одному: «Ходім до Віфлеєму й побачмо, що сталося там, про що сповістив нас Господь. І прийшли, поспішаючи і знайшли там Марію та Йосипа, та Дитинку, що в яслах лежала. А побачивши, розповіли про все те, що про Цю Дитину було їм звіщено. І всі, хто почув, дивувались тому, що їм пастухи говорили. А Марія оці всі слова зберігала, розважаючи, у сердці своїм. Пастухи ж повернулись, прославляючи й хвалячи Бога за все, що почули і побачили, так як їм було сказано».
Вихователь. Під час Різдвяних свят у нас в Україні люди по-особливому вітаються: «Христос народився!» — «Славімо Його!» У сучасному світі до цього свята також прикрашають ялинку.
Діти, ми з вами на попередніх заняттях познайомилися з німецьким священиком (ілюстрація). Як його звати? (Відповіді.) Так. Мартін Лютер. Згадаймо, за які важливі справи німецькі люди назвали його реформатором? (Відповіді.) Так! Молодці. Він змінив старе на нове, а саме переклав Біблію німецькою, рідною мовою. І люди стали чітко розуміти, що добре й що погано. Де про це написано? (Відповіді.) У Біблії. (Вихователь показує Біблію.) Так, це — правила для життя. Біблія допомагає пізнати красу рідної землі, велич її Творця. Вона вчить бути добрим, слухняним, чесним, любити та співчувати (як написано «Люби ближнього свого, як самого себе»). Діти, про чиє народження написано в цій книзі? Так, молодці! Про народження нашого Спасителя Ісуса Христа. В яку пору року ми святкуємо Різдво? Кожного року зимою в січні місяці.
Існує легенда, що 1513 року, перед Різдвом Мартін Лютер пізно ввечері повертався додому, обмірковуючи проповідь, і побачив зелену ялинку, на якій іскрилися сніжинки, їх освітлювало зоряне небо. Йому дуже сподобалось яскраве небо, зірочки (показ ілюстрації зимової ялинки в природі). Щоб продемонструвати цю чудову картину своїм рідним, Лютер приніс ялинку додому, поставив її на стіл, приладнав на її гілках свічки й запалив їх. Вершечок деревця він прикрасив зіркою. У його розумінні «свічка» — це Ісус Христос, як символ світла, миру, дружби, любові, добра та співчуття. Мартін Лютер подумав про те, що ялинка зимою і літом однакова. Яка? (Відповіді.) Зелена, вічна. І відтоді в німецьких землях стало за правило ставити прикрашену свічками ялинку у своїх домах (ілюстрація). А зірку на верхівці дерева стали називати Віфлеємською зіркою.
Діти, прикрасьмо і ми в нашій групі різдвяну ялинку.
Під спів колядок діти виготовляють прикраси та прикрашають різдвяну ялинку, яку ставлять поряд із вертепом.
Рухлива гра «Діти — янголятка» (В. В. Скрипник).
Наші діти — янголятка—
Всі танцюють як дзвіночки,
Весело кружляють,
З Різдвом вас вітають.
«Христос народився!»
«Славімо Його!»
Уважно розглянути ілюстрацію «Святе сімейство з агнцем».
Обговорення ілюстрації. Хто народився? Як звали матір Ісуса? Як звали Небесного Отця Ісуса? А земного?
У вас теж є батьки, які можуть вам розказати про Бога.
Вірш О. Міцевської «Де побачити Бога»
— Де Бога побачити можна? —
Запитує доня тривожно.
— Його я не бачу! Не бачу! —
Заледве малеча не плаче.
Та мама спішить на підмогу:
— Хто ж краще розкаже про Бога,
Ніж Боже творіння величне —
Земля й небеса предковічні?
Прислухайсь до голосу вітру,
Шепоче він Богу молитву.
Поглянь, як хмарки в піднебессі
Творця величають чудесно.
І кожна травинка-стеблинка,
Комашка, пташина, росинка
Нам свідчать, що Бог Всемогутній
Невидимо всюди присутній.
Надбати лиш кожному треба
Те серце, що прагне до неба.
Хто ж в небо спрямує дороги,
Той зможе побачити Бога.
Запитання до дітей. Чому зірку називають Віфлеємською? Чиє народження ми святкуємо на Різдво? Як люди вітаються під час різдвяних свят? Де можна побачити Бога?
Домашнє завдання: розмалювати малюнок «Святе сімейство».