Автор Ірина Коваль, учитель початкових класів, заступник директора з виховної роботи ЗОШ I-III ст. с. Перепельники Зборівського р-ну Тернопільської обл.
Мета: розповісти про важливість знань у житті людини, про значення Біблії як джерела знань про Бога; з’ясувати доступні джерела знань про світ, людей, явища природи; плекати повагу до мудрості — як Божої, так і людської.
Біблійна історія: створення світу (Бут. 1:1–26).
Ключовий вірш: «На початку Бог створив небо і землю» (Бут. 1:1).
Варіант: «Своєю силою Бог землю вчинив» (Єр. 51:15).
Обладнання: Біблія для дітей, свічка, кольорові олівці, малюнок на дошці «Сонце», магнітофон, диск із записом пісні «Божа Книга», великий конверт, ілюстрації, плакат із темою уроку та ключовим віршем.
Література
Біблія для дітей. — К.: УБТ, 1992.
Зошит з основ християнської етики. 1 клас. — Тернопіль: Мандрівець, 2011.
Николин М. Християнська етика. Посібник для 5 класу. — Тернопіль: Мандрівець, 2009.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Християнське вітання
— Слава Ісусу Христу!
— Слава навіки!
2. Молитва
Учитель запалює свічечку, мотивує учнів до молитви й разом із ними молиться молитвою «Отче наш».
ІІ. Актуалізація життєвого, чуттєвого та читацького досвіду, опорних знань
Фронтальна бесіда
— Хто посіяв у лузі квіти?
— Хто ластівку навчив гніздо будувати?
— Хто сказав лелекам у вирій відлітати?
— Хто налив води у широке море?
Світ — як розгорнута книга, з якої можемо багато дізнаватися за допомогою зору, слуху та інших органів чуття. Багато інформації можна почерпнути з книг, переглядаючи телепередачі, в інтернеті. Сьогодні ми поговоримо про те, звідки ми дізнаємося про Бога.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Оголошення теми і мети уроку
2. Ознайомлення з ключовим біблійним віршем
ІV. Засвоєння нових знань, формування опорних умінь і навичок
1. Пісня «Божа Книга» (Додаток 1)
2. Демонстрування Книги книг — Біблії
3. Розповідь учителя з елементами бесіди
s Саме з цієї Книги люди черпають знання про Творця.
s Біблія — найпоширеніша та найбільш читана книга, перекладена різними мовами світу.
s Вона складається з двох великих частин — Старого і Нового Завітів. У них описано створення світу та життя людей до народження Ісуса Христа, подана наука Самого Господа Ісуса Христа.
s Біблія не схожа на звичайні книжки, це — Слово Боже, і тому часто її називають Святим Письмом.
s З Біблії ми можемо дізнатися правду про Бога, про світ, про нас самих.
s Біблія — це Книга життя. Вона вказує нам, де добро, а де зло.
s У давнину до мудреця звернувся один юнак:
— Навіщо ти постійно читаєш Книгу про Бога й наші обов’язки перед Ним?
— А навіщо ти збираєшся сьогодні обідати, адже ти вже поснідав і вчора добряче попоїв?
— Ну як?.. Для того щоб жити… — здивовано промовив юнак.
— І я читаю також для того, щоб жити, бо їжі потребує не лише тіло, але й душа, поживою для неї є Боже Слово, Святе Письмо.
3. Евристична бесіда
s Хлопчик хоче з’їсти яблуко. Чи потрібні для цього знання? (Напевно, ні.)
s А для чого потрібні знання? (Для того, щоб написати книжку, треба знати, як пишуться слова, літери; щоб сконструювати машину, треба знати будову мотора, інших деталей машини).
4. Робота зі Святим Письмом — повторювальне читання уривка про створення світу в супроводі коментарів учителя та демонстрування ілюстрацій з Біблії для дітей.
s Для того щоб мати знання про Бога, необхідно читати Святе Письмо. Ця Книга містить відповіді на багато запитань, які можуть виникнути в людини.
s Навіть таке питання, звідки взялися люди на Землі, висвітлює Біблія.
s Який день створення світу зобразив на ілюстрації художник? (Створення світил.)
V. Закріплення знань
1. Руханка (повторити 2–3 рази).
Створив Бог сонце (показуємо однією рукою вгору).
Створив Бог небо (показуємо двома руками вгору).
Створив Бог глибоке море (нахиляємося донизу).
Тебе і мене (показуємо на сусідів і на себе).
Створив все навкруги (озираємося довкола себе).
2. Гра «Хто міг прислати нам цього листа?»
— Подув осінній вітерець і до нашого класу залетів ось цей великий конверт. Розкриємо його й прочитаємо, що там написано.
«Ти не можеш побачити Мене на землі, як не можеш побачити повітря. Однак повітря є довкола тебе. Дмухни на свої руки, і ти його відчуєш. Повітрям ти дихаєш. Чи зміг би ти жити без нього? Подібно до повітря, людина не може без знань. Навіть пташка навчає своїх діток літати, звір — бігати, риба — плавати. Знання наче світло в темряві. Світло не знищує темряви, воно допомагає людині краще орієнтуватись, а коли світла багато, то темрява сама зникає. Так людина з добрими знаннями може приносити багато користі, навчати інших з Моєю допомогою».
s Хто автор листа?
s Що сказано про важливість знань?
s З чим порівнюються знання?
s Послухайте вірш Іванки Щедрини «Хто Творець?» (Додаток 2).
3. Виконання розмальовок за допомогою кольорових олівців у робочому зошиті (С. 5–6)
4. Вивчення вірша разом з учителем (С. 6)
Все, що бачиш ти навколо, —
Це Господь нам дарував.
Й Боже Слово — Біблію
Бог з небес нам дав.
VІ. Узагальнення та систематизація набутих компетентностей
1. Доповнення малюнка «Сонце» промінцями про джерела знань, в т. ч. й непереконливими прикладами (на його промінцях), наприклад: здоров’я, книги, телевізор, інформація, газети, комп’ютер.
Діти виходять до дошки й доповнюють Сонечко промінцями (Додаток 3).
2. Тренувальне запам’ятовування ключового вірша
3. Сугестивна вправа
Під музичний супровід діти по колу шепочуть одне одному на вухо фразу: «Бог створив чудовий світ».
4. Підсумкова бесіда
s Яка Книга містить знання про Бога?
s Чим вона відрізняється від інших книг?
VІІ. Підсумкова частина
1. Відзначення хорошої роботи учнів
2. Мотивація молитви
— Щовечора, коли ми промовлятимемо молитву, дякуватимемо Господу такими словами: «Дякую, Боже, що Ти створив такий чудовий світ!»
3. Господня Молитва
Додаток 1
Божа книга
Слова: Івана Павліва
Музика: Кузьми Смаля
1. Щасливий я, що маю Книгу,
Яка мене постійно вчить,
Щоб я довіривсь щиро Богу
І як на світі маю жить.
Приспів:
Це є найкраща в світі Книга,
Жива наука і свята,
Нас береже вона від лиха,
В ній мудрість нашого Христа.
2. Вивчайте Божу Книгу, люди,
Читайте ви її щодня,
То легко, радісно вам буде, —
В ній шлях до вічного життя.
Додаток 2
Хто Творець?
А чи знаєте ви, діти,
Хто створив птахів і квіти,
Сонце, місяць, небо, зорі,
Ріки та струмки прозорі?
Хто про все оце подбав?
Хто нам все подарував?
Хто підніс високо гори,
Океану дав простори,
Відокремив день від ночі,
І Чиї пильнують очі,
Аби справно дні минались
І ніщо не зруйнувалось?
Бог створив цей світ і нас.
Він із нами повсякчас!
Іванка Щедрина