Серед дев’яти ключових компонентів у формулі нової української школи на третьому місці — наскрізний процес виховання, який формує цінності [1, 7].
«Виховний процес буде невід’ємною складовою всього освітнього процесу і орієнтуватиметься на загальнолюдські цінності, зокрема морально-етичні (гідність, чесність, справедливість, турбота, повага до життя, повага до себе та інших людей), соціально-політичні (свобода, демократія, культурне різноманіття, повага до рідної мови і культури, патріотизм, шанобливе ставлення до довкілля, повага до закону, солідарність, відповідальність).
Нова школа буде плекати українську ідентичність» [1, 19].
«Навчай юнака на початку його шляху, і він, коли й постаріє, не зверне з нього» (Пр. 22:6).
Яку ж роль у поширенні предметів духовно-морального спрямування відіграють методичні кабінети, зокрема, районні? Слід виділити три напрями роботи методичного кабінету з цього питання:
- інформаційний;
- методичний;
- координаційний.
Добрі справи поширюються в суспільстві, хоч і повільно, але наполегливо. І важливу роль у їх поширенні відіграє інформаційна робота, яку здійснює методичний кабінет, учителі християнської етики серед батьків, учнів, керівників шкіл.
«На початку було Слово…» (Ів. 1:1).
Інформаційна робота
Хочу зазначити, що основних проблем на шляху впровадження курсів духовно-морального спрямування в навчально-виховний процес дві. Перша — інформаційна, і лежить вона в площині законодавства. Суть її виражається фразою «Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа — від церкви» [2, ст. 35]. Більшість людей, зокрема й керівники шкіл, курс усе ще сприймають як релігійну пропаганду в школі. Аргументами проти такої позиції є повна інформованість про курс, його міжконфесійний характер, джерело знань — Біблія.
Перш за все, спочатку до відома керівників шкіл, а через них — до відома батьків доводиться:
- повна й достовірна інформація про мету та завдання курсу;
- відмінність духовно-морального курсу від релігійного вчення;
- міжконфесійний характер курсу;
- його добровільність та викладання педагогом, а не священиком (навіть у селі люди належать до різних конфесій і релігійних напрямів і, щоб не провокувати конфлікти, цей курс повинен викладати педагог, який є віруючим і дотримується принципу міжконфесійності).
Друга проблема — навчальні плани. Фінансування варіативної складової, за рахунок якої читається курс, недостатнє. Дуже часто коштів не вистачає й школи змушені відмовлятись від впровадження цього курсу. (Недоліком інваріантної складової є необхідність 100 % згоди батьків класу й оцінювання предмета. Як і що оцінювати? Знання чи компетентність?..) У планах спеціалізованих шкіл уся варіативна складова відводиться на підсилення спеціалізації.
Впровадження нового предмета викликає до нього більш посилену увагу з боку батьків, громадськості. Якщо предмет добровільний, показником успіху є його наступність у новому навчальному році й кількість охочих. Інформація серед батьків поширюється дуже швидко.
Методична робота
Складовими успіху є: підбір і підготовка вчителя (про що вже говорилось), забезпеченість викладання предмета навчально-методичною літературою, компетентність учителя, його фахове вдосконалення. Це і є методичний супровід навчального процесу, який виконує методичний кабінет.
Підбір учителя і його підготовка — це співпраця адміністрації школи, районного методичного кабінету та обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників.
Ця підготовка — лише початок. Фахове вдосконалення вчителів відбувається на засіданнях районного методичного об’єднання та семінарах-практикумах. Зазвичай ми практикуємо зустрічі з представниками різних конфесій та релігійних організацій для розширення знань про християнство, пояснення тих чи інших текстів Біблії, ділимось новинками літератури, методичними знахідками у викладанні курсу, адже він має свою специфіку.
Також районний методичний кабінет організовує відвідування делегаціями району всеукраїнських заходів духовно-морального спрямування. До прикладу, звенигородські освітяни брали участь:
- 16.04.2015 р. у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Християнські цінності як складова духовно-морального виховання громадянина України» (м. Черкаси, ЧОІПОПП);
- 15.03.2017 р. у засіданні Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України (м. Черкаси, ЧОІПОПП);
- 23-25.06.2017 р. у І Всеукраїнському з’їзді педагогів з предметів духовно-морального спрямування (м. Острог Рівненської обл.).
Координаційна робота
З методичним супроводом навчального процесу тісно пов’язана координаційна робота, яку здійснює методичний кабінет.
З метою забезпечення закладів освіти відповідною літературою районним методичним кабінетом було налагоджено контакти з Національним університетом «Острозька академія», видавництвом ТОВ «Літера ЛТД», ВБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія», благодійними організаціями «Звенигородщина — територія добра і милосерді», «Черкаський міський батьківський комітет духовної опіки шкіл», Черкаським міським методичним кабінетом.
На сьогоднішній день усі загальноосвітні навчальні заклади району, у яких викладається предмет християнської етики, забезпечені навчальною і методичною літературою на 90 %, за що я і мої колеги, а в першу чергу — діти, вдячні всім небайдужим. Не вистачає підручників для учнів 8-9 класів, але Бібліями забезпечені всі, хто вивчає предмет.
Етика — курс теоретичний, а будь-яка теорія без практики — мертва. А тому залучаємо дітей до благодійних справ, беремо участь у конкурсах, олімпіадах.
Дуже цінними є позашкільні заходи, які проводить Національний університет «Острозька академія», зокрема, Всеукраїнська олімпіада «Юні знавці Біблії». У 2015-16 навчальному році делегація Звенигородського району (6 учнів із 5 шкіл) спробувала свої сили в V Черкаській міській олімпіаді, і, окрилені успіхом, поїхала в Острог. А звідти учасники повернулись із справжньою перемогою — здобули І і ІІ місця на трьох учасників у ІХ Всеукраїнській олімпіаді «Юні знавці Біблії».
У 2016-2017 навчальному році в VІ Черкаській міській олімпіаді взяли участь уже 9 учнів із 7 навчальних закладів (3 переможці і 3 призери). А на Х Всеукраїнську олімпіаду «Юні знавці Біблії», яка відбувалася 27-28 квітня та 1 червня 2017 року в м. Острог Рівненської обл. поїхала команда із 7 учнів (7 навчальних закладів), які здобули 3 призових місця — І, ІІ, ІІІ.
Організація поїздки на олімпіаду стала можливою завдяки співпраці відділу освіти з релігійними та громадськими організаціями району, інформації про успіхи дітей на сайті відділу освіти та сторінках районної газети.
А перемоги… Це — спосіб життя дітей, їх знайомство з Біблією, бажання досліджувати Святе Письмо. І, звичайно, кваліфікований супровід учителя.
«Виховання сильних якостей характеру та чеснот здійснюватиметься через наскрізний досвід. Усе життя Нової української школи буде організовано за моделлю поваги до прав людини, демократії, підтримки добрих ідей. У формуванні виховного середовища братиме участь увесь колектив школи. У закладах буде створюватися атмосфера довіри, доброзичливості, взаємодопомоги і взаємної підтримки при виникненні труднощів у навчанні та повсякденному житті.
Ключовим виховним елементом стане приклад учителя, який покликаний зацікавити дитину» [1, 20].
Нині, в рік 500-річчя Реформації, співпраця закладів освіти з релігійними та громадськими організаціями пожвавлюється. А інформаційна, методична та координуюча функції методичної служби району зростають.
«Отже, все, що тільки бажаєте, щоби чинили вам люди, те чиніть їм і ви…» (Мт. 7:12).
Діти, які познайомились зі Словом Божим, змінюються. Вони починають усвідомлювати сказане, аналізувати свої вчинки. (Пересвідчитись у цьому можна, ознайомившись із дитячими роботами, уривки з яких подані нижче.) Розповідають про почуте на уроці християнської етики батькам, знайомим. Шукаючи відповідь на дитячі запитання, батьки починають задумуватись і над своїм життям.
«…Бо що лише людина посіє, те й пожне» (Гал. 6:7).
Література
- Нова українська школа (концепція) http://mon.gov.ua/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8%202016/12/05/konczepcziya.pdf
- Конституція України.
Володимир Неумитий, методист районного методичного кабінету відділу освіти Звенигородської райдержадміністрації Черкаської обл.