ПОРАДИ ЩОДО КОРИСТУВАННЯ ПІДРУЧНИКОМ
Шановні вчителі та батьки!
Цей підручник призначений для вивчення основ Святого Писання в недільних школах. Він є базовим і першим у серії підручників для багаторічного курсу викладання Закону Божого та розрахований на один навчальний рік. Включає в себе розгляд основних подій Біблії в цілому, починаючи зі створення світу й до сходження Святого Духа. Таким чином цей курс може бути фундаментом, на якому будуватимуться вищі поверхи пізнання біблійних істин.
Особливість цього курсу полягає в тому, що він не зорієнтований на конкретний вік, а є універсальним. Його можна викладати як найменшим (починаючи з 7 років), так і до необмеженого віку. Самі уроки містять основну інформацію стосовно теми, що розглядається, у максимально стислому і в той же час систематизованому вигляді. А вже форма викладу матеріалу залежить від віку слухачів та адаптується відповідною мовою та набором термінів, зрозумілих для дитячої аудиторії.
Таким чином, уроки адресовані насамперед дорослим — викладачам, старшим дітям, спроможним сприймати написане самостійно, а також батькам. Як показав досвід роботи з дітьми різного віку, кращі результати на кінець року демонструють саме діти молодшої групи, оскільки з ними разом працюють батьки. На цю співпрацю й розрахований курс, маючи на меті задіяти до вивчення Біблії всю сім’ю.
Універсальність і насиченість уроків має ще й іншу мету. Оскільки Біблія є тією «Книгою книг», яку вивчають усе життя, то й цей помічник у вивченні Біблії покликаний «рости» разом із дитиною. Усі ми залишаємося чадами Божими незалежно від віку, тому й книга ця не має віку й покликана бути путівником до розуміння Священного Писання не тільки для дітей, але й для дорослих.
Важливо підкреслити, що у вивченні Закону Божого підручник є не основним, а допоміжним засобом. Першоджерелом є Біблія. Для дітей — дитяча Біблія, бажано багато ілюстрована. Підручник не повторює її зміст, а коментує та тлумачить основні поняття. Уроки призначено для домашнього читання — усне подання нової теми в класі має супроводжуватися яскравим відеоматеріалом на тему уроку, із використанням ікон і картин відомих художників.
Підручник складається з 30-ти уроків. Усі вони сформовані ідентично.
Зміст уроку — тлумачний словничок основних понять і термінів.
План уроку — виклад сюжету подій у хронологічній послідовності.
Дитяча Біблія — переказ подій біблійної історії для сімейного читання.
Питання до уроку — розміщені відповідно до викладеного в розділі «Зміст уроку» (щоб легше було повернутися й знайти відповідь). Питання також універсальні, але серед них виділені ті, які відповідають молодшому віку.
Важливо, щоб опитування проводилося щоразу: для дітей, молодше 9-ти років, тільки за матеріалом минулого уроку; для старших дітей бажано проводити два невеличких опитування в ігровій формі: на початку уроку — за матеріалом минулого уроку, в кінці уроку — по всьому матеріалу з початку року (вибірково).
Але в жодному разі опитування не мусить бути у формі «виклику до дошки»; система оцінок, особливо «двійок» у недільній школі невиправдана. Не є конче необхідним вимагати від дитини засвоєння всіх нових термінів — головне, щоб вона вхопила головну думку та логіку подій. Тому ефективним є тільки заохочення та стимулювання бажання дістатися суті.
Вірші для дітей — підібрані до теми уроку та легкі для заучування.
Українська духовна поезія — адресована старшим дітям і батькам. Цей розділ вартий особливої уваги, адже в ньому до кожної з біблійних тем ретельно підібрані твори видатних українських класиків, які значною мірою лежать під спудом, мало кому відомі та конче потребують уваги широкого читача, простіше кажучи, популяризації, христоматизації. Найкраще це можна забезпечити саме в недільній школі.
Біблійний Шевченко — поезія, вислови та уривки з листування поета, які рясніють релігійною тематикою, підібрані до всіх основних біблійних тем, тому дають унікальну можливість вкотре пересвідчитись у глибинній християнській сутності нашого національного Пророка, який жив і мислив у біблійних термінах, часто сперечаючись, іноді гірко дорікаючи, але не перериваючи свого палкого діалогу зі Всевишнім.
Притчі й оповідання — короткі повчальні історії морального змісту.
Важливо зазначити, що підручник призначений швидше для самостійного (домашнього) опрацювання: вчителям і батькам у формі підготовки до уроку — перед заняттям, дітям із метою повторення й закріплення вивченого уроку — після заняття. На самому уроці інструментом подання нового матеріалу й перевірки якості вже вивченого вчителю доцільніше використовувати багатоілюстровані та прокоментовані презентації та тести, які складені до кожного уроку окремо та до всього курсу в цілому. Їх та багато іншої інформації щодо програми вивчення Закону Божого в недільних школах розміщено на сайті «Мережа недільних шкіл “Чадо”»: http://www.chado-bozhe.com.ua.
Матеріали підручника й сайту можуть бути використані вчителями, батьками та учнями як для занять у недільній школі, так і в формі додаткового джерела інформації для уроків християнської етики в загальноосвітніх школах.
Але головне, що необхідно для навчання Закону Божого, — любов до дітей, до своєї роботи й до Бога.
Щиро сподіваюся, що за активної та зацікавленої співучасті маленьких і дорослих християн і з Вищого благословення освітня стежина до Бога стане незворотним і світлим Шляхом, Істиною і Життям.
З побажанням успіхів, Наталія Ващенко.
Ващенко Н. Е. Святе Писання: підручник для недільних шкіл із Закону Божого для 1 кл. / Ващенко Наталія. — К.: Преса України, 2011. — 511 с.: іл.
ISBN 987-966-472-096-7