Руслана Герасько, вихователь ЗДО №33 м. Рівного
Мета: розкрити дітям зміст поняття «любов»: любов до рідних та близьких, любов Бога до людей і до всього живого. Уточнити знання про те, хто є «ближнім», зміст заповіді «Люби ближнього як самого себе». Продовжувати вчити дітей ліпити частування з тіста, використовуючи різні прийоми. Розвивати почуття любові до своїх рідних і до ближніх, бажання робити для них приємні вчинки; відчуття форми, пропорції, окомір, дрібну моторику рук, уяву, фантазію, творчість. Виховувати позитивні якості характеру: любов, повагу до своїх рідних і близьких, акуратність у роботі.
Матеріали: демонстраційний (ватман, розділений на дві частини, ілюстрації із зображенням сім’ї, друзів, сусідів), роздавальний (сердечка з моральними ситуаціями, дощечки для ліплення, тісто, стеки, форми для вирізування, продукти для прикрашання виробів).
Технічні засоби: ноутбук із відеопрезентацією «Готуємо з любов’ю», запис релаксаційної музики.
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент
Вихователь. Любі діти, сьогодні хочу запросити вас на цікаву розмову. Ви вже підросли, подорослішали, отож, ми поговоримо на дуже дорослу тему — про любов.
2. Інтерактивна гра «Мікрофон»
Діти по колу передають мікрофон «сердечко» й висловлюють свою думку про те, що таке любов (любов — це дружба, це коли ніхто не свариться, не ображає один одного…).
3. Основна частина
Дидактична гра «Знайди любов» (із використанням методу ситуативного аналізу).
Діти аналізують зображення ситуацій та розподіляють картки на дві групи: де є прояв любові й де його немає.
Вихователь пропонує розглянути картки із зображенням ситуацій:
— Де тут, на вашу думку, є прояв любові? (Відповіді дітей.) Так, це любов, яку ми виявляємо одне до одного певними діями й учинками. А яка ще може бути любов?
Бесіда-діалог
— Діти, Хто створив увесь наш світ — землю і небо, моря, гори, сонце, рослини і тварини? (Відповіді дітей.)
— Кому Бог усе це подарував? (Відповіді дітей.)
— Так, Бог подарував усе це людині — найвищому Своєму творінню. Він створив людей подібними на Себе, дав нам розум, щоб ми розуміли, як робити добро, дав добре серце, щоб ми любили Бога й людей і хотіли робити добро. Бог дав усім нам однаково безцінний подарунок — життя, та не всі однаково скористалися Божим даром. Хтось віддав своє життя злагоді, а хтось — ворожнечі, хтось любові, а хтось — ненависті. А чому ж так? Тому що Бог дозволив кожній людині робити свій вибір, як поводитися в тій чи іншій ситуації. Щоб правильно робити свій вибір, маємо звернутись до того, хто нас може навчити цього. Хто ж це? (Відповіді дітей.)
Від Бога походить любов, і лише в Нього ми можемо навчитися любові! Свою любов Він виявив, коли Син Бога, Ісус Христос, замість людей, які постійно були неслухняні, злі, жили в ненависті, прийняв покарання на хресті, ставши нашим Спасителем від гріха. (Ілюстрація Голгофи.)
Тому одна з Божих заповідей — «Люби ближнього, як самого себе». Хто ж для нас є ближнім?
Дидактична гра «Мої ближні»
Діти підбирають картинки із зображенням людей, яких можна назвати ближніми й виставляють їх навколо ілюстрації Голгофи.
— Так, найпершими ближніми для нас є наша сім’я — мама і тато.
— Також ближніми є наші братики й сестрички, бабусі й дідусі.
— Як ви вважаєте, а в садочку ми всі є ближніми одне для одного?
— Так, ближніми є й наші друзі, які перебувають поряд із нами.
— А наші сусіди? Вони теж є нашими ближніми.
Запитання для роздумів: чи легко любити неприємних людей?
На початку ми побачили, що любов можна виявити в дії.
Так, легко любити тих, хто нам приємний. А чи легко любити тих, хто нам не подобається? Розгляньте ці ілюстрації (вихователь виставляє картинки, де діти сваряться і б’ються). Як би ви хотіли вчинити з цими людьми? (Діти висловлюють свої думки.)
Звернімося до Книги, яка допоможе нам з’ясувати це питання — до Біблії:
«Отож, як твій ворог голодний — нагодуй його, як він прагне — напій його. Не будь переможений злом, але перемагай зло добром» (Рим. 12:20–21).
А що ви про це скажете? Як зло можна перемогти добром? Хто нам допомагає перемагати зло?
Найбільше зло людей було переможено Ісусом Христом на Голгофському хресті.
Вихователь повторно звертає увагу дітей на ілюстрацію Голгофи: Ісус Христос на хресті. Дати дітям осмислити цю подію.
Але Він воскрес, і тому ми сьогодні з вами можемо робити добро, якщо віримо в Ісуса і в те, що Він перемагає зло.
Мотивація до практичної діяльності
— Ви в це вірите? Тож попрактикуємося у звичних для вас речах. Що саме ми робитимемо? Те, що ваші мами роблять щодня, навіть коли бувають утомлені чи засмучені? (Показати картинку із зображенням мами, яка пече печиво). Так, мами готують їсти. І ми сьогодні будемо вправлятися в приготуванні смаколиків, якими зможемо поділитися з іншими.
У мене є спеціальний матеріал, з якого ми можемо виготовити пригощання. (Презентація тіста.) Що ми можемо з нього зробити?
Перегляд відеопрезентації «Готуємо з любов’ю», під час якої йде пояснення послідовності виконання практичного завдання.
Але для того щоб почати працювати, нам потрібно налаштуватися.
Фізкультхвилинка — пальчикова гімнастика (у колі показ рухів згідно з текстом)
- Любов проростає, як квітка (присісти, руки перед собою, складені в чашу)
- Вона гарно розквітає (встали, руки складені у чашу, пальці-пелюстки розпускаються попарно).
- Любов летить, як пташка (імітація польоту).
- Любов об’єднує (з’єднати руки у міцне коло).
- Любов з нами завжди (показ сердечка).
Вихователь. Сідаємо на свої місця. Ми переглянули відеопрезентацію, яка підказала нам послідовність виконання роботи з тістом. Нагадайте мені, з чого потрібно починати?
1. Спочатку ми тісто скачаємо. Покажіть як? (Імітація скачування.)
2. Потім нам потрібно його перетворити на млинець — ми його розкачуємо за допомогою скалки.
3. Як далі зробити форму? (Готовою формочкою або за допомогою шаблону.)
4. Як ми можемо прикрасити виріб? (За допомогою кориці, цукру, горішків тощо.)
Щоб приготуватися до роботи, нам потрібно надягнути спеціальний одяг (фартухи та шапочки) та добре помити руки, щоб із чистими руками починати працювати.
Практична діяльність дітей із тістом — ліпимо печиво
Щоб наш подарунок був готовий, ми повинні його викласти на деко та спекти.
Підсумок
Отже, діти, ми говорили про любов, яка здатна перемогти зло. У Кого ми побачили цей приклад любові? (В Ісуса Христа.) І сьогодні ми спробували навчитися виявляти любов не тільки до тих, хто нам приємний, адже ми будемо ділитися печивом, у приготування якого вклали частинку своєї любові, не тільки з тим, із ким дружимо, а і з тими, із ким сваримося, щоб наша любов і наша доброта перемагали зло.