Наталія Богута, учитель початкових класів Дубенської приватної ЗОШ I ст. «Премудрість», Рівненська обл.
Мета уроку:
освітня — знайомити учнів із творчістю В. Нестайка; учити знаходити й розуміти зв’язок прикметників з іменниками, змінювати прикметники разом з іменниками за зразком «один — багато»; закріпити знання прикметників англійської мови з теми «Зовнішність»;
розвивальна — розвивати навички роботи з оповіданням, створити умови для вдосконалення навичок виразного читання вголос і самостійного читання напівголосно; удосконалювати навички каліграфічного письма; розширити вміння описувати зовнішність людини;
виховна — виховувати доброзичливе ставлення до інших, бажання бути ввічливим і чуйним до людей.
Обладнання: велика коробка з прикріпленими завданнями, лист, словникові слова, конвертики з біографією письменника, портрет Всеволода Нестайка.
Категорія біблійного світогляду — моральні закони, людство.
Конкретна біблійна істина: «Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви» (Мт. 7:12).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Хтось стукає у двері й залишає на порозі класу велику гарно прикрашену коробку.
Учитель. Цікаво, що ж це за коробка… Така гарна, а на ній наклеєні квіточки, на яких щось написано, ще й зверху бедрик, який закриває цю коробку. Як ви вважаєте, що б це могло означати? (Для того щоб відкрити цю коробку, необхідно виконати всі завдання.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1 завдання. Розшифруй і прочитай слова
кий ьне руд (руденький)
кий нь чер не во (червоненький)
кий не чор нь (чорненький)
кий лем а нь (маленький)
— На які питання відповідають ці слова?
— Як називаються такі слова?
2 завдання. Відгадай
А. Оповідання «У привокзальному садку», «Про що думала Марійка», «Горбатенька дівчинка» написав… (В.О.Сухомлинський)
Б. Він був директором і вчителем школи, яку називали… («Школа під блакитним небом», «Школа радості»)
В. Про яких діток він розповідав у своїх оповіданнях? (Про діток 6–7-річного віку)
ІV. Вивчення нового матеріалу. Закріплення і систематизація знань
3 завдання. Дізнайся більше про Всеволода Нестайка (робота в групах)
Діти отримують конвертики з інформацією про письменника.
1. Всеволод Зіновійович Нестайко — письменник, казкар. Народився 1930 року в місті Бердичеві на Житомирщині в учительській сім’ї.
2. Закінчив Київський університет імені Тараса Шевченка. Написав для дітей понад 30 книжок, які перекладено багатьма мовами світу.
3. Особливе визнання здобули книги «Тореадори з Васюківки», «Незвичайні пригоди в лісовій школі», «В Країні Сонячних зайчиків», «Космо-Натка» та інші.
Бесіда
— Назвіть повне ім’я письменника.
— Де він народився?
— Скільки книжок написав?
— Назвіть, які твори особливо відомі?
4 завдання. Розгорни підручник на с. 118 і прослухай твір В. Нестайка «Руденький» (один із охочих учнів читає текст).
Бесіда
— Назвіть дійових осіб твору.
— Що зробив чорненький хлопчик?
— А що руденький?
5 завдання. Прочитай слова і з’ясуй значення невідомих тобі слів.
Тицьнув (швидко поклав або віддав), дременув (швидко побіг), проходив, під’їзд, совість, справжній, помилився, поплескав.
6 завдання. Прочитай текст.
Вправа «Бджілки» (усі учні напівголосно читають текст).
7 завдання. Охарактеризуй хлопчиків (робота в зошиті)
Запиши 5 слів, якими можна охарактеризувати одного з хлопчиків (на вибір).
— Яким був руденький хлопчик?
— Яким був чорненький хлопчик?
8 завдання. Фізкультхвилинка.
Пісенька «Якщо радий ти сьогодні» і «If you happy and you know it»
9 завдання. Перекладач
На вчительському столі розкладені аркуші зі словами. Кожен учень має підійти, взяти аркуш, прочитати слово, перекласти його й прикріпити на дошку.
Перелік слів: happy, sad, angry, good, old, young, big, small, thin, thick, blond, dark, straight, curly, neat, messy.
10 завдання. З’єднай (робота в парах)
Учитель. Діти, на столах у вас лежать малюнки з переліком слів. Вам необхідно з’єднати слова з малюнками. Але, будьте уважні, є слова, які не належать до жодного з малюнків.
11 завдання. Учинок і вчинки (розповідь учителя з елементами бесіди)
Учитель. Часто один учинок тягне за собою інші: добрий учинок — добрі вчинки, поганий учинок — погані вчинки.
Як учинки йдуть і залежать один від одного — так і слова прикметники залежать від іменників. Наприклад, ми не кажемо «червоний яблука», а кажемо «червоні яблука». Спробуємо утворити пари в однині та множині:
хороший хлопчик —
старенький дідусь —
смачна цукерка —
12 завдання. Перекажи оповідання за поданим планом
V. Підсумок уроку
13 завдання. Вільне письмо «На якого хлопчика ти хочеш бути схожим?»
14 завдання. Відкрий коробку і знайди лист
Любі друзі!
«…усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви» (Мт. 7:12).
Підсумок
Учитель. Людям властивий егоїзм, але вони також можуть демонструвати безкорисну любов. Біблія говорить про корінь егоїзму — це коли люди ставлять на перше місце себе, а не Бога, відтак це призводить до гріха, який деформує наш світ.
Пам’ятаймо! Ми — найкраще Боже творіння, створені для того, щоб виконувати Його волю і прославляти Його, а не дбати про власні бажання.
І, насамкінець, дякую вам за роботу на уроці й пропоную кожному взяти з коробки по дві цукерки: одну — для себе, а другу — це вже ви вирішите для кого.
Прославляймо й виконуймо волю нашого Творця, а не тішмо себе!