«Нести Слово Боже — ось наша мета, щоб кожний учитель був учнем Христа!»

Дружба в шлюбі

В усі часи людина уявляла Бога й думала про Нього, хотіла зрозуміти, який Він. У дитинстві та молодості я уявляв Бога строгим дідусем із нагайкою, до якого неможливо доступитися і який карає за кожен проступок. Почавши читати Біблію, я докорінно змінив свій погляд на Бога. А особливо, коли прочитав у Євангелії від Івана такі слова: «Це Я вам говорив, щоб радість Моя була в вас, і щоб повна була ваша радість! Оце Моя заповідь, щоб любили один одного ви, як Я вас полюбив! Ніхто більшої любові не має над ту, як хто свою душу поклав би за друзів своїх. Ви друзі Мої, якщо чините все, що Я вам заповідаю. Я вже більше не буду рабами вас звати, бо не відає раб, що пан його чинить. А вас назвав друзями Я, бо Я вам об’явив усе те, що почув від Мого Отця. Не ви Мене вибрали, але Я вибрав вас, і вас настановив, щоб ішли ви й приносили плід, і щоб плід ваш зостався, щоб дав вам Отець, чого тільки попросите в Імення Моє. Це Я вам заповідаю, щоб любили один одного ви!» (Ів. 15:11–17).
Бог не тільки Творець Усесвіту, Він наш Небесний Батько, Спаситель (Ісус) душ наших, Утішитель (Дух Святий) у повсякденному житті, а також наш Друг. Біблія містить для нас низку текстів, які описують дружбу між різними категоріями особистостей:

  • Бог Отець виявляє дружню любов до Ісуса (Ів. 5:20);
  • Бог Отець виявляє дружню любов до відроджених людей (Ів. 16:27);
  • Ісус виявляє дружню любов до апостола Івана (Ів. 13:23);
  • Апостол Петро мав дружню любов до Ісуса (Ів. 21:17).

Святе Писання закликає людей, щоб вони мали дружні стосунки між собою, а особливо в подружньому житті.

І. Значення
Дружба (любов — філео) — це любов, яку людина відчуває стосовно любленого друга. Це вид любові, який обирає, із ким дружити. Вибір здійснюється на основі якостей (характеру) людини. Основою (фундаментом) дружніх стосунків є довіра один до одного. Без довіри цю любов (дружбу) побудувати неможливо.
Шлюбні партнери дорожать один одним. Раніше говорилося: я готовий піти в розвідку з цією людиною. Дорожити — це означає ніколи не підводити та завжди бути на боці цієї людини. Така любов радісна, адже поряд є людина, яка завжди розділить із тобою як радісні періоди життя, так і дорогу різних випробувань.
Унікальність цієї любові полягає ще в тому, що вона побудована на взаєминах. Якщо одна людина відкрита і готова жертвувати собою в усіх сферах життя, а інша тільки хоче тим користуватися, то така дружба дуже скоро розсохнеться. Казка про журавля й лисицю відкриває нам наслідки користолюбної дружби. Лише взаємне бажання служити один одному буде зміцнювати дружбу.

ІІ. Кроки
Ісус Христос залишив для нас секрет, або схему, діючи згідно з якою ми зможемо стати комусь другом. Апостол Іван записав це у своїй Євангелії 15:11–17. Беручи приклад із того, як Ісус став нашим другом, ми обов’язково маємо стати найкращим другом для нашої шлюбної половинки. Для цього необхідно зробити п’ять кроків.
1. Близьке знайомство
Перший крок, із якого розпочинається дружба, — знайомство (Ів. 17:6): «Я Ім’я Твоє виявив людям, що Мені Ти із світу їх дав. Твоїми були вони, і Ти дав їх Мені, і вони зберегли Твоє слово». Що більше ми знаємо про людину, то ріднішою вона нам стає. Ісус відкрився для нас повністю. Він відкрив людям Свої дві природи: Божественну й людську. Усе це сталося, бо Він нас полюбив.
Якщо ми полюбили нашого шлюбного партнера, то захочемо знати про нього все, з усіх сфер його життя. І не тому, що ми переживаємо за себе, а тому що ми захочемо робити багато хорошого для нього. Що краще ми знаємо людину, то краще ми зможемо їй служити.
Нам потрібно дізнатися все про світогляд, хобі, стосунки з рідними та знайомими людьми. Ми маємо знати, які відносини з Богом і церквою в нашого партнера. Вивчіть його(її) смаки, улюблений колір, стиль одягу, форми відпочинку тощо. Що більше ми зможемо дізнатися з усіх сфер життя нашої коханої половинки, то легше нам буде її любити.
2. Відкритість
Ми вибираємо, із ким дружити, а це означає, що в нас немає вибору, казати всю правду чи ні цій людині. Нам потрібно пам’ятати: таємниця — зброя диявола.
Ісус говорить, що ми Його друзі, тому що в Нього немає від нас жодного секрету (Ів. 15:15–16): «Я вже більше не буду рабами вас звати, бо не відає раб, що пан його чинить. А вас назвав друзями Я, бо Я вам об’явив усе те, що почув від Мого Отця. Не ви Мене вибрали, але Я вибрав вас…» Він розказав нам усе, що Небесний Отець відкрив Йому стосовно нас. У Сина Божого немає секретів, Він радіє, коли ми знаємо все.
Таємниця ніколи не робила людей ближчими. Згадаймо себе, коли ми дізнавалися щось про нашого друга від інших людей, це руйнувало наші стосунки. Кажуть, що гірка правда краща від лицемірної любові. Не говорити всієї правди можна лише тоді, коли людина вам готова простити та не знати правди. Так ми зі своєю дружиною простили один одному наше життя до покаяння, не розбираючись у ньому. І це було правильне рішення. Тепер диявол не може мені нагадувати того, чого я не знаю і що я простив.
3. Спільні інтереси
Третій необхідний крок для дружби — це мати спільні інтереси. Ніщо так не об’єднує людей, як спільна діяльність. Хорошим біблійним прикладом є Акила і Прискила (Дії 18:1–28, 1 Кор. 16:19, Рим. 16:3–4) — це подружжя, яке все робило разом.
Ісус також залишив одну з умов для дружби з Ним — це робити все те, що Він казав (Ів. 15:14): «Ви друзі Мої, якщо чините все, що Я вам заповідую». Христос стане другом для нас лише тоді, коли наші і Його інтереси збігатимуться. А всі Його інтереси записано у Святому Писанні.
Нам потрібно знайти щобільше спільних інтересів. Чоловіки, залучіть дружину до свого служіння, знайдіть настільні й спортивні ігри, які вам обом сподобаються. Розпочніть разом навчатися на біблійних курсах (це той вид занять, який дуже сильно здружив нас у шлюбі). Знайдіть хобі, яке буде цікаве обом. Ми маємо дружити з тими сім’ями, із ким обом приємно й корисно.
Раніше щоразу, коли наближалося літо, мені було погано. І все через те, що ми любили різний відпочинок. Мені потрібна була гучна компанія та активний спорт. Дружині потрібний був тільки я, безлюдний острів та спів пташок. Тепер ми не можемо дочекатися відпустки, бо знайшли той спосіб відпочинку, де нам дуже добре двом. Шукайте спільне.
4. Час удвох
Що більше в нас спільних інтересів, то більше часу ми проводимо вдвох. Дружба безпосередньо залежить від кількості часу, який ми проводимо разом. Нашим найкращим другом буде людина, із якою ми проводимо найбільше часу.
Неможливо дружити з Ісусом, якщо з Ним проводити 10 хвилин у день. Ісус мав дружню любов до апостола Івана і все тому, що вони проводили багато часу разом. Іван був одним із тих учнів, які практично постійно були з Христом.
Чоловікові потрібно максимально проводити час із дружиною, залучати до свого життя. Якщо в середньому українські подружжя проводять 20 хв. на тиждень плідного часу разом, то можна уявити, яка між ними дружба. Єдина людина на землі, яка є нашим доповненням, — це наш шлюбний партнер, тому він заслуговує на те, щоб із ним проводити основний час.
Я втратив багато друзів, тому що ми роз’їхались і перестали проводити час разом. Але в мене чудова дружба з дружиною, бо ми проводимо багато часу разом. Щопонеділка в мене вихідний день, який називається «сімейний день». Півдня я проводжу з дітьми, а половину — із дружиною. Ми можемо гуляти, грати в ігри, відпочивати в басейні чи іншому культурному місці, дивитися разом змістовні фільми, семінари, читати разом Біблію та інші корисні книги. Двічі на рік, на річницю весілля і день народження дружини, ми за можливості покидаємо місто вдвох на 2–3 дні. Це час, який найсильніше зміцнює нашу дружбу. А якщо виходить літом відпочити тиждень удвох — це дуже велика радість і зміна нашого життя на краще.
5. Посвята
Найважливіший крок для дружби — це цілковито посвятити себе для цієї людини. Найсильнішим прикладом людської дружби, яку описує Біблія, була дружба між Давидом і Йонатаном (1 Сам. 18:1): «І сталося, як скінчив він говорити до Саула, то Йонатанова душа зв’язалася з душею Давидовою, і полюбив його Йонатан, як душу свою». Їхня дружба вимагала помінятися одежами, а це означало зміну становища. Йонатан добровільно віддав своє спадкове право царя для Давида. Це була ціна дружби для Йонатана. Також він не погодився зі своїм батьком Саулом, бо підтримував Давида.
Для того щоб стати нам другом, Ісус пішов на хрест Голгофи (Ів. 15:13): «Ніхто більшої любови не має над ту, як хто свою душу поклав би за друзів своїх». Істинна дружба завжди вимагає жертовності.
Часто потрібно буде захищати нашу дружбу з нашим шлюбним партнером перед близькими нам людьми, коли наші батьки, діти, родичі будуть вимагати стати на їхню сторону. Дружба вимагає завжди бути на боці друга при інших людях. Тільки сам на сам можна обговорити, хто має рацію, а хто ні.

ІІІ. Джерела
Для того щоб у колодязі була добра вода, необхідно, щоб там било живе джерело. Джерельна вода завжди свіжа й холодна, нею можна вгамувати спрагу. Існування дружби неможливе без живого джерела. Цим джерелом для дружби є відсутність напружень, взаєморозуміння та довіра.
1. Відсутність напружень
Напруження завжди паралізує хорошу атмосферу й позитивні емоції. Тому нам треба докладати багато зусиль, щоб створювати позитивну обстановку. Одним зі способів її досягнення є спільне служіння на ниві Божій. Сім’я, яка разом служить Господу, разом молиться й постує, має спільні переживання й радості.
Є ще декілька хороших порад, які допоможуть уникнути напруження в стосунках. Треба ділитися новинами прожитого дня, своїми емоційними переживаннями. Коли ми чуємо те, що переживав наш партнер, ми починаємо переживати разом із ним, і це робить нас ближчими. Також дуже сильно допомагає спільне читання Слова Божого. Читаючи, ми обов’язково переживемо багато позитивних емоцій.
Будьте вірні в дрібницях. Догоджайте партнеру в найменшому. Подайте разом із чаєм її улюблену ложечку. Чай налийте в чашку, яка їй приємна. Квіти поставте в красиву вазу. Слова говоріть у такій тональності, яка надихає партнера до кохання. І таких дрібниць є більше ніж достатньо, які творять атмосферу щастя й надихають до більшої дружби.
Тепла дружня прив’язаність — це ще одне джерело для чудової дружби. Чоловікові й дружині хочеться разом сидіти, гуляти, ходити, дивитися одне на одного. Поспішати додому, коли поряд немає шлюбного партнера. Така потреба одне в одному свідчить про сильні дружні відносини.
2. Взаєморозуміння
Ніхто мене так не розуміє, як мій друг. Великою цінністю нашої дружби в шлюбі є розуміння одне одного. Відбувається це і тоді, коли мені радісно, і тоді, коли сумно. Підтримка там, де я духовно впав. Розрада в той момент, коли я у відчаї. І все те саме я роблю для дружини, коли вона має в цьому потребу.
Взаєморозуміння розвивається тоді, коли один ділиться своїми переживаннями, а інший починає переживати разом із ним. Ставить багато запитань, щоб знати всі деталі, зануритись у ситуацію й максимально пережити цей момент разом із другом.
3. Виявлення довіри
Ніколи не зберігайте в собі таємниць. Особливо це стосується чоловіків щодо дружин. Розповідайте свої таємниці завчасно. Можливо, відкривати потрібно поступово й не все зразу, але якомога швидше. Немає гіршої новини, ніж новина, яку дружина дізналася від інших. Розповідайте в сприятливій атмосфері. Що швидше й доступніше відкриваються таємниці, то більше зростає довіра одне до одного. Як наслідок, дружба стає міцнішою.
Якщо ми навчимося дружити з нашими шлюбними половинками, то ми зможемо навчитися дружити з дітьми, батьками, а також учнями та вчителями.
Ісус Христос став для нас другом. Він хоче, щоб ми стали друзями одне для одного.
Друзів не вибирають,ними стають.

Любомир Турчак, сімейний психолог-консультант, пастор євангельської церкви «Дім Божий» м. Рівне

Залишити коментар

Зайти з допомогою:Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

До початку