Мета: донести дітям, що пошук Божого Слова життєво необхідний для кожної людини; спонукати учнів ставитися до Біблії як до великої коштовності.[1]
Ключовий вірш: «Як я кохаю Закона Твого, цілий день він — розмова моя!» (Пс. 118:97).
Довідка для вчителя
2 Цар. 22, 23
Усі ми знаємо, що читати Біблію дуже важливо. Звучать різні поради щодо того, коли краще це робити — уранці чи ввечері — і скільки часу цьому присвячувати. Є люди, які пишаються тим, що прочитали Писання кілька разів, і похваляються тим, скільки розділів із Біблії читають щодня. Але чи є читання Біблії якимось рятівним засобом, що автоматично робить нас праведними й приємними Богові? Аж ніяк.
Такі історичні постаті, як Ленін, Маркс, Енгельс, знали Біблію, як і кожна освічена людина того часу, адже тоді вивчення Закону Божого було обов’язковим у школах і вищих навчальних закладах. Біблію читав і Йосип Сталін, який у юні роки навчався в духовній семінарії у Тифлісі, і Гітлер, який виріс у одній із дуже релігійних країн світу. Але що це їм дало? Читання і знання Слова Божого не перешкодило їм стати атеїстами або, як у випадку з Гітлером, язичниками (Гітлер відроджував арійське язичництво й захоплювався окультизмом).
Сьогодні в багатьох школах вивчають християнську етику, а у вищих навчальних закладах є курс «Релігієзнавство» або «Порівняльне вивчення релігій», де поряд із юдаїзмом, буддизмом, ісламом та іншими релігіями вивчають християнство. Але чомусь далеко не всі школярі та студенти стають свідомими християнами. У чому ж річ?
Погляньмо на життя одного з юдейських царів — Йосії. Восьмилітнім хлопчиком він став царем. Батько та дідусь Йосії були жорстокими, розпусними й несправедливими людьми. Вони не шанували Бога та Його Закону, а поклонялися язичницьким богам, що призводило до гріховного життя всього народу. Люди дивилися на своїх правителів і наслідували їх.
На відміну від батька та діда, Йосія поводився мудро. Що або хто так вплинув на нього, ми можемо лише здогадуватися — прямих вказівок щодо цього в Біблії немає. Теологи вважають, що його так виховала мама. Цілком імовірно, що на юдейського царя позитивно вплинув тогочасний священик. Хай там як, але Йосія замолоду став звертатися до Бога (2 Хр. 34:3), що сприяло прийняттю правильних рішень у його житті.
Коли Йосії виповнилося 20 років, він почав очищати Юдею від язичництва (2 Хр. 34:3–7).
У той час у храмі, у якому мали поклонятися Богові, панувала пустка, там було сміттєзвалище. Коли Йосії виповнилося 26 років, він організував прибирання храму, під час якого випадково знайшли запис Божого Закону (2 Хр. 34:8–18).
Коли Закон прочитали цареві, то він роздер свій одяг і наказав своїм радникам дізнатися у Господа, що йому робити. Почувши відповідь, правитель не заспокоївся від того, що Бог уже відстрочив покарання й пообіцяв Йосії мирне царювання. Він продовжував діяти й утілювати те, що написано в Законі. Йосія поклопотався, щоб Слово Боже почули всі люди в Юдеї, і від імені народу уклав завіт із Богом. Потім він повністю очистив країну від язичництва: знищив усі язичницькі храми й місця поклоніння та усунув від служіння поганських жерців. Ніхто з царів — навіть Давид і Соломон — не робили нічого подібного: «А такого царя, як він, не було перед ним, що навернувся б до Господа всім своїм серцем, і всією душею своєю, і всією силою своєю, за всім Мойсеєвим Законом, і по ньому не повставав такий, як він» (2 Цар. 23:25). Він насправді був не лише слухачем, але й виконавцем Божого Слова.
Вступ до уроку
Попросіть кого-небудь на початку уроку урочисто внести «золоту скриньку», у яку завчасно покладіть красиве видання Біблії. Завдання для учнів — відгадати, що в «золотій скриньці», після того як почують навідні фрази:
— вага цього предмета становить 0,9 кг;
— ціна — 200 грн.;
— призначення — інформувати, повідомляти.
Читання біблійного тексту: 2 Цар. 22:1–2; 23:1–3.
Використовуючи довідкову інформацію, учитель розповідає, як Йосія розпочав прибирання храму й знайшов запис Закону.
Обговорення
1. Як ви думаєте, яким міг вирости Йосія в колі своїх рідних і в середовищі тогочасного суспільства? (Вислухайте припущення учнів і зазначте, що своїм життям Йосія спростував приказку: яблуко від яблуні недалеко падає.)
2. Що, на вашу думку, було причиною того, що Йосія так глибоко й охоче сприйняв Писання? (Мабуть, виховання матері та вплив священика сприяли тому, що він прихилив своє серце до пошуків Бога ще в підлітковому віці. Отже, фундамент у житті Йосії був правильним, і коли знайшли Закон, то він повірив, прийняв і полюбив його.)
3. У чому секрет благословенного царювання Йосії? (Правильний фундамент життя. Ще в підлітковому віці, замість того щоб марно проводити час, насолоджуючись становищем царя, Йосія прихилив своє серце до того, щоб шукати Бога, відродив слухання Слова Божого у своєму житті й у житті всієї країни.)
4. Чого ми можемо навчитися від цього юного царя? (Практичне завдання: написати три істини, які ми взяли для себе із життя Йосії.)
Висновки
Секрет праведності Йосії полягає не в тому, що він прочитав Закон, а в тому, що повірив, прийняв і полюбив його. Великий французький філософ, математик і богослов Блез Паскаль сказав: «Математику потрібно зрозуміти, щоб полюбити, а Біблію потрібно полюбити, щоб зрозуміти».
Якби Йосія не поставився до знайденої Книги як до великої коштовності, він би не почав нічого змінювати ні у своєму житті, ні в житті своєї країни. Для Йосії пошук Слова Божого був справді «золотим», який згодом приніс велике благословення і зміни в життя його й народу, яким він керував.
Вивчення ключового вірша: «Як я кохаю Закона Твого, цілий день він — розмова моя!» (Пс. 118:97).
Закріплення знань
Для кращого засвоєння знань проведемо хімічний дослід.
Матеріали: три склянки, заповнені наполовину: 1 — водою; 2 — сумішшю води та оцту (1:1); 3 — оцтом; сода.
Є кілька категорій людей, які по-різному реагують на Слово Боже. Уявімо, що ці склянки символізують нас, людей, а сода символізує Слово Боже.
Перша категорія людей вірить, що Біблія — це Слово Боже, ба, навіть тримала її в руках, навіть чула Слово Боже, але не приймає його у своє серце. Тому на цьому зацікавленість Біблією і закінчується. (Всипте соду в склянку з водою.) Через це на їхнє життя вона аж ніяк не впливає.
Друга категорія людей приймає Слово Боже, але на деякий час: на період уроку, наприклад. (Всипте соду в другу склянку.) Можливо, навіть використовує його, але для когось: «Не роби так! Так не можна! Це — гріх!» І це допомагає комусь зупинитися, можливо, зупиняються і ті, хто промовляє ці слова. Та при першій-ліпшій нагоді сходять із дистанції, так і не зрозумівши, у чому цінність Слова Божого.
Ще одна категорія не тільки вірить, приймає і любить Слово Боже, але й живе ним. У житті таких людей відбуваються великі зміни, які впливають на життя оточуючих. (Всипте соду в склянку з оцтом.) Таку дію ми простежували в житті Йосії.
Варто замислитися: до якої категорії належимо ми?
Підсумок уроку
Для того щоб мудро керувати царством свого життя, потрібно навчитися чути Бога й підкорятися Його Слову; бути м’яким у руках Майстра й водночас стійким до зовнішнього впливу, до корозії гріха. Узявши урок із життя Йосії, будемо прислухатися до слів Бога й будувати своє життя згідно з Його Словом.
[1] Мандро К., Грицюта О., Задоян С. Золота молодь. Програма навчальних уроків для підлітків. / Під заг. ред. М. А. Ільюка, А. В. Ярмушка. — Рівне, 2011. — С. 10–15.