Автор Галина Матюк, учитель української мови та літератури, основ християнської етики ЗОШ I-II ст. с. Угриничі Любешівського р-ну Волинської обл.
Мета: розкрити зміст понять «добро», «доброчинність», показати поширення доброї сили Божої науки на прикладі життя біблійних героїв та видатних людей минулого й сучасності; розвивати вміння висловлювати думки, самостійно робити висновки, учити працювати з підручником і зошитом; виховувати інтерес до вивчення Святого Письма, усвідомлення необхідності поширювати добро кожною людиною.
Біблійна основа: Мт. 5:48; 13:33; Лк. 13:20–21.
Ключовий вірш: «Отож, будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний!» (Мт. 5:48).
Основні поняття: добро, доброчинність.
Обладнання: картки з молитвою, картки з новими словами-поняттями, фотографії видатних людей-доброчинців минулого й сучасності, аркуш ватману у вигляді серця, робочий зошит.
Література
1. Біблія/ Пер. проф. І. Огієнка. — УБТ, 2002.
2. Основи християнської етики. 6 клас: Підручник. — К.: Літера ЛТД, 2008. — 192 с., іл.
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
Мотиваційний етап
Учитель. Добрий день, дорогі діти! Послухайте легенду, яка допоможе визначити тему сьогоднішнього уроку.
Жила-була на землі дівчина, яку звали Любов. Невесело було їй жити на світі без подруги. Ось і звернулася вона до свого батька, щоб допоміг їй вибрати подругу на все життя. Одного ранку привів він Любов на призначене місце й показав п’ять прекрасних дівчат, яких звали Краса, Радість, Удача, Печаль і Доброта. Але вибрати можна лише одну. Спочатку Любов розгубилася, не знала, кого вибрати. Потім підійшла ближче, подивилася в очі кожній і простягла руку Доброті.
— Як ви думаєте, діти, чому Любов вибрала Доброту? (Відповіді дітей.)
II. Оголошення теми і мети уроку
Отож, тема нашого уроку «Поширення добра у світі».
Вивчення нової теми розпочнемо молитвою.
Помолимось за тих, що у розлуці
Помруть, відірвані від рідних хат.
Помолимось за тих, що у розпуці
Вночі без мами плачуть і не сплять.
Помолимось за всіх.
Помолимось за тих, кого лишила мама,
Помолимось за одиноких і сиріт.
Над ними, Господи, в небесній тверді
Відкрий Свої долоні милосердні.
Повідомлення головних завдань уроку
Проблемне питання: Як ти розумієш ключовий вірш: «Отож, будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний!» (Мт. 5:48)?
Учні записують ключовий вірш у зошити.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Словникова робота
Добро — все, що виходить від Бога, благо; те, що позитивно оцінює Бог, є важливим для людського життя, дозволяє людині морально, розумово та духовно жити, зростати, бути щасливою й досягати гармонії й досконалості.
Доброчинність — зроблене добро, корисний учинок.
2. Робота в зошитах
Виконання завдання № 6, с. 52. Добери однокореневі слова до слова «добро». Запиши їх. Обґрунтуй значення записаних слів.
Як поширюється добра сила Божої науки?
Учитель. Усі ми хочемо щасливо прожити своє життя, щоб навколо панувало добро, доброзичливість і взаємодопомога, співчуття та милосердя, повага та взаєморозуміння, любов і вірність, чесність і справедливість, щирість і послух, щедрість і скромність, радість і лагідність, терпіння і мудрість.
А Господь нас навчає постійно виховувати в собі ці чесноти. А як же поширюється добра сила Божої науки?
— Поміркуй і доповни вислів: «Добро у світі можна поширювати за допомогою…» (завдання № 2, с. 51 у зошиті).
3. Робота з підручником
Прочитати притчу про закваску (Мт. 13:33; Лк. 13:20– 21) (с. 139).
Пояснення змісту притчі учителем.
— Що допомагає Слову Божому швидко поширюватися по всій планеті? (Відповіді дітей.)
4. Випереджувальне завдання
Розгляд повчальних творів, які учні підготували вдома.
Учениця читає легенду про Янгола.
Студеного зимового вечора, саме напередодні Різдва, послав Бог маленького Янгола Добра на Землю, щоб той довідався, як живеться людям і чи потребують вони допомоги.
Янгол Добра зачепив свою хмаринку за високу тополю й по гілках спустився вниз. Першим, кого побачив Янгол, був хлопчик, який разом із татком ніс ялинку, весело сміючись. «Їм, мабуть, добре живеться», — подумав Янгол і також усміхнувся. Змахнув крилами й піднявся до одного з будинків, де у віконечко побачив, як татусь з дітками прибирали ялинку, а мама готувала смачну вечерю. «І цим добре живеться», — зрадів Янгол і знову спустився на землю. Йому стало сумно, бо так мріяв зробити кому-небудь щось добре. І раптом побачив стареньку бабусю, яка стояла під магазином і рахувала копійки, щоб купити хліба. На її очах були сльози. «Ось кому потрібна моя допомога», — зрозумів Янгол. Він дістав із кишені зірочку й поклав її на долоню бабусі. Зірочка вмить перетворилася на великий кошик, у якому було багато смачної їжі. Здивована, але щаслива бабуся підняла очі до неба і сказала: «Щиро дякую тобі, Боже, за різдвяний дарунок».
Маленький Янгол Добра теж радів, що опинився на Землі в потрібний час, бо робити добро — це велике щастя.
— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що щастя людини полягає у прагненні творити добро? (Відповіді дітей.)
5. Читання оповідання про дідуся та онука за П.Вортоном в особах (с. 141 підручника).
— Як піклування іншої людини про нас може зробити кращими нас самих, зміцнити нашу віру в Бога? (Відповіді дітей.)
6. Читання оповідання «Юнак і морські зірки»
Якось на світанку чоловік ішов берегом моря й побачив юнака, який підбирав на піску морських зірок і кидав їх у воду. Чоловік запитав, для чого він це робить. Юнак відповів, що зірки можуть засохнути й померти під променями гарячого сонця.
— Але ж узбережжя тягнеться на багато миль, а морських зірок мільйони. Яка користь у твоїх зусиллях? — запитав чоловік.
Юнак подивився на морську зірку, яку тримав у руках, кинув її в море й тихо промовив:
— Користь є для цієї морської зірки.
Запитання
1. Що спонукало юнака кидати у воду морських зірок? (Відповіді дітей.)
2. Погодилися б ви чи заперечили б слова: «Усім однаково не допоможеш, а якщо допоможеш кільком, то це нічого не змінить у житті інших, тому що завжди буде багато нещасних і нужденних»? (Відповіді дітей.)
7. Інсценування
Автор. Прибіг щодуху син додому
й до тата голосно гука:
Син. — А я провідав у лікарні
свого товариша-дружка.
То ж, правда, тату,
я чутливий і маю серце золоте?
Автор. Замисливсь тато на хвилинку
І так йому сказав на те:
Тато. — Коли тебе в тяжку хвилину
Людина виручить з біди,
Про це добро, аж поки віку,
ти, синку, пам’ятай завжди.
Коли ж людині ненароком
ти зробиш сам добро колись,
Про це забудь, аж поки віку,
мовчи й нікому не хвались.
— Який висновок із цієї історії треба зробити? (Відповіді дітей.)
Учитель. Напевне, треба менше говорити про добро, а просто проявляти милосердя до тих, хто потребує підтримки.
Пригадалася мені давня притча. Послухайте її.
Були собі два чоловіки. Один вів життя праведне й уважав себе вищим од багатьох, бо не чинив лиха. Інший же про власну праведність ніколи це задумувавсь, а жив, як велося. І сталося так, що вони водночас прийшли на суд Божий. Один із гордістю показав свої руки, мовивши: «Поглянь, Господи, які вони в мене чисті!» Та Господь сказав із сумом: «Так, вони чисті. Але… порожні…». Тоді простягнув руки інший чоловік. І в долонях його, мов у чарівних люстерках, відбилися тисячі й тисячі великих і малих добрих справ, учинених протягом земного життя, і хором незліченним пролунала щира людська вдячність. Тоді заплакав перший «праведник» і впав долілиць, та було вже запізно. А інший чоловік, котрий ніколи себе у праведниках не числив, рушив уперед — у Царство Вічне. Але раптом зупинивсь і попрохав ревно: «Господи! Пусти і його до Себе!..»
— Чого навчає нас ця притча? (Відповіді дітей.)
Яку роль відіграє Церква у поширенні добра у світі?
1. Слово вчителя про Церкву.
2. Розповіді дітей про те, яку роль у поширенні християнства відіграли князі Володимир Великий та Ярослав Мудрий, митрополит Петро Могила, ігумен Києво-Печерської лаври Феодосій Печерський.
III. Закріплення матеріалу
Учитель. Добрий учинок — це найкращий слід на Землі, який може залишити після себе людина. В українців була гарна традиція називати іменами людей те, що вони доброго зробили для громади. Наприклад: Василева криниця — зрозуміло, що її викопав і спорядив Василь — невідомий нам, але добре знаний серед односельців, шанований ними ґазда.
Так людська пам’ять увіковічнила добрий учинок людини: Степанів сад, Михайлова дорога, Іванів луг.
Людей, які допомагають будувати школи, лікарні, сприяють у видавництві книжок, допомагають хворим, немічним і обездоленим людям називають меценатами, доброчинцями та спонсорами.
Учитель. Що ви знаєте про таких людей?
Розповіді учнів про доброчинство видатних людей.
Учитель. Отже, діти, що ж означає поширювати добро? (Відповіді дітей.)
Поширювати добро — це означає робити добрі справи, говорити оточуючим гарні й світлі слова.
Завдання для учнів
1. Уявіть себе феєю чи ельфом, доторкніться до свого товариша «чарівною паличкою» і скажіть один одному щось хороше.
2. Клас об’єднують у групи, учитель роздає ватман у вигляді половинки серця:
1-а група — відповідає на питання: що ви відчуваєте, коли стикаєтеся з проявами доброти?
2-а група — назвати добрі вчинки, які ви можете здійснити один для одного.
Учитель. У світі, у якому ми живемо, дуже багато зла. В Україні проживає близько 2 мільйонів самотніх людей. Майже 2 тисячі із них не здатні подбати про себе, 70 тисяч українців живуть у будинках-інтернатах, понад мільйон живе у злиднях, 15 мільйонів громадян нашої держави змушені існувати на мізерну пенсію. Ці сумні факти нас лякають. І цей перелік можна продовжувати. Тож ми не повинні стояти осторонь, а допомагати тим, хто потребує допомоги і кому ми здатні допомогти.
3. Створення колективної фотогазети «Наші добрі справи»
Діти наводять приклади із власного життя, життя класу, продемонструвавши їх своїми фотоматеріалами.
IV. Підсумок уроку
Не лінуйтесь робити добро,
Лише зла не бажайте нікому,
Бо воно, як велика гора,
Стане вам на шляхові земному.
Ви з любов’ю живіть з юних літ,
Щоб підтримати кожну людину
І старайтесь робити добро день і ніч,
І у кожну хвилину.
Хай Бог пошле вам Свою благодать і наповнить ваші серця любов’ю до людей і добротою.
V. Домашнє завдання
Підготувати презентацію скарбнички «Моральний кодекс народної мудрості»: прислів’я та приказки про добро.