За матеріалами нового сайту МАРХО «Віра і наука в класі»
Я брав участь у конференції для батьків у християнській школі, де навчається мій син-підліток, і розмовляв із двома вчителями, які викладали в його класі природничі дисципліни. Вони сиділи майже поряд, і з другим учителем я розмовляв відразу після розмови з першим. Я був здивований, наскільки різними виявилися ці дві розмови. Перший учитель представився, з’ясував, хто з його учнів є нашим сином, а відтак розгорнув журнал успішності. Провівши пальцем по списку імен і знайшовши ім’я нашого сина, він повів пальцем далі по лінії оцінок, отриманих ним протягом семестру, уголос зачитуючи кожний пункт. На завершення він назвав загальну оцінку за чверть і сказав, що в нашого сина все гаразд із навчанням і чи є в нас до нього якісь запитання.
Другий учитель також представився й уточнив, хто з його учнів наш син. Потім він замислився. Після паузи почав говорити про те, як він цінує присутність нашого сина у своєму класі. Є учень, сказав він нам, який сидить за нашим сином. Цьому хлопчикові непросто дається навчання. Іноді йому важко залишатися уважним упродовж усього уроку. Наш син, сказав нам учитель, із власної ініціативи знаходив зручні моменти, щоб, не перешкоджаючи перебігу уроку, обернутися й переконатися, що однокласник встигає сприймати інформацію. «Це дуже важливо, — продовжував учитель, — тому що в цій чверті я говорив класу, що однією з якостей християнської освітньої спільноти є турбота про потреби одне одного, а не лише про свій особистий успіх».
Обидва вчителі здалися нам достатньо компетентними, і з успішністю в нашого сина було все гаразд з обох предметів. Однак кожен із них залишив нас із дуже різним відчуттям стосовно їхнього викладання.
Для обговорення:
– На підставі цих двох бесід, як би ви описали розуміння кожним учителем свого завдання як викладача предметів природничо-наукового циклу?
– Чи є, на вашу думку, формування спільноти взаємної підтримки одним з обов’язків викладача предметів природничо-наукового циклу? Чому «так» або чому «ні»?
– Чи не здається вам, що другий учитель гірше викладає свій предмет? А може, краще? Чому ви так думаєте?
Якщо вам це цікаво, Міжнародний альянс для розвитку християнської освіти (МАРХО) пропонує вам скористатися новим інноваційним сайтом «Віра і наука в класі» (ВНК), який містить цікаві ресурси для педагога-християнина, де б він не викладав, зокрема багато практичних прикладів уроків різних предметів природничого циклу. Вчителі біблійних уроків також знайдуть багато корисного для свого викладання в церкві й пов’язаних із нею контекстах. (Зверніть увагу! Хоча МАРХО — українська організація, майже всі його ресурси, і сайт ВНК також, підготовлені російською мовою, оскільки Альянс міжнародний і служить педагогам-християнам усього пострадянського простору й за його межами.)
Що таке методика «Віра і наука в класі» (ВНК)?
Викладати за методикою ВНК означає сприймати учнів як цілісних особистостей із їхніми переконаннями, зобов’язаннями й ставленнями, а не лише як отримувачів знань. Матеріали, подані на сайті vnk.mapxo.org, не є заміною наявних у вас програм викладання предметів природничого циклу. Це, швидше, запрошення познайомитися з іншим, нетрадиційним підходом до викладання шкільних предметів. Ці навчальні завдання та ресурси пропонують практичні способи викладання за методикою ВНК.
Ідея методики ВНК полягає в тому, щоб свідомо й цілеспрямовано поставити під сумнів усталені категорії. Методика ВНК:
– прагне встановити зв’язки між предметами природничого циклу й біблійним уроком, зберігаючи шанобливе ставлення до матеріалу, що вивчається;
– бажає показати, що встановлені між вірою та наукою зв’язки можуть бути багатограннішими й складнішими, аніж періодичне обговорення протиріч між ними;
– спонукує викладачів як Біблії, так і предметів природничого циклу замислитися про педагогічні підходи до міркувань про науку й віру та прийняття християнських чеснот на уроках;
– намагається перейти від поширених припущень про конфронтацію між вірою та наукою до більш продуктивної взаємодії в дусі взаємоповаги.
Присвячений методиці ВНК сайт vnk.mapxo.org містить багато практичних занять, які вчителі можуть вільно використовувати й за потреби адаптувати до свого навчального плану. Для цього достатньо зайти на сайт і пошукати щось корисне саме для вас. Але оскільки методика ВНК — це зовсім новий спосіб викладання науки й віри, у пошуках матеріалу на сайті можна упустити сутність самої методики. Подані на сайті навчальні заняття призначені для знайомства з ресурсами ВНК. Їх треба не просто читати самому, але й обговорювати з колегами, які хочуть зрозуміти, як отримати з них максимальну користь. У своєму первинному незміненому вигляді вони можуть бути використані для:
– навчання педагогічного колективу школи чи району;
– обговорення методичним об’єднанням упродовж семестру;
– обговорення з групами поза школою (наприклад, з учителями чи молодіжними лідерами), щоб налагодити контакт і пояснити педагогічну мету школи.
Навчальні матеріали сайту містять усе необхідне для швидкої організації навчального заходу, присвяченого ресурсам ВНК та ідеям, на яких вони базуються. Це, зокрема, презентації з настановами для ведучого, роздавальні матеріали та групові завдання з інструкціями для їх проведення.
Сайт ВНК містить близько 200 прикладів занять із біології, хімії, фізики, а також біблійних уроків.
У кожному уроці гармонійно й природно інтегровано принаймні один із численних аспектів християнської віри, таких як: чесноти, істини, принципи стосунків, мотиви, поведінка тощо. Кожний учитель, де б він не викладав, знайде те, що він зможе адаптувати й використати у своєму контексті.
Приклад вступу до однієї «Добірки занять» із розділу «Фізика»
на сайті ВНК
У кожній добірці приблизно 10 прикладів конкретних занять з елементами інтеграції християнських цінностей, істин або принципів взаємин.
Огляд добірки «Наука, технологія і служіння»
Що в центрі уваги?
Технологія і наука — це різні, але тісно пов’язані між собою сфери. Наприклад, у США наукові стандарти нового покоління приділяють особливу увагу технологіям і технічним розробкам. Мета цієї добірки занять — допомогти учням зрозуміти, як наука, технології та служіння можуть бути пов’язані між собою. Це мотивує дітей розглядати прикладну науку й технології в контексті турботи про людей, розмірковувати про проблеми справедливості в суспільстві, які виходять за межі їхніх безпосередніх інтересів, і заохочувати їх прагнути добра для інших людей і навколишнього світу. Ці заняття передбачають спосіб організації навчальних практик на уроках природничого циклу для аналізу зв’язку науки із закликом любити й служити людям. Викладання за методикою ВНК поєднує мотиви, переконання й практики.
За допомогою запропонованих у цій добірці занять учні зможуть побачити застосування прикладної науки, як із добрими, так і з недобрими намірами. Тому необхідно бути розсудливими в застосуванні наукових знань. Як педагог використовуйте ці заняття, спонукуючи учнів до роздумів над питанням: «Чи використовуємо ми Богом дані знання й навички, щоб шукати Його Царства й любити свого ближнього?»
Ці заняття можна об’єднати з добіркою «Лабораторія і суспільство», яка фокусує увагу учнів на тому, як у процесі вивчення науки в школі ми шукаємо блага для іншого.
Не обов’язково використовувати на своєму уроці кожне розміщене на сайті заняття. Наша добірка занять пропонує розширити спектр можливостей і збагатити наявні в нас навчальні ресурси. Деякі заняття можуть утворювати послідовність, однак ви можете вибрати ті, які найкраще підходять до вашого контексту й адаптувати їх до індивідуального плану навчання.
Заняття розділу «Дізнайся» пропонують способи короткого вступу до теми й призначені для підготовки ґрунту й заохочення учнів до роздумів над темою.
Заняття розділу «Заглибся» допомагають глибше аналізувати теми. Саме на цьому рівні розкривається основний зміст уроку.
Заняття розділу «Аналізуй» підводять послідовність навчальних заходів до осмисленого завершення й допомагають учням подумати, про які нові погляди щодо зв’язку науки й віри вони дізналися.
Ви можете об’єднувати й комбінувати ці заняття на свій розсуд. Зовсім не обов’язково, викладаючи один предмет, використовувати все.
Короткий огляд плану уроку
Найкращий спосіб використати цю добірку — вивчити всі заняття й подивитися, які з них найкраще підходять для вашого начального контексту, або якщо вам просто буде потрібен короткий план уроку й посилання на нього, ви зможете отримати інформацію на сайті mapxo.org про адресу сайту ВНК, офіційний запуск якого відбудеться 1 березня 2020 р.
МАРХО запрошує педагогів-християн усіх рівнів приватних і державних освітніх закладів, а також учителів Біблії на науково-практичну конференцію з інтеграції християнських цінностей у предмети природничого циклу й інші шкільні дисципліни за методиками «Віра і наука в класі» і «А що, якщо..?». Див. mapxо.org