Автор Ірина Підгорняк, учитель основ християнської етики Підволочиської ЗОШ І-ІІІ ст. Тернопільської обл.
Мета: повторити, узагальнити та систематизувати знання з теми «Людина покликана бути смиренною і любити»; розвивати пам’ять, уяву та асоціативно-аналітичне мислення; плекати християнські цінності та чесноти.
Тип уроку: урок узагальнення.
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
1. Християнське вітання
2. Організаційне та емоційне налаштування на урок, молитва
ІІ. Мотивація навчальної діяльності та актуалізація знань
1. Оголошення теми та мети уроку
— Ви, напевно, помітили, що сьогодні на урок я прийшла з наплічником. Це незвичайний наплічник, тому що в ньому містяться притчі. Зараз ми перевіримо, як добре ви запам’ятали Христові притчі, чи пам’ятаєте образи з природи та людського життя, які Ісус використовував у притчах і що вони означають. Я діставатиму предмети, а ваше завдання — назвати притчу. Слово із назви притчі й буде відповіддю на кросворд. Коли повністю розв’яжемо кросворд, дізнаємось, що робитимемо сьогодні на уроці.
Отож, розпочинаймо. Хто знатиме відповідь — підносьте руку. (Кожна відповідь оцінюється перлинкою.)
Камінь — притча про дім на скелі,
зерно — притча про сіяча,
гроші — притча про немилосердного боржника,
перлинки — про скарб і перлину,
фото братів — притча про двох синів і т. д.
— Сьогодні в нас узагальнюючий урок із теми «Людина повинна бути смиренною і любити», на якому ми пригадаємо всі притчі, які вивчали протягом цієї теми, мораль, яка в них закладена Ісусом Христом, і таким чином підготуємося до контрольної роботи, яка буде наступного разу. Отож, розпочинаємо. Нагадаю, що кожна правильна відповідь на уроці оцінюватиметься перлинками. Відповідно до кількості перлинок отримаєте скарб — оцінку за сьогоднішній урок.
2. Фронтальна бесіда за змістом вивченого на попередніх уроках
— Що таке притча? (Притча — розповідь, яка взята з історії чи навколишнього життя, мета якої — викласти духовні чи моральні істини.)
— Хто є автором притч? (Ісус Христос)
— Де записані притчі? (У Євангеліях)
— Що таке Євангеліє? (Євангеліє — Добра Звістка про прихід Спасителя Ісуса Христа)
— Скільки є Євангелій? (Чотири)
— Хто є автором Євангелій? (Матвій, Марко, Лука, Іван)
— Що пояснював Ісус через притчі? (Правду про Царство Небесне)
ІII. Закріплення навчальних досягнень, узагальнення та систематизація набутих компетентностей
Робота в групах
Для виконання наступних завдань утворюють групи із трьох учнів.
1. Протягом усіх уроків ми вивчали ключові вірші, які стосувались тієї чи іншої теми, тому зараз переконаємось, наскільки добре ви їх запам’ятали. Ваше завдання полягає в тому, щоби вставити пропущені слова в ключові вірші. Група, яка виконає завдання найшвидше, отримає перлинки.
Завдання на аркушах:
а) «Приступайте до Нього, до Каменя живого, дорогоцінного, що відкинули люди Його, але вибрав Бог» (1 Петр. 2:4);
б) «Шукайте ж найперш Царства Божого й правди Його, — а все це вам додасться» (Мт. 6:33);
в) «Бог противиться гордим, а смиренним дає благодать» (1 Петр. 5:5);
г) «Діти, — будьте слухняні в усьому батькам, бо це Господеві приємне!» (Кол. 3:20);
д) «Терпеливістю вашою душі свої ви здобудете» (Лк. 21:19).
е) «А коли ви не будете людям прощати, то й Отець ваш не простить вам прогріхів ваших» (Мт. 6:15);
є) «Блаженні милостиві, бо помилувані вони будуть» (Мт. 5:7);
ж) «Блаженніше давати, ніж брати» (Дії 20:35).
Для виконання наступного завдання кожна група вибирає собі колір паперу.
2. Кожна група отримує два слова (із зображених на малюнку), які є моральним висновком до певної притчі, дає визначення цих слів і пояснює, з якої притчі це випливає і що Ісус хотів пояснити цією притчею. Оцінюють учнів, які захищатимуть думку групи.
ПРИТЧІ
Співчуття і милосердя
Щедрість і захланність
Гордість і смирення
Прощення і покаяння
Послух і непослух
Терпеливість і справедливість
1 група
Гордість — упевненість людини в тому, що вона особлива, самодостатня і може всі свої проблеми вирішити самостійно, без Бога.
Смирення — уміння подолати свою гординю, насамперед перед Господом.
2 група
Непослух — вияв гордині у ставленні до Господа чи ближніх, які бажають тобі добра.
Послух — готовність виконати волю Божу або прохання тих людей, що теж виконують волю Господа.
3 група
Справедливість — винагорода праведним, смиренним і терплячим та покарання грішників, які не покаялись.
Терпеливість — здатність людини переносити земні страждання: хвороби, прикрощі, знущання, самотність, матеріальні нестатки.
4 група
Прощення — добровільна відмова від звинувачень іншої людини в певних гріхах.
Покаяння — перепрошення Бога за свої гріхи й бажання змінитися.
5 група
Милосердя — почуття, завдяки якому людина допомагає іншій не з вигоди, а з внутрішньої душевної потреби..
Співчуття — жаль до ближнього, прагнення підтримати його і допомогти.
6 група
Захланність — непомірне прагнення до багатства й наживи.
Щедрість — здатність людини поділитися з іншим тим, що має.
3. Розглянемо кілька життєвих історій, які, можливо, були й у вашому житті. На підставі знань, отриманих на уроках, укажіть правильний вихід із цих ситуацій.
Читання ситуації
Відеоситуація — перегляд відеоролика «Казка про жадібність» (http://multmir.net/multfilm-1047-skazka-o-zhadnosti).
Лист до дітей
Добрий день, дорогі учні Підволочиської ЗОШ №1! Пише вам Юрко Шаст. Довго думав, писати вам чи ні, але таки наважився. Я — ваш ровесник, навчаюся в одній із шкіл м. Волочиська. Я є звичайним учнем, як і кожен із вас. Люблю читати, слухати музику, працювати за комп’ютером, маю багато друзів. А ще я люблю молитися, бо знаю, що Ісус мене любить, щодня про мене піклується. Він віддав Своє життя за мене, тому хочу бути вдячним Йому за це. Але нещодавно зі мною стався прикрий випадок, за який мені дуже соромно зізнатися і друзям, і батькам, тому пишу до вас, бо ви мене не знаєте і мені легше хоч комусь у цьому зізнатися. Може, допоможете мені вийти з цієї ситуації, щось порадите.
А сталося таке. Мама якось попросила мене піти в магазин і купити їй порошок для прання. Вона дала мені 20 грн., бо дрібніших грошей у неї не було. Звичайно, я її послухав і купив порошок, але в цьому ж магазині був ігровий автомат, де всього за 50 коп. можна виграти іграшку. Спочатку я один раз спробував, але потім настільки захопився, що програв усю решту й нічого не виграв. Мене охопив страх, що мама насварить, і я її обманув — сказав, що гроші забрали старші хлопці, яких я не знаю. Мама, звичайно, повірила, ще й мене пошкодувала. Якби ви знали, як мені тепер соромно й важко на душі… Найперше, через те, що образив Бога, який мене любить, помер за мене на хресті, піклується про мене через моїх батьків. А ще сказав неправду мамі, яка мені вірить, переживає за мене, любить мене. Напевно, ні Господь, ні мама не вибачать мені цієї брехні, бо я їх зрадив. Я боюсь у цьому зізнатись мамі, бо вона перестане мене любити й поважати. Соромно про це сказати й друзям. Тому звертаюся за порадою до вас. Може, у когось із вас була подібна ситуація? Допоможіть мені вирішити цю проблему. Буду чекати вашої відповіді.
Наперед вдячний вам, Юрко.
— Тепер підіб’ємо підсумки нашої роботи й подивимось, хто скільки перлин здобув на сьогоднішньому уроці. Щоб визначити вашу оцінку на уроці помножте ваші перлинки на два й додайте до цієї суми ще одну перлинку як додаткову нагороду за працю на уроці. Хто отримав число 12, той сьогодні знайшов СКАРБ!!! Хто отримав число менше 8, тим пропоную краще попрацювати над своїми знаннями, або бути відважнішим і відповідати сміливо на уроках, тому ви отримуєте ще один шанс для збільшення своїх перлин. Усі інші учні отримують оцінки відповідно до їх чисел.
IV. Підсумкова частина
— На завершення уроку хочу, щоб ви думками перенеслися у притчу про сіяча. У нас на дошці зображена земля, засіяна зернятками. Тут не вказано, яка це земля, але є зерна, які засіяв Господь. У зернятку є Слово, написане Богом особисто кожному з вас. Під час співаної молитви, ви по черзі підходитимете й братимете своє зернятко.
Сподіваюся, що ви будете доброю землею для того зерна, яке засіяв у вас Господь, зможете дати добрий плід, бути справжніми християнами, щоб потім у вічності отримати найбільший скарб — Царство Небесне.
Дякую всім за роботу на уроці. На цьому урок закінчено. Слава Ісусу Христу!