Автор Катерина Ковальчук, учитель зарубіжної літератури та історії НВК «Краївська ЗОШ І–ІІ ст. — ДНЗ» Острозької районної державної адміністрації
Мета: учити дітей аналізувати та інтерпретувати невеликий за обсягом художній твір, виділяти ключові епізоди; розвивати навички виразного читання, образного мислення, вміння аналізувати художній образ; виховувати духовно-моральні чесноти людини.
Біблійна основа: Мт. 2:1-11; 1 Кор. 13:4-13.
Обладнання: мультимедійна презентація; репродукції картин: Герард Давид «Поклоніння волхвів»; Дієго Веласкес «Поклоніння волхвів», аудіозапис музики Шуберта «Аве Марія», фланелеграф.
Міжпредметні зв’язки: музика, мистецтво, основи християнської етики.
Література
Біблія /Пер. І. Огієнка. — К. : УБТ, 2007.
Ніколенко О. М. Зарубіжна література: підручник для 7 кл. загальноосвітніх навчальних закладів/ О. М. Ніколенко, Т. М. Конєва, О. В. Орлова — К. : Грамота, 2015. — 272 с.
…Найбільша між ними — любов!..
1 Кор. 13:13
ХІД УРОКУ
І. Вступ
Вітання і налагодження контакту з класом
Різдво. Яке прекрасне це слово, скільки в ньому теплоти, ніжності та любові. Це свято люблять усі люди, від малого до старого. Коли наступає переддень Різдва, усі ніби оживають: хтось думає, чим прикрасити свою оселю, хтось — які подарунки подарувати своїм рідним та друзям, а хтось задумується над своїм життям. Але насправді, діти, свято Різдва — це день народження нашого Спасителя, адже Він прийшов у цей світ, щоб спасти людей від їхніх гріхів, примирити людей із Богом, із самими собою та один із одним.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Випереджувальне завдання: демонстрація учнями проекту до новели О. Генрі «Дари волхвів».
1. Біблійна сторінка
Бесіда
— Новела О. Генрі має біблійну назву «Дари волхвів».
— Згадаймо, хто такі волхви?
Учитель розповідає історію про зустріч мудреців з Ісусом (Мт. 2:1-11), супроводжуючи розповідь викладанням фігур на фланелеграфі.
— Що подарували Немовляті волхви?
— Як ви думаєте, що символізують ці дари?
Пояснення вчителя. Волхви подарували Ісусові золото як символ визнання його Царем на знак земної влади. Ладан — як знак божественного походження і небесної влади. Третій дар — смирна. Це та річ, якою помазували людину, котра померла. Фактично волхви пророкують смерть Ісуса. І ми знаємо, що смерть Христа — то смерть жертовна, бо Він прийшов, щоб принести Себе в жертву за гріх кожного з нас.
Висновок
Метод «Гронування»: скласти опорну схему до слова «волхви» у вигляді «зоряного неба».
2. Мистецько-поетична сторінка
Учитель демонструє картини на різдвяну тему та розповідає історію їх написання.
Герард Давид «Поклоніння волхвів», 1515. Дерево, олія. 60 × 59,2 см
На полотні Герарда Давида зображена Діва Марія, яка тримає на колінах Ісуса Христа. Три волхви припадають на коліна та з пошаною знімають головні убори перед Немовлям. За спиною волхвів зображено пастухів, а позаду них царську свиту — три чоловіки в тюрбанах на головах. Зверніть увагу на ще одну постать, яка стоїть у тіні праворуч від Діви Марії — це є Йосип Обручник.
Дієго Веласкес «Поклоніння волхвів», 1619. Олія. 204 х 126,5 см
Авторське бачення релігійного мотиву поклоніння перенесено художником у реалії Іспанії ХVII ст. Персонажі одягнені не в одяг стилю І ст. нашої ери, характерного для Юдеї того часу, а в притаманний Іспанії ХVII ст. У волхвів немає ані тюрбанів із пір’ям, ані східного одягу; навіть дари, які вони тримають у руках (срібні кубки), є виробами севільських ремісників. Прототипи всіх образів картини «Поклоніння волхвів», узяті художником із реального життя. Особливо цікавим є образ Марії. Її красиве здоровою красою обличчя позбавлене і святості, і аристократизму. Можливо, моделлю була севільська селянка, у чому також переконують згрубілі від роботи кисті великих рук, якими вона бережно підтримує Немовля.
Полотно прекрасне, хоча й здається темним. Але яскравим світлом у центрі картини притягує до себе образ Ісуса.
Дія відбувається посеред руїн. Крізь арку видно вечірнє південне небо, гірський схил, швидше за все, художник зобразив пагорб Голгофи — місце страти Христа. І тут дивуєшся тому, як чітко художник передав весь шлях Христа — від народження до воскресіння.
— Як ви думаєте, чому до цього сюжету так часто звертаються художники, композитори, письменники? (Відповіді учнів.)
Заздалегідь підготовлені учні декламують різдвяну поезію.
З Різдвом Христовим, Україно!
В зимові радісні свята
Хай кожен дім, кожна родина
Відчують благодать Христа.
Чудовій, з ангельських уст вістці
Дві тисячі минуло літ,
Але й сьогодні в кожнім місці
Вона звучить як заповіт.
Для вас Спаситель народився—
Радійте, тіштеся усі!
Сам Бог для нас, людей, явився
У славі, величі й красі.
Родивсь у яслах, на соломі,
Щоб пастухи і мудреці
Прийшли й побачили у Ньому
Царя й Спасителя душі.
Щоб і сьогодні кожен житель
Вкраїнських милих сіл і міст
Сказав усім: «Це мій Спаситель!
Я серце в дар Йому приніс».
І зацарює в тому серці
Його любов і доброта.
Й душа, врятована від смерті,
Прославить Господа Христа.
І зникне гіркота полинна,
Добро настане, красота.
Не вмре, не згине Україна,
Як прийме благодать Христа.
Михайло Клекоць
З яким же трепетом вдивлялася ув очі:
Вона вже мати! Господи, ось він!
Промінчиком надій засяяв серед ночі,
Її кровинка, милий, рідний син.
І пахло немовлям у яслах свіже сіно.
Й дитячі очі — як гірська вода…
Але не знаєш ти, що то не очі сина —
То вічність тобі в душу загляда.
То Сущий Бог невинним поглядом дитини
Таємних душ торкається людських.
Він зазирне у душу князя й сиротини,
Він гляне в очі грішних і святих.
В лукаво-каламутні очі фарисея,
В заплакано-приречені вдови.
Той погляд сколихне згріховлену Юдею,
Яка прийма Месію у хліві.
Не раз із тих очей сльоза тремтливо сплине,
Розбившись об жорстоке: «Розіпни!»
…Ти тішишся, Маріє, сном земного сина.
Дрімає він, заплющив очі сині
І дивиться ще поки мирні сни.
Юрій Вавринюк
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Любов, взаєморозуміння, самопожертва, бажання робити добрі справи безкорисливо — основа чистих щирих людських взаємин, стверджує О. Генрі, видатний письменник-новеліст XIX – початку XX ст. Ми сміємось і плачемо, читаючи його твори, а водночас вони мають глибокий підтекст, який треба розгледіти.
Проблемне питання
— Який дар митець вважає найважливішим для людини?
ІV. Основна частина
Повідомлення теми та мети уроку
Отож, тема нашого уроку «Моральні цінності у новелі О. Генрі «Дари волхвів». Біблійні мотиви у творі».
V. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
Аналіз новели
1. З’ясування жанрової специфіки твору.
- До якого жанру малої прози слід віднести твір?
- Знайдіть у тексті художню деталь, яка є визначальною щодо жанрової специфіки твору?
- Назвіть головних героїв твору.
- Зверніться до початку твору. Знайдіть речення, що є ключовими у розвитку сюжету.
- Різдво. Чим особливе це свято, у чому його суть? Чому події відбуваються саме напередодні Різдва?
2. Символічний підтекст назви твору «Дари волхвів».
- Яку назву дав цій історії О. Генрі?
- Чому саме таку, адже у творі йдеться про Джима й Деллу?
- Які асоціації викликають у вас слова «дар» і «подарунки»? Що різнить ці два слова?
3. Характеристика образів Делли та Джима.
Робота в парах
Завдання 1 пари. Яка кольорова семантика у творі?
Виступ 1 пари. Червоний, жовтий, білий. Усі три кольори у творі пов’язані з образами головних героїв.
Жовтий — символ Царства Небесного, символ багатства (духовного), герої бідні, але в них було головне — любов, багатство душі.
Червоний — асоціюється з життям, сонцем, вогнем. Тому цей колір — має багатозначний підтекст: це і символ убивства (кров невинного Ісуса Христа), символ самопожертви в ім’я великої любові (образ Ісуса), Джим та Делла також пожертвували найдорожчим заради один одного.
Білий — символ чистоти, непорочності Ісуса. Таким чистим незаплямованим є кохання героїв. Ця любов підносить їх над буденністю, вона (любов) і є їхнім Царством Небесним).
Висновок. Життя для Джима і Делли — то велика, як сонце, палаюча, як вогонь, любов, сенс якої — «згоріти» в ім’я іншого, віддавши найдорожче. Плавно, майстерно, за допомогою символічного підтексту автор переплітає небесне із земним, вічне із миттєвим.
Завдання 2 пари. Символічне значення слів — чисел у творі.
Виступ 2 пари. Кожне число в творі має свій сенс, свій вплив на те, чим володіє. Чисел у тексті багато. Майже всі вони вжиті в грошовому значенні, які мають значення часу. Ці числа зустрічаються і в тексті Євангелія від Матвія 2:1-11. Найчастіше в новелі зустрічається цифра два (приклад зачитують). Є в тексті число три (приклад зачитують), яке є символом триєдиності, гармонії.
Висновок. Тепер Джим отримує двадцять доларів, але для героїв багатство — не мета, це ще більше зближує їх, і підкреслює надійність почуттів.
Учитель робить загальний висновок методом «Павутинка дискусії».
3. Художня сторінка
Рольове читання с. 210-211 з підручника
Бесіда з класом
— Які цінності були в житті Джима і Делли? (Для Джима золотий годинник, що належав батькові та дідові, а для Делли її волосся.)
— Чому кожен із них вирішив позбутися цих дорогих для них речей? (Тому що і Джим, і Делла хотіли купити різдвяний подарунок один одному.)
— Що герої новели вибрали в подарунок? (Джим — гребінці для волосся, Делла — платиновий ланцюжок для годинника.)
Робота з підручником с. 212
Учитель. Випишіть слова автора про волхвів і про героїв. Учні записують у зошити.
Відповідь на проблемне питання уроку
— Який дар митець вважає найважливішим для людини? (Дар любові, доброти, щедрості; вічні загальнолюдські цінності, а не матеріальні подарунки.)
— У чому, на думку письменника, сила людини? (Сила людини не в тому, щоб більше зробити для себе, а в бажанні щось безкорисно віддати людям: і тим, яких любиш, і тим, яких зовсім не знаєш.)
VІ. Узагальнення вивченого
Метод «Припущення на основі зорових образів» (під музику Шуберта «Аве Марія»).
Подивіться на образи, зображені на слайдах, подумайте та поясніть, що можна подарувати близьким, не маючи грошей, щоб зробити їх щасливішими?
- водоспад (чистоту стосунків);
- гори (тверду віру в Бога);
- безмежне небо та загадкові зорі (здійснення мрій);
- яскраве сонце (лагідні і теплі слова);
- барвиста веселка (згадка про Божі обітниці);
- усмішка (щирі компліменти);
- квіткове поле (вдячність і любов).
Насамкінець учитель зачитує з Біблії «Гімн любові» —1 Кор. 13:4-8, 13.
Учитель. Новела О. Генрі «Дари волхвів» — чудова різдвяна історія, яка виявляє найкращі якості пересічних людей: самовідданість, жертовність, душевну щедрість. Новела випромінює світло надії, як випромінює його зоря Різдва, за якою рухалися волхви майже два тисячоліття тому.
У нас з вами відбулася відверта розмова про любов, людяність і щастя. І я сподіваюся, що ви зрозуміли, у чому сенс справжньої любові. Здатність відмовитися від скарбу заради коханого, заради того, щоб у свято принести найбільше задоволення — ось сенс стосунків між людьми. І чим більша жертва, тим сильніша наша любов. Це любов нашого серця, здатного на велике, всеперемагаюче кохання.
— Що ж принесемо ми в дарунок для Ісуса, який полюбив нас найбільшою, найжертовнішою, небесною любов’ю?
— Чи віддаємо ми для Нього найцінніше, що в нас є?
Пропоную послухати притчу
Один молодий чоловік прийшов до свого духовного наставника і сказав:
— Учителю, ти радив мені в думці повторювати фразу: «Я приймаю радість у своє життя». Я повторюю її щоденно багато разів, а радості у моєму житті як не було, так і немає: я такий же самотній, як і був … Що ж мені робити?
Мудрець мовчки поклав перед юнаком предмети, які перші потрапили на очі — ложку, чашку та свічку — і попросив:
— Назви, що ти вибираєш із них.
— Ложку, — відповів юнак.
— Промов це разів п’ять, — попросив старенький.
— Я вибираю ложку, — вимовив юнак п’ять разів.
— Ось бачиш, — сказав учитель, — повторюй ти хоч мільйон разів у день, що вибираєш ложку, вона не стане твоєю. Треба протягнути руку і взяти її. Треба діяти …
То ж дійте, творіть, не шкодуйте сил для любові, радості та милосердя.
VІ. Домашнє завдання.
Написати твір на тему: «Найкращий подарунок у моєму житті».