«Я все можу в Тім, Хто мене підкріпляє, в Ісусі Христі» (Флп. 4:13)
Мужність — це та чеснота, яку ми практикуватимемо наступні місяці. Ця якість характеру допоможе нам у цей нелегкий період життя нашої країни бути спокійними й правильно реагувати на всі обставини життя.
Мужній — твердо переконаний у тому, що говорить і чинить істинно, правильно та справедливо в очах Божих. Протилежна риса — боязнь. Боязкий — полохливий, малодушний, сором’язливий, трепетний, лякливий, що втратив присутність духу.
- ІСУС ХРИСТОС — приклад мужності
У ситуаціях, коли інші боялися й були сильно перелякані, Ісус був спокійний і впевнений у Небесному Батькові, який усе контролює й без волі якого нічого не стається в житті. У Нього можна навчитися принципів, які дозволяють перемагати страх і бути мужнім у кожну мить нашого життя.
Ісус мужньо зустрічає катаклізми природи
«А вони, як побачили, що йде Він по морю, подумали, що то мара, та й стали кричати, бо Його всі побачили та налякались. А Він зараз до них обізвався й сказав їм: „Будьте смілі, це Я, не лякайтесь!“» (Мк. 6:49-50)
Протягом усього життя людства на землі в природі відбувалися катаклізми. І з кожним наступним роком їх буде більше, так пише Біблія. Завжди люди реагували на них по-різному. Ісус був спокійним, що б не відбувалося навколо Нього в природі. Нам потрібно брати приклад з Ісуса в цьому питанні. Людина нічого не може змінити, якщо почне переживати. Навпаки, чим більше ми хвилюємось, тим більше неправильних учинків робимо.
Один чоловік поспішав на важливий захід. В аеропорту йому повідомили, що рейс літака відмінили у зв’язку з погодними умовами. Тоді він помолився: «Господи, Ти управляєш погодою. Від мене залежало купити квиток і прийти в аеропорт. Я зробив, що від мене залежало. Якщо Ти хочеш, щоб я був на цьому заході, то зміни погоду». Через півгодини оголошують про нерейсовий літак і про те, що йому надали місце в ньому.
Нам ніколи не потрібно брати на себе не нашу відповідальність. На противагу, слід докласти всіх зусиль у сфери нашої відповідальності. Природа й усе, що в ній відбувається, у руках Творця. У наших силах — докладати зусиль, щоб бути спокійному й мужньому, незважаючи на те, що відбувається в природі.
Ісус мужньо приймав несправедливі звинувачення
«Коли був лихословлений, Він не лихословив взаємно, а коли Він страждав, не погрожував, але передав Тому, Хто судить справедливо» (1 Петр. 2:23)
У ситуаціях, коли нас несправедливо звинувачують, дуже потрібна мужність. Ісус потрапляв у такі ситуації постійно. І ми жодного разу не бачимо, щоб Він ображав людей, або на зло відповідав злом. Брати приклад із Христа в мужності — це благословляти тих, хто проклинає. Перемогти зло можна тільки добром. Над цим потрібно посилено працювати. Спочатку, можливо, покинути товариство, де тебе принижують. Пізніше — просто змовчати. А наступним кроком буде з любов’ю благословити несправедливого обвинувача.
В Ісуса було достатньо мужності не виносити Свого суду тим, хто Його звинувачував. Він завжди віддавав це право Небесному Батькові. Коли тебе не розуміють або несправедливо принижують, дозволь Богові втрутитись у твою ситуацію й допомогти тобі.
Ісус мужньо приймає рішення страждати
«І благав Він: „Авва-Отче, Тобі все можливе: пронеси мимо Мене цю чашу!… А проте, не чого хочу Я, але чого Ти…“» (Мк. 14:36)
Найважче питання для людини на землі — страждання. Це найбільше, чого людям узагалі не хочеться відчувати. Ісус свідомо залишив небо й прийшов на землю, щоб постраждати за наші гріхи. Щоб ми, хто повірив у Його жертву, не були в пеклі, бо Він уже там був замість нас. Мужність цього вчинку Христа ми зможемо належно оцінити тільки в небі.
Історія знає випадки, коли люди чинили мужньо, маючи в собі силу Ісуса Христа, і навпаки, коли проявляли малодушність.
Одним із сумних періодів недовіри Богові в житті ізраїльтян у пустелі був випадок у Кадеші. Дванадцять розвідників були послані оглянути обіцяну землю й із точністю розповісти народу про все, що побачать там. Десять розвідників після повернення заявили, що народ, який живе там, набагато сильніший і їм загрожує смерть. Ісус Навин та Калев роздерли одяг і мужньо стали на захист того, що Господь обіцяв дати їм перемогу. Народ хотів закидати їх камінням, та Господь захистив їх, виявивши Свою славу в скинії заповіту (Чис.13-14). Бог на боці тих, хто чинить мужньо, згідно зі Словом Божим.
- Біблійні принципи
Сподіваюся, ви регулярно читаєте Біблію. Це єдине джерело повністю правдивої інформації в сучасному брехливому світі. Це велике джерело принципів, які завжди допомагали людям були кращими й приводили їх до щасливого життя. Також, Слово Боже заохочує нас бути мужніми.
Мужність у небезпеці та труднощах
«Пильнуйте, стійте у вірі, будьте мужні, будьте міцні, хай з любов’ю все робиться в вас!» (1 Кор. 16:13-14)
Складні обставини життя виявляють, яка людина насправді, який її внутрішній стан і світогляд. Для того щоб залишатися на християнських позиціях у будь-яких обставинах життя, необхідна мужність. Потрапивши в скруту, намагайтеся дивитися на два-три кроки вперед, бо сприймати обставини з позиції факту, який щойно відбувся, — це образитись на Бога й на всіх, хто ці обставини спричинив.
Бувши дияконом церкви, я розносив хворим людям по домах хліб і вино для здійснення Заповіді Господньої. Серед тих людей була бабуся, яка не могла ходити з 18 років. Я запитав, чи не ображена вона на Бога за таке життя? Вона дістала з тумбочки фотографії зі свого вісімнадцятиліття. Це була дуже красива дівчина. Її слова мене приємно вразили: «Якби я не стала інвалідом, мене,можливо, чекало б пекло. Тому я вдячна Господу, що Він зберіг мене для вічності саме в такий спосіб».
Мужність у складних обставинах — це холодна голова й спокійна реакція. Інакше буде дуже багато поганих дій і наслідків, що тільки ускладнять ситуацію. Учімося чинити мужньо в простіших обставинах, щоб набути стійкості для серйозніших випробувань.
Мужність у слідуванні за Христом
«Але в цьому всьому ми перемагаємо Тим, Хто нас полюбив. Бо я пересвідчився, що ні смерть, ні життя, ні Анголи, ні влади, ні теперішнє, ні майбутнє, ні сили, ні вишина, ні глибина, ані інше яке створіння не зможе відлучити нас від любові Божої, яка в Христі Ісусі, Господі нашім!» (Рим. 8:37-39)
Істинна віра в Ісуса Христа перевіряється складними ситуаціями. Хоча «теологія процвітання» учить, що складні ситуації трапляються лише в житті людей, які мають малу віру. Писання ж стверджує, що можна випробувати лише ту віру, яка є. Бог ніколи не випробовує віри, якої немає. Чим більша віра в людини, тим більші випробування прийдуть у її життя.
Мужньо чинити в часи випробувань зможе лише та людина, яка має велику віру. Що б не відбувалося в її житті, така людина буде дякувати й славити Бога. Павла й Силу кинули до в’язниці, бо вони проповідували Слово Боже. Напередодні їх добряче побили. Усі, хто перебував у в’язниці, здивовані, що ці люди після таких подій співають і прославляють Бога. Це мужній учинок, унаслідок якого начальник в’язниці й увесь його дім увірували в Ісуса Христа.
Ніколи не підводьте Бога, якщо вас підвели люди. Нам дуже хочеться відповісти злом на зло, а це для нас поразка. Ми не можемо діяти диявольськими методами навіть тоді, коли нас несправедливо переслідують за віру. Коли ми діємо Божими методами, Бог починає за нас заступатися й вирішує ситуацію, як вважає за потрібне.
Мужньо проповідувати Слово Боже
«Тоді Павло та Варнава мужньо промовили: „До вас перших потрібно було говорить Слово Боже; та коли ви його відкидаєте, а себе вважаєте за недостойних вічного життя, то ось до поган ми звертаємось“» (Дії 13:46)
Чому ледь не в кожній компанії можна розказати ту чи іншу непристойну історію чи анекдот, але в дуже багатьох компаніях і, зокрема в школі, не годиться говорити про Біблію? І це відбувається в країні, де президент держави дає клятву, кладучи руку на Слово Боже. Людина, яка соромиться Писання, соромиться Христа, а це означає, що в неї немає живої віри. У моєму будинку живе заслужена вчителька України. У часи комунізму вона вчила дітей молитви «Отче наш» на уроках російської мови. Досі на день народження її відвідує дуже багато її колишніх учнів.
Підтримувати тих, хто говорить правду, — це теж непроста справа в сьогоднішній час. Ми маємо бути мужніми людьми, які відстоюють правду й стають на бік тих, хто говорить і чинить справедливо.
Проповідування Слова Божого з мужністю потребує багато любові. Страх паралізує мужність, а любов додає мужності, сміливості й упевненості.
Увага, сконцентрована на Христі
«І лева, і ведмедя побивав твій раб. І цей необрізаний филистимлянин буде, як один із них, бо він зневажив полки Живого Бога! І сказав Давид: „Господь, що врятував мене з лапи лева та з лапи ведмедя, Він урятує мене з руки цього филистимлянина“. І сказав Саул: „Іди, і нехай Господь буде з тобою!“» (1 Сам. 17:36-37)
Сорок днів велетень Ґоліят, воїн филистимського війська, виходив і, лякаючи одним тільки своїм виглядом, пропонував ізраїльському війську виставити когось із ним на двобій. Із кожним днем усе більший і більший страх огортав серця воїнів ізраїльської армії. Так тривало до приходу юнака Давида. Він стривожився тим, що цей филистимлянин-ідолопоклонник ображає живого Бога. У нього виникло бажання побитися з ним в Ім’я Боже. І Бог дав йому можливість перемогти Ґоліята камінцем із пращі. Усе відбулося завдяки тому, що Давидів погляд був сконцентрований на Господі, а не на велетні.
Для того щоб чинити мужньо й по вірі в кожній життєвій ситуації, необхідно скеровувати свій погляд на Ісуса Христа й на ті вчинки, які робив Він. Якщо віри недостатньо, то розпочинайте згадувати, як Бог уже допомагав вам раніше. Подібним чином робив Давид, згадуючи, як Бог допомагав йому перемогти лева й ведмедя. Ці спогади надихнули на віру, що Бог допоможе і з Ґоліятом.
Мужність у виконанні Слова Божого
«Тільки будь дуже сильний та відважний, щоб додержувати чинити за всім тим Законом, що наказав був тобі Мойсей, Мій раб, не відхилишся від нього ні праворуч, ні ліворуч, щоб щастило тобі в усьому, де ти будеш ходити» (Iс. Нав. 1:7)
Якщо людина боїться помилитися, або поламати новий предмет, який вона придбала, тоді потрібно взяти інструкцію й усе зробити згідно з нею. Якщо станеться поломка, винними будуть ті, хто склали інструкцію. Бог залишив людині Своє Слово: нам потрібно чинити так, як там написано. Тоді ваше життя відповідатиме Божій інструкції. Диявол через людей буде всілякими способами вам перешкоджати, а тому потрібна мужність, щоб чинити правильно.
Ми повинні вибрати жити за принципом: догоджати Богові, а не людям. Тоді ми зможемо мужньо виконувати все, що написано в Слові Божому. Багато людей говорили Давиду, що він утратив глузд, але це його не зупинило, бо він догоджав Богові.
Ще одне, що допоможе нам мужньо виконувати Писання, — це знання самого Писання. У ньому написано, що Бог від нас очікує. Знання Божої волі дає мужність людині чинити правильно в усіх життєвих обставинах і ситуаціях. Вивчаймо Біблію, щоб знати Божу волю стосовно свого життя.
Сьогодні дуже мало мужніх людей, а особливо тих, хто може визнавати свої провини й помилки, і тих, хто сміливо вказує на прогріхи інших, але з любов’ю. Таких людей зазвичай не люблять. Одного християнина запитали: «Хто або що дає тобі сили й сміливість визнавати свої провини, а також відкрито докоряти інших?» Відповідь була дуже простою: «Сили дає Христос, тому що Він хоче, щоб ми саме так і чинили».
Нехай Бог допоможе нам у наслідуванні Ісуса.
Любомир Турчак,
директор Рівненського біблійного інституту, пастор церкви ЄХБ «Благодать», м. Рівне