Автор Любов Венета, учитель християнської етики Великоберезовицької ЗОШ I-III ст. тернопільського р-ну тернопільської обл.
Мета
Освітня: розкрити та підкреслити значення Божого Слова в житті людини; навчити учнів проводити дослідження; активізувати пізнавальну діяльність в учнів.
Виховна: формувати свідому та відповідальну особистість учня на основі християнських духовних цінностей; сприяти визначенню школярами власної життєвої позиції.
Розвиваюча: продовжувати розвивати в дітях їхні таланти і вміння аналізувати, порівнювати та узагальнювати факти.
Біблійна основа: Лк. 8:5–15; Євр. 4:12; Як. 1:22
Ключові вірші:
«Боже Слово живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного, — проходить воно аж до поділу душі й духа… І спосібне судити думки та наміри серця» (Євр. 4:12).
«Будьте ж виконавцями слова, а не слухачами самими, що себе самих обманюють» (Як. 1:22).
Обладнання: ілюстрації до притчі про сіяча, зразки зернових культур, презентації «Хліб усьому голова» та «Крок уперед», географічні та історичні карти, вислови відомих людей про Святе Письмо.
Міжпредметні зв’язки: історія, географія, біологія, українська мова та література, образотворче мистецтво.
Література
1. Біблія / Пер. проф. І. Огієнка. — К.: УБТ, 2002.
2. Біблійний путівник для дітей.
3. Біблія для тебе: ілюстровані біблійні історії для молоді/укл. Хейс С., Кемп Л., пер. англ. мов. Огієнка І. Вид. 2-ге. — Донецьк: ОБФ «СХІДНОЄВРОПЕЙСЬКА МІСІЯ», 2010. — 272 с., іл.
4. Основи християнської етики. 6 клас: Підручник. — К.: Літера ЛТД, 2008. — 192 с., іл.
5. Інтернет-ресурси.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Вітання. Представлення гостей уроку. Спільна молитва.
2. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. На попередньому уроці ми розглядали тему «Вибір цінностей».
Запитання
1. Чого навчає нас притча «Про скарб і перлину»? (Відповіді дітей.)
2. Який найдорожчий скарб У твоєму житті? (Відповіді дітей.)
3. Чим цінні для нас небесні скарби? (Відповіді дітей.)
4. Як зробити правильний виріб цінностей? (Відповіді дітей.)
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Кожна людина в житті обирає свій шлях. Часто, не задумуючись про наслідки, робить багато помилок, які можуть нашкодити не лише їй, а й оточуючим. Яку роль відіграє Боже Слово в житті людини? Що робити, щоб не поламати своє життя, не завдати болю ближнім і, найважливіше, не образити Бога та здобути небесні скарби? Цю проблему досліджували учасники проекту «Слухати і приймати слова правди», назва якого і є темою нашого уроку.
№ 3(25)/2013 СЛОВО ВЧИТЕЛЮ 38
Діти записують тему уроку в зошити.
Учитель. Створюючи людину, Господь знав, що в неї будуть слабкі та сильні сторони. Люблячи, Він ніколи не залишає її без Своєї батьківської опіки. Помічником і охоронцем для неї є Його Слово, яке тисячоліттями звучить до нас із Біблії. І сьогодні Творець звертається до нас: «Будьте ж виконавцями слова, а не слухачами самими, що себе самих обманюють» (Як. 1:22). А про вплив Божого Слова на людину говорить ще один ключовий вірш нашого уроку: «Боже Слово живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного, — проходить воно аж до поділу душі й духа… І спосібне судити думки та наміри серця» (Євр. 4:12).
Діти записують ключові вірші в зошити.
На минулому занятті ви були:
— ознайомлені з проектом (темою та метою);
— об’єднані в групи, кожна з яких мала провести своє дослідження, в ході якого ви обговорювали отримані результати та готували їх до представлення у вигляді презентацій.
Сьогодні ми ознайомимося з підсумком вашої роботи.
2. Сприймання нових знань
Представлення результатів роботи групи «Художники»
Діти, читаючи виразно текст притчі, одночасно демонструють свої ілюстрації до неї (бажано великоформатні, прикріплюючи їх до дошки).
Усі учні самостійно читають текст притчі про сіяча (Лк. 8:5–15).
Представлення результатів дослідження «Коло думок» групи «Журналісти»
На попередніх уроках діти цієї групи отримали завдання взяти інтерв’ю в духовних осіб та переможців Всеукраїнської олімпіади з християнської етики стосовно такого питання: «Чи можна розподілити людей на групи за схильністю до тих чи інших гріхів, відповідно до категорій, названих Ісусом у притчі «Про сіяча»?», а також підготувати власну відповідь на це питання.
Думка священика.
Думка пресвітера .
Думка переможців Всеукраїнської олімпіади з християнської етики.
Думка журналістів.
Можна запросити на урок вищевказаних людей.
Представлення результатів дослідження «Панорама життя людей у часи Ісуса Христа» групи «Історики»
Завдання: дослідити умови життя та діяльності людей у часи Ісуса Христа (побутові умови, технологія вирощування зернових культур, переробка отриманої продукції); підготувати розповідь з ілюстрованими матеріалами (або презентацію).
Представлення результатів дослідження «Крок уперед» групи «Агрономи»
Завдання: створити презентацію з висвітленням наступного питання «Види зернових культур і сучасна технологія їх вирощування».
Представлення результатів роботи «Хліб — усьому голова» групи «Режисери»
Завдання: створити презентацію про зерно та його значення в житті людини.
3. Закріплення та узагальнення знань
— Як ви можете відповісти тепер на питання «До якого ґрунту належить моє серце»?
— Що допомагає рости зерняткові?
— Що допомагає людині рости духовно?
— Чи бережливо ставитеся до хліба?
— На вашу думку, чому Ісус обирає зерно символом Божого Слова?
III. ПІДСУМОК УРОКУ
Учитель. Матеріали проекту свідчать про те, що зерно — основа життя людини. У народі кажуть: «Хліб — усьому голова». За шматочок хліба, декілька зерен у роки Голодомору люди віддавали життя. А чи задумувалися ви над тим, скільки праці, здоров’я та любові сьогодні вкладено в ароматний окрайчик хліба, який щодня лежить на вашому столі. Ми не уявляємо собі, як можна прожити без булочки, тістечка, печива, хліба. Так було, є і буде. Хліб і людське життя нерозривно пов’язані. Саме тому Ісус обрав зерно символом Божого Слова. Тим самим Він наголошує на важливості духовного хліба в нашому житті. Якщо не будемо читати Святого Письма, жити згідно із Заповідями Божими, будемо духовно голодні, грішитимемо. Тож нехай душа кожного із присутніх буде родючою землею, у якій посіяне зерно дасть багатий урожай, щоб ми були «виконавцями Слова, а не слухачами самими, що себе самих обманюють».
Під час досліджень ви спілкувалися з різними людьми, обговорювали різні думки, знаходили багато інформації, яка допомогла вам зрости духовно, поглянути іншими очима на, здавалось би, повсякденні речі. Та, найголовніше, що ви побачили, — в основі кожної праці закладена любов. Божа рука перебувала з вами, коли ви збирали необхідний вам матеріал; Господь допомагав знайти потрібну книжку, поспілкуватися з людиною, висловити думку, зрозуміти, що Він завжди є поруч вас. І якщо звертатиметеся до Нього по допомогу, Він ніколи вам не відмовить. Усе залежить від вас, на якому місці у вашому житті буде Бог і Його Слово.
Вірш із підручника (с. 56) зачитує учень з гарною дикцією.
Розкрийте навстіж кожен своє серце
До Істини, яка завжди жива.
Я щиро вірю, що на чаші денця
Всіх душ впадуть Ісусові слова.
IV. Домашнє завдання
Опрацювати с. 53–56 підручника.
V. Оцінювання роботи учнів
Молитва подяки
Господи! Щиро дякуємо Тобі за урок. За зерна, які сієш у наші душі через священиків, учителів, батьків та ближніх. Просимо Тебе, щоб зерно, посіяне Тобою сьогодні на цьому занятті, дало добрі плоди, щоб ми завжди і в усьому бачили Твою волю. Дякуємо за всі ласки, які Ти на нас посилаєш. А також просимо за кожного з присутніх, за навернення грішників, людей, які потребують молитви і за яких немає кому помолитися, за всіх хворих, одиноких, тих, хто далеко від дому. Амінь.